Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύο από το Huawei mate 10 pro

 

39689747811_36ac75b12d_z.jpgIMG_20180109_135353 by Andreas P, on Flickr

 

38792127255_5288d72eaf_z.jpgIMG_20180113_130302 by Andreas P, on Flickr

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Edited by GaleaNatur
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συγκριτικό mi note 2 vs mi note 3 (πρώτα το 2 και μετά το 3), ημερήσιες λήψεις

 

38791766665_9cd7c6f8e7_z.jpgIMG_20180114_161919 by Andreas L., on Flickr

 

39689399681_14b0cd6ca9_z.jpgIMG_20180114_161845 by Andreas L., on Flickr

 

38791774375_78ea77e119_z.jpgIMG_20180114_161923 by Andreas L., on Flickr

 

38980436384_8510e1d3fc_z.jpgIMG_20180114_161851 by Andreas L., on Flickr

 

25817147408_7e453cccf0_z.jpgIMG_20180114_161935 by Andreas L., on Flickr

 

24820604327_40459feb7c_z.jpgIMG_20180114_161858 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πάμε και ενα νυχτερινό συγκριτικό. Όλες τραβήχτηκαν ταυτόχρονα εκτός από το δεύτερο σετ (το χω πακετάρει πλέον). Πρώτα mi note 2 μετά mi note 3

 

38980400014_f0c4482eb2_z.jpgIMG_20180114_195604_HHT by Andreas L., on Flickr

 

39689361611_c399f1b0ee_z.jpgIMG_20180114_195539_HHT by Andreas L., on Flickr

 

38794569771_bdd3ac0e02_z.jpgIMG_20171203_015824_HHT by Andreas L., on Flickr

 

24820551477_e0b3e0df86_z.jpgIMG_20180114_195309_HHT by Andreas L., on Flickr

 

25817213118_f7dfda10b6_z.jpgIMG_20180114_195947_HHT by Andreas L., on Flickr

 

24820683617_d41d315e65_z.jpgIMG_20180114_200000_HHT by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το συγκριτικό σου Ανδρέα βλέπω το Mi Note 3 έχει καλή κάμερα αλλά ανεβάζει υπερβολικά iso, με έχεις εκπλήξει ευχάριστα για το Mi Note 2 και το είχα για πολύ χάλια κάμερα, νομίζω υπερτερεί στις lowlight το 3 και ειδικά στην indoor

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Βαγγέλη. Βασικά εκει που χει περισσότερη λεπτομέρια θα έχει και παραπάνω θόρυβο (πχ το κομοδινο της τηλεόρασης). Οπότε τελικά θα έλεγα ότι πάνω κάτω ίδια ειναι με διαφορά στο wb.

 

Το τραγικά της υπόθεση ειναι ότι το Mi note 2 όταν βγήκε πριν 1,5 χρόνο το κράζαν. Το mi note 3 που είναι και νεώτερο (άρα θα πρεπε να ναι και πιο αυστηροί) το παινεύουν. No sense. Ευτυχώς που εμπιστεύτηκα τη κρίση μου όταν το πήρα το Mi note 2 από τα δείγματα που χα δει.

 

Ελπίζω να χουν δίκιοι όσοι λένε για την καλή αυτονομία του 3 και να μην ξενερώσω τελείως. :)

Διαφορετικά έχασα τσάμπα την οθονάρα, ηχειάρα και επεξεργαστη του 2.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα δεν ξέρω αν είδες την φωτογραφία που ανέβασα VS με το pixel xl στη εκκλησία μπορεί να είναι διαφορετική ημέρα αλλά το mate 10 pro δείχνει τα δόντια του

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα δεν ξέρω αν είδες την φωτογραφία που ανέβασα VS με το pixel xl στη εκκλησία μπορεί να είναι διαφορετική ημέρα αλλά το mate 10 pro δείχνει τα δόντια του

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα την δω μετά φίλε από υπολογιστή. Ανυπομονώ :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα την μέρα μου αρέσουν περισσότερο του mi note 2,στις νυχτερινές έχει προβάδισμα το mi note 3,πολυ φωτεινές φαίνονται του mi note 3 την μέρα έχει κάψει λίγο τον ουρανό.

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το mi 3 από ότι έχω δει έχει περιορισμένη δυναμική εμβέλεια.

Ειναι ένα μεγάλο μείον αυτό,ιδικά για όσους δεν συμπαθούν το HDR.

