Jump to content

Huawei P8/P9 lite 2017


ilie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Μόλις πήρα το συγκεκριμένο μοντέλο και είχα διαβάσει ότι μπορεί να έχουν θέμα με beta rom αν το πάρεις απο σκρουτζομάγαζο.

Πως θα καταλάβω αν το δικό μου έχει την σωστή rom?

Αγχώθηκα λίγο γιατι εκεί που λέει "Αριθμός έκδοσης" γργράφει το νούμερο και δίπλα λέει test-keys.

Σημαίνει ότι φοράει beta rom?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Μόλις πήρα το συγκεκριμένο μοντέλο και είχα διαβάσει ότι μπορεί να έχουν θέμα με beta rom αν το πάρεις απο σκρουτζομάγαζο.

Πως θα καταλάβω αν το δικό μου έχει την σωστή rom?

Αγχώθηκα λίγο γιατι εκεί που λέει "Αριθμός έκδοσης" γργράφει το νούμερο και δίπλα λέει test-keys.

Σημαίνει ότι φοράει beta rom?

 

Καλησπέρα και σε σένα :)

Πριν σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, θα πρέπει να σου πω πως υπάρχει ήδη ένα νήμα (16 σελίδων) που αφορά την συγκεκριμένη συσκευή. Δεν ξέρω αν απ' αυτό διάβασες ότι περιγράφεις για την beta rom η απο άλλο site. Πάντως βρίσκεται στην δεύτερη σελίδα των συσκευών Huawei αυτού του forum και λέγεται Huawei P8 Lite 2017. Παρότι είναι η ίδια συσκευή με το P9 Lite 2017, καλό θα ήταν να γράφουμε οτιδήποτε αφορά αυτές τις συσκευές σε εκείνο το νήμα, γιατί εκείνο ξεκίνησε πρώτο και έχει ήδη αρκετές πληροφορίες. Καλό επίσης θα ήταν να μετονομαστεί όπως αυτό που έφτιαξες εσύ, και να διαγράφει το δικό σου, γιατί καταλαβαίνεις οτι θα μπερδέψει πολλούς χρήστες αν γράφουμε και εδώ και εκεί. Αν ακούει κάποιος Moderator ας το κάνει. Στο παλιό νήμα λοιπόν υπάρχουν όλες οι πληροφορίες που θέλεις αναλυτικά.

 

Συνοπτικά θα σου πω, πως επειδή κι εγώ ήμουν ένας απ' αυτούς που είχα beta rom, φαίνεται πως έχεις και εσύ αφού λέει test keys. Μην το πάρεις βαρέως όμως, δεν είναι το τέλος του κόσμου. Άλλωστε η συσκευή είναι λειτουργική.

Τις λεπτομέρειες θα τις βρεις στο άλλο νήμα, αλλά καλό είναι να ξέρεις απο τώρα πως εφόσον η συσκευή σου είναι ευρωπαϊκό μοντέλο (εμένα αγοράστηκε απο γνωστό σκρουτζομάγαζο στο κέντρο της Αθήνας ως P8 Lite 2017 μονόκαρτο unbranded) καλύπτεται απο 2ετη ευρωπαϊκή εγγύηση, άρα και απο το επίσημο σέρβις της Huawei (στους Αμπελόκηπους το πήγα εγώ) .

Εκεί μου είπαν πως δεν επιτρέπεται να πωλούνται συσκευές με beta rom (test keys) γιατί είναι μόνο για δοκιμές και όχι για εμπορική χρήση. Και εκεί μου περάσαν την official rom του P9 Lite 2017 και ηρέμησα, γιατί είχα μανουριάσει άσχημα με το σκρουτζομάγαζο.

 

Καλό θα ήταν να ρίξεις και ένα κράξιμο στο κατάστημα που στο πούλησε (αν είναι το γνωστό της Γ' Σεπτεμβριου θέλει πολύ κράξιμο αν συνεχίζει να πουλάει τέτοιες συσκευές) και μετά δωστο στο σέρβις (μην το κάνεις μόνος/η σου γιατί παίζει να χάσεις την εγγύηση) να σου περάσουν το σωστό λογισμικό και να το απολαύσεις γιατί είναι πολύ καλή συσκευή για τα λεφτά της.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Από εδώ το διάβασα για την beta rom. Ελπίζω κάποιος Mod να το μεταφέρει εκεί και να διαγραψεί αυτό εδώ το θέμα γιατί έχεις δίκιο.

Απλά να πω με μεγάλη μου χαρά ότι το πήγα σήμερα το πρωί στο service της Huawei και σε μια ώρα το είχα έτοιμο με το κανονικό λογισμικό και μάλιστα πριν κάποιες ώρες έκανε την πρώτη του ενημέρωση.

Οπότε αν εξαιρέσουμε ότι έπρεπε να πάω μέχρι εκεί, τότε όλα καλά.

Τα παιδιά εκεί ηταν άψογα και είμαι πολύ ευχαριστημένη από την άμεση εξυπηρέτηση τους.

Όσο για το κατάστημα ήταν ένα άλλο στον Πειραιά..

Να πω επίσης ότι και το δικό μου ήταν μονοκαρτο, unbranded και το αγόρασα σαν P8 lite 2017 :)

Edited by ilie
Link to comment
Share on other sites

Μεταφορα απο νημα:

 

Όσον αφορά τον ήχο:

Huawei P9 lite 2017 dual

 

Εχω βάλει sim και στις δυο ταυτόχρονα, με full σήμα οποτε δε παίζει κατι τέτοιο!

