Jump to content

Phone 8 Plus


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι εδώ και πολύ καιρό να το αγοράσω.

Πλέον είναι και σε πολύ καλή τιμή (τηρουμένων των αναλογιών).

Αυτό που με κρατάει είναι μήπως λόγω της 16:9 οθόνης (που προσωπικά προτιμώ), θεωρηθεί πολύ γρήγορα outdated.

Επίσης θα είναι πρώτη φορά που θα πάω σε ios και μετά από τόσα χρόνια στο Android δεν ξέρω αν θα συμβιβαστώ με κάποιες "βλακειουλες" του ios.

Τέλος παράγοντας είναι ότι δεν θα μπορώ να έχω επιλογή για 2g μόνο δίκτυο, καθώς σπίτι μου 3g πιάνει με 0 μπάρες ή καθόλου. Τουλάχιστον θα έχω wifi calling.

 

Εγω στη θεση σου θα προσπαθούσα να το δοκιμάσω πρώτα μέσω κάποιου φίλου κλπ η κάποιος γνώστης να σου εξηγήσει τις απορίες σου

Ειναι πολλά τα λεφτά για να μετανοιωνεις μετά

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουμε off topic (που ήδη είμαστε εφόσον σχολιάζουμε γενικό iOS bug) :p

 

Απλά όταν τελειώσω τις εργασίες που κάνω θέλω να είναι καθαρό το multitasking.

 

Δεν είμαστε off topic

 

Χρησιμοποιείς λάθος κάποια πράγματα

Χρειάζεσαι διάβασμα

Οι εφαρμογές στο multitask δεν είναι για να τις κλείνουμε

Για άλλο λόγο υπάρχει το multitask

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαστε off topic

 

Χρησιμοποιείς λάθος κάποια πράγματα

Χρειάζεσαι διάβασμα

Οι εφαρμογές στο multitask δεν είναι για να τις κλείνουμε

Για άλλο λόγο υπάρχει το multitask

 

(Off topic είμαστε γιατί συζητάμε ένα γενικό θέμα του iOS σε ένα ειδικό θέμα που αφορά μόνο το iPhone 8 Plus)

 

Δόξα το Θεό από διάβασμα τα πάμε καλά :) Ειδικά όταν έχω φτιάξει εφαρμογές Android & iOS που συμπεριφέρονται όπως πρέπει στο multitasking. Ως μηχανικός πληροφορικής τα ξέρω εκ των έσω.

 

Όταν μια εφαρμογή κλείνει, στην ουσία παγώνει και περιμένει να τη συνεχίσεις από εκεί που την άφησες. Χρήσιμο χαρακτηριστικό. Κατά τη διάρκεια που χρησιμοποιώ το κινητό με διευκολύνει. Όταν όμως θέλω να αφήσω το κινητό στην άκρη για ώρα, έχω το συνήθειο να τις κλείνω. Ναι μπορεί να πάρει πιο πολλή ώρα να ανοίξει η εφαρμογή αλλά δεν θέλω να είναι φουλ στις άκυρες εφαρμογές, που είχα ανοίξει πριν ώρες το multitasking panel μου. Θέλω να βλέπω όσες χρησιμοποιώ στο τωρινό session μου. Αυτό με βολεύει, έτσι το χρησιμοποιώ, δεν θα το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

(Off topic είμαστε γιατί συζητάμε ένα γενικό θέμα του iOS σε ένα ειδικό θέμα που αφορά μόνο το iPhone 8 Plus)

 

Δόξα το Θεό από διάβασμα τα πάμε καλά :) Ειδικά όταν έχω φτιάξει εφαρμογές Android & iOS που συμπεριφέρονται όπως πρέπει στο multitasking. Ως μηχανικός πληροφορικής τα ξέρω εκ των έσω.

