Jump to content

Πρόβλημα γραμμης


gmavro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ειμαι πελάτης στην cyta και Πριν καμία 20αρια ημέρες έγινε κάποιο πρόβλημα και κάηκε το μόντεμ που είχα 3χρονια.

Όταν άλλαξα μόντεμ η γραμμή συγχρονίζε στο 1mbit.

Μετά από βλάβη που δήλωσα έλεγξαν την γραμμή μου και βρήκαν μονοπολο στα 80 μέτρα και δόθηκε βλάβη στον ΟΤΕ.

3 μέρες αργότερα η γραμμή πλέον συγχρονίζει στα 4-5 πλέον.

Στα στατιστικά του ρούτερ το attenuation από 30 πήγε στα 46 .

Σε δήλωση βλάβης και πάλι μου λένε πλέον ότι αυτή είναι η γραμμή σας και δεν γίνεται κάτι άλλο μιας και έτσι είναι η περιοχή σας.

Σε δεύτερη γραμμή που έχω στο κάτω όροφο η ταχύτητα είναι στα 15mbit σε άλλο πάροχο.

Να πω ότι η γραμμή πριν την βλάβη ήταν στα 11mbit εδώ και χρόνια.

Τι μπορώ να κάνω γιατί έχω τρελαθεί....

 

Ευχαριστώ.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλέον ο χαλκός έχει γίνει τόσο μα τόσο σάπιος που για να σου βρουν ένα καλό ζεύγος είναι ένα θαύμα

Πχ εγώ για 4 χρόνια ειχα 5 mbps το πολύ και ας ήμουν στα 350 μέτρα από το dslam!! Κάποια στιγμή γνώρισα έναν από το OTE και μου λει αυτό αν δεν έχεις οτε πάνε στον ΟΤΕ δώσε βλάβη και δες τι θα γίνει

Έτσι και έκανα και μου λένε αυτή είναι η γραμμή κλπ, το λέω αυτό στο παιδί μου λει απείλησε ότι θα φιγει κλπ, το κάνω μα μου μα μου έρχεται τεχνικός μου αλλάζει ζεύγος μέχρι το καφαο και από το καφαο στο dslam και ουαλα 23 mbps καμία φορά και 24!!!! Και καθόλου drops και errors

 

Για αυτό σου λέω ο χαλκός πλέον είναι πολύ σάπιος

Link to comment
Share on other sites

egodemis τυχερός ήσουν. Ζω από κοντά πρόβλημα φιλικού ζευγαριού, που από forthnet και ταχύτητα 11 mbps, πήγαν ΟΤΕ τους τελευταίους 3 μήνες, όπου η ταχύτητα έπεσε στο 1 mbps με πολύωρες αποσυνδέσεις και ατελείωτες επισκέψεις από τα συνεργεία του ΟΤΕ.

Κατάφεραν να έχουν 4 mbps με το ζόρι και ο ΟΤΕ τους είπε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο κι αν θέλουν να σπάσουν το συμβόλαιο χωρίς κάποια οικονομική υποχρέωση.

 

Ποιος ξέρει τώρα τι μπορεί να έχει συμβεί. Το attenuation πάντως δεν έχει αλλάξει.

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

egodemis τυχερός ήσουν. Ζω από κοντά πρόβλημα φιλικού ζευγαριού, που από forthnet και ταχύτητα 11 mbps, πήγαν ΟΤΕ τους τελευταίους 3 μήνες, όπου η ταχύτητα έπεσε στο 1 mbps με πολύωρες αποσυνδέσεις και ατελείωτες επισκέψεις από τα συνεργεία του ΟΤΕ.

Κατάφεραν να έχουν 4 mbps με το ζόρι και ο ΟΤΕ τους είπε ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο κι αν θέλουν να σπάσουν το συμβόλαιο χωρίς κάποια οικονομική υποχρέωση.

 

Ποιος ξέρει τώρα τι μπορεί να έχει συμβεί. Το attenuation πάντως δεν έχει αλλάξει.

 

Meizu m2 με Tapatalk

Για να είπαν έτσι η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη εκεί καθος μάλλον δεν υπάρχει κανένα ελεύθερο ζεύγος για αλλαγή

Τώρα το τι μπορεί να συμβεί πραγματικά οτιδήποτε από θέμα στο dslam μέχρι και να παραγεμησε το core line και τινγκαρε στο θόρυβο και έπεσε η ταχύτητα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το θέμα είναι, αν πάνε αλλού έχουν την ελπίδα να είναι καλύτερα ή θα είναι στα ίδια και χειρότερα;

Ο ΟΤΕ το καλό που είχε, είναι ότι έστελνε τα συνεργεία άμεσα και έδειξαν ότι προσπάθησαν πολύ.

Μέχρι και σε εξωτερικό καλώδιο τους συνδέσαν , για την περίπτωση που φταίει η καλωδίωση στην πολυκατοικία.

 

Meizu m2 με Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...