Jump to content

Ασφαλής αγορά μέσω Internet;


pjs788
 Κοινοποίηση

ΚΑΝΕΤΕ ONLINE ΑΓΟΡΕΣ ΝΑΙ Ή ΟΧΙ?  

68 members have voted

  1. 1. ΚΑΝΕΤΕ ONLINE ΑΓΟΡΕΣ ΝΑΙ Ή ΟΧΙ?

    • ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ
    • ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΣΤΕ


Recommended Posts

Με στόχο να δώσουν ώθηση στις αγορές μέσω διαδικτύου οι επιχειρήσεις πιστωτικών καρτών σχεδίασαν και λαμβάνουν νέα αυστηρότερα μέτρα προστασίας που πρόκειται να υιοθετήσει η πλειοψηφία των online καταστημάτων. Όπως αναφέρει το βρετανικό δίκτυο BBC, από τις 30 Ιουνίου όλα τα διαδικτυακά καταστήματα οφείλουν να συμμορφωθούν με τα νέα μέτρα, που αποσκοπούν στη μεγαλύτερη προστασία των προσωπικών δεδομένων των καταναλωτών, ενώ θα ελέγχονται για την τήρηση τους κάθε τρεις μήνες. Αφορμή για τα νέα μέτρα ασφάλειας αποτέλεσαν τα διαρκώς αυξανόμενα κρούσματα υποκλοπών προσωπικών δεδομένων (όπως αριθμός της πιστωτικής κάρτας) που μόνο φέτος υπολογίζονται στα 2 εκατομμύρια. Οι μεγαλύτερες εταιρίες πιστωτικών καρτών (MasterCard, Visa, American Express, Diners, Discover και JCB) υιοθέτησαν έναν κώδικα ασφαλείας (PCI), με στόχο την προστασία των online αγορών και των διαδικασιών πληρωμής. Όλα τα διαδικτυακά καταστήματα που εκτελούν περισσότερες από 20.000 συναλλαγές ετησίως θα πρέπει να συμμορφωθούν με τα πρότυπα του PCI. Μεταξύ των προτύπων του PCI συγκαταλέγονται μέτρα για τις πληροφορίες πιστωτικών καρτών και των ατόμων που έχουν πρόσβαση σε αυτές, καθώς επίσης και ρυθμίσεις για το μέγεθος του κωδικού πρόσβασης (password) και την συχνότητα αλλαγής του. ¨Αν δεν υιοθετηθούν αυτοί οι κανόνες το κόστος θα είναι τεράστιο¨, υποστήριξε ο Τζον Βερντέσι αντιπρόεδρος του τμήματος ηλεκτρονικού εμπορίου της MasterCard. Όπως εκτιμούν αναλυτές οι διαδικτυακές επιχειρήσεις που θέλουν να συνεχίσουν την ¨πορεία¨ τους θα πρέπει να συμμορφωθούν με τα νέα μέτρα καθώς η ελλιπής ασφάλεια στις online αγορές είναι ο κυριότερος ανασταλτικός παράγοντας στην εξέλιξη τους.

 

πηγή:greektechforum.com

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με αυτα που λες.Ειχα κανει μια αγορα απο το Barnes and Noble και πιο ακριβα μου ηρθαν τα εξοδα αποστολης παρα τα βιβλια.Βεβαια και εκει σου λενε για το χρονο αποστολης,οσο πιο γρηγορα τα θες τοσο πιο πολυ κοστιζει.Υπαρχουν και ασφαλει sites συναλλαγων οπως to paypoll που βασικα σου εγγυονται ασφαλεια στη συναλλαγη
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

To Paypall (όπως υποθέτω ότι θέλεις να πεις) δεν είναι ακριβώς site συναλλαγών.