 

Όταν μια εφαρμογή κλείνει, στην ουσία παγώνει και περιμένει να τη συνεχίσεις από εκεί που την άφησες. Χρήσιμο χαρακτηριστικό. Κατά τη διάρκεια που χρησιμοποιώ το κινητό με διευκολύνει. Όταν όμως θέλω να αφήσω το κινητό στην άκρη για ώρα, έχω το συνήθειο να τις κλείνω. Ναι μπορεί να πάρει πιο πολλή ώρα να ανοίξει η εφαρμογή αλλά δεν θέλω να είναι φουλ στις άκυρες εφαρμογές, που είχα ανοίξει πριν ώρες το multitasking panel μου. Θέλω να βλέπω όσες χρησιμοποιώ στο τωρινό session μου. Αυτό με βολεύει, έτσι το χρησιμοποιώ, δεν θα το αλλάξω.

 

Δόξα το Θεό, σαν μηχανικος πληροφορικής κατάλαβες ότι δεν δικαιολογείται το κλείσιμο των εφαρμογών ως απαραίτητη ρουτίνα.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας με τις παραξενιές του.

Link to comment
Share on other sites

Δόξα το Θεό, σαν μηχανικος πληροφορικής κατάλαβες ότι δεν δικαιολογείται το κλείσιμο των εφαρμογών ως απαραίτητη ρουτίνα.

 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας με τις παραξενιές του.

 

 

Ήρθα να σου πω με ύφος πως να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου;

 

Αν δεν δικαιολογούνταν δεν θα έδιναν την επιλογή για κλείσιμο των εφαρμογών. Μου θυμίζει «You are holding it wrong». Ο καθένας το χρησιμοποιεί οπως τον βολεύει. Καλή συνέχεια!

Edited by jimdem582
Link to comment
Share on other sites

Ήρθα να σου πω με ύφος πως να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου;

 

Αν δεν δικαιολογούνταν δεν θα έδιναν την επιλογή για κλείσιμο των εφαρμογών. Μου θυμίζει «You are holding it wrong». Ο καθένας το χρησιμοποιεί οπως τον βολεύει. Καλή συνέχεια!

 

Αυτό που κανείς είναι λάθος

Οι εφαρμογές κλείνουν μετά από κάποιο χρόνο μόνες τους

Αυτό που βλέπεις στο multitask είναι σε πολλές περιπτώσεις απλά σαν φωτογραφία δεν σημαίνει ότι είναι ανοιχτές

 

Άδικα θα καθίσω να στο αναλύσω αφού μου λες ότι έτσι θέλεις να το κανείς στην καθημερινότητα σου κανένα πρόβλημα

 

Τότε θα πρέπει κάθε φορά που ανοίγεις κάποιες εφαρμογές να περιμένεις δεν γίνεται και να τις κλείνεις και να ανοίγουν γρήγορα

Για το bug που είχατε αναφέρει δεν γνωρίζω γιατί έχω να κλείσω εφαρμογές από το multitask περίπου 3-4 χρόνια

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κανείς είναι λάθος

 

Οι εφαρμογές κλείνουν μετά από κάποιο χρόνο μόνες τους

 

Αυτό που βλέπεις στο multitask είναι σε πολλές περιπτώσεις απλά σαν φωτογραφία δεν σημαίνει ότι είναι ανοιχτές

 

 

 

Άδικα θα καθίσω να στο αναλύσω αφού μου λες ότι έτσι θέλεις να το κανείς στην καθημερινότητα σου κανένα πρόβλημα

 

 

 

Τότε θα πρέπει κάθε φορά που ανοίγεις κάποιες εφαρμογές να περιμένεις δεν γίνεται και να τις κλείνεις και να ανοίγουν γρήγορα

 

Για το bug που είχατε αναφέρει δεν γνωρίζω γιατί έχω να κλείσω εφαρμογές από το multitask περίπου 3-4 χρόνια

 

 

 

Δεν χρειάζεται να μου το αναλύσεις γιατί ξέρω τι είναι από το 2010 που βγήκε με το iOS 4. Απλά έτσι με βολεύει να χρησιμοποιώ το κινητό μου.

