Jump to content

Tα πάντα για το iRiver H10 (5GB)


heyhop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το παρακάτω mp3 player χρήζει ξεχωριστής παρουσίασης: το iriver H10 (5GB) είναι το πρώτο mp3 player με ελληνικό μενού διαχείρισης! :D κυκλοφορεί σε τέσσερα χρώματα: ανθρακί, κόκκινο, μπλε, ασημί. iriver H10 (5GB)

 

έχει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

- υποστηρίζει mp3 & wma & jpg & txt

- έχει έγχρωμη οθόνη 1.5 ιντσών 260.000 χρωμάτων

- δυνατότητα να βλέπεις φωτογραφίες και να ακους μουσική ταυτόχρονα

- πλοήγηση με κάθετο touchpad

- FM ραδιόφωνο, εγγραφή ραδιοφώνου, voice recording (με AGC)

- timer για αυτόματες εγγραφές, ρολόι

- αποσπώμενη επαναφορτιζόμενη μπαταρία με αυτονομία 12 ωρών

- κάλυμα αλουμινίου, πολυτελής αίσθηση, βάρος 96γρ, διαστάσεις 95χ54χ15 χιλ.

- πάνω από 30 preset equalizer

- απόδοση 18mW ανά κανάλι (σύνολο 36mW)

- data storage λειτουργία για αποθήκευση οποιουδήποτε αρχείου

- firmware upgradable

- μέσα στην συσκευασία περιλαμβάνεται pvc θήκη + ακουστικά sennheiser MX400!

- επιπλέον αξεσουάρ: docking station, remote control, bluetooth headsets, fm transmitter, portable speakers,

 

όλα τα χαρακτηριστικά εδώ: pdf download

 

στην ελλάδα μπορεί κανείς να το βρεί στα ακόλουθα καταστήματα (τιμή κυμαίνεται 270-300 ευρώ):

computer4u

ΓΡΑΜΜΗ

multirama

Play247

Ram-shop

digimania

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

to player einai ola ta lefta....den ksekolaw apo panw tou.to phra apo ta multirama mesw enos gnwstou 270 euros.

telika omws ta mx-400 den einai kai toso kala akoustika.exoun mono mid-bass.va8y mpaso pou na katevainei xamhla syxnotika den exoun....

mono me to srs-wow trubass kapws dior8wnetai to prama.

alla to player aksizei kati kalytero apo 8ema akoustikwn.

egw proswpika to xrhsimopoiw me ta sony mdr-ex70

Link to comment
Share on other sites

to player einai ola ta lefta....den ksekolaw apo panw tou.to phra apo ta multirama mesw enos gnwstou 270 euros.

telika omws ta mx-400 den einai kai toso kala akoustika.exoun mono mid-bass.va8y mpaso pou na katevainei xamhla syxnotika den exoun....

mono me to srs-wow trubass kapws dior8wnetai to prama.

alla to player aksizei kati kalytero apo 8ema akoustikwn.

egw proswpika to xrhsimopoiw me ta sony mdr-ex70

 

το iriver Η10 υπάρχει και στο Πλαίσιο

από όσο είδα τουλάχιστον το έχουν στο κατάστημα της Βουλιαγμένης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το H10 ειναι πραγματι πολυ καλο ;) αν ειχε ενα καλυτερο Touchpad θα ηταν αψογο.

 

Το iPod (3rd Gen) παραμενει το mp3 με το καλυτερο pad.... μετα για μενα ερχεται το Zen Micro

Link to comment
Share on other sites

Endiaferomai gia to sigkekrimeno player... 3 pragmata thelo na rotiso...

1) Exo diavasei se arketa sites oti ta akoustika den einai kai poly kala. Poia proteinete? subcode ta akoustika tis sony pou xrisimopoieis vgazoun kalo ixo?

 

2) Gia na leitourgisei os data storage xreiazetai kapoio firmware update kai pos akrivos ginetai i metafora.. einai diladi plug & play ? To leo giati diavasa oti den exei tetoia dynatotita para mono an valete firmware me ypostiriksi UMS i mipos isxyei mono gia alles seires tis iriver

 

3) Proteine kapoio xroma giati den ksero poio tou paei :lol: (kokkino mallon e?)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω του φιλους που εχουν το iriver αν ξερουν αν μπορεις να περασεις στο iriver video απο canon φωτογραφικη και να το παιξεις η απλα να το περασεις ξερει κανεις? παιζει βιντεο?
Link to comment
Share on other sites

to player afto den paizei video.to h-10 einai ws exei mass storage device(to evrwpaiko montelo),kai den xreiazetai drivers.