 

Αυτό που κάνει είναι ότι λειτουργεί σαν μεσάζοντας μεταξύ των δύο συναλλασόμενων και αναλαμβάνει την μεταφορά των χρημάτων με ασφάλεια και ταχύτητα. Επίσης προσφέρει και ασφάλεια στις συναλλαγές καθώς αν κάτι πάει στραβά τότε αναλαμβάνει να πάρει πίσω τα χρήματά σου :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

είναι κοινή πρακτική των scammers να αποκτούν μεγάλο θετικό rating αγοράζοντας και πωλούντας αντικείμενα ελάχιστης αξίας, προκειμένου αργότερα να φάινονται αξιόπιστοι στα μάτια του υποψήφιου αγοραστή
Πως το εννοείς;
Link to comment
Share on other sites

Πχ ένας τύπος μπορεί να αποκτήσει μεγάλη θετική αξιολόγηση αγοράζοντας μπλουζάκια (σε τιμές 1-2 δολλάρια το ένα). Καθώς το σύστημα αξιολόγης του ebay (και όλων των site δημοπρασιών) λαμβάνει υπόψιν μόνο την ομαλή πορεία της δημοπρασίας και όχι το είδος της, έτσι είναι εύκολο για κάποιον να αποκτήσει μία σχετικά μεγάλη θετική αξιολόγηση χωρίς ιδιαίτερο κόπο και κόστος.

 

Έχω δει scammer στο ebay να μεταβαίνει από τις πωλήσεις και αγορές προΐόντων με μέγιστη αξία 2-3 δολλάρια στο εμπόριο pda και κινητών. Οπότε προσοχή!!

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

simera piga kai evgala mia visa electron kai evala orio xrimaton ta opoia mporoun na analiphtoun,1000 euro.kala den einai? :D peite mou

 

Καλά είναι... κάνε όμως αγορά από "γνωστό" για την αξιοπιστία του site! Περιμένουμε νέα ;) αν όλα πήγαν καλά... από ποια τράπεζα έβγαλες την κάρτα?

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι... κάνε όμως αγορά από "γνωστό" για την αξιοπιστία του site! Περιμένουμε νέα ;) αν όλα πήγαν καλά... από ποια τράπεζα έβγαλες την κάρτα?

 

 

apo tin alpha bank.den mou tin edosan akomi,eipan se 10 meres ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι... κάνε όμως αγορά από "γνωστό" για την αξιοπιστία του site! Περιμένουμε νέα ;) αν όλα πήγαν καλά... από ποια τράπεζα έβγαλες την κάρτα?

 

 

esi echidna apo poia site psonizeis?ego pali den ksero ti na psoniso.peran apo kasetes gia gba ti allo aksizei na psoniso?episis me tis kiprou pou evgales pos ginete kai plironis?ti tous dinis ton kodiko sou?den iparxi periptosi na se klepsoun?plironeis kai kapoio pagio? ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από 'μένα και θα ήθελα να δικαιολογήσω γιατί ψήφησα αρνητικά στην δημοσκόπηση. (Ίσως να είμαι λίγο off-topic αλλά συγχωρέστε με αλλά δεν ήξερα που αλλού να ποστάρω :O )

Λοιπόν όλα ξεκινάνε πρίν από 4 χρόνια που προτοασχολήθηκα με τις online αγορες και είπα και 'γω να κάνω μια (τι το 'θελα). Αυτό που αγόρασα τότε ήταν το full πρόγραμμα του Quick Time (άγνωστα τότε τα cr@cks σε 'μένα) και έδωσα τον αριθμό της Alpha Visa Electron η οποία μέχρι και σήμερα με βοηθάει στην μισθοδοσία μου με την οποία είναι συνδεδεμένη.

Μου ήρθε λοιπόν το registration το τοποθέτησα και όλα καλά, αλλά από τότε μέχρι και σήμερα πολλά άλλαξαν στο πισι μου συμπεριλαμβανομένου και του Quick Time το οποιό και τώρα ειναι "αγορασμένο" αλλά όχι online(έπαθα και έμαθα). Το μόνο που δεν άλλαξε είναι μια συνδομή που αφαιρείται από την κάρτα μου κάθε μήνα σαν συνδρομή που χρησιμοποιώ και καλά το τότε αγορασμένο πρόγραμμα(περιπου 10-12$).

Προσπάθησα από τότε να κλείσω τον λογαριασμό από την Alpha αλλά η τράπεζα δεν με άφησε γιατί λέει ότι υπάρχει ένας λογαριασμός που κάθε μήνα τραβάει κάποια λεφτά και όταν τους είπα ότι για αυτό τον λόγο ήθελα να τον κλείσω μου απάντησε ότι αυτό νομικά θα ήταν παράνομο αφού θα προσπαθούσα να αποφύγω την πληρωμή τους.

