Jump to content

iPhone X


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης να τονίσω ότι το android μετράει ώρες οθόνης ενώ το iOS μετράει ώρες χρήσης

Όποτε είναι λίγο άδικο να τα συγκρίνεται έτσι αφού μιλάμε για ανόμοια πράγματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από Νοτε 8 προέρχομαι και εννοείται πως είναι ποκυ καλύτερη η αυτονομία του Χ.

Άλλωστε το νοτε 8 δεν φημίζεται για την μπαταρία του αλλά για όλα τα υπόλοιπα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ωραιος απλα μου κανει εντυπωση που αρκετοι απο note 8 πανε στο x..Αυτο βεβαια σημαιινει πολλα για την συσκευη που λεγεται iphone x..K γω αυτο το διλημμα ειχα note 8 η iphone x..Το καθε ενα θα εχει σιγουρα τα θετικα κ αρνητικα..Περα απο το πενακι που γι αυτο παιρνει καποιος το note..Tο i phone x ασχετα με το μεγεθος οι οθονες εχουν πολλα κοινα μεταξυ τους;Γιατι για μενα ειναι κ οι δυο εντυπωσιακες κ η καθε μια για τον δικος της λογο..Θελω x περισσοτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα τη παρακάτω θήκη

 

ΕΣΡ Crystal Clear Transparent Gel Case

https://www.amazon.co.uk/ESR-Transparent-Slim-Fit-Anti-Scratch-Absorption-Clear/dp/B074319TRV?th=1

https://www.esrgear.com/products/1000/1100/clear-soft-iPhone-case/iPhone-X-Essential-Zero-Case-Black/B074319TRV

σύνολο με μεταφορικά 15.97 euro,παράδοση μέχρι 4/4/18

 

έχω αυτή και μου φάνηκε πολύ σκληρή σε περίπτωση πτώσης θα έκανε ζημια το κινητό

https://www.caudabe.com/products/lucid-clear-iphone-x?variant=49303218767

 

η γνήσια σιλικόνης καλή είναι για προστασία αλλα δε καταλαβαίνεις τι κινητό κουβαλάς....την έβγαλα από τη θήκη και αναρωτήθηκα,ρε συ τόσο ωραίο είναι το κινητό ? :p

 

τα γράφω σε περίπτωση που έχει κάποιος περίπου ίδια γούστα και απαιτήσεις μη πετάξει τα λεφτά του.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

έχω αυτή και μου φάνηκε πολύ σκληρή σε περίπτωση πτώσης θα έκανε ζημια το κινητό

https://www.caudabe.com/products/lucid-clear-iphone-x?variant=49303218767

.

 

 

 

Τι εννοείς πολύ σκληρη και θα κάνει ζημιά το κινητό; Και γω αυτήν έχω και το μόνο κακό που βρίσκω είναι ακριβώς επειδή είναι σκληρή γλυστραει με ιδρωμενα χέρια. Κατά τα άλλα υποτίθεται προστατεύει ως 2 μέτρα πτώση.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πολύ σκληρη και θα κάνει ζημιά το κινητό; Και γω αυτήν έχω και το μόνο κακό που βρίσκω είναι ακριβώς επειδή είναι σκληρή γλυστραει με ιδρωμενα χέρια. Κατά τα άλλα υποτίθεται προστατεύει ως 2 μέτρα πτώση.

 

Έχουν αναφερθεί εδώ μέσα μερικά παραδείγματα όπου μια σκληρή θήκη δεν κάνει απόσβεση της πτώσης και μπορεί να μεταφερθεί και στο κινητό.

Ακόμα και για ακριβά κράνη έχω διαβάσει παρόμοια (από ανθρακονήματα) αρνητικά σχόλια ότι είναι σα να φοράς μπετό στο κεφάλι......τώρα με τις καινούργιες παστες mix πιθανόν να μην είναι έτσι.

 

Για παράδειγμα η αυθεντική θήκη που είναι αρκετά ελαστική μου δίνει την αίσθηση ότι κατά πασα πιθανότητα δε θα πάθει τίποτα,ότι θα απορροφήσει το μεγαλύτερο μέρος της δύναμης που ασκείται εκείνη τη στιγμή αλλα είναι πολύ χοντρούλα.