Link to comment
Share on other sites

Google pixel xl VS mate 10 pro auto

Δεν είναι την ίδια μέρα, του pixel την είχα ανεβάσει και πριν να αλλάξει ο χρόνος του mate είναι σημερινή

38997648792_752bd2dcda_c.jpg2017-12-13_06-53-43 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

38978593714_0b3e67e110_c.jpg2018-01-14_06-23-50 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

α ρε μενεμεναρα! γεια σου βαγγελη γειτονα!! να σκασω απο εκει πανω να βγαλω και με το s8+ να προστεθει στο συγκριτικο ?? :P στα ματια μου η πρωτη μου αρεσει περισσοτερο,,ποιο φωτεινη οκ(ισως λογω γιορτων) αλλα δειχνει καλυτερη λεπτομερεια!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη υπαρχει και διαφορα στο χρωμα στα φυλλα ποιο επεσε πιο κοντα?

 

εγω θα ελεγα οτι προτιμω το mate μου κανει πιο ισορροπημενη στα ματια μου, του πιξελ ναι μεν ειχε περισσοτερα φωτα αλλα μου κανει λιγο ψευτικο το ολο σκηνικο

 

οσον αφορα μι νοτε 2 με το 3 στις ημερησιες οι διαφορες ειναι ελαχιστες το βραδυ υπερεχει το 3 ξεκαθαρα, επισης πετυχαινει πιο σωστο wb

Link to comment
Share on other sites

^ Αυτός στην μέση με την μαύρη μπλούζα ξέρει πως θα προδοθεί.

Δείτε το βλέμμα του.

 

Θείο δράμα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

α ρε μενεμεναρα! γεια σου βαγγελη γειτονα!! να σκασω απο εκει πανω να βγαλω και με το s8+ να προστεθει στο συγκριτικο ?? :P στα ματια μου η πρωτη μου αρεσει περισσοτερο,,ποιο φωτεινη οκ(ισως λογω γιορτων) αλλα δειχνει καλυτερη λεπτομερεια!
Παρασκευα είναι διαφορετικές μέρες και βοήθησε το pixel o περισσότερος φωτισμός, η φωτογραφία του mate είναι πιο φυσιολογική αν κοιτάξεις από το ίδιο σημείο με γυμνό μάτι με περισσότερη λεπτομέρεια αν θες δες την ταμπέλα αριστερά,, αντε που είσαι γείτονα να τα βάλουμε κάτω

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

^ Αυτός στην μέση με την μαύρη μπλούζα ξέρει πως θα προδοθεί.

Δείτε το βλέμμα του.

 

Θείο δράμα.

Ιησούς Χριστός!!
Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη υπαρχει και διαφορα στο χρωμα στα φυλλα ποιο επεσε πιο κοντα?

 

εγω θα ελεγα οτι προτιμω το mate μου κανει πιο ισορροπημενη στα ματια μου, του πιξελ ναι μεν ειχε περισσοτερα φωτα αλλα μου κανει λιγο ψευτικο το ολο σκηνικο

 

οσον αφορα μι νοτε 2 με το 3 στις ημερησιες οι διαφορες ειναι ελαχιστες το βραδυ υπερεχει το 3 ξεκαθαρα, επισης πετυχαινει πιο σωστο wb

Κοίτα Μάριε εγώ από το μπαλκόνι δεν βλέπω τα φύλλα καν λόγο φωτισμού αλλά και εμένα το mate μου φαίνεται ότι έχει πιο λίγη επεξεργασία

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο mi note 2 μονο στη τρίτη την εσωτερική υπάρχει αισθητή διαφορά και αυτή καθαρά λόγω διαφορετικού επιπέδου NR (κοιτάξτε την διαφορά θορύβου στο κομοδίνο ή σκιες πχ κουρτίνας). Και επειδή είναι η μοναδική από τις 3 δεν ξέρω και αν έτυχε. Στις υπόλοιπες η διαφορά είναι κυρίως το wb και νομίζω ότι το 2 είναι σωστότερο καθότι είναι αρκετά θερμός ο φωτισμός και νομίζω οπτικά ειναι κοντυνότερα (αν θυμάστε ακόμα και το g5 πιο θερμές τις βγάζει). Όσον αφορά τις ημερήσιες, μόνο αν κάνετε download θα καταλάβετε το όφελος των mpixels μιας και το flickr τις δείχνει σε μικρή ανάλυση.

 

Αυτό που θέλω να τονίσω στο συγκριτικό note 2 με note 3 δεν ειναι το ποιο είναι καλύτερο αλλά το πόσο άδικα ήταν τα reviews γιατί μην ξεχνάμε ότι το note 2 ειναι και 1,5 έτος παλαιότερο όπου τα φωτογραφικά στάνταρντς μόνο χαμηλότερα θα μπορούσαν να ήταν. Γενικά η xiaomi έχει περισσότερο αρνητική κριτική από ότι της αξίζει. Της έχει μείνει η ρετσινιά από παλιά μάλλον. Γιατί αυτό που βλέπω είναι οτι mi note 2, mi note 3, mi5s, mi6 αποτελούν πολύ τίμιες φωτογραφικά επιλογές. Ακόμα και στην mid range κατηγορία έχει βελτιωθεί (βλέπε mi a1/mi5x)

