Jump to content

LeEco Pro3 Elite (X722)


CrisBal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εδώ και μερικές ημέρες το τηλ στα χέρια της κόρης μου έχει αρχίσει να κάνει κάτι κουλα με την ένδειξη της μπαταρίας, εκεί που το κλείνει το βράδυ με 73% την επόμενη μέρα εμφανίζει να είναι στο 3% και με επανεκκίνηση πάει στο 55% .

Εψαξα για περίεργες εφαρμογές αλλά δεν βρήκα κάτι και δεν έχει περασμένα fb - msg κλπ .

Η συσκευή είναι με την τελευταία aosip , να πάω για reset ή να κοιτάξω για καμιά άλλη ρομ μία και καλή ?

 

Τα ίδια έγραφα κι εγώ μερικές εβδομάδες νωρίτερα... Έχω δοκιμάσει τα πάντα, δεν φτιάχνει! :(

 

Σήμερα για παράδειγμα, όσο ήμουν στη δουλειά, η μπαταρία σε λίγες ώρες πήγε από το 90% στο 30% (!!!) χωρίς να το πειράξω καθόλου! To WiFi και τα δεδομένα ήταν κλειστά... Το κινητό είχε ζεσταθεί μόνο του. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα ίδια έγραφα κι εγώ μερικές εβδομάδες νωρίτερα... Έχω δοκιμάσει τα πάντα, δεν φτιάχνει! :(

 

 

 

Σήμερα για παράδειγμα, όσο ήμουν στη δουλειά, η μπαταρία σε λίγες ώρες πήγε από το 90% στο 30% (!!!) χωρίς να το πειράξω καθόλου! To WiFi και τα δεδομένα ήταν κλειστά... Το κινητό είχε ζεσταθεί μόνο του. :wacko:

Λες να τινάζει τα πέταλα ο μπάρμπας;

Με ποια ρομ ήσουν όταν ξεκίνησε η ιστορία σου;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείτε τι προγράμματα φορτώνονται αυτόματα μόλις ανοίξει η συσκευή, ο τρόπος αναφέρεται σε προηγούμενα posts, το πιθανότερο είναι να φορτώνει τη Σάρα, τη Μάρα και ότι άλλο έχει εγκατασταθεί πρόσφατα την ώρα που ανάβει το τηλέφωνο... και σε αυτό δεν φταίει το τηλ αλλά οι ίδιες οι εφαρμογές που θέλουν να φορτώνονται αυτόματα....

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λες να τινάζει τα πέταλα ο μπάρμπας;

Με ποια ρομ ήσουν όταν ξεκίνησε η ιστορία σου;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με AOSiP ήμουν και τώρα έχω AICP. Έχω κουραστεί πλέον...

 

Υ.Γ. Πολύ πιθανόν μέσα στις γιορτές να παραγγείλω κι εγώ ένα Mi 9T Pro (όπως έχεις κι εσύ) ή ένα Redmi K30 (θα περιμένω λίγες μέρες να το δω).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείτε τι προγράμματα φορτώνονται αυτόματα μόλις ανοίξει η συσκευή, ο τρόπος αναφέρεται σε προηγούμενα posts, το πιθανότερο είναι να φορτώνει τη Σάρα, τη Μάρα και ότι άλλο έχει εγκατασταθεί πρόσφατα την ώρα που ανάβει το τηλέφωνο... και σε αυτό δεν φταίει το τηλ αλλά οι ίδιες οι εφαρμογές που θέλουν να φορτώνονται αυτόματα....

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

είχα κάνει τις ρυθμίσεις που προτείνονται πιο πάνω, να πω την αλήθεια δεν τις τσέκαρα ξανά αλλά νεες εφαρμογές δεν είδα εγκατεστημενες στην συσκευή

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείτε τι προγράμματα φορτώνονται αυτόματα μόλις ανοίξει η συσκευή, ο τρόπος αναφέρεται σε προηγούμενα posts, το πιθανότερο είναι να φορτώνει τη Σάρα, τη Μάρα και ότι άλλο έχει εγκατασταθεί πρόσφατα την ώρα που ανάβει το τηλέφωνο... και σε αυτό δεν φταίει το τηλ αλλά οι ίδιες οι εφαρμογές που θέλουν να φορτώνονται αυτόματα....

