Jump to content

Αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση από 15/6/2017


Mark_K
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 245
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν έχει σχέση το υπόλοιπο, προφανώς σε οτι δεν τη συμφερει τη Βονταφον να κρατήσει, αμέσως συμμορφωνεται με τη Κομισιον, ενώ οτι τη συμφερει να κρατησει το κραταει εως 29 του μηνα (επειδη δεν προλαβαινει "το συστημα" και καλά). Δε θέλει πολύ μυαλο...
Link to comment
Share on other sites

Πως δεν έχει σχέση, αν μέχρι τις 29 έχεις μια χρέωση σε οτιδήποτε κάνεις;

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Το υπόλοιπο δεν έχει σχέση με το αν η sim του φίλου δεν εγγράφεται καν στο δίκτυο περιαγωγής. Τον αποσυνδέει συνέχεια σε μερικά δευτερόλεπτα έγραψε. Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ούτε έχει σχέση με το roaming, και μπορεί να πρόκειται απλά για κάποια βλάβη. Εξάλλου και έτσι να είναι όπως θέλετε να πιστεύετε μερικοί (κατάργηση roaming στα φοιτητικά), μέχρι τις 29 θα λειτουργούν κανονικά όπως μέχρι τώρα, σύμφωνα με την εταιρεία

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πιστέψουμε τη Vodafone δηλαδή;

και στην 14/6 ανακοίνωση και στις διευκρινήσεις των χρεώσεων το ίδιο πράγμα αναφέρει σχετικά με το xclusive. Δεν νομίζω ότι είναι αναξιόπιστοι.

 

Εννοείται ότι είναι να γίνει θα συμβεί ΕΩΣ το αργότερο στις 29/6 και ημέρα Πέμπτη, τίποτα δεν αποκλείει οι αλλαγες (σύμφωνα με τη Vodafone) να συμβουν και νωρίτερα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου απάντησε μια στο τσατ πως μέχρι τις 29 δεν θα υπάρξει καμία αλλαγή. Παραπάνω δεν ήξερε να μου πει σχετικά με το "θέμα" του φοιτητικού, αλλά μου έκανε εντύπωση που ότι και να της έλεγα απαντούσε πως μετά τις 29 θα υπάρξουν αλλαγές.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε καμία εταιρεία δεν έχω εμπιστοσύνη τι λένε στη τηλέφ. εξυπηρέτηση.

Ενώ το εγγράφως μένει(2 διαφορετικές φορες στη περίπτωση των φοιτητικών), οπότε πιστεύω ελέγχεται προ δημοσίευσης. Και στην 14/6 ανακοίνωση http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40501&dateFrom=&dateUntil= και στον τιμοκατάλογο:

http://i.imgur.com/Pa1IRy8.jpg

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάτι είναι εξαιρετικά ασαφές, και είναι προφανές ότι έγινε πολύ πρόχειρα (αν όχι τίποτα άλλο η ημερομηνία που βγήκε το φανερώνει), δεν έχει νόημα. Είναι θέμα ερμηνείας από εκεί και πέρα.

 

Sent from my Moto X Play

Edited by XP130TD
αφαίρεση προκλητικού κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Ειτε το ενα να ισχυει ειτε το αλλο, για μια εταιρεια του μεγεθους της βοντα αυτο ειναι απαραδεκτο (να μην ξερουμε δηλαδη ακομα τι θα γινει ενω ηδη εχει παρει παραταση μεχρι 29.06.17 για να εφαρμοσει κατι το οποιο ηξερε απο το 2015 οτι θα ισχυει απο 15.6.17.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι δεν θα ισχύει ο χρόνος ομιλίας των CU-X 5 & 7 στο εξωτερικό, γιατί το να έχει ο άλλος τόσο χρόνο ομιλίας σε περιαγωγή με τόσο χαμηλή χρέωση δεν συμφέρει την εταιρεία. Οπότε έκοψε τα δεδομένα από δωρεάν παροχές και τους χρόνους ομιλίας που δίνει σε εξαιρετικά χαμηλό κόστος με συνοπτικές διαδικασίες. Φαντάζομαι αν κάποιος βάλει ένα απλό πακέτο θα πρέπει να λειτουργεί κανονικά ο αριθμός του στην περιαγωγή.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, αλλά είτε η voda έκανε 2 μάλιστα φορες λάθος -έγγραφες- διατυπωσεις,

αρχικά στην 14/6 ανακοινωση: http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40501&dateFrom=&dateUntil= αλλά και έπειτα στον επίσημο τιμοκατάλογο( http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=10541 ) που ανέβηκε στην ιστοσελίδα τη Παρασκευή 16/6 ... είτε κάτι σοβαρό πρόκειται να συμβει.

