Jump to content

Hard Disk MP3 Players - Συγκριτικό τέστ!


heyhop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το περιοδικό Ηχος&Εικόνα που κυκλοφορεί έχει ένα συγκριτικό τεστ για hard disk mp3 players. ιδού τα αποτελέσματα:

 

4.5 ipod

4.3 iriver

4.3 nomad zen

4.0 mambox

4.0 philips

3.5 archos jukebox

 

για τους λάτρεις του είδους αυτό πρέπει να είναι το πρώτο ελληνικό συγκριτικό τεστ με τόσο μεγάλο αριθμό συμμετοχών.

συνολική προσωπική εκτίμηση, είναι αρκετά ενημερωτικό όμως δεν είναι ιδιαίτερα τεκμηριωμένο ούτε διεξοδικό.

δεν μπαίνει σε πολυυυύ σημαντικές "λεπτομέρειες", όπως για παράδειγμα ποιά αξεσουάρ συνοδεύουν κάθε player (το ipod νομίζω πωλείται "γυμνό" χωρίς lcd remote control, θήκη κτλ., αυτά τα αγοράζεις έξτρα-και πανάκριβα :blink: ). το ipod έχει prestige και απόδοση, όμως σύμφωνα και με την πρόταση αγοράς του περιοδικού η πιο πλήρης και

συμφέρουσα αγορά είναι το iriver. έχει ogg vorbis support και είναι πλήρες σε χαρακτηριστικά:whistle:

Link to comment
Share on other sites

H iRiver έχει κυκλοφορήσει το iHP-120 με 20GB δίσκο. Εχω flash player της iRiver (iFP-390) και είναι τρομερό. Αν βέβαια αντέχει η τσέπη σου και δεν σε ενδιαφέρει FM κλπ. πάρε ipod.

 

Το πήρα από http://www.digimania.gr

Link to comment
Share on other sites

file LIRM giati to les ayto gia to ipod? epeidh meta apo protroph tou hey hop kai ligo psaksimo diko mou, eida oti to iHP - 100 einai deleastikoterh protash.to iriver pou exeis esy 8elw na mou peis exei dynath entash?

ennow PRAGMATIKA dynath.eixa kai to ipod kai apo entash htan koryfaio.kati tetoio 8elw kai apo to iHP 100.perimenw to ram tou epomenou mhna pou 8a exei sygkritikh dokimh se mp3 players me hard disk opws mou eipan apo thn digimania pou epikoinwnhsa.

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

@ barcheta Το έψαξα λίγο και βρήκα το εξής: η iriver έχει πάρει τα δικαιώματα (licence) να ενσωματώνει στα player της την τεχνολογία SRS των SRS Labs. αυτό σημαίνει ότι απολαμβάνεις 5.1 suround ήχο, και μπάσα που γ.....ε.

 

στο site λέει: "iHP-120 provides a 3D sound technology from SRS Labs, Inc, SRS (Sound Retrieval System). You will experience various sound effects with SRS, SRS WOW and TRUE BASS"

 

σχετικά με αυτή την τεχνολογία μπορείς να δείς εδώ

 

δεν έχω αμφιβολία ότι το iriver ihp είναι απίθανο, είναι μοντέλο για αυτούς που το ψάχνουν και ξέρουν. δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα ξένα φόρουμ αυτό λένε. το ipod παραμένει βέβαια πολύ καλό, αλλά μοιάζει πολύ "γυμνό" και snobish μπροστά στο iriver. αυτά ;)

 

@kosta007 Ωπα δικέ μου! τι να τα κάνεις μόνο τα 60GB? θα βαριέσε να ακούς όλο τα ίδια και τα ίδια. ψάξε κάτι στα 120. :whistle:

 

η λογική του όλο και μεγαλύτερου μεγέθους είναι λάθος σε αυτά τα gadget. λες να μην μπορούνε να φτιάξουνε? όμως βάρος, όγκος, ευχρησία μετράνε επίσης. (εκτός εάν ενσωματώνουν multimedia, τότε έχεις δίκιο).