 

Αλλάζω τον ήχο απο "ρυθμίσεις -> ήχος -> ήχος κλήσης τηλεφώνου SIM 1", και ενώ φαινεται πως εχει κρατήσει τον ήχο,

όταν χτυπάει ακούγεται το κλασικό ντρινγκ.

Ακριβώς το ίδιο και στη sim 2.

Κατέβασα το zedge, όρισα απο εκεί ήχο κλήσης.

Παλι τα ίδια!

Έβαλα ήχο κλήσης σε μια μονο επαφή μεσα απο τις επαφές.

Τα ίδια!

Το παράξενο ειναι πως κάποιες φορές εχω ακούσει τον ήχο που εχω ορίσει, αλλά ειναι μια στις εκατό φορές!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα! Εδώ και ένα μήνα περίπου αγόρασα το Huawei P9 Lite 2017!

Πραγματικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και γενικώς θεωρώ την εταιρία μεγάλη δύναμη στα smartphones. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω πάριε μια κάρτα μνήμης 32Giga. Ήθελα να ρωτήσω μπορούν να περαστούς οι εφαρμογές στην κάρτα μνήμης ή όχι; Γιατί απόπειρες που έκανα δεν μου το έκαναν.

Επίσης μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν για το δαχτυλικό αποτύπωμα. Ενώ το έχω ρυθμίσει κανονικά, καμιά φορά μπορεί να μην το χρησιμοποιώ για μέρες επειδή το ξεχνάω και το ξεκλειδώνω από συνήθεια πληκτρολογώντας τον κωδικό. Όταν θυμάσαι το δαχτυλικό αποτύπωμα (μπορεί κ μετά από καμιά εβδομάδα ή όταν τύχει) το δαχτυλικό αποτύπωμα δεν αναγνωρίζει το δάχτυλο μου και πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις - δαχτυλικό αποτύπωμα - διαχείριση δαχτυλικού αποτυπώματος -Αναγνώριση αισθητήρα δαχτυλικού αποτυπώματος για να το λειτουργήσω ξανά και τότε επαναλειτουργεί. Η ερώτηση μου είναι η εξής. Το δαχτυλικό αποτύπωμα αδρανοποιείται αυτόματα όταν δεν το χρησιμοποιείς για μέρες;;;

Επίσης αν γνωρίζετε μυστικά της συσκευής ή πράγματα που δεν είναι ορατά και πρέπει να τα ψάξεις, χαρά μου να τα συζητήσουμε μιας και είμαι νέο μέλος της οικογένειας Huawei.. ;)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μιας και είμαι κάτοχος της συσκευής, θα προσπαθήσω να απαντήσω στις απορίες σου.

 

1) Απ' όσο γνωρίζω, δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να μετακινήσεις τις εφαρμογές στην microSD (κρίμα διότι ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης είναι αρκετά μικρός). Εκτός αν κάνεις root την συσκευή και ακολουθήσεις μη επίσημους τρόπους, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση χάνεις την εγγύηση.

2) Εγώ που χρησιμοποιώ συνεχώς το δακτυλικό αποτύπωμα, δεν μου έχει συμβεί το περιστατικό που αναφέρεις, ωστόσο είναι αρκετά ενδιαφέρουσα η παρατήρησή σου.

 

Επίσης να επισημάνω ότι υπάρχει ήδη σχετικό νήμα για το εν λόγω κινητό εδώ: link οπότε για ό,τι άλλο θέλεις μπορείς να γράφεις εκεί, καθώς και να διαβάσεις σχετικά θέματα που έχουν γραφτεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα!

 

Μιας και είμαι κάτοχος της συσκευής, θα προσπαθήσω να απαντήσω στις απορίες σου.

 

1) Απ' όσο γνωρίζω, δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να μετακινήσεις τις εφαρμογές στην microSD (κρίμα διότι ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης είναι αρκετά μικρός). Εκτός αν κάνεις root την συσκευή και ακολουθήσεις μη επίσημους τρόπους, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση χάνεις την εγγύηση.

2) Εγώ που χρησιμοποιώ συνεχώς το δακτυλικό αποτύπωμα, δεν μου έχει συμβεί το περιστατικό που αναφέρεις, ωστόσο είναι αρκετά ενδιαφέρουσα η παρατήρησή σου.

 

Επίσης να επισημάνω ότι υπάρχει ήδη σχετικό νήμα για το εν λόγω κινητό εδώ: link οπότε για ό,τι άλλο θέλεις μπορείς να γράφεις εκεί, καθώς και να διαβάσεις σχετικά θέματα που έχουν γραφτεί.

 

θα βοηθησω εγω για την sd card μολις την βαλεις μεσα στο κινητο νομιζω πας χωρος αποθηκευσης και βαζεις προεπιλογη την καρτα sd εχθες το εκανα σε μια φιλη και οτι και αν βαζεις παει στην καρτα

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να στελνω μήνυματα στο κινητό χωρις να είναι καιφαλεα τα γράμματα;;;

 

Άνοιξε τα μηνύματα πάτα στις 3 τελείες - ρυθμίσεις - σύνθετες ρυθμίσεις - απενεργοποίησε την επιλογή Βελτιστοποίηση 7-bit. Τα μηνύματα σου όμως απο τους 160 χαρακτήρες που μπορείς να στείλεις τώρα θα περιοριστούν στο μισό.

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...