ta akoustika ths sony pou exw (mdr-ex70) einai ikanopoihtikotata gia ta lefta tous,me poly megalo atou ta va8ia mpasa pou nomizeis oti exeis subwoofer sta aftia.oso gia ta prima tous na pw oti einai ligo sklhra..alla den mporeis na ta exeis ola se afth thn timh.alla ap'oso kserw twra vgazei ta mdr-ex71 kai ta ex81 pou oloi lene oti exoun kalytero hxo oso anafoara ta prima apo ta ex70(den vgainoun pia).pantws ta akoustika aftou tou typou exoun to meionektima oti apomonwnoun tous ekswterikous hxous pou afto den einai panta kalo.epishs h seira afth akoustikwn ths sony einai klaseis anwterh hxhtika apo ta antistoixa in-ear pou vgazei h apple.

oso gia to xrwma 8a sou proteina afto pou einai se apoxrwsh tou grafith.egw dystyxws den eixa epilogh gia to xrwma kai anagkastika to phra sto mono dia8esimo ashmi.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο τσιμπημένη η τιμή του όμως για τα 5gb.Σε αυτα τα λεφτά βρισκεις mp3 player με 20gb+ η ακόμα και video player 20gb με 3.5inch οθόνη.Αρκετά καλά πάντως τα χαρακτηριστικά του.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ τσιμπημενη... Γιατι να παρεις αυτο και οχι το Zen Touch , το Zen Micro , το iPod (μικρης χωρετικοτητας , 10-20GB) η ακομα και το M:Robe της Olympus? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Πολυ τσιμπημενη... Γιατι να παρεις αυτο και οχι το Zen Touch , το Zen Micro , το iPod (μικρης χωρετικοτητας , 10-20GB) η ακομα και το M:Robe της Olympus? :wacko:

 

όχι στα μοντέλα που αναφέρεις γιατί:

 

1) το olympus είναι για γέλια :lol: κόκκινα γράμματα σε μαύρο φόντο .... :w00t: το πλέον δυσκολόχρηστο και αναξιόπιστο από όλα. όποιος φουκαράς το αγοράζει, αγοράζει μία σκέτη μούφα.

 

2) το μικρό ipod δεν φτάνει το Η10 σε ποιότητα ήχου, και δυνατότητες. εάν για να κάνεις με ένα ιποδ όσα κάνεις με ένα ιριβερ αγοράσεις όλα τα σχετικά αξεσουρ του ιποδ, τότε πρέπει να υπολογιζεις περίπου 160 ευρώ περισσότερο. αρκεί μια απλή πρόσθεση.

 

3) το zen micro θα είσαι τυχερός εάν για να πάρεις ένα σωστό χρειαστεί να αλλάξεις 2-3 ελαττωματικά! κάπως κακή/φτηνή κατασκευή, αρκετές λειτουργίες αλλά όχι ποιοτικό αποτελέσμα.

 

σε αντίθεση με όλα τα προηγούμενα το iriver H10 έχει (1) έγχρωμη οθόνη (2) πλήρη υποστήριξη ελληνικών (3) αναβαθμίσιμο λογισμικό με συχνές και ουσιαστικές δωρεάν ανανεώσεις, κτλ. κτλ.

 

νομίζω ότι ένα test-drive σε ένα κατάστημα Πλαίσιο θα σου δώσει την ίδια εντύπωση, όπως και σε εμένα. Το Η10 είναι απλά το κορυφαίο. τα έχω δει & τεστάρει όλα στο Πλαίσιο Γλυφάδας και Βουλιαγμένης.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να χτυπήσω κανά MP3 player και το H10 μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή. Έχω όμως ορισμένες απορίες που θα ήθελα να μου λύσει όποιος γνωρίζει:

 

1) Η πραγματική διάρκεια της μπαταρίας του H10 5GB πόση είναι?

 

2) Αντικραδασμική προστασία έχει ή όχι όπως τα περισσότερα HD MP3 players?

 

3) Μεταφορά data από PC μπορεί να γίνει και χωρίς drivers? Δηλαδή τα WinXP το αναγνωρίζουν αμέσως ως εξωτερικό σκληρό?

 

4) Τίποτα bugs-παραξενιές που έχουν παρατηρήσει οι χρήστες του?

 

5) Το Η10 6GB πότε έρχεται στην Ελλάδα και σε τι τιμή?

