Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Samsung Galaxy S8+ Auto ev-2

 

38746893234_b8dd654263_k.jpg2018-01-02_08-08-13 by Vlasis Miriagkos, on Flickr

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Samsung Galaxy S8+ Auto ev -2

 

38748967354_00a51b1f87_c.jpg

2018-01-02_10-17-02 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχουμε καμία γνώση για αυτό

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=462303

κι αν τρέχει μαζί με τις άλλες ported εκδόσεις;

Γενικά πως μπορούμε να το κάνουμε χρήση; Κατέβασα κάποια .apk από τα links αλλά όλα κρασάρουν.

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Πρόκειται για την camera nx η οποία έχει ασυμβατότητες με αρκετές (official) roms. Ποια συσκευή έχεις;
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε κάποια παρόμοια κάδρα mi5s και mi note 3 που βρήκα. Πρώτα mi note 3 και μετά mi5s.

 

Έβαλα τις 2 πιο ενδιαφέρουσες χαμηλού (με βαθιές σκιές) ή δύσκολου φωτισμού (πολλαπλά φώτα). Αν θέλετε να δείτε τα πλήρη άλμπουμ κοιτάξτε εδώ Mygadget.su’s albums | Flickr όπου έχει και άλλα κοινά κάδρα.

 

Από ότι βλέπω το mi5s, παρά το υψηλότερο shutter speed, έχει ελαφρώς καλύτερο λόγο λεπτομέριας/θορύβου (ειδικά στις σκιές) αλλά το mi note 3 έχει διαχειριστεί κάπως καλύτερα το flare στις λάμπες. (βλέπε ταμπέλα starbucks)

 

23990151807_efd3785718_c.jpgXiaomi Mi Note 3 No 17 by Mygadget.su, on Flickr

 

30759148686_e12b217765_c.jpgXiaomi Mi 5s No 12 by Mygadget.su, on Flickr

 

37967970215_7848ece8eb_c.jpgXiaomi Mi Note 3 No 19 by Mygadget.su, on Flickr

 

30707243881_b534ab46df_c.jpgXiaomi Mi 5s No 15 by Mygadget.su, on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μάριε στο κινητό τις είδες; Εγώ βλέπω διαφορά και στις 2 περιπτώσεις τόσο στο θόρυβο όσο και λεπτομέρια.

 

Ειδικα στον εσωτερικό χώρο του starbucks αριστερά που έχει χαμηλότερο φωτισμό η διαφορά ειναι ακόμα πιο έντονη. Δες το θόρυβο που έχει στο σκοτεινό διάδρομο καθώς και την οξύτητα στα γράμματα του μαυροπίνακα αριστερά (οκ γράφουν διαφορετικά πράγματα αλλα νομίζω ότι δεν οφείλεται εκεί η διαφορά). Δηλαδή αν είχαν ίδια επίπεδα noise reduction θα είχα ακόμα χαμηλότερη λεπτομέρια.

 

Για να μην παρεξηγηθώ τα πάει πολύ καλά το Mi note 3 αλλά κάπως με απογοητεύει ότι 1,5 χρόνο μετά η xiaomi ακόμα αδυνατεί να βγάλει κάμερα που θα ξεπεράσει το mi5s.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Οχι σε pc οπως πάντα οταν εκφέρω άποψη εκτός αν το γράψω.

 

Εννοώ και με βάση το λινκ που έδωσες αλλα και τα 2 συγκριτικα εγω θα διαλεγα σε όλες τις περιπτώσεις το μι νοτε 3.

 

Τις είδα τις επισημάνσεις που λες εξ αρχής αλλα σε μένα κάθεται καλύτερα το 3.

Edited by marios_ch
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μόνο στη φωτεινή πινακίδα starbucks μου άρεσε περισσότερο το Mi note 3 όπου είχε λιγότερο flare. Οκ σεβαστή η άποψη σου. :)

 

Περισσότερο το σκαλίζω γιατί περιμένω όπου να ναι να μου έρθει και προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να αντικαταστήσω το Mi note 2 με το 3 ή απλά να το δώσω όπως είναι σφραγισμένο. Οπότε κάθε άποψη θα μου φανεί χρήσιμη. ;) Ειδικά αν γράψετε και το λόγο που προτιμάτε την μια από την άλλη θα το εκτιμήσω δεόντως.