 

Οποτε διαλέγεις και παίρνεις,όλα είναι πιθανά αλλα κοιτάω και την εμφάνιση σε μια πιο μαλακή στιλάτη θήκη.

Edited by Imperia
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος απλα μου κανει εντυπωση που αρκετοι απο note 8 πανε στο x..Αυτο βεβαια σημαιινει πολλα για την συσκευη που λεγεται iphone x..K γω αυτο το διλημμα ειχα note 8 η iphone x..Το καθε ενα θα εχει σιγουρα τα θετικα κ αρνητικα..Περα απο το πενακι που γι αυτο παιρνει καποιος το note..Tο i phone x ασχετα με το μεγεθος οι οθονες εχουν πολλα κοινα μεταξυ τους;Γιατι για μενα ειναι κ οι δυο εντυπωσιακες κ η καθε μια για τον δικος της λογο..Θελω x περισσοτερο!!!

 

Ναι όμως το σημαντικότερο ανάμεσα τους είναι το μέγεθος οθόνης

Δεν είναι συσκευές ίδιας κατηγορίας όποτε αυτοί που τα βάζουν μαζί προφανώς και δεν ξέρουν τι θέλουν η απλά παίρνουν μικρές και μεγάλες συσκευές κοιτώντας αλλά κριτήρια και όχι το μέγεθος οθόνης

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφυγα από s8 plus+ gear s3 και πήγα σε IPhone X+Apple Watch 3.....

 

Υπάρχει μεγάλη διαφορά στην εμπειρία χρήσης .... κυρίως στη σταθερότητα . Από την πρώτη μέρα η ταχύτητα της συσκευής και η μπαταρία είναι ίδια ... ούτε clean master ούτε τίποτα τέτοιο .... μέχρι τώρα τη σταθερότητα του iOS το Android δεν την έχει ούτε καν στην 8... άσε του ότι αν μάθεις να δουλεύεις τα gestures του x αν γυρίσεις σε Samsung μου φαίνεται αρχαίο το σύστημα με τα κουμπιά ....

 

γιαυτο άλλωστε και είναι κλειστό λειτουργικό....

 

βέβαια η τσέπη πονάει .....

 

Ας ελπίσουμε όχι μόνο η Samsung αλλά και άλλοι OEM να φιλοτιμηθούν να δώσουν επιλογή gesture navigation.

 

Είναι τόσο natural και φιλικότατο το gestures navigation που γυρνώντας σε κουμπιά navigation είναι σαν να γυρνάς εποχές νεαντερταλ.:lol:

 

Τα θετικά του ανταγωνισμού πάντα καλοδεχούμενα.

 

Βέβαια και η Apple πρέπε να δώσει περαιτέρω gestures όπως άνοιγμα κλείσιμο οθόνης με gesture η να ανοίγεις εφαρμογές με gestures από κλειστεί οθόνη η διαχείρηση μουσικης εξίσου να κανεις η δυνατότητα σε third party app να παρέχουν τέτοια δυνατότητα αν δεν θέλει η ίδια stock.

 

Έβαλε που έβαλε OLED ας δώσει και AOD η ambient display επιλογή.

 

Dark mode επιτρέπει σε third party app πχ YouTube αλλά γιατί να μην παρέχει η ίδια στο UI.

 

Την ασπριλα την βρίσκω αποκρουστική πχ στα setting menu ποσο μάλλον σε OLED οθόνη.

 

Άσε που σε dark mode θα κερδίσεις επιπλέον αυτονομία πέρα από το αισθητικό αποτέλεσμα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε όχι μόνο η Samsung αλλά και άλλοι OEM να φιλοτιμηθούν να δώσουν επιλογή gesture navigation.

 

Είναι τόσο natural και φιλικότατο το gestures navigation που γυρνώντας σε κουμπιά navigation είναι σαν να γυρνάς εποχές νεαντερταλ.:lol:

 

Τα θετικά του ανταγωνισμού πάντα καλοδεχούμενα.

