Jump to content

ΜΒ στο εξωτερικό - Ισχύουν?


georgep800
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με τα ΜΒ όταν είσαι στο εξωτερικό και συγκεκριμένα Αγγλία; Αν συνδεθώ με τα δεδομένα κινητού θα αφαιρεθούν απο τα ΜΒ που έχω ή θα χρεωθώ;

Ευχαριστώ!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στο Vodafone International ή ΤΑΖΑ ούτε καν θα συνδεθείς. Σε όλα τα άλλα καρτοκινητά και συμβόλαια , ισχύουν κανονικά τα ΜΒ με εξαίρεση πακέτα night weekend ... video chat κ.τ.λ.
Link to comment
Share on other sites

Στην Cosmote δουλεύουν κανονικά τα data που έχεις στο κινητό σου ΕΝΤΟΣ Ε.ΕΝΩΣΗΣ!!

 

_______________________________

____________EDIT_______________

Βλακειες λέω. Τώρα πρόσεξα που λες για βονταφον. Λάθος!!!!!!!

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στο Vodafone International ή ΤΑΖΑ ούτε καν θα συνδεθείς. Σε όλα τα άλλα καρτοκινητά και συμβόλαια , ισχύουν κανονικά τα ΜΒ με εξαίρεση πακέτα night weekend ... video chat κ.τ.λ.

 

Το φοιτητικό πακέτο έχω, οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα, έτσι;

 

Στην Cosmote δουλεύουν κανονικά τα data που έχεις στο κινητό σου ΕΝΤΟΣ Ε.ΕΝΩΣΗΣ!!

 

_______________________________

____________EDIT_______________

Βλακειες λέω. Τώρα πρόσεξα που λες για βονταφον. Λάθος!!!!!!!

 

Μιας και το ανέφερες επειδή έχω και μια cosmote, αν πάρω και αυτή μαζί μου και έχω τα 500ΜΒ απο την προσφορά της ανανέωσης ή απο κάποιο πακέτο που θα αγοράσω θα ισχύει, έτσι;

 

Thanks!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το φοιτητικό έχω και είμαι στην Ε.Ε, και δουλεύει. Επισήμως όμως δεν ισχύει.

Από τις 29 Ιουνίου λένε πως δεν ισχύει. Έχουν περάσει δύο μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το φοιτητικό έχω και είμαι στην Ε.Ε, και δουλεύει. Επισήμως όμως δεν ισχύει.

Από τις 29 Ιουνίου λένε πως δεν ισχύει. Έχουν περάσει δύο μήνες.

Επισήμως το φοιτητικό δουλεύει κανονικά στο εξωτερικό μόνο για δύο μέρες κράτησε η φραγή στη συνέχεια λειτούργησε κανονικά. Αυτό που κανονικά δεν ισχύει είναι ότι δε τρώει υπόλοιπο από τα φοιτητικά πακέτα στο εξωτερικό αλλά μόνο απο απλά πακέτα του cu. Εσένα σου αφαιρεί υπόλοιπο από τα φοιτητικά xclusive? Σε ποια χώρα εισαι;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ναι αγόρασα και εγώ απλό πακέτο Vodafone 600 και συνέχισε να καταναλώνει από το student 7 που έληγε πρώτο. Οταν έληξε το φοιτητικό άρχισε να καταναλώνει από το vodafone 600 . Το ίδιο και στο κινητό της γυναίκας μου -επίσης φοιτητικό .
Link to comment
Share on other sites

Το φοιτητικό πακέτο έχω, οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα, έτσι;

 

 

 

Μιας και το ανέφερες επειδή έχω και μια cosmote, αν πάρω και αυτή μαζί μου και έχω τα 500ΜΒ απο την προσφορά της ανανέωσης ή απο κάποιο πακέτο που θα αγοράσω θα ισχύει, έτσι;

 

Thanks!!

Δεν ισχύουν όλα τα πακέτα για χρήση εξωτερικού.

Ρώτα εδώ για σιγουριά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=80009

Είναι το επίσημο της Cosmote. Δεν έχει τύχει να πάω έξω με mb....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αγόρασα και εγώ απλό πακέτο Vodafone 600 και συνέχισε να καταναλώνει από το student 7 που έληγε πρώτο. Οταν έληξε το φοιτητικό άρχισε να καταναλώνει από το vodafone 600 . Το ίδιο και στο κινητό της γυναίκας μου -επίσης φοιτητικό .

 

Καλησπέρα. Κατανάλωνε από το φοιτητικό λεπτά ομιλίας προς όλους, τα MB ή και τα 2 μέχρι να λήξει ;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μπερδεύτηκα. Αν δοκιμάσεις κάτι με ΜΒ από τα φοιτητικά πακέτα και μπορείς να τα χρησιμοποιείς σε περιαγωγή κανονικά, γράψε ένα update για ενημέρωση. Να σε ρωτήσω, με τα λεπτά προς όλους καλείς κανονικά από τη χώρα που είσαι ΕΕ προς αριθμούς ΕΕ (όχι ελληνικούς) χωρίς άλλη χρέωση ; Σε ρωτάω γιατί συγγενής ( με F2G βέβαια αλλά από ότι κατάλαβα όλοι την ίδια πολιτική ακολουθούν) κάλεσε από τη Δανία που είναι σε δανέζικο νούμερο και τον χρέωσε κάτι πάνω από 2€ και δεν του αφαίρεσε από τα λεπτά προς όλους από το πακέτο που είχε ενεργοποιήσει.
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ΜΒ δουλεύουν. Όλα τα πακέτα.

Με τα δωρεάν λεπτά ομιλίας μιλάω προς την χώρα που βρίσκομαι. Έχω μιλήσει επίσης με Γερμανία Γαλλία Ιταλία και Αγγλία .Άρα ισχύουν κανονικα για όλη την Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δοκιμασμενο σε μερικες χωρες της ευρωπης το καλοκαιρι, δουλευουν κανονικα και τα mb και τα λεπτα και ολα.

τραβαει με σειρα προτεραιοτητας οτι ληγει πιο συντομα...

λειτουργει και με τα δωρεαν mb απο ανανεωσεις καρτας...αλλα και απο τα φοιτητικα πακετα, παρ ολο που στα φοιτητικα επεξηγει οτι δεν ισχυει για να σε αναγκασουν να βαλεις απο πριν καποιο πακετο...

ειναι οδηγια της ευρπαικης ενωσης, δεν μπορει καθε εταιρεια να κανει τα δικα της.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την οδηγία έχει το δικαίωμα να καθορίσει πακέτα που δεν παίζουν και ειδικά για το internet υπάρχει ρητή εξαίρεση ότι μπορεί να χρεώνει 7 ευρώ το GB .

Αυτό κάνει η wind σου δίνει 15 GB με 15 ευρώ (προσφορά 10 ) τα οποία μπορεις να έχεις στο εξωτερικό μόνο τα 2 GB 15/2=7,15 ευρώ....

Ειδικά το Vodafone International και το TAZA δεν παιζουν σε Roaming .....ούτε για εισερχόμενες.

Όσο αφορά το CU ναι παιζει κανονικά στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Νέα πολιτική για το εξωτερικό

 

http://i68.tinypic.com/8xo96a.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...