Τότε καταφυγα στο σάϊτ του QT και τους έστειλα ένα mail που τους εξηγούσα ότι θα ήθελα να διακόψω την συνδρομή που με βάζουν να πληρώνω κάθε μήνα αφου πλέον δεν το χρησιμοποιώ. Η απαντησή τους ήταν να τους στείλω το e-mail που τότε είχα κάνει registration και τον αριθμό της κάρτας που τραβάνε τα λεφτά σε ένα δεύτερο mail.

Εγώ φυσικά ούτε θυμάμαι το τότε mail μου αλλά ούτε και είμαι διατεθημένος να δώσω τον αριθμό της κάρτας μου σε ένα unsecure mail! Οπότε εδώ και 4 χρόνια πληρώνω αυτά τα γαμ....τικά :mad: μέχρι να βρώ μια λύση.

Όποιος θα μπορέσει να με βοήθησει θα του είμαι ευγνώμων για μιά ζωή και ίσως του δώσω και τον αριθμό της κάρτας μου :D .

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατί ξέρω πως κάποιος θα καθήσει να διαβάσει αυτό το μεγάλο και κουραστικό ποστ και θα με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, συνήθως όλες αυτές οι συνδρομητικές υπηρεσσίες διαθέτουν ειδικές σελίδες για την online διαχείρηση της συνδρομής του πελάτη, οπού μπορεί να γίνει ακύρωσή της κλπ κλπ.

 

Τώρα πέραν αυτού, αφού δεν θυμάσαι το email με το οποίο έκανες το registration, ο μόνος τρόπος (που βλέπω εγώ τουλάχιστον) για να μπορέσει η Apple να βρει το account σου και να το κλείσει, θα είναι με το να τους δώσεις τον αριθμό της κάρτας σου, ή ίσως αν τους δώσεις τα στοιχεία σου (όνομα, διεύθυνση κλπ) και κάποια ψηφία του αριθμού της κάρτας σου για confirmation. Πάντως σίγουρα θα βγάλεις άκρη με το θέμα. Η Apple δεν είναι καμία μικρή εταιριούλα που πάει να βγάλει χρήματα κλέβοντας το κόσμο.

 

Αλλά για λέμε και του στραβού το δίκιο, φταις και εσύ λίγο που δεν το κυνήγησες το θέμα νωρίτερα. Σίγουρα αν είχες το παλιό σου email θα υπήρχε κάποιος μακράν ευκολότερος τρόπος για να ακυρώσεις την συνδρομή σου. Όταν την έκανες, σίγουρα θα σου είχαν στείλει κάποιο email που θα έγραφε, ανάμεσα σε άλλα, πως μπορείς να ακυρώσεις την συνδρομή σου :)

 

Φιλικά :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, συνήθως όλες αυτές οι συνδρομητικές υπηρεσσίες διαθέτουν ειδικές σελίδες για την online διαχείρηση της συνδρομής του πελάτη, οπού μπορεί να γίνει ακύρωσή της κλπ κλπ.

Ξέρεις μήπως την ιστοσελίδα για κλίκ?

 

Τώρα πέραν αυτού, αφού δεν θυμάσαι το email με το οποίο έκανες το registration, ο μόνος τρόπος (που βλέπω εγώ τουλάχιστον) για να μπορέσει η Apple να βρει το account σου και να το κλείσει, θα είναι με το να τους δώσεις τον αριθμό της κάρτας σου, ή ίσως αν τους δώσεις τα στοιχεία σου (όνομα, διεύθυνση κλπ) και κάποια ψηφία του αριθμού της κάρτας σου για confirmation. Πάντως σίγουρα θα βγάλεις άκρη με το θέμα. Η Apple δεν είναι καμία μικρή εταιριούλα που πάει να βγάλει χρήματα κλέβοντας το κόσμο.

Είναι safe να το στέίλω με mail?