 

Βέβαια και η Apple πρέπε να δώσει περαιτέρω gestures όπως άνοιγμα κλείσιμο οθόνης με gesture η να ανοίγεις εφαρμογές με gestures από κλειστεί οθόνη η διαχείρηση μουσικης εξίσου να κανεις η δυνατότητα σε third party app να παρέχουν τέτοια δυνατότητα αν δεν θέλει η ίδια stock.

 

Έβαλε που έβαλε OLED ας δώσει και AOD η ambient display επιλογή.

 

Dark mode επιτρέπει σε third party app πχ YouTube αλλά γιατί να μην παρέχει η ίδια στο UI.

 

Την ασπριλα την βρίσκω αποκρουστική πχ στα setting menu ποσο μάλλον σε OLED οθόνη.

 

Άσε που σε dark mode θα κερδίσεις επιπλέον αυτονομία πέρα από το αισθητικό αποτέλεσμα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Το να μην μπορώ να κάνω "back" με gesture και να πρέπει να πατήσω το βελάκι πάνω αριστερά, με τρελαίνει... :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε όχι μόνο η Samsung αλλά και άλλοι OEM να φιλοτιμηθούν να δώσουν επιλογή gesture navigation.

 

Είναι τόσο natural και φιλικότατο το gestures navigation που γυρνώντας σε κουμπιά navigation είναι σαν να γυρνάς εποχές νεαντερταλ.:lol:

 

Τα θετικά του ανταγωνισμού πάντα καλοδεχούμενα.

 

Βέβαια και η Apple πρέπε να δώσει περαιτέρω gestures όπως άνοιγμα κλείσιμο οθόνης με gesture η να ανοίγεις εφαρμογές με gestures από κλειστεί οθόνη η διαχείρηση μουσικης εξίσου να κανεις η δυνατότητα σε third party app να παρέχουν τέτοια δυνατότητα αν δεν θέλει η ίδια stock.

 

Έβαλε που έβαλε OLED ας δώσει και AOD η ambient display επιλογή.

 

Dark mode επιτρέπει σε third party app πχ YouTube αλλά γιατί να μην παρέχει η ίδια στο UI.

 

Την ασπριλα την βρίσκω αποκρουστική πχ στα setting menu ποσο μάλλον σε OLED οθόνη.

 

Άσε που σε dark mode θα κερδίσεις επιπλέον αυτονομία πέρα από το αισθητικό αποτέλεσμα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Δεν χρειάζεται το double tap για να ανάψει η οθόνη

Υπάρχει πιο χρήσιμο επικογη και λέγεται raise to wake

Μόλις πιάνεις την συσκευή στο χέρι ανάβει η οθόνη

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το να μην μπορώ να κάνω "back" με gesture και να πρέπει να πατήσω το βελάκι πάνω αριστερά, με τρελαίνει... :rolleyes:

 

 

 

Back με gesture γίνεται με την λειτουργία 3D από την εποχή 6s. Επιλέγεις οποια προηγούμενη ανοιχτή εφαρμογή θες ή πας Home

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται το double tap για να ανάψει η οθόνη

 

Υπάρχει πιο χρήσιμο επικογη και λέγεται raise to wake

 

Μόλις πιάνεις την συσκευή στο χέρι ανάβει η οθόνη

 

Να σου πω την αλήθεια δεν το θεωρώ φιλικό και εύχρηστο τρόπο.

Εγώ πχ μπορεί απλά να θέλω να σηκώσω την συσκευή η να την φέρω κοντά στο πρόσωπο μου και όχι απαραίτητα να ξυπνήσει η οθόνη.

 

Πολλές φορές συμβαίνει αυτό στην καθημερινότητα.

 

Μπορεί να καταλάβει η συσκευή ποτε θέλω να ανοίξει η οθόνη και ποτε όχι?

 

Δεν νομίζω.

 

Αντίθετα το wake by proximity sensor θα ήταν πιο αποδοτικός τρόπος.

Πχ να παιρνας το χέρι με μια συγκεκριμένη κατεύθυνση πάνω από το σενσορα.