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τα έκανα όλα αυτά, έβαλα το Greenify, έσβησα το antivirus, αλλά δεν άλλαξε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει καλύτερη διαχείριση ραμ

ΤΟ ΦΤΙΑΞΑΝΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

ενώ στου Σεπτέμβρη τη ενημέρωση είχαν φτιάξει τις ειδοποιήσεις και τα background processes.

Γενικά νομίζω ότι το κινητό έχει φτάσει στο τέλος της ζωής του. Τόσο από μεριάς λογισμικού (μη ξεχνάμε ξεκίνησε με 6 ) και οι νέες 10 δεν έχουν κάποια διαφορά ούτε επιπλέον χαρακτηριστικά, όσο και από μεριάς υλικού. Αν και ακόμα μου κρατάει μια μέρα φουλ το βράδυ οπωσδήποτε θέλει φόρτιση.

Ψάχνω να βρω κάποια αξιόπιστη μπαταρία να αλλάξω και να το δώσω σε συγγενή.

Link to comment
Share on other sites

νεο build της aosip με πιθανη διορθωση του ποσοστου της μπαταριας μετα απο επανεκκινηση

 

δεν την εχω δοκιμασει

 

https://forum.xda-developers.com/le-pro3/development/rom-aosip-t3876679/page57

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

νεο build της aosip με πιθανη διορθωση του ποσοστου της μπαταριας μετα απο επανεκκινηση

 

δεν την εχω δοκιμασει

 

https://forum.xda-developers.com/le-pro3/development/rom-aosip-t3876679/page57

το απόγευμα θα την περάσω στο του τέκνου μου και θα ενημερώσω :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

νεο build της aosip με πιθανη διορθωση του ποσοστου της μπαταριας μετα απο επανεκκινηση

 

δεν την εχω δοκιμασει

 

https://forum.xda-developers.com/le-pro3/development/rom-aosip-t3876679/page57

 

επιβεβαιωνω ,φαινεται να φτιαχτηκε το θεμα με την απεικονιση του ποσοστου της μπαταριας

 

καθαρη εγκατασταση αφου εβαλα πρωτα την στοκ 20s οπως αναφερω καμποσα ποστ πριν αναλυτικα

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω (για την ακρίβεια όχι εγώ) σε κινητό την παλιά του crisbal και θέλω να περάσω AICP.

 

Έχω το εξής πρόβλημα: Το συνδέω με καλώδιο σε USB -διαφορετικών- υπολογιστών (Windows 10 αλλά και linux για να σας προλάβω!) για να πάρω backup και να αλλάξω rom, αλλά αρνείται να το δει σαν αποθηκευτικό χώρο ενώ φορτίζει κανονικά.

 

Ψάχνω τις ρυθμίσεις, αλλά δε βρίσκω κάτι που να είναι σχετικό. Μπορεί να βοηθήσει κανείς; Θεωρώ πιθανότερο ότι είναι κάποια ρύθμιση του κινητού που έχει αλλαχτεί. Παλιότερα δούλευε κανονικά το συγκεκριμένο.

 

Ευχαριστώ.

Edited by GreenMob
Link to comment
Share on other sites

Έχω (για την ακρίβεια όχι εγώ) σε κινητό την παλιά του crisbal και θέλω να περάσω AICP.

 

Έχω το εξής πρόβλημα: Το συνδέω με καλώδιο σε USB -διαφορετικών- υπολογιστών (Windows 10 αλλά και linux για να σας προλάβω!) για να πάρω backup και να αλλάξω rom, αλλά αρνείται να το δει σαν αποθηκευτικό χώρο ενώ φορτίζει κανονικά.