 

Πάμε παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

Δε βολεύει σε τίποτα, είναι καθαρά ψυχαναγκαστικό. Παθών και ο γράφων μέχρι που το άλλαξα από το iOS 8

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε στο 2018 και λέμε ακόμα τα ίδια, αλλά άμα έχεις φάει android στη μάπα πολλά χρόνια, όλο και κάποιο "κουσούρι" σου μένει. :p

http://www.businessinsider.com/apple-closing-multitasking-apps-battery-life-2017-7

Link to comment
Share on other sites

Και όμως σε έμενα σπίτι σε ipad και iphone έχει τύχει πολλές φορές να μπλοκάρουν κλεισμένες εφαρμογές και χωρίς να είναι ενεργοποιημενα υπόβαθρα κλπ......αλλά δεν φταίει το IOS αλλά οι εφαρμογές
Link to comment
Share on other sites

Και όμως σε έμενα σπίτι σε ipad και iphone έχει τύχει πολλές φορές να μπλοκάρουν κλεισμένες εφαρμογές και χωρίς να είναι ενεργοποιημενα υπόβαθρα κλπ......αλλά δεν φταίει το IOS αλλά οι εφαρμογές

 

Μερικές εφαρμογές δεν είναι γραμμένες σωστά και ζητάνε συνέχεια από το λειτουργικό παράταση να μην την κλείσει

Εκείνες ναι συμφωνώ να τις κλείσει κάποιος

Όλες τις άλλες είναι λάθος να τις πειράζουμε

Όσο τις πειράζουμε δημιουργούμε παραπάνω φόρτο εργασίας στην συσκευή με ότι αυτό συνεπάγεται

 

Αν τώρα αυτό σε κάποιους αρέσει, σε κάποιους είναι ψυχαναγκαστικό, σε κάποιους είναι κόλλημα δεν κάποιους οτιδήποτε είναι τότε δεν γίνεται να αλλάξει

 

Το σωστό πρέπει να λέγεται και οποίος θέλει ας το τηρεί

Εμείς εδώ είμαστε για να συζητάμε και να προτείνουμε πράγματα προς την ορθή χρήση όχι το τι μας βολεύει με το μυαλό μας

 

Κι εγώ θα ηθελα να έχει alt ctrl delete αλλά δεν βάλανε τι να κάνουμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι οτι αυτο που λάτρεψα πρωτο στο IOS είναι οτι πραγματικα αφηνω το κινητο με ολες τις εφαρμογες ανοιχτες...

...ομώς η αληθεία είναι πως και σε δημοφιλείς εφαρμογες που θα έπρεπε να ειναι γραμμενες σωστα παρατηρώ πως θελει kill και ξαναναοιγμα γιαιτ αργουν στο refresh των data που πρέπει να σερβίρουν....

 

πάντως κατί που παρατηρώ τελευταία είναι πως το google maps εχει παγώσει το κινητο μου πανω απο 5 φορες για μερικά δευτερόλεπτα...και είναι αρκετά εκνευριστικό...

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι οτι αυτο που λάτρεψα πρωτο στο IOS είναι οτι πραγματικα αφηνω το κινητο με ολες τις εφαρμογες ανοιχτες...

...ομώς η αληθεία είναι πως και σε δημοφιλείς εφαρμογες που θα έπρεπε να ειναι γραμμενες σωστα παρατηρώ πως θελει kill και ξαναναοιγμα γιαιτ αργουν στο refresh των data που πρέπει να σερβίρουν....

 

πάντως κατί που παρατηρώ τελευταία είναι πως το google maps εχει παγώσει το κινητο μου πανω απο 5 φορες για μερικά δευτερόλεπτα...και είναι αρκετά εκνευριστικό...

