Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μάλλον έχει γίνει *******, πρέπει να φλασάρω ξανά στοκ ρομ..

είναι εύκολη η διαδικασία με την mi flash tool? δεν την έχω ξανακάνει αλλά φαινόταν εύκολη

 

έχει κανείς πρόχειρα λίνκ ειδικά για τις rom?

 

πρέπει να προσέξω κάτι;

 

Είναι ευκολη διαδικασία με το mi flash απλά πρέπει να προσέξεις να κάνεις τη διαδικασία με save user's data για να μη χάσεις τα δεδομένα σου. Δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο λινκ αυτή τη στιγμή γιατι είμαι στη δουλειά κάνε μια αναζήτηση στο νήμα.αν δεν το βρεις μέχρι το απόγευμα θα το στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το προβλημα με το proximity υπαρχει καποια λυση? βαρεθηκα οταν μιλαω στο τηλεφωνο να ανοιγοκλεινω φακους και να ακυρωνω ξυπνητηρια.
Link to comment
Share on other sites

Είναι ευκολη διαδικασία με το mi flash απλά πρέπει να προσέξεις να κάνεις τη διαδικασία με save user's data για να μη χάσεις τα δεδομένα σου. Δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο λινκ αυτή τη στιγμή γιατι είμαι στη δουλειά κάνε μια αναζήτηση στο νήμα.αν δεν το βρεις μέχρι το απόγευμα θα το στείλω.

 

καλά κι εγώ δουλειά είμαι και σπίτι θα πάω κατά τις 22:00 σήμερα οπότε όποτε μπορείς και σε ευχαριστώ πάρα πολύ

 

όσο για τα δεδομένα την έχω δει την επιλογή, αλλά επειδή η google κρατάει αρκετά ικανοποιητικό backup βολεύομαι και με αυτό και θα επαναφέρω από αυτό..

 

θα ήθελα πάντως να δοκιμάσω να περάσω rom απριλίου και μετά να δω αν δουλεύει το ota του μαΐου για να βεβαιωθώ ότι όλα είναι οκ

 

βασικά θα ήθελα να περάσω τη rom του απρίλη, να ξαναπεράσω gcam και μετά να κάνω το ota μαΐου να ξέρω από τώρα ότι όλα είναι οκ μη μου σκάσουν τον άλλο μήνα πάλι τα ίδια :mad:

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

μάλλον έχει γίνει *******, πρέπει να φλασάρω ξανά στοκ ρομ..

είναι εύκολη η διαδικασία με την mi flash tool? δεν την έχω ξανακάνει αλλά φαινόταν εύκολη

 

έχει κανείς πρόχειρα λίνκ ειδικά για τις rom?

 

πρέπει να προσέξω κάτι;

 

ADB, Fastboot and Drivers - link

 

Stable ROM - link

 

Mi flash tool - link

 

YouTube Pakiglish tutorial -

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι αδυνατο να διαβαζω τοσες σελιδες . θελω να ρωτησω τους χρηστες της συσκευης της εντυπωσεις που εχουν απο την καθημερινη χρηση της συσκευης ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι αδυνατο να διαβαζω τοσες σελιδες . θελω να ρωτησω τους χρηστες της συσκευης της εντυπωσεις που εχουν απο την καθημερινη χρηση της συσκευης ?

Δε χρειάζεται να διαβάσεις 250 σελίδες σίγουρα. Ανέτρεξε στις τελευταίες 10 και θα βρεις τις πληροφορίες που ζητάς, έχει ζητηθεί/συζητηθεί αρκετές φορές και πρόσφατα.

Προσωπικά, είμαι υπερκαλυμμένος από τα πάντα σε συνδυασμό με την τιμή του (100% vlaue for money).

Go foi it.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι αδυνατο να διαβαζω τοσες σελιδες . θελω να ρωτησω τους χρηστες της συσκευης της εντυπωσεις που εχουν απο την καθημερινη χρηση της συσκευης ?

 

Στα 170€ που εχει, νομιζω ειναι τοπ επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο σκρουτζομάγαζο στον Πειραιά με 2 χρονια εγγύηση, και αμεσα διαθεσιμο να το πουλάει υπάρχει?

Μόνο το seven spot, αλλα δεν έχει το μαύρο χρώμα που θέλω.

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για το προβλημα με το proximity υπαρχει καποια λυση? βαρεθηκα οταν μιλαω στο τηλεφωνο να ανοιγοκλεινω φακους και να ακυρωνω ξυπνητηρια.