http://i.imgur.com/Pa1IRy8.jpghttp://i.imgur.com/MDXK8ZR.jpg

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω φοιτητικό internet mobile (4gb με 4,7 ευρώ) και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο εξωτερικό. Βέβαια δεν μπορούσα ούτε πριν την κατάργηση των χρεώσεων roaming

 

 

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπόλοιπο έχεις;

 

Sent from my XT1068

 

Μηδενικό υπόλοιπο. Είχα 2-3 ευρώ και νόμιζα (τι χαζός) ότι καταργήθηκαν τα roaming charges οποτε ενεργοποίησα (πριν τις 15/6 αλλά μετά τις 1/6) το roaming internet. Μου έφαγε αμέσως όλο το υπόλοιπο και μερικά λεπτά αργότερα ήρθε το ενημερωτικό sms.

 

Τώρα όπως είπα συνεχώς αποσυνδέεται και ξανασυνδέεται και δε μπορώ να λάβω κλήσεις. Δοκίμασα flight mode, restart κλπ αλλά δε θα κάνω τον κόπο να βάλω λεφτά ή να μιλήσω με υποστήριξη. Θα περιμένω.

 

 

Και εγώ έχω φοιτητικό internet mobile (4gb με 4,7 ευρώ) και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο εξωτερικό. Βέβαια δεν μπορούσα ούτε πριν την κατάργηση των χρεώσεων roaming

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

 

Για το record: εγώ δεν είχα δοκιμάσει roaming internet πριν την πρωτη ιουνίου οπότε δεν ξέρω αν λειτουργούσε. Το κιν το είχα μόνο για εισερχόμενες κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μηδενικό υπόλοιπο. Είχα 2-3 ευρώ και νόμιζα (τι χαζός) ότι καταργήθηκαν τα roaming charges οποτε ενεργοποίησα (πριν τις 15/6 αλλά μετά τις 1/6) το roaming internet. Μου έφαγε αμέσως όλο το υπόλοιπο και μερικά λεπτά αργότερα ήρθε το ενημερωτικό sms.

 

Τώρα όπως είπα συνεχώς αποσυνδέεται και ξανασυνδέεται και δε μπορώ να λάβω κλήσεις. Δοκίμασα flight mode, restart κλπ αλλά δε θα κάνω τον κόπο να βάλω λεφτά ή να μιλήσω με υποστήριξη. Θα περιμένω.

 

 

 

 

Για το record: εγώ δεν είχα δοκιμάσει roaming internet πριν την πρωτη ιουνίου οπότε δεν ξέρω αν λειτουργούσε. Το κιν το είχα μόνο για εισερχόμενες κλήσεις.

 

Νομιζω το προβλημα σου θα λυθει μολις βαλεις καποια χρηματα μεσα. Το γεγονος οτι λειτουργησε σε περιαγωγη και συνδεθηκες στο ιντερνετ ενω ησουν περιαγωγη αλλα τωρα δεν μπορεις μαλλον σημαινει οτι πρεπει να εχεις υπολοιπο για να αφησει να μπεις στο δικτυο. μεχρι να αλλαξουν τα πραγματα η να ερθει η 29η του μηνα ολες οι κλησεις εχουν χρεωση στην περιαγωγη της βοντα...

Link to comment
Share on other sites

και υπολοιπο να μην εχεις μεσα εγγραφη στο δικτυο πρεπει να γινεται οπωσδηποτε, βαση νομοθεσιας για τις κλησεις στο πανευρωπαικο αριθμο εκτατης αναγκης 112.

Το να μην μπορει να λαβει κλησεις φυσιολογικο ειναι, αφου υπάρχει ακομη χρεωση εισερχομένων.

Αλλο θεμα το ενα το άλλο.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

και υπολοιπο να μην εχεις μεσα εγγραφη στο δικτυο πρεπει να γινεται οπωσδηποτε, βαση νομοθεσιας για τις κλησεις στο πανευρωπαικο αριθμο εκτατης αναγκης 112.

 

Αν δεν κάνω λάθος, το 112 μπορείς να το καλέσεις ακόμα και χωρίς να έχει γίνει εγγραφή σε κάποιο δίκτυο, ακόμα και χωρίς sim στο κινητό.

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

χωρις sim μεσα δεν υπάρχει αυτό.

Υπάρχει!

"Η κλήση προς το 112 είναι χωρίς χρέωση και μπορεί να γίνει από σταθερό ή κινητό τηλέφωνο (ακόμη και χωρίς κάρτα SIM)."