 

Αλλά για λέμε και του στραβού το δίκιο, φταις και εσύ λίγο που δεν το κυνήγησες το θέμα νωρίτερα. Σίγουρα αν είχες το παλιό σου email θα υπήρχε κάποιος μακράν ευκολότερος τρόπος για να ακυρώσεις την συνδρομή σου. Όταν την έκανες, σίγουρα θα σου είχαν στείλει κάποιο email που θα έγραφε, ανάμεσα σε άλλα, πως μπορείς να ακυρώσεις την συνδρομή σου :)

Εξήγησα και στο post μου πως πολλά άλλαξαν από τότε όπως το PC μου,το mail μου και η χωρητικότητα της μνήμης του ...μυαλού μου :) .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα. Δεν είναι όλα τα είδη αγορών τα ίδια. Είναι άλλο το να αγοράζεις από κάποιο μεγάλο επώνυμο κατάστημα και άλλο να αγοράζεις από εταιρίες παντελώς άγνωστες.

 

Αγοράζω εδώ και αρκετά χρόνια μέσω του ίντερνετ από διάφορα online καταστήματα για την φερεγγυότητα των οποίων είμαι βέβαιος. Ποτέ δεν είχε συμβεί το παραμικρό πρόβλημα είτε κατά τη διάρκεια της συναλλαγής είτε μετά από αυτή. Τα προϊόντα ήταν πάντοτε τακτοποιημένα, καλά συσκευασμένα και καθ' όλα άψογα. Μπορώ να πω ότι είναι κατά πολύ πιο προσεγμένα σε σχέση με αυτά που διατίθενται στις προθήκες των καταστημάτων.

 

Όσον αφορά το μείζον θέμα του τρόπου πληρωμής ας μην ξεχνάμε και την αντικαταβολή όπως ανέφερε και κάποιος φίλος σε προηγούμενη δημοσίευσή του. Αρκετά είναι τα sites τα οποία δέχονται ως τρόπο πληρωμής την αντικαταβολή. Πρόκειται από τους πλέον ασφαλείς τρόπους (αν και όχι απόλυτα ασφαλής αφού και πάλι υπάρχει πιθανότητα απάτης), αφού το προϊόν τουλάχιστον φτάνει στο σπίτι πριν καταβληθεί το χρηματικό ποσό. Και πάλι οι επιτήδειοι βέβαια μπορούν να σε εκμεταλλευτούν αν θελήσουν, ένα σοβαρό όμως κατάστημα δε θα το έκανε.

Πέραν της αντικαταβολής υπάρχει και η gift card Visa και η Visa Electron τις οποίες μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντί της κοινής Visa και έτσι να είσαι περισσότερο ήσυχος για τη συναλλαγή. Καταθέτεις το ποσόν που θέλεις και το χρησιμοποιείς. Έτσι δε διατρέχεις κάποιον κίνδυνο (ειδικά με την gift card Visa).

 

Αν τώρα αποφασίσεις να αγοράσεις από κάποιο online site όπως π.χ. ebay (που δεν το συνιστώ γιατί πολλά γίνονται κατά καιρούς), πρόσεξε ο πωλητής να τουλάχιστον να φαίνεται αξιόπιστος.

Και κάτι τελευταίο, έχε υπόψη σου ότι για αγορές εντός των χωρών της ΕΕ δεν πληρώνεις τελωνεία, κάτι το οποίο συμβαίνει για αγορές πχ από Αμερική. Να είσαι λοιπόν ιδιαίτερα προσεκτικός διότι γνωρίζω περιπτώσεις που μια συναλλαγή μερικών δεκάδων δολλαρίων κατέληξε σε εκατοντάδων $$.

 

Αυτά τα ολίγα και από εμένα, ελπίζω να μη σε κούρασα και να σε βοήθησα λίγο. Go ahead! :)

Link to comment
Share on other sites

esi echidna apo poia site psonizeis?ego pali den ksero ti na psoniso.peran apo kasetes gia gba ti allo aksizei na psoniso?episis me tis kiprou pou evgales pos ginete kai plironis?ti tous dinis ton kodiko sou?den iparxi periptosi na se klepsoun?plironeis kai kapoio pagio? ;)

 

Σορρυ δεν το είδα... λοιπόν, τους δίνω απλά τον αριθμό της κάρτας και το ονοματεπώνυμο όπως είναι γραμμένο στην κάρτα και την ημερομηνία λήξεως... για να ακριβολογώ συμπληρώνω σε ασφαλές περιβάλλον την ηλεκτρονική φόρμα με όλα αυτά τα στοιχεία...