 

και εγω τα ιδια...τη φακους..που σε μια μεγακη κληση μπορεις μεχρι και να χωρισεις με την γυναικα χωρις να το παρεις πρεφα...:lol:

 

λυση καποιος?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι αδυνατο να διαβαζω τοσες σελιδες . θελω να ρωτησω τους χρηστες της συσκευης της εντυπωσεις που εχουν απο την καθημερινη χρηση της συσκευης ?
Υπεράριστες.Ειδικα αν δεν παίζεις παιχνίδια θα δεις τρομερή μπαταρία

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα αυτό το τζάμι. Άργησε πολύ, έκανε ενάμιση μήνα, αλλά καθησε πολύ καλά.

https://m.banggood.com/BAKEEY-HD-Anti-Explosion-Full-Cover-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Xiaomi-Mi-5X-Mi5X-Mi-A1-p-1193604.html?rmmds=myorders

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα αυτό το τζάμι. Άργησε πολύ, έκανε ενάμιση μήνα, αλλά καθησε πολύ καλά.

https://m.banggood.com/BAKEEY-HD-Anti-Explosion-Full-Cover-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-Xiaomi-Mi-5X-Mi5X-Mi-A1-p-1193604.html?rmmds=myorders

 

με λαδι η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για τα πρακτικά, εγώ φοράω αυτό το πακετάκι, δεν αφήνει κενά πουθενά.

Σε 2-5 μέρες στα χέρια σου...

Με λάδι.

 

https://www.amazon.fr/dp/B076J6N1TB

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί αν έχει ελαιοφοβική επίστρωση...

 

επειδή έχω χρησιμοποιήσει γυαλί χωρίς oleophobic coating και αυτό στο Ζ1 όπου έβγαλα τη στοκ ζελατίνα και μετά έμεινε το σκέτο γυαλί από κάτω απλά σας λέω ότι δεν γίνεται να χρησιμοποιηθεί τζάμι χωρίς αυτού του τύπου την επίστρωση

 

το λίπος που μένει από τα δάχτυλα επάνω τρελαίνει το touch και φαίνεται να συνεχίζεις να πατάς πράγματα ενώ έχεις πάρει το δάχτυλό σου, το κινητό μέχρι να ξαναβάλω ζελατίνα ήταν απλά άχρηστο

 

απλά δεν γίνεται να κάνεις δουλειά χωρίς αυτό, οπότε δεν πιστεύω ότι υπάρχει γυαλί κινητού χωρίς αυτό

 

ΥΓ μόλις φλάσαρα ξανά τη ρομ και όλα καλά προς το παρόν άντε να δούμε τι θα δούμε...

 

ΥΓ 2 το επανέφερα, όλα τέλεια και έκανα και ota αφού πέρασα την κάμερα, ευχαριστώ πολύ rackal που μου τα έδωσες όλα έτοιμα!!

 

 

τώρα έβαλα gcam από pixel 3 και σε σχέση με παλιότερες εκδόσεις του arnova παρατηρώ ότι δουλεύει το slow motion

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα κι εγώ.μονο του μαϊου είναι. Στο xda πάντως έχει διαρρεύσει 8.1 beta με treble.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορείς να στείλεις link; Η beta δεν έχει treble άλλα έγινε κουβέντα αν θα μπορούσε κάποια μελλοντική ρομ να έχει από τεχνικής άποψης (που προφανώς και μπορεί) αν δεν κάνω λάθος.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αδιάφορο και overrated το treble, τουλάχιστον για το εγγύς μέλλον.

 

Ψιλοφουσκα το κόβω που έχει αναπαραχθεί από τα τεχνολογικά site ( που δεν έχουν και άλλη δουλειά)

 

Αν ήταν να κάνει τη ζωή των κατασκευαστών ευκολότερη, τουλάχιστον όσον αφορά τα update, θα είχε ήδη υιοθετηθεί μαζικά.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε χθες ο αδερφός μου, γιατί του έσπασε η συσκευή που είχε, πήγε σε ένα πλαίσιο και έδωσε 200€.για την 4/32 έκδοση.... Πολύ ακριβό,αλλα αν είσαι στο τρέξιμο αυτά τα παθαίνις...Δυστυχώς δεν είχε την άνεση να περιμένει έστω μια μέρα, η να το ψάξει γιατί βιαζοταν πολύ... Βέβαια έχει την εγγύηση της Infoquest, αλλά πολύ ακριβό... Το 4/64 το έχουνε 250€...Φωτιά...
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία...