 

Ψάχνω τις ρυθμίσεις, αλλά δε βρίσκω κάτι που να είναι σχετικό. Μπορεί να βοηθήσει κανείς; Θεωρώ πιθανότερο ότι είναι κάποια ρύθμιση του κινητού που έχει αλλαχτεί. Παλιότερα δούλευε κανονικά το συγκεκριμένο.

 

Ευχαριστώ.

 

ανοιξε το dev options και κάνε ενεργοποίηση το usb debugging

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έχω (για την ακρίβεια όχι εγώ) σε κινητό την παλιά του crisbal και θέλω να περάσω AICP.

 

Έχω το εξής πρόβλημα: Το συνδέω με καλώδιο σε USB -διαφορετικών- υπολογιστών (Windows 10 αλλά και linux για να σας προλάβω!) για να πάρω backup και να αλλάξω rom, αλλά αρνείται να το δει σαν αποθηκευτικό χώρο ενώ φορτίζει κανονικά.

 

Ψάχνω τις ρυθμίσεις, αλλά δε βρίσκω κάτι που να είναι σχετικό. Μπορεί να βοηθήσει κανείς; Θεωρώ πιθανότερο ότι είναι κάποια ρύθμιση του κινητού που έχει αλλαχτεί. Παλιότερα δούλευε κανονικά το συγκεκριμένο.

 

Ευχαριστώ.

 

Κι εγώ είχα πολύ συχνά το ίδιο πρόβλημα ακόμα και με το USB Debugging στο On... Μόνη λύση να ανοίξεις το κινητό με την υπάρχουσα ROM και να κατεβάσεις τα πάντα από εκεί ή δοκίμασε να τα περάσεις από το PC όταν βρίσκεσαι μέσα στο TWRP.

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε το dev options και κάνε ενεργοποίηση το usb debugging

Είναι στα ελληνικά το κινητό και δεν το έχω μπροστά μου σήμερα, αλλά μια επιλογή "εντοπισμός σφαλμάτων USB" μου λένε ότι είναι ενεργοποιημένη ήδη, αν είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Μόνη λύση να ανοίξεις το κινητό με την υπάρχουσα ROM και να κατεβάσεις τα πάντα από εκεί

Σόρρυ δεν είχα προσέξει νωρίτερα το μήνυμά σου. Τί εννοείς με το παραπάνω; Κι όταν λες ότι είχες "συχνά" κι εσύ το πρόβλημα, εμφανιζόταν και εξαφανιζόταν;

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ δεν είχα προσέξει νωρίτερα το μήνυμά σου. Τί εννοείς με το παραπάνω; Κι όταν λες ότι είχες "συχνά" κι εσύ το πρόβλημα, εμφανιζόταν και εξαφανιζόταν;

 

Ναι, όμως 8 στις 10 φορές ο αποθηκευτικός χώρους του κινητού δεν φαινόταν στον υπολογιστή...

Link to comment
Share on other sites

Είναι στα ελληνικά το κινητό και δεν το έχω μπροστά μου σήμερα, αλλά μια επιλογή "εντοπισμός σφαλμάτων USB" μου λένε ότι είναι ενεργοποιημένη ήδη, αν είναι αυτή.

An o "εντοπισμός σφαλμάτων USB" είναι ενεργός είσαι οκ..

θα πας διαχείριση συσκευών να δεις πως το βλέπει όταν το συνδέεις

αν έχει τριγωνο κίτρινο σημαίνει ότι έχεις θέμα με drivers.

Δοκίμασε επίσης να το συν΄δεσεις όταν είσαι μέσα στο TWRP ΚΑΙ ΤΣΈΡΑΕ ΣΤΟ ΦΆΚΕΛΟ MOUNT να είναι ενεργο το MTP enabled..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

An o "εντοπισμός σφαλμάτων USB" είναι ενεργός είσαι οκ..

θα πας διαχείριση συσκευών να δεις πως το βλέπει όταν το συνδέεις

αν έχει τριγωνο κίτρινο σημαίνει ότι έχεις θέμα με drivers.