 

Στο double tap αντίθετα είναι συγκεκριμένη η κίνηση για συγκεκρμενο σκοπό χωρίς να μπλέκεται με άλλες πιθανές λειτουργίες η conflict η επιθυμίες χρήστη.

 

Προσωπικά πλέον αντικατέστησα το double tap to wake με swipe down gesture και διατηρώ το double tap για sleep.

 

Περισσότερο βέβαια για αλλαγή παράστασης εφόσον έχω τη δυνατότητα.

 

Μπορεί αργότερα να ξανακάνω με άλλο gesture.

 

Η όλη ουσία είναι να υπάρχουν επιλογές που να καλύπτουν περισσότερες επιθυμίες και θέλω χρηστών και όχι μονολιθικές αντιλήψεις προς μια μόνο κατεύθυνση και τέλος.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν το θεωρώ φιλικό και εύχρηστο τρόπο.

Εγώ πχ μπορεί απλά να θέλω να σηκώσω την συσκευή η να την φέρω κοντά στο πρόσωπο μου και όχι απαραίτητα να ξυπνήσει η οθόνη.

 

Πολλές φορές συμβαίνει αυτό στην καθημερινότητα.

 

Μπορεί να καταλάβει η συσκευή ποτε θέλω να ανοίξει η οθόνη και ποτε όχι?

 

Δεν νομίζω.

 

Αντίθετα το wake by proximity sensor θα ήταν πιο αποδοτικός τρόπος.

Πχ να παιρνας το χέρι με μια συγκεκριμένη κατεύθυνση πάνω από το σενσορα.

 

Στο double tap αντίθετα είναι συγκεκριμένη η κίνηση για συγκεκρμενο σκοπό χωρίς να μπλέκεται με άλλες πιθανές λειτουργίες η conflict η επιθυμίες χρήστη.

 

Προσωπικά πλέον αντικατέστησα το double tap to wake με swipe down gesture και διατηρώ το double tap για sleep.

 

Περισσότερο βέβαια για αλλαγή παράστασης εφόσον έχω τη δυνατότητα.

 

Μπορεί αργότερα να ξανακάνω με άλλο gesture.

 

Η όλη ουσία είναι να υπάρχουν επιλογές που να καλύπτουν περισσότερες επιθυμίες και θέλω χρηστών και όχι μονολιθικές αντιλήψεις προς μια μόνο κατεύθυνση και τέλος.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Και αν το πιάσεις στο χέρι και ανοίξει η οθόνη τι σε πειράζει; Έστω και να μην θέλεις

Είναι πιο βολικό άσχετα αν εσένα δεν σε βολεύει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και αν το πιάσεις στο χέρι και ανοίξει η οθόνη τι σε πειράζει; Έστω και να μην θέλεις

 

Είναι πιο βολικό άσχετα αν εσένα δεν σε βολεύει

 

Γιατί να ανοίξει η οθόνη αν δεν θέλω.

Σε καμία περίπτωση βολικό.

 

Θες πχ απλά να σηκώσεις τ κινητό από τραπέζι να το βάζεις τσέπη.

Γιατί να ανοίξει για αυτό το λόγο?

 

Η το αντίθετο από την τσέπη οπουδήποτε αλλου.

 

Θες να το πιάσεις να το καθαρίσεις με ένα πανάκι το γυαλί μπροστά από την γλίτσα.

 

Γιατί να ανοίξει?

 

Είναι ο λιγότερο βολικός και φιλικός τρόπος από όλους τους άλλους τρόπους που ανέφερα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ανοίξει η οθόνη αν δεν θέλω.

Σε καμία περίπτωση βολικό.

 

Θες πχ απλά να σηκώσεις τ κινητό από τραπέζι να το βάζεις τσέπη.

Γιατί να ανοίξει για αυτό το λόγο?

 

Η το αντίθετο από την τσέπη οπουδήποτε αλλου.

 

Θες να το πιάσεις να το καθαρίσεις με ένα πανάκι το γυαλί μπροστά από την γλίτσα.

 

Γιατί να ανοίξει?

 

Είναι ο λιγότερο βολικός και φιλικός τρόπος από όλους τους άλλους τρόπους που ανέφερα.