 

10nx dudes! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η διάρκεια της μπαταρίας είναι 12-14 ώρες στα χαρτιά, στην πράξη δεν ξέρω γιατι πρόσφατα το αγόρασα. Η συσκευή αναγνωρίζεται αυτόματα ως εξωτερική μονάδα αποθήκευσης με όνομα Η10. Ουσιαστικά δεν είναι 5gb αλλά 4,7 αν δεν κάνω λάθος.
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα πηρα το creative micro και δεν ειχα κανενα προβλημα.Χωρια οτι ταιριαζει απολυτα στην παλαμη γιατι ειναι πολυ μικρο..ενω το iriver ειναι μακροστενο.Πιστεθω στην iriver αλλα απο 8εμα λειτουργικοτητας επεσε εξω..
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

molis eida sto http://www.play247.gr ta aksesouar gia to H10.to remote control kai to cradle einai must! kai malista ta exei kai se kales times.paw na ta tsimpisw...

mpataria gia to ashmi H10 den vlepw omws,alla genika ellada den kserw ti paizetai me to ashmi xrwma...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω βάλει εδώ και καιρό στο μάτι το Iriver Η10 6GB σε ανθρακί ή μπλε και είπα να μην κάνω νέο θέμα, αφού είναι ο διάδοχος του μοντέλου των 5gb. Η τιμή είναι πολύ καλή, αλλά έχω ερωτήσεις για όποιον το έχει.

 

1. Μπορείς να κάνεις playlist χωρίς να το χεις συνδεδεμένο στο pc?

2. Λειτουργεί σωστά το shuffle mode?

3. Μεταφέρεις τα Mp3 apo to pc κατευθείαν με copy/paste μέσω του explorer ή θέλει το ειδικό software της iriver?

4. Tί ακριβώς εννοείτε όταν λέτε για mass storage device για κάποιο mp3player?

5. Πόσο είναι η πραγματική αυτονομία της μπαταρίας σε real-time συνθήκες με mp3 192kbps και νορμάλ σκάλισμα?

6. Tα ΜΧ400 ακουστικά του πακέτου είναι τίμια για τα λεφτά τους?

7. Πόσο εύχρηστο είναι το touchpad του?

8. Ποιότητα πλαστικών και κατασκευής? Ανθεκτικό?

9. Περιλαμβάνει θήκη το πακέτο?

10. Μεταφέρει σε πραγματικές ταχύτητες USB2.0 τα Mp3?

11. Mπορεί να συνδεθεί απευθείας σε στερεοφωνικό στο σπίτι ή σε radio cd player αυτοκινήτου?

12. Ο σκληρός του δίσκος έρχεται φορμαρισμένος και έτοιμος προς χρήση?

13. To iriver software του πακέτου γίνεται αυθαίρετα ο default mp3 player toy pc?

14. Υπάρχουν περιπτώσεις που πολλά καινούρια Η10 βγήκαν προβληματικά?

 

Thnx.

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι γίνεται. Στο menu Playlists->Quick List μπορείς να προγραμματίσεις

μία on-the-fly λίστα (μία όμως)

3) Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις το software, κάνεις drag n drop

τα mp3 στο φάκελο music με το μειονέκτημα ότι δεν θα έχεις τις δυνατότητες repeat & shuffle.

4) Το Η10 αναγνωρίζεται ως USB Mass Storage Device από τα windows και μπορείς να αποθηκεύσεις ότι αρχείο θες (δεν χρειάζεται software - σαν έχεις usb stick)

5) Έχω την εντύπωση ότι έχει μικρότερη αυτονομία απ'όσο δίνει η εταιρεία.

Με οθόνη ανοιχτή είναι φυσικό να τελειώνει η μπαταρία πολυ γρήγορα.

7) Γενικά δεν κάνω scrolling με το touchpad γιατί προσωπικά δεν το βρίσκω

τόσο ακριβές. Χρησιμοποιώ μόνο τα πλήκτρα του (βελάκια πάνω/κάτω)

8) Έχει περίβλημα αλουμινίου, είναι γερή και συμπαγής σαν συσκευή

9) Περιλαμβάνεται μια ημιδιαφανής θήκη - λαστιχένια θα έλεγα με clip.

10) Είναι από τα πιο γρήγορα mp3 players. Το έχω διαπιστώσει από συγκριτικά περιοδικών.. μάλιστα το φυλλάδιο του Γερμανού το βγάζει πρώτο

αν και το αδικεί στην ποιότητα ήχου.

12) Ο σκληρός δίσκος είναι έτοιμος για χρήση. Είναι μάρκας Seagate 1 ίντσας

με τεχνολογίες RunOn και G-Force Protection.