 

Το κακό είναι ότι οι δημοφιλές εφαρμογές είναι και ήταν πάντα οι χειρότερες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα:έχω συγχρονίσει με το κινητό ένα εταιρικό εμαιλ pop αλλά δεν έχω διαθέσιμη την ώθηση παρά μόνο την μετάκληση χωρίς αυτό να με εξυπηρετεί διότι πάντα πρέπει να είναι ανοιχτή η εφαρμογή ώστε να πάρω την ειδοποίηση. Υπάρχει καμία λύση;ευχαριστώ εκ τω προτέρων εάν κάνω το ποστ σε λάθος μέρος ας μεταφερθεί.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα:έχω συγχρονίσει με το κινητό ένα εταιρικό εμαιλ pop αλλά δεν έχω διαθέσιμη την ώθηση παρά μόνο την μετάκληση χωρίς αυτό να με εξυπηρετεί διότι πάντα πρέπει να είναι ανοιχτή η εφαρμογή ώστε να πάρω την ειδοποίηση. Υπάρχει καμία λύση;ευχαριστώ εκ τω προτέρων εάν κάνω το ποστ σε λάθος μέρος ας μεταφερθεί.

 

Καλημέρα. Βάλε και 2ο email app.

Πχ outlook

Και συγχρονισε το εταιρικό σου pop εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όποτε η μόνη λύση είναι δεύτερη εφαρμογή;

 

Ναι αφού το εργοστασιακό δεν σου κάνει push, δοκιμάζεις άλλο app.

Δεν υπάρχει κάτι που σου διέφυγε για να το λύσεις.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις απλά έχω ήδη περάσει εφαρμογή για το gmail που δεν έχει push κι αυτό κι έλεγα μήπως αποφύγω και 3η εφαρμογή για mail.Όχι πως υπάρχει πρόβλημα απλά μου φαίνεται περίεργο να μην έχω άμεση λήψη μαιλ στη main εφαρμογή του κινητού.Ευχαριστώ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Έχω ένα iPhone 8 Plus εδώ και ένα μήνα και μου έχει εμφανίσει το εξής πρόβλημα:

καθημερινά για προσωπικούς λόγους βάζω το κινητό για 8 ώρες σε λειτουργία πτήσης

και 2 φορές μέχρι στιγμής ενώ το απενεργοποιούσα δεν μου έβρισκε σήμα.

Έκανα επανεκκινήσεις και πάλι τίποτα μέχρι που έβγαζα την κάρτα σιμ και το πρόβλημα λυνόταν.

Θα ήθελα να ξέρω αν θεωρείται ότι είναι λειτουργικό το πρόβλημα ή έχει πρόβλημα η συσκευή.

 

Ευχαριστώ.

DjTaz13
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Έχω ένα iPhone 8 Plus εδώ και ένα μήνα και μου έχει εμφανίσει το εξής πρόβλημα:

καθημερινά για προσωπικούς λόγους βάζω το κινητό για 8 ώρες σε λειτουργία πτήσης

και 2 φορές μέχρι στιγμής ενώ το απενεργοποιούσα δεν μου έβρισκε σήμα.

Έκανα επανεκκινήσεις και πάλι τίποτα μέχρι που έβγαζα την κάρτα σιμ και το πρόβλημα λυνόταν.

Θα ήθελα να ξέρω αν θεωρείται ότι είναι λειτουργικό το πρόβλημα ή έχει πρόβλημα η συσκευή.

 

Ευχαριστώ.

Πιθανώς να είναι πρόβλημα δικτύου και όχι συσκευής. H sim σου είναι σχετικά φρέσκια και σε καλή κατάσταση; Είναι κομμένη από εσένα ή είναι τυποποιημένη nano sim από κατάστημα;

Αν είσαι οκ από τα παραπάνω και συνεχίζει να μη βρίσκει σήμα η συσκευή σε διάφορα σημεία (τέσταρε και σε άλλα σημεία και όχι μόνο στην ίδια περιοχή-κεραία παρόχου) τότε το πας για σερβις.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς να είναι πρόβλημα δικτύου και όχι συσκευής. H sim σου είναι σχετικά φρέσκια και σε καλή κατάσταση; Είναι κομμένη από εσένα ή είναι τυποποιημένη nano sim από κατάστημα;

Αν είσαι οκ από τα παραπάνω και συνεχίζει να μη βρίσκει σήμα η συσκευή σε διάφορα σημεία (τέσταρε και σε άλλα σημεία και όχι μόνο στην ίδια περιοχή-κεραία παρόχου) τότε το πας για σερβις.