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Mπα κι όμως στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι πολύ πιο βολικό να ανοιγει όταν το σηκώνεις παρά να πατάς εσύ. Στο raise to wake η οθόνη ανάβει με μια κίνηση. Άλλωστε αν αναψει η οθόνη για να το καθαρίσεις τί θα συμβεί; Δεν θα καθαρίζεται; :)

Link to comment
Share on other sites

Mπα κι όμως στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι πολύ πιο βολικό να ανοιγει όταν το σηκώνεις παρά να πατάς εσύ. Στο raise to wake η οθόνη ανάβει με μια κίνηση. Άλλωστε αν αναψει η οθόνη για να το καθαρίσεις τί θα συμβεί; Δεν θα καθαρίζεται; :)

 

Θα καθαρίζεται αλλά υπάρχει υψηλή πιθανότητα να πατήσεις μια λειτουργία που εξ αρχής δεν ήθελες.

Μια εφαρμογή μια συντόμευση κλπ.

 

Στην ουσία σου επιβάλει μια λειτουργία ανεξάρτητα από την θέληση η την αιτία της δημιουργίας της.

 

Τα παραδείγματα είναι ολοφάνερα.

 

Είναι σαν να μπαίνεις αμάξι και άμεσα να ξεκινάει.

 

Και που ξέρεις που εγώ δεν θέλω απλά να καθίσω.

 

Σε τελική αν ηθελε αυτό ας καταργούσε το power button αφού άχρηστο και περιττό είναι.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα raise to wake παρά το AOD της Samsung

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

 

Ναι αλλά σε Sammy έχω επιλογή να το βγάλω το AOD και να βάλω κάτι άλλο.

Εδώ έχω?

 

Και σιγά το ενεργοβόρο με 1% ανα ώρα.

 

Άλλωστε άμα είναι να ξυπνάει η οθόνη με τ παραμικρό είναι σαν AOD να έχεις.

 

Άρα το ίδιο και το αυτό.

 

Ανάβει όλη η οθόνη άρα καταναλώνει ενέργεια.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως, μπορώ να έχω raise to wake στο Samsung; Οκ, έχει να περνάς το χέρι από πάνω, το οποίο δε με βόλεψε.

Και στο raise to wake παίρνω τις πληροφορίες που θέλω, δηλαδή δε θέλω να απαντήσω στο Viber του Μήτσου, στην AOD μόνο εικονίδια που και πάλι πρεπει να ανοίξω οθόνη

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως, μπορώ να έχω raise to wake στο Samsung; Οκ, έχει να περνάς το χέρι από πάνω, το οποίο δε με βόλεψε.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Μπορείς με τριτη εφαρμογή.

Ομειως να πάρεις τις πληροφορίες που θες και να πέσει για ύπνο μετά(ορίζεις και ποσο δευτερόλεπτα να παραμένει η οθόνη ανοιχτή.

Θες 5 η 20 δευτερόλεπτα ,εεεεε το ορίζεις)

 

Glimpse notifications μιας καλή που έκανα χρήση σε Samsung.

 

Και τουλάχιστον θα ξυπνάει ο οθόνη όταν υπάρχει σοβαρός λόγος να ξυπνήσει και όχι στο ξεκάρφωτο όπως πχ να δεις μιας ειδοποίηση ενός μηνύματος σε οτιδηποτε χρήσιμο σε καθημερινότητα.

 

Όχι στο ξεκάρφωτο απλά επειδή θελω να την μεταφέρω από εδώ η από εκεί η οπουδήποτε.

 

Μεταφέρω διότι θέλω αυτό να κάνω μόνο.

Ανοίγω διότι το επιτάσσει άλλη ανάγκη.

 

Όχι μια σαλάτα όλα μαζί.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα καθαρίζεται αλλά υπάρχει υψηλή πιθανότητα να πατήσεις μια λειτουργία που εξ αρχής δεν ήθελες.

Μια εφαρμογή μια συντόμευση κλπ.

 

Στην ουσία σου επιβάλει μια λειτουργία ανεξάρτητα από την θέληση η την αιτία της δημιουργίας της.

