Jump to content

2 IP με μια κάρτα δικτύου γίνεται;


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να συνδέσω ένα laptop στο ίντερνετ, μέσω υπολογιστή που έχει σύνδεση με τοπικό δίκτυο.

Δυστυχώς δε μου δίνουν δεύτερη IP και για το Laptop, για να συνδεθεί απευθείας, οπότε πρέπει να βάλω ως default gateway τον desktop.

Για να γίνει αυτό, αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να φτιάξω νέο υποδίκτυο, σωστά;

Αυτό γίνεται με μόνο μια κάρτα δικτύου στο desktop, και σύνδεση όλων αυτών με ένα switch που μου έχει περισσέψει;

Ευχαριστώ

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις router ? εαν οχι τοτε απλα ενεργοποιησε το Internet Connection Sharing στο desktop και θα μπορεις να μοιρασεις την συνδεση σου με το laptop

 

ριξε και μια ματια εδω Επισημασμένο: Κοινόχρηστη σύνδεση DSL

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ένα switch το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα συνδέσεις όλα (modem/router, pcs) εκεί και να τελειώνεις. Δουλεύει εντελώς απροβλημάτιστα και είναι πολύ καλύτερο από το να χρησιμοποιήσεις Internet connection sharing.
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ένα switch το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα συνδέσεις όλα (modem/router, pcs) εκεί και να τελειώνεις. Δουλεύει εντελώς απροβλημάτιστα και είναι πολύ καλύτερο από το να χρησιμοποιήσεις Internet connection sharing.

Αυτό θέλω να κάνω. Γίνεται με μια κάρτα δικύου στο desktop και με μια μόνο διαθέσιμη IP για το υποδίκτυο της σχολής (περί αυτού πρόκειται);

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα λάθος, ότι ήθελες να μοιράσεις μια σύνδεση adsl ας πούμε. Αυτό που λες, είναι διαφορετικό βέβαια, δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το internet connection sharing στο desktop και να τον ορίσεις σαν gateway στο laptop. Σύνδεσε τα και τα δύο στο switch, το οποίο σύνδεσε το με το υπόλοιπο δίκτυο στο port που έχει την ένδειξη uplink (πολλά δεν έχουν ξεχωριστό τέτοιο port αλλά χρησιμοποιούν ένα με διακόπτη).
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα: Σε ένα απο τα PC μου έχωσ δύο κάρτες δικύου, μια PCI και μια Onboard, θα έχω προβλήματα αν χρησιμοποιώ και τις δύο?
Link to comment
Share on other sites

oxi arkei na energopiiseis to bridge
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

To θέμα είναι άσχετο με την ερώτηση.:mad:

Εγώ ρωτώ την πραγματική φύση της ερώτησης.

:!: Πως θα βάλω σε μία κάρτα lan 2 IPs?

Δηλαδή πώς θα γίνει το pc μου να απαντά στην 10.x.x.x και στην 192.y.y.y.?

Ευχαριστώ.

Time is what keeps everything from happening at once.
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω και εγώ νέο θέμα, έχω ένα laptop και ένα desktop,και θέλω να τα συνδέσω, έχω κάρτα δικτύου και καλώδιο, μπαίνω στο Network Setup Wizard ακολουθώ τις οδηγιές αλλά τζίφος!

Help someone!!!

The city never sleeps...
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς φτανει να είναι και οι δύο Static.Από τα properties του Local Area Connection -> Internet Protocol (TCP/IP) -> Advanced μπορείς βάλεις όσες IP θέλεις. Αν και δεν ξέρω καταπόσο αυτό που θέλεις να κάνεις από άποψη ασφάλειας και routing είναι καλό...
Link to comment
Share on other sites

μιας και ασχολείστε με κάρτες δικτύου.. άγορασα μια κάρτα, αλλά δεν μπορώ να μπώ στις properties των συνδέσεων δικτύου διότι μου αναφέρει οτι δεν έχω τα απαραίτητα δικαιώματα διαχείρισης. Έχω προσπαθήσει και ως administrator (με safe mode) αλλά τίποτα...

Σημ. Με την κάρτα μπορώ και μεταφέρω δεδομένα μεσώ Θέσεις δικτύου-->Αντιστοίχιση δισκου δικτύου και βάζοντας την ΙP εκεί...

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς φτανει να είναι και οι δύο Static.Από τα properties του Local Area Connection -> Internet Protocol (TCP/IP) -> Advanced μπορείς βάλεις όσες IP θέλεις. Αν και δεν ξέρω καταπόσο αυτό που θέλεις να κάνεις από άποψη ασφάλειας και routing είναι καλό...

Οκ φίλε το κατάφερα. Δεν ήταν τίποτα. Εγώ συνηθισμένος από linux νόμιζα ότι έπρεπε να παίξω με ipconfig.

Για να μην ανοίγω και εγώ νέο θέμα, έχω ένα laptop και ένα desktop,και θέλω να τα συνδέσω, έχω κάρτα δικτύου και καλώδιο, μπαίνω στο Network Setup Wizard ακολουθώ τις οδηγιές αλλά τζίφος!

Help someone!!!

1) Θέλεις cross καλώδιο.

2) Βάλε στο PC:

IP:192.168.1.1

sub:255.255.255.0

gw: (κενή)

 

3) και στο laptop:

IP:192.168.1.2

sub:255.255.255.0

gw: (κενή)

 

4)Δοκίμασε από το laptop:

ping 192.168.1.1 /t

και αν απαντά είσαι οκ.

 

@tsioy: Η ερώτησή σου περιέχει πολλές, μα πολλές ασάφειες...:)

Time is what keeps everything from happening at once.
Link to comment
Share on other sites

@tsioy: Η ερώτησή σου περιέχει πολλές, μα πολλές ασάφειες...:)

 

Λοιπόν, αγόρασα μία κάρτα δικτύου, την τοποθέτησα στη θύρα PCI και συνέδεσα το PC με το Xbox (δε νομίζω να έχει αυτό σημασία...). Όταν πατάω έναρξη-->ρυθμίσεις-->συνδέσεις δικτύου-->τοπική σύνδεση (για να ρυθμίσω το IP κτλ.) μου βγάζει ένα μήνυμα που λέει: " Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα πρόσβασης στις ιδιότητες της σύνδεσης. Επικοινωνήστε με το διαχειριστή σας.". Ρώτησα το μαγαζί που αγόρασα την κάρτα και μου είπαν να μπω ως διαχειριστής από safe mode. Αφου μπήκα ως administrator από safe mode, μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα.

Παρόλα αυτά , χρησιμοποιώντας το Cuteftp μπορώ να μεταφέρω δεδομένα προς/από το PC στο Xbox. Για το λόγο αυτό εικάζω ότι έχει κάτι σχέση με τα windows xp.. Αν κάποιος ξέρει κάτι , ας με βοηθήσει...

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

έχω τα win xp pro με sp2. Πώς μπορώ να μπω ως administrator χωρίς safe mode; Όταν κάνω εκκίνηση μου βγάζει μόνο τους λογαριασμούς που έχω δημιουργήσει..
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Πάτα Ctrl + Alt + Del όταν σου βγάλει τα ονόματα (ίσως χρειαστεί και 2η φορά). Θα σου βγάλει κλασικό παραθυράκι για login όπου βάζεις user Administrator κτλ.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

το δοκίμασα κι αυτό αλλά τζίφος... το ίδιο μήνυμα παραμένει και όταν μπαίνω ως administrator. Δεν το ανέφερα πριν αλλά εχω τα xp σπασμενα.
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...