 

Την επόμενη με πήραν τηλ από την τράπεζα για επιβεβαίωση...

 

Το τι ψωνίζει ο καθένας μπορεί να διαφέρει... από ηλεκτρονικές συσκευές, μέχρι συγγράμματα... :D

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

emena i alpha mou eipe oti an to egrinis to vlepis sto logariasmo sou sto telos tou mina :mad: plironis kai kapio pagio kathe mina?ego perimeno akomi na mou erthi!otan mou erthi plirono tipota?den iparxi periptosi na se klepsoun?i karta sou pote ligi?(an den ginome adiakritos :O )apo pia site psonizeis? :)
Link to comment
Share on other sites

emena i alpha mou eipe oti an to egrinis to vlepis sto logariasmo sou sto telos tou mina :mad: plironis kai kapio pagio kathe mina?ego perimeno akomi na mou erthi!otan mou erthi plirono tipota?den iparxi periptosi na se klepsoun?i karta sou pote ligi?(an den ginome adiakritos :O )apo pia site psonizeis? :)

pixmania gia gadgets! me to pou sumplhrwseis se pairnoun thl. polu organwsh ta atoma!

sou erxetai analutikos logariasmos kai an kati apo auta pou grafei den to exeis parei, enhmerwneis thn trapeza kai to psaxnei!plhrwneis me to xrono sunh8ws gia thn karta h mporei kai ka8olou(gia ton 1o xrono). uparxoun kai tetoies kartes!

Link to comment
Share on other sites

Πιο από τα παρακάτω για να εξαργυρωθεί, απαιτεί λογαριασμό τραπέζης;

1.ταχυδρομική επιταγή

2.τραπεζική επιταγή

3.χρηματικό ένταλμα

Επιπλέον τι είναι το έμβασμα ;

Link to comment
Share on other sites

Πιο από τα παρακάτω για να εξαργυρωθεί, απαιτεί λογαριασμό τραπέζης;

1.ταχυδρομική επιταγή

2.τραπεζική επιταγή

3.χρηματικό ένταλμα

Επιπλέον τι είναι το έμβασμα ;

Νομίζω κανένα από αυτά δεν απαιτεί λογαριασμό τραπέζης.

 

Έμβασμα είναι μεταφορά ποσού από έναν τραπεζικό λογαριασμό σε άλλον της ίδιας τράπεζας ή άλλης (στην Ελλάδα ή το εξωτερικό) ;)

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να χρησιμοποιησει τη visa electron για να βγαλει κωδικο στο paypal??αν δεν εχεισ χρήματα στο λογαριασμο σε χρεωνει η τραπεζα καποιο ποσο γιατι εχω ακουσει οτι αλλεσ τραπεζεσ το κανουν αυτο.ξερει κανεισ οταν αγοραζεις απο εξωτερικο (αμερικη π.χ.)για να μη σε χρεωσουν στο τελωνειο ποσο πρεπει να ζυγιζει το προιον η ποσο πρέπει να κοστιζει??
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να χρησιμοποιησει τη visa electron για να βγαλει κωδικο στο paypal??αν δεν εχεισ χρήματα στο λογαριασμο σε χρεωνει η τραπεζα καποιο ποσο γιατι εχω ακουσει οτι αλλεσ τραπεζεσ το κανουν αυτο.ξερει κανεισ οταν αγοραζεις απο εξωτερικο (αμερικη π.χ.)για να μη σε χρεωσουν στο τελωνειο ποσο πρεπει να ζυγιζει το προιον η ποσο πρέπει να κοστιζει??

Εξαρτάται από το προϊόν.

 

Π.χ. βιβλία έχω φέρει μέχρι 70-80 ευρώ αξία και βάρος δύο καταλόγων ΟΤΕ.

 

Για άλλα, εξαρτάται από τα κέφια του εκτελωνιστή (δηλαδή αν θεωρεί ότι το κόστος που θα πληρώσεις αξίζει τον κόπο). Γενικά, αν περάσει χωρίς τελωνείο κάτι με αξία πάνω από 100 ευρώ είσαι τυχερός.

 

Υπάρχουν και κόπλα πάντως (αναγραφή άλλης αξίας, αναγραφή δείγμα ή αντικατάσταση κ.λπ).

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...