 

Τα παραδείγματα είναι ολοφάνερα.

 

Είναι σαν να μπαίνεις αμάξι και άμεσα να ξεκινάει.

 

Και που ξέρεις που εγώ δεν θέλω απλά να καθίσω.

 

Σε τελική αν ηθελε αυτό ας καταργούσε το power button αφού άχρηστο και περιττό είναι.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Πως ακριβως θα πατήσεις κάτι σε κλειδωμένη οθόνη;

Επίσης θα ήθελα να δω την προσέγγιση σου για ενεργοποίηση συσκευής χωρίς power button. :)

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβως θα πατήσεις κάτι σε κλειδωμένη οθόνη;

 

Καθαρίζεις πχ πανάκι και στην κίνηση ανοίγει η κάμερα.

 

Και όπως ανέφερα για πιο λόγο να ανοίξει η οθόνη αν δεν θέλω?

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εικονίδιο κάμερα πχ.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Δεν υπάρχει εικονίδιο κάμερας σε iPhone στη lock. Είναι swipe ολόκληρης της οθόνης προς τα αριστερά.

Να φανταστώ δεν έχεις καν iPhone, αλλά σε χαλάει η έλλειψη double tap στη συσκευή που δεν έχεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει εικονίδιο κάμερας σε iPhone στη lock. Είναι swipe ολόκληρης της οθόνης προς τα αριστερά.

 

Να φανταστώ δεν έχεις καν iPhone, αλλά σε χαλάει η έλλειψη double tap στη συσκευή που δεν έχεις. :)

 

Το διόρθωσα.

Μην απομονώνεις έτσι διότι αναφέρθηκα σε πολλά παραδείγματα.

Η ουσία είναι να δώσει επιλογές.

 

Αυτό είναι το ζουμί.

 

Όπως σωστα έδωσε gesture navigation καλώς το ίδιο να εμπλουτίσει με παραπάνω gesture και επιλογές.

 

Δεν νομίζω να χαλάει αυτό κανέναν.

 

 

Άσε που αργότερα μπορεί μα βάλει να βάζουμε συντομεύσεις στην lock screen.

 

Άρα το να πατάς κάτι κατά λάθος θα είναι εύκολα

 

Αλλά δεν μου απάντησες γιατί να ανοίγει η οθόνη όταν δεν θες?

 

Θέλω να δώσω τη συσκευή σε κάποιον απλά να την πιάσει γιατί πχ να δει τις ειδοποιήσεις μου η μια φωτογραφία που έβαλα.

 

Θέλω να μεταφέρω από και προς τσέπη η οποιαδήποτε επιφάνεια.

 

Θελω απλά να δω αν έκανε ένα σημαδάκια και την σηκώνω,να τσεκάρω την οθόνη σβηστεί.γιατί να ανοίξει η οθόνη?

 

Γιατί να ανοίξει για ολους αυτους τους σκοπούς όπως και σε πολλούς αλλά καθημερινά παραδείγματα.

 

Και το power button ποιος ο λόγος ύπαρξης τότε?

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το διόρθωσα.

Μην απομονώνεις έτσι διότι αναφέρθηκα σε πολλά παραδείγματα.

Η ουσία είναι να δώσει επιλογές.

Αυτό είναι το ζουμί.

Όπως σωστα έδωσε gesture navigation καλώς το ίδιο να εμπλουτίσει με παραπάνω gesture και επιλογές.

Δεν νομίζω να χαλάει αυτό κανέναν.

Άσε που αργότερα μπορεί μα βάλει να βάζουμε συντομεύσεις στην lock screen.

Άρα το να πατάς κάτι κατά λάθος θα είναι εύκολα

Αλλά δεν μου απάντησες γιατί να ανοίγει η οθόνη όταν δεν θες?

Θέλω να δώσω τη συσκευή σε κάποιον απλά να την πιάσει γιατί πχ να δει τις ειδοποιήσεις μου η μια φωτογραφία που έβαλα.

Θέλω να μεταφέρω από και προς τσέπη η οποιαδήποτε επιφάνεια.

