Jump to content

[OnePlus 5] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


MaXAiRO
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καιρός είναι να φτιάξουμε το thread πιστεύω!

 

Παρέλαβα προχτές το κινητό κι άρχισα να το σετάρω σε Oxygen OS αλλά λόγω κάποιων ελλείψεων σε σύγκριση με τη Resurrection Remix που χρησιμοποιώ χρόνια, λέω να αρχίσω τις customιές.

 

Έχετε δοκιμάσει την official RR ή την unofficial με Oxygen OS camera; στην πρώτη περίπτωση ποια εφαρμογή κάμερας χρησιμοποιείτε; Google Camera;

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα το παραγγειλω σε λιγες ημερες, θελω να ρωτησω εαν οι custom roms ειναι καλυτερες απο αυτην που ερχεται το κινητο μαμα. Μπηκα στο xda και βρηκα δεκαδες roms! Πολλες απο αυτες εχουν χιλιαδες μηνυματα!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Open beta 1 με clean install δείχνει εξαιρετική σε απόδοση

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Open beta 1 με clean install δείχνει εξαιρετική σε απόδοση

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Με τον ήχο στο ακουστικό το έγινε? Όντως μειώθηκε?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι λίγο εκτός και αν είναι ιδέα μου

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι λίγο εκτός και αν είναι ιδέα μου

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Μπα μη νομίζεις. Από τη στιγμή που το πρόσεξες πάει να πει ότι ισχύει. Και σε μένα έχει τύχει σε oneplus3 να πέφτει η ένταση στο ακουστικό. Είχα φτάσει λόγο πριν το service γιατί είχε φτάσει σε αρκετά χαμηλά επίπεδα. Σε φασαρία δλδ ανάθεμα κ αν καταλάβαινα το συνομιλητή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εχειι καποιος εμπειρια απο αυτη τη ρομ https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/development/rom-xxx-nolimits-1-1-speed-ram-optimized-t3627121 ?

Σκεφτομαι να την δοκιμασω αυριο

 

Την είχα για 2 μηνες. Πολύ καλή! Ο μόνος λόγος που άλλαξα ήταν επειδή ήθελα κάτι όχι oxygen OS based για να έχω full oms substratum και να παίξω με θέματα και όχι μόνο legacy support που έχει δυστυχώς το oxygen.

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Την είχα για 2 μηνες. Πολύ καλή! Ο μόνος λόγος που άλλαξα ήταν επειδή ήθελα κάτι όχι oxygen OS based για να έχω full oms substratum και να παίξω με θέματα και όχι μόνο legacy support που έχει δυστυχώς το oxygen.

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ποια έχεις τώρα; Έχεις δοκιμάσει halogen;

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Το παρήγγειλα κι εγώ και περιμένω να έρθει. Μιας και το thread είναι για "πειράγματα", θα μπορούσε να ανεβάσει κανείς ένα post με τα βασικά; Π.χ., ξεκλείδωμα bootloader, flash TWRP, root, οδηγό φλασαρίσματος Custom ROM, αυτό που διαβάζω ότι πρέπει να κάνεις flash FULL ROM για να κάνεις ένα update; Θα ήταν νομίζω πολύ χρήσιμο να υπάρχει και να καρφιτσωθεί στο ΟP.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Το παρήγγειλα κι εγώ και περιμένω να έρθει. Μιας και το thread είναι για "πειράγματα", θα μπορούσε να ανεβάσει κανείς ένα post με τα βασικά; Π.χ., ξεκλείδωμα bootloader, flash TWRP, root, οδηγό φλασαρίσματος Custom ROM, αυτό που διαβάζω ότι πρέπει να κάνεις flash FULL ROM για να κάνεις ένα update; Θα ήταν νομίζω πολύ χρήσιμο να υπάρχει και να καρφιτσωθεί στο ΟP.
Unlock- root

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/how-to/oneplus-5-unlock-bootloader-flash-twrp-t3624877

 

Oreo beta1

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/how-to/official-oxygenos-beta-1-android-oreo-t3710003

 

Official OTA και zips

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/how-to/oneplus-5-mirrors-official-oxygen-os-t3628190