 

Εχθές άλλαξα σιμ αν κι αυτή που είχα ήταν 6 μηνών. Ελπίζω να μην μου ξανάβγαλει το πρόβλημα.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

DjTaz13
Link to comment
Share on other sites

Πάλι μου το έκανε και με νέα κάρτα σιμ. Το παράξενο που παρατήρησα είναι ότι δεν μπορούσα να καλέσω αλλά είχα 4g internet κανονικά όποτε σκέφτηκα ότι ίσως δεν είναι θέμα κεραίας... πήγα λοιπόν δεδομένα και ενεργοποίησα να έχω 4g και στην ομιλία και στα δεδομένα και χωρίς να κάνω κάποια άλλη ενέργεια κατάφερα να καλέσω. Ποια η άποψη σας;
DjTaz13
Link to comment
Share on other sites

Πάλι μου το έκανε και με νέα κάρτα σιμ. Το παράξενο που παρατήρησα είναι ότι δεν μπορούσα να καλέσω αλλά είχα 4g internet κανονικά όποτε σκέφτηκα ότι ίσως δεν είναι θέμα κεραίας... πήγα λοιπόν δεδομένα και ενεργοποίησα να έχω 4g και στην ομιλία και στα δεδομένα και χωρίς να κάνω κάποια άλλη ενέργεια κατάφερα να καλέσω. Ποια η άποψη σας;

 

Δοκίμασε να κλείσεις εντελώς το 4g

Κάτι για πρόβλημα δικτύου μου μοιάζει και όχι της συσκευής

Αν αφήσεις το 4g τότε βάλε επιλογή και δεδομένα και φωνή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Review του iphone 8 Plus μετά από 6 μήνες:

 

Σε γενικές γραμμές έχω παρόμοια εμπειρία χρήσης με τον uploader αυτού του βίντεο. Εσεις τι λέτε;

IPHONE X,NOKIA 8800,BLACKBERRY P9983,IPHONE 8 PLUS,NOKIA 808 PV,HTC 10,IPHONE 6S,SONY Z5 PREMIUM,NOKIA 8800 CARBON ARTE,SONY Z5, SAMSUNG NOTE 5, SAMSUNG NOTE 3,HTC ONE M9,SONY Z2,NOKIA LUMIA 930,IPHONE 5S,BLACKBERRY Q10,HTC ONE M7,BLACKBERRY Z30,BLACKBERRY Z10,SONY XPERIA Z1,NOKIA LUMIA 925,NOKIA N9,NOKIA E7, NOKIA N96,NOKIA 5250, SAMSUNG M3510, NOKIA N900, :)
Link to comment
Share on other sites

Review του iphone 8 Plus μετά από 6 μήνες:

 

Σε γενικές γραμμές έχω παρόμοια εμπειρία χρήσης με τον uploader αυτού του βίντεο. Εσεις τι λέτε;

 

Λίγο πολύ η ίδια είναι η εμπειρία στα iPhone

Όπως ήταν το 6/6s Plus, 7 plus μια από τα ίδια είναι και αυτό

 

Την λειτουργία True Tone στην οθόνη δεν ξέρω αν την χρησιμοποιείται αλλά εμένα νομίζω δεν μου άρεσε

Βέβαια το έχω δει μόνο σε καταστήματα δεν το δούλεψα και πολύ στο χέρι μου για να έχω πλήρη εικόνα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Phone 8 Plus
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...