 

Όσον αφορά το mate 10 vs pixel, στην αρχή νόμιζα ότι έχει κάψει περισσότερες λάμπες το pixel. Μετά πρόσεξα ότι απλά δεν υπήρχαν στο mate. Σε φυσικότητα είναι σίγουρα ανώτερο το mate. Από την άλλη το pixel έχει ελαφρώς περισσότερη λεπτομέρια αλλά μάλλον είναι λόγω μικρότερου NR (έχει δηλαδή και περισσότερο θόρυβο). Για να συνοψίσω με μια πρόταση θα πω ότι το mate 10 φαίνεται πολύ καλή φωτογραφική επιλογή που δικαιολογεί τα λεφτά του. :D

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. ενδιαφερομαι να αγορασω κινητο με max budget τα 300 ευρω και την καλυτερη δυνατη καμερα με ρυθμισεις κατα κανόνα auto και πολυ γρηγορη λήψη φωτογραφιας (να προλαβαινω το παιδι που ειναι αεικίνητο) . Απο οτι καταλαβα διαβαζοντας τα μηνυματα μια πολυ καλη επιλογη ειναι το mi5s αλλα πρεπει να του περασω το hdr+. θα ηθελα τη γνωμη σας για το αν υπαρχει καλυτερη/αλλη επιλογη και αν δεν υπαρχει, οδηγιες για το πως θα περασω το hdr+ στο mi5s.
Zoronaldo
Link to comment
Share on other sites

Το mi5s δεν χρειάζεται οδηγίες για hdr+. Έχει ήδη ενεργό api2. Απλή εγκατάσταση apk είναι. :)

 

Αν σε νοιάζει αποκλειστικά η κάμερα, θα αντιπρότεινα το lg g5 se που από ότι βλέπω έχει 302 ευρω. Για περισσότερα άνοιξε καλύτερα θέμα εδώ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145 γιατί βγαίνουμε κάπως offtopic ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα είναι διαφορετικές μέρες και βοήθησε το pixel o περισσότερος φωτισμός, η φωτογραφία του mate είναι πιο φυσιολογική αν κοιτάξεις από το ίδιο σημείο με γυμνό μάτι με περισσότερη λεπτομέρεια αν θες δες την ταμπέλα αριστερά,, αντε που είσαι γείτονα να τα βάλουμε κάτω

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι ισχύει! παρόλαυτα αρκετά καλή η κάμερα του mate! Ενδιαφέρον θα έχει αν με τα επερχόμενα updates, την βελτιώσει ακόμα περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα είναι διαφορετικές μέρες και βοήθησε το pixel o περισσότερος φωτισμός, η φωτογραφία του mate είναι πιο φυσιολογική αν κοιτάξεις από το ίδιο σημείο με γυμνό μάτι με περισσότερη λεπτομέρεια αν θες δες την ταμπέλα αριστερά,, αντε που είσαι γείτονα να τα βάλουμε κάτω

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τη ταμπέλα δεν την είχα προσέξει. Τώρα το πως γίνεται δεξία να χει λιγο παραπάνω λεπτομέρια το pixel και αριστερά περισσότερη το mate 10, μόνο το hdr+ το ξέρει :lol:

 

Βαγγέλη νομίζω βρήκες το "λιμάνι" σου. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. ενδιαφερομαι να αγορασω κινητο με max budget τα 300 ευρω και την καλυτερη δυνατη καμερα με ρυθμισεις κατα κανόνα auto και πολυ γρηγορη λήψη φωτογραφιας (να προλαβαινω το παιδι που ειναι αεικίνητο) . Απο οτι καταλαβα διαβαζοντας τα μηνυματα μια πολυ καλη επιλογη ειναι το mi5s αλλα πρεπει να του περασω το hdr+. θα ηθελα τη γνωμη σας για το αν υπαρχει καλυτερη/αλλη επιλογη και αν δεν υπαρχει, οδηγιες για το πως θα περασω το hdr+ στο mi5s.
Θα έλεγα και εγω το lg g5 se εξαιρετική κάμερα σε εξαιρετική τιμή και βεβαίως φοβερες βραδινες.

Στα μεγάλα θετικά του το αριστο OIS που έχει.

Επίσης δεν μπλέκεις με μοντιφικες και σκαλισμα μέχρι να βρεις τις σωστές ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απαντάτε καλύτερα στο thread του φίλου. Αφού το δείτε θα τα σβήσω όλα και θα αφήσω μόνο το link του φίλου. :)
Link to comment
Share on other sites

Mi note 3 auto

 

24836439717_ec1eef1c77_c.jpgIMG_20180115_154425 by Guardian, on Flickr

 

39673885102_86b79f4d7a_c.jpgIMG_20180115_154302 by Guardian, on Flickr

 

May the mi note 3 force be with you.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...