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την βοηθεια σας ειχα περασμενη την oreo leak 4 και μετα γυρισα σε custom rom την nougat no limits.To προβλημα ειναι οτι εχω θεμα με το wifi δεν συνδεεται .Ξαναπερασα αλλο recovery εκανα format data εβαλα μετα οfficial rom nougat παλι τα ιδια.Ξερει κανενας καμια λυση?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την βοηθεια σας ειχα περασμενη την oreo leak 4 και μετα γυρισα σε custom rom την nougat no limits.To προβλημα ειναι οτι εχω θεμα με το wifi δεν συνδεεται .Ξαναπερασα αλλο recovery εκανα format data εβαλα μετα οfficial rom nougat παλι τα ιδια.Ξερει κανενας καμια λυση?
Πάρτα όλα από την αρχή. Oos nougat με wipe system, data, factory reset. Αφού bootαρεις και βεβαιωθείς ότι δουλεύει, τότε βγες και βάλε recovery ή ότι άλλο θες.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται στην περίπτωση που το twrp μου δείχνει άλλα ντι άλλων και δεν βλέπει τον αποθηκευτικό μου χώρο? Έχω περασμένη την τελευταία έκδοση του και στην αρχή μου ζητάει να κάνω swipe για modification. Είτε το κάνω είτε όχι, συνεχίζει να μου εμφανίζει κάτι φακέλους άδειους στην πλειοψηφία τους σαν να είναι από κάποιο άλλο partition. Root κατάφερα και έκανα περνώντας το magisk μέσω adb sideload.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται στην περίπτωση που το twrp μου δείχνει άλλα ντι άλλων και δεν βλέπει τον αποθηκευτικό μου χώρο? Έχω περασμένη την τελευταία έκδοση του και στην αρχή μου ζητάει να κάνω swipe για modification. Είτε το κάνω είτε όχι, συνεχίζει να μου εμφανίζει κάτι φακέλους άδειους στην πλειοψηφία τους σαν να είναι από κάποιο άλλο partition. Root κατάφερα και έκανα περνώντας το magisk μέσω adb sideload.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γνωστό πρόβλημα που εμφανίζεται σε πολλούς κατά την μετάβαση από n σε Oreo. Γι αυτό κι εγώ κάθομαι στα αυγά μου μέχρι να σταθεροποιηθεί λίγο η καταστάση με το encryption / decryption.

H recovery δεν μπορεί να κανει mount data.

Νομίζω ότι η λύση είναι format data και παλι. Όχι απλό wipe data.

Αλλά θα τα χάσεις όλα δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται στην περίπτωση που το twrp μου δείχνει άλλα ντι άλλων και δεν βλέπει τον αποθηκευτικό μου χώρο? Έχω περασμένη την τελευταία έκδοση του και στην αρχή μου ζητάει να κάνω swipe για modification. Είτε το κάνω είτε όχι, συνεχίζει να μου εμφανίζει κάτι φακέλους άδειους στην πλειοψηφία τους σαν να είναι από κάποιο άλλο partition. Root κατάφερα και έκανα περνώντας το magisk μέσω adb sideload.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πιθανότατα άλλαξες ρομ και έπεσες θύμα του encryption.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα άλλαξες ρομ και έπεσες θύμα του encryption.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Και η λύση είναι? Όποια και αν είναι δεν έχω προβλημα. Ακόμα και αν διαγράψω τα πάντα. Advanced wipe , διαλέγω κάποιο κουτάκι ( system η cache η data) και κάνω change σε ex4 ας πούμε?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και η λύση είναι? Όποια και αν είναι δεν έχω προβλημα. Ακόμα και αν διαγράψω τα πάντα. Advanced wipe , διαλέγω κάποιο κουτάκι ( system η cache η data) και κάνω change σε ex4 ας πούμε?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε fastboot από pc "fastboot format userdata"

Link to comment
Share on other sites

Σε fastboot από pc "fastboot format userdata"
Ωραία, θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Χάνεις τα πάντα οπότε φρόντισε να έχεις πάρει backup

Link to comment
Share on other sites

Χάνεις τα πάντα οπότε φρόντισε να έχεις πάρει backup
Τα έχω όλα κρατημένα ούτως ή άλλως στο pc.

Με αυτόν τον τρόπο δηλαδή χάνω το decryption?

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω όλα κρατημένα ούτως ή άλλως στο pc.

Με αυτόν τον τρόπο δηλαδή χάνω το decryption?

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάνεις φορμάτ, αν βάλεις πάλι oos θα ξανά κάνει encryption τη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις φορμάτ, αν βάλεις πάλι oos θα ξανά κάνει encryption τη συσκευή
Θα επανέλθει όμως το internsl storage η θα βλέπω άλλο partition με ακυρους φακέλους?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...