13) Αν δεν κάνω λάθος θα σε ρωτήσει, εξάλλου μπορείς να το αλλάξεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Merci. Το έχω από χτες και το δουλεύω. 155Λίρες (229Euro) τελική τιμή από amazon.co.uk και δωρεάν παράδοση στο UΚ (τη στιγμή που είδα 269 τελική τιμή στην Ελλάδα). Χρώμα μπλε, γιατί το γκρι έκανε 1-2 εβδομάδες. Είναι MTP έκδοση με media player 10 στο πακέτο και παλιό firmware, το οποίο φυσικά και έγινε αμέσως Upgrade σε 2.51 κατεβάζοντας το iriver updater tool και όντας συνδεδεμένος στο net. 2 χρόνια εγγύηση.

Κατασκευαστικά μου φαίνεται καλό, το χω στη λαστιχένια θήκη του. Όντως, ο δίσκος είναι έτοιμος προς χρήση. Χρησιμοποίησα το media player 10 και πέρασα τα Mp3 που ήθελα μέσα. Δοκίμασα διάφορα bit rate ως 256 και vbr, κανένα πρόβλημα. Πέρασα μεγάλα σε μέγεθος mp3 το καθένα >200mb, κανένα πρόβλημα. Λίγο μπερδεύομαι στην κατάταξή τους στη λίστα, μιας και με βολεύει να τα βλέπω ως τίτλους και όχι με τα id3 tags, αλλά θα το κοιτάξω πάλι, μιας και πολυ φευγαλέα ως τώρα ασχολήθηκα. Δεν το δοκίμασα ακόμα με drag n drop. Του φόρτωσα και φωτογραφίες, μια χαρά. Επαιξα λίγο με το radio, οκ..δεν ασχολήθηκα πώς να το βάζω σε μνήμες, δε με ενδιαφέρει αυτό.

Ηχος οκ για τον δρόμο, ακουστικά αποδεκτά, έπαιξα και με το equaliser, fine. Βάρος κανονικό ως αίσθηση στην μέσα τσέπη, ούτε πούπουλο για να μην το νιώθεις, ούτε βαρύ. Η ωφέλιμη χωρητικότητα είναι περίπου 5.6Gb. Καλά τα πλήκτρα πάνω κάτω του touchpad. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το recording του. Σκέφτομαι να πάρω τη βάση του που χει line-in-out (36Εuro), αλλά θα μου ναι χρήσιμη μόνο αν συνδεθεί σε stereo αυτοκινήτου. Στο σπίτι δε θα χαραμίσω την μπαταρία του για αυτό. Η οθόνη του μια χαρά στα χρώματα και στην καθαρότητα, δεν δείχνει να γρατσουνιέται εύκολα, θα δω ποια θα είναι η επίπτωσή της στην κατανάλωση ενέργειας.

 

Θα ψάξω λίγο παραπάνω το θέμα της quick list.

Aυτά προς το παρόν. Η αίσθησή μου είναι ότι έκανα καλή αγορά και ειδικά για ταξίδια, είτε short είτε long ones. Θα δείξει η πορεία...

 

-Χτες βράδυ έγινε και η πρώτη φόρτιση, κανένα 2ωρο διέρκεσε. Θα προτιμούσα να είχε και ένα δείκτη μπαταρίας όσο φορτίζεται όπως στα κινητά και όχι μόνο το κόκκινο λαμπάκι αναμένο για όσο διαρκεί η φόρτιση. Προτέρημα πάντως ότι η μπαταρία είναι αποσπώμενη.

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει η μικρή διάρκεια μπαταρίας. Του χω κάνει μόνο μι αφόρτιση και ίσως δεν έχει στρώσει ακόμα, αλλά σε καμια περίπτωση δεν είναι 10ωρο με volume24-25 Και λίγο ανεβασμένα τα μέσα-πρίμα στο EQ, καθόλου ραδιο, εικόνες, syncro me pc, recording.

 

Πόσο σας κρατούσε η μπαταρία μετά τις πρώτες 2-3 φορτίσεις? (Η10, 6GB)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
κανενα review;..

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Με προβληματίζει η μικρή διάρκεια μπαταρίας. Του χω κάνει μόνο μι αφόρτιση και ίσως δεν έχει στρώσει ακόμα, αλλά σε καμια περίπτωση δεν είναι 10ωρο με volume24-25 Και λίγο ανεβασμένα τα μέσα-πρίμα στο EQ, καθόλου ραδιο, εικόνες, syncro me pc, recording.

 

Πόσο σας κρατούσε η μπαταρία μετά τις πρώτες 2-3 φορτίσεις? (Η10, 6GB)

Και σε μένα που έχω το Η10 5GB απο το καλοκαίρι η διαρκεια της μπαταρίας δεν φτάνει τις 12ώρες όπως αναφέρουν.

Το device πάντως είναι φετίχ.!!!!!!!!!!!

O Θείος ΠΟΥ είναι πάντα εδώ!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...