αγοράστηκε στα 162,40€ απο σκρουτζομαγαζο το Α1 64gb...

πρωτες εντυπώσεις απο 4ημερη χρηση απο την συζυγο αριστες σε σχεση με τα χρηματα...

το τηλεφωνο δεν κολλάει πουθενα ακομα και σε βαρυα παιχνιδια που δοκίμασα, καμερες για την χρηση που το θελει πολυ καλή (αλλα δεν μιλάμε για απαιτητική χρηστη και χρηση)...και αρκετά καλη διαρκεια μπαταρίας...

ΤΟ συνιστώ ανεπιφυλακτα μιας και σε αυτα τα χρηματα ειναι ικανοποιητικότατο...

υγ. Εκανε αμεσα αναβάθμιση σε android 8...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στείλεις link; Η beta δεν έχει treble άλλα έγινε κουβέντα αν θα μπορούσε κάποια μελλοντική ρομ να έχει από τεχνικής άποψης (που προφανώς και μπορεί) αν δεν κάνω λάθος.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Έχεις ένα δίκιο τώρα που το ανετρεξα.Στην αρχή έλεγε ξεκάθαρα όμως για treble support.

https://forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/beta-alpha-mi-a1-8-1-opm1-171019-019-8-t3788824

 

Ωστόσο βρήκα αυτό: https://forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/treble-stock-to-treble-everything-to-t3793734

Αλλά δεν το διάβασα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αδιάφορο και overrated το treble, τουλάχιστον για το εγγύς μέλλον.

 

Ψιλοφουσκα το κόβω που έχει αναπαραχθεί από τα τεχνολογικά site ( που δεν έχουν και άλλη δουλειά)

 

Αν ήταν να κάνει τη ζωή των κατασκευαστών ευκολότερη, τουλάχιστον όσον αφορά τα update, θα είχε ήδη υιοθετηθεί μαζικά.

Διαφωνω.Εχει πολύ ψωμί και αν επιβληθεί και μπει παντού θα είναι τρομερά εύκολο να αναβαθμιστεί ένα κινητό, αλλά και να φλασαρεις μια τρεμπλ Ρομ. Θα προσπαθήσω να σου βρω είναι άρθρο που διάβασα κ μου άρεσε.

Εδώ https://www.doctorandroid.gr/2018/04/how-to-flash-gsi-rom-treble-rom.html?m=1

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα δίκιο τώρα που το ανετρεξα.Στην αρχή έλεγε ξεκάθαρα όμως για treble support.

https://forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/beta-alpha-mi-a1-8-1-opm1-171019-019-8-t3788824

 

Ωστόσο βρήκα αυτό: https://forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/treble-stock-to-treble-everything-to-t3793734

Αλλά δεν το διάβασα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαφωνω.Εχει πολύ ψωμί και αν επιβληθεί και μπει παντού θα είναι τρομερά εύκολο να αναβαθμιστεί ένα κινητό, αλλά και να φλασαρεις μια τρεμπλ Ρομ. Θα προσπαθήσω να σου βρω είναι άρθρο που διάβασα κ μου άρεσε.

Εδώ https://www.doctorandroid.gr/2018/04/how-to-flash-gsi-rom-treble-rom.html?m=1

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βασικά το treble για μια συσκευή σαν το Α1 που παίρνει updates κάθε μήνα και για όσο τα παίρνει δεν έχει κανένα νόημα για τον τελικό χρήστη. Θα αποκτήσει νόημα όταν σταματήσει η xiaomi να το υποστηρίζει, γιατί ουσιαστικά θα γίνονται γελοία τα updates και από third party developers.

Για κινητά που τα ξεχνάνε οι κατασκευαστές θα έχει μεγάλο νόημα επίσης και λογικά όλες οι συσκευές από Ρ και μετά θα το έχουν

Πάντως από μια άποψη οι κατασκευαστές ίσως δεν το θέλουν γιατί αρκετοί ίσως κρατούν τα κινητά περισσότερο αν έχουν Updates και δεν αγοράζουν καινούργια. Για παράδειγμα το Doogee F5 που είχα πριν το Α1, θα το κράταγα ευχαρίστως τουλάχιστον για 1 χρόνο ακόμη αν υπήρχαν Updates και δεν είχε μείνει στο Android 5.1...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...