Πηγή

Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Μηδενικό υπόλοιπο. Είχα 2-3 ευρώ και νόμιζα (τι χαζός) ότι καταργήθηκαν τα roaming charges οποτε ενεργοποίησα (πριν τις 15/6 αλλά μετά τις 1/6) το roaming internet. Μου έφαγε αμέσως όλο το υπόλοιπο και μερικά λεπτά αργότερα ήρθε το ενημερωτικό sms.

 

Τώρα όπως είπα συνεχώς αποσυνδέεται και ξανασυνδέεται και δε μπορώ να λάβω κλήσεις.

τι ακριβώς εννοεις συνδεται-αποσυνδεεται? εγγραφη κάνεις?

κλησεις χωρις υπολοιπο λογικο ειναι να μην μπορεις να λαβεις αφου ακομη (εως 29/6) υπαρχει χρεωση.

Υπάρχει!

"Η κλήση προς το 112 είναι χωρίς χρέωση και μπορεί να γίνει από σταθερό ή κινητό τηλέφωνο (ακόμη και χωρίς κάρτα SIM)."

Πηγή

 

οι δικες μου οι συσκευες 3-4 που εχω δεν κανουν (χωρις σιμ) παντως!

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει!

"Η κλήση προς το 112 είναι χωρίς χρέωση και μπορεί να γίνει από σταθερό ή κινητό τηλέφωνο (ακόμη και χωρίς κάρτα SIM)."

Πηγή

Ακριβώς.. Και χωρίς κάρτα sim δεν έχει σχέση με τα δίκτυα

 

 

 

χωρις sim μεσα δεν υπάρχει αυτό.

Βγάλε την κάρτα sim από το τηλέφωνο σου και δοκίμασε. Και μετά πες με βεβαιότητα ότι δεν υπάρχει...

 

Γιατί υπάρχει και γίνεται

 

Δεν έχει καμία σχέση με τα δίκτυα το 112

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα android τηλέφωνο, σε ένα android tablet, και σε ένα Nokia feature phone με πλήκτρα σε όλα(χωρίς κάρτα) καλείς το 112 και σου βγάζει αυτόματα κατά την κλήση "όνομα" αριθμός έκτακτης ανάγκης.

 

Λιγάκι off topic, αλλά αν πετύχετε παλιό τηλέφωνο με πλήκτρα, ακόμα και κλειδωμένο να είναι το πληκτρολόγιο μπορεί να σχηματίσει το 112 και να το καλέσει, όπως και το 911 που έχουν στην Αμερική. Λογικό για να μπορείς να καλέσεις σε μια ανάγκη με οποιοδήποτε τηλέφωνο βρεις.

Στο android, ακόμα και με κλείδωμα με pin στη συσκευή, κάτω χαμηλά βγάζει πλήκτρο κλήση έκτακτης ανάγκης.

Link to comment
Share on other sites

Ειτε το ενα να ισχυει ειτε το αλλο, για μια εταιρεια του μεγεθους της βοντα αυτο ειναι απαραδεκτο (να μην ξερουμε δηλαδη ακομα τι θα γινει ενω ηδη εχει παρει παραταση μεχρι 29.06.17 για να εφαρμοσει κατι το οποιο ηξερε απο το 2015 οτι θα ισχυει απο 15.6.17.

ξερουμε ομως, ανανεωθηκε+αναρτήθηκε ο επισημος τιμοκαταλογος τη Παρασκευη 16/6.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς εννοεις συνδεται-αποσυνδεεται? εγγραφη κάνεις?

κλησεις χωρις υπολοιπο λογικο ειναι να μην μπορεις να λαβεις αφου ακομη (εως 29/6) υπαρχει χρεωση.

 

Σωστό για τις εισερχόμενες.

Το θέμα μου είναι:

- Κάνω αναζήτηση δικτύων, βρίσκει 4. Επιλέγω Vodafone NL, λέει registered και πάνω δεξιά (android 6) το εικονίδιο δείχνει φουλ σήμα και R (roaming).

- Μετά από 10" βλέπω πάνω δεξιά το εικονίδιο γίνεται κενό τριγωνάκι και έχω ειδοποίηση "No service - Selected network unavailable".

- Μετά από 3" επανέρχεται το σήμα κανονικά.

- Μετά από 10" χάνεται πάλι, με την ειδοποίηση κλπ.

(συνέχεια επ άπειρο).

 

Το ίδιο συμβαίνει και αν επιλέξω αυτόματη επιλογή φορέα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...