 

Δυστυχώς άμεσο συγκριτικό του 3 με 2 δεν μπορώ να βρω αλλά μιας και έχω δουλέψει το mi5s ξέρω ότι δεν το note 2 δεν υστερεί ιδιαίτερα από το Mi5s.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

στο 1 σετ βλεπω επισης ενα κλικ ψυχροτερο white balance και επισης ελαφρως πιο τονισμενα χρωματα στο 3.

 

το ειπα και τις προαλλες το mi note 3 το θεωρω το κορυφαιο xιaomi σε φωτογραφια που ειδα μεχρι τωρα.

Edited by marios_ch
Link to comment
Share on other sites

Καλά ας μην υπερβάλουμε για το "κορυφαίο". :) Εδώ καθόμαστε και συζητάμε τις διαφορές με το μικροσκόπιο. Αλλά ακόμα και καλύτερο να ειναι όπως λες, σίγουρα υστερεί σε λόγο λεπτομέριας/θορύβου.

 

Πιστεύω ότι σε χαμηλότερο φωτισμό θα γινόταν πιο έντονο αυτό που γράφω σχετικά με το χαμηλότερο λόγο λεπτομέριας/θορύβου. Κρίμα που δεν μπόρεσα να βρω πιο σκοτεινές φωτογραφίες. Ότι συγκριτικό βρήκα του mi5s ήταν με το mi6 που δεν είμαι σίγουρος αν έχουν ίδιο jpeg engine με Mi note 3.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

20180103_214153

 

S7 edge εριξα την εκθεση(μπορει να τ λεω κ λαθος) για να φανει το φεγγαρι

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

20180103_214153

 

S7 edge εριξα την εκθεση(μπορει να τ λεω κ λαθος) για να φανει το φεγγαρι

 

Καλά τα λες. Συγκεκριμένα έβαλες EV -2.

 

Πολύ δυνατή :) .

Link to comment
Share on other sites

αφηνω αυτό

https://www.dxomark.com/xiaomi-mi-note-3-exceptional-images-bells-whistles/

τα λέει ολα πιστεύω....εμένα σε στοκ πάντα χωρίς μοντιφικα απο mi5s το mi note 3 είναι πολυ καλύτερο με βάση κ τις πολυ ωραίες φωτο του Γιάννη που έβλεπα... περιμένουμε κ τις δικές σου Αντρέα κ το καλύτερο θα ήταν απευθείας σύγκριση αν το έχεις ακόμα το mi5s η έχεις κρατήσει μονο mi note 2.

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Mi note 3 κι από μένα Αντρέα. Πιο φυσικά χρώματα βλέπω. Πιο καλή διαχείριση φωτεινών πηγών και γενικά μου κάθονται καλύτερα στο μάτι...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μόνο στη φωτεινή πινακίδα starbucks μου άρεσε περισσότερο το Mi note 3 όπου είχε λιγότερο flare. Οκ σεβαστή η άποψη σου. :)

 

Περισσότερο το σκαλίζω γιατί περιμένω όπου να ναι να μου έρθει και προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει να αντικαταστήσω το Mi note 2 με το 3 ή απλά να το δώσω όπως είναι σφραγισμένο. Οπότε κάθε άποψη θα μου φανεί χρήσιμη. ;) Ειδικά αν γράψετε και το λόγο που προτιμάτε την μια από την άλλη θα το εκτιμήσω δεόντως.

 

Δυστυχώς άμεσο συγκριτικό του 3 με 2 δεν μπορώ να βρω αλλά μιας και έχω δουλέψει το mi5s ξέρω ότι δεν το note 2 δεν υστερεί ιδιαίτερα από το Mi5s.

Άμα είναι να το δώσεις Ανδρέα στείλε ένα π.μ

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε κάποια παρόμοια κάδρα mi5s και mi note 3 που βρήκα. Πρώτα mi note 3 και μετά mi5s.

 

 

Βασει εμπειριας αλλα και απο αυτο που βλεπω το Mi5s κερδιζει χαλαρα εδω περα.

Βασικα αυτη η καμερα δεν εχει αντιπαλο ακομα και σημερα.

Μεγαλα πιξελς, μεγαλος αισθητηρας, ποιοτητα αισθητηρα

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...