Θελω απλά να δω αν έκανε ένα σημαδάκια και την σηκώνω,να τσεκάρω την οθόνη σβηστεί.γιατί να ανοίξει η οθόνη?

Γιατί να ανοίξει για ολους αυτους τους σκοπούς όπως και σε πολλούς αλλά καθημερινά παραδείγματα.

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Βαριέμαι να σου γράφω αυτονόητα επειδή δεν έχεις τη συσκευή εμπρός σου.

Συντομεύσεις δεν θα βάλει στη lock screen επειδή ήδη έχει εδώ και χρόνια. Λέγονται lock screen widgets, βγαίνουν με swipe οθόνης δεξιά και δεν πατιούνται κατά λάθος για καμία ενέργεια αν δεν επιβεβαιώσεις το πατημα με touch/face id.

 

Όσον αφορά το άναμμα της οθόνης, αν θες απενεργοποιείς το raise to wake.

Άλλωστε αν έχεις πρόβλημα με την ιδιωτικότητα σου, ρυθμίζεις πολύ εύκολα να μην φαίνονται οι ειδοποιήσεις καποιας εφαρμογής στη lock screen, παρά μόνον να ειδοποιείσαι ηχητικά με κλειδωμένη τη συσκευή και να βλέπεις πλήρεις ειδοποιήσεις με ξεκλείδωτη.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Βαριέμαι να σου γράφω αυτονόητα επειδή δεν έχεις τη συσκευή εμπρός σου.

 

Συντομεύσεις δεν θα βάλει στη lock screen επειδή ήδη έχει εδώ και χρόνια. Λέγονται lock screen widgets, βγαίνουν με swipe οθόνης δεξιά και δεν πατιούνται κατά λάθος για καμία ενέργεια αν δεν επιβεβαιώσεις το πατημα με touch/face id.

 

 

 

Όσον αφορά το άναμμα της οθόνης, αν θες απενεργοποιείς το raise to wake.

 

Άλλωστε αν έχεις πρόβλημα με την ιδιωτικότητα σου, ρυθμίζεις πολύ εύκολα να μην φαίνονται οι ειδοποιήσεις καποιας εφαρμογής στη lock screen, παρά μόνον να ειδοποιείσαι ηχητικά με κλειδωμένη τη συσκευή και να βλέπεις πλήρεις ειδοποιήσεις με ξεκλείδωτη.

 

 

Αυτό μόνο αν έχεις ορίσει touch η Face ID.

Αν δεν έχεις ορίσει όμως εύκολα με κίνηση χεριού είτε ανοίγεις κάμερα είτε τα widget από την άλλη πλευρά.

 

Ναι αλλά εγώ θέλω να έχω εναλλακτική να ξυπνάει η οθόνη με αλλο gesture.

Έχω επιλογή ?

 

Διότι σε αυτό ήταν το ζουμί που ανέφερα χωρίς να υποστω το ξύπνημα οθόνης που επιφέρει το raise to wake.

 

Δηλαδή θα πρέπει να ορίσω ιδιωτικότητα απλά για την στιγμή που θέλω να δώσω στον άλλον τη συσκευή να τη δει?

 

:lol::lol:

 

Και μετά αφού παρέλθει η συνάντηση να ξανά βάλω την φωτογραφία πχ στην lock screen.

 

Η προσθαφαιρέσεις raise to wake όλη μέρα ανάλογα την περίσταση.

 

Δηλαδή αυτή την δουλειά προσθαφαιρέσεις ιδιωτικότητας ανάλογα την στιγμή της ημέρας θα κάνουμε.

 

Εγώ πάντα την ιδιωτικότητα μου την έχω on αλλά ο τρίτος δεν θα μπορεί να την δει και να έχω το gesture στο on πάντα.

 

Αυτό θέλω.

 

Σου ακούγεται λογικό αυτό που είπες τα περί ιδιωτικότητας ανα περίσταση?

 

Η πολύ απλά αν έδινε επιλογή gesture που δεν θα ξυπνάει η οθόνη τυχαία όμως?

 

Πιο πιο λογικό?

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone X
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...