Δοκίμασε επίσης να το συν΄δεσεις όταν είσαι μέσα στο TWRP ΚΑΙ ΤΣΈΡΑΕ ΣΤΟ ΦΆΚΕΛΟ MOUNT να είναι ενεργο το MTP enabled..

Μπα, τίποτα. Δεν το εμφανίζει στη διαχείριση συσκευών. Θα δοκιμάσω την άλλη μέθοδο όταν το πάρω στα χέρια μου και θα ενημερώσω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, τίποτα. Δεν το εμφανίζει στη διαχείριση συσκευών. Θα δοκιμάσω την άλλη μέθοδο όταν το πάρω στα χέρια μου και θα ενημερώσω.

 

Ευχαριστώ.

Αν δεν το εμφανίζει είναι θέμα καλωδίου, ή θύρας..

δοκίμασε σε USB2 θύρα

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και σε USB 2.0 έχει δοκιμαστεί, χωρίς επιτυχία.

 

Δεν πρόλαβα όμως να δοκιμάσω και τη μέθοδο μέσω TRWP και έχουμε άλλο πρόβλημα:

Δεν έχω τη συσκευή στα χέρια μου, αλλά από αυτά που μου περιγράφουν, από χθες η συσκευή φαίνεται να έχει πέσει σε κάτι σαν boot looop. Μπορεί να γίνει κάτι; Ενημερωτικά δεν έχει παρθεί backup ακόμα, οπότε θα προτιμούσα μια μη απωλεστική μέθοδο.

 

Αν αφήσουν την μπαταρια να εξαντληθεί για να μην πάθει τίποτα από τις συνεχόμενες επανεκκηνήσεις, θα ανάβει μετά από φόρτιση το κινητό, έστω στην ίδια κατάσταση ή δε θα ανάβει καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

Και σε USB 2.0 έχει δοκιμαστεί, χωρίς επιτυχία.

 

Δεν πρόλαβα όμως να δοκιμάσω και τη μέθοδο μέσω TRWP και έχουμε άλλο πρόβλημα:

Δεν έχω τη συσκευή στα χέρια μου, αλλά από αυτά που μου περιγράφουν, από χθες η συσκευή φαίνεται να έχει πέσει σε κάτι σαν boot looop. Μπορεί να γίνει κάτι; Ενημερωτικά δεν έχει παρθεί backup ακόμα, οπότε θα προτιμούσα μια μη απωλεστική μέθοδο.

 

Αν αφήσουν την μπαταρια να εξαντληθεί για να μην πάθει τίποτα από τις συνεχόμενες επανεκκηνήσεις, θα ανάβει μετά από φόρτιση το κινητό, έστω στην ίδια κατάσταση ή δε θα ανάβει καθόλου;

Αν έχεις TWRP onboard πάτησε πολύ ώρα τα vol up and power μέχρι να μπει και όταν μπει κάνε μόνο τα 2 caches wipe ώστε να μην χάσεις τα δεδομένα και πάτα επανεκκίνηση

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το TWRP το έχω αφήσει επάνω από τότε που πέρασα το mod. Πατάει παρατεταμένα επάνω ο χρήστης, βγάζει οθόνη που λέει recovery (διαφορετική από όταν επανεκκινεί μόνο του), αλλά ενώ κρατάει ακόμα πατημένα τα κουμπιά, το κινητό κάνει πάλι επανεκκίνηση και δεν μπαίνει σε TWRP.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το TWRP το έχω αφήσει επάνω από τότε που πέρασα το mod. Πατάει παρατεταμένα επάνω ο χρήστης, βγάζει οθόνη που λέει recovery (διαφορετική από όταν επανεκκινεί μόνο του), αλλά ενώ κρατάει ακόμα πατημένα τα κουμπιά, το κινητό κάνει πάλι επανεκκίνηση και δεν μπαίνει σε TWRP.

 

Μπες fastboot και φλάσαρε πάλι TWRP

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LeEco Pro3 Elite (X722)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...