Link to comment
Share on other sites

hey hop eisai apisteytos :)

ontws file kwsta007 ta 60 gb de xreiazontai se tetoies syskeyes.an to 8eleis gia sklhro disko apokleistika pare ena forhto sklhro disko.

twra gia to iriver ihp 100 8a to agorasw sigoura thn allh evdomada.den 8a perimenw to sygkritiko tou ram.eimai anypomonos.elpizw na mhn thn pathsw.an kai kapoios me tosa lefta 8a phgaine se mia ''sigourh'' lysh, opws to ipod, emena mou fainetai oti pio ''sigourh'' lysh einai to ihp 100.prwta apo ola h mpataria ap oti vlepw sto periodiko ''hxos & eikona" krataei perissotero apo ola ta alla mp3 players ths dokimhs.( 16 wres)

Den eimai enantion ths apple.Anti8eta h8ela na parw apple ksana giati elega oti etyxe na einai provlhmatikh h mpataria mou enw meta eida sto periodiko oti krataei 8 wres.kala einai.den lew... alla an metaxeirhsthte ligo atsala thn mpataria tou (apo pleyra fortishs) tote 8a ftasei stis 4 wres synexomenou paiksimatos.estw 6.

deyteros logos enanti tou ipod einai to radiofwno.

triton: exei dynatothta recording.

tetarton: mporei xwris programmata eidika, apo oti diavazw na angnwristei apo ton ypologisth molis synde8ei.enw to apple apo oti 8ymamai h8ele ena programma.an kai to anagnwrize to pc mou molis to synedea den mporouses na pareis ena tragoudi apo to sklhro disko tou pc , na to metafereis sto ipod kai na meta ayto na to paiksei.

 

twra gia to philips hdd 100 pou epishs skeftomouna sovara me 15 gb sklhro disko, eixa diavasei oti einai fovero apo pleyras hxou, exei recording ktl alla exei kapoies ''paidikes as8eneies".koinws trwei kollhmata.Kai otan to diavazw kai apo deytero periodiko tote pleon pei8omai oti sthn parousa fash den aksizei na dwseis lefta kai na exeis provlhmata.

 

an kapoios exei yp' opsin tou kapoia allh protash as mas enherwsei.

 

AYTA...:)

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

@ barcheta

μην εξαφανιστείς μετά την βοήθεια. κάνε το τεστάκι σου και πες μας τις εντυπώσεις σου. και επειδή έχεις και ipod μπορείς να κάνεις το δικό σου συγκριτικό τεστ ;)

Link to comment
Share on other sites

barchetta δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τό επίπεδο έντασης γιατί απλά δεν έχω ακούσει άλλο εκτός από το δικό μου.

 

Για συγκριτική δοκιμή δες εδώ:

 

http://reviews.cnet.com/4502-6497_7-0-1.html?tag=pageNav&orderby=-7eRating&qt=

 

Το 40ρι iPod βαθμολογείται με 9 και επόμενα με 8.7. Εδω δεν έχει βάλει ακόμα το iHP-120 το οποίο βαθμολογείται με 8.7 όπως θα δεις εδώ:

 

http://reviews.cnet.com/4505-6490_7-30571493.html?tag=prmo2

 

Πιστεύω αν καταλήξεις σε iHP-1xx ότι αξίζει να περιμένεις το iHP-120.

Ρώτα τη http://www.digimania.gr πότε θα το φέρει ή ψάξε από Γερμανία. Κάποιοι φίλοι μου έχουν πάρει γκατζετάκια από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

file Hey Hop fysika kai otan to parw 8a to kanw sygkritiko test.:) (oute to ran na hmouna...) Pantws oso diavazw ta ksena sites kai ayta pou me parepempse o filos LIRM, katalavainw oti yparxoun poly kales epiloges ektos apo tis tetrimenes pou eixe kollhsei to myalo mou.( ipod ,archos ktl).Kai eidika ayth prepei na aggizei ( ftou ftou mhn to matiasw) thn teleiothta.Ayto omws 8a to diapistwsoume molis to agorasw.

Telika 8a perimenw to iHP 120 ( 20 gb).Oxi eks aitias tou apo8hkeytikou xwrou alla giati exei epipleon leitourgies opws ema8a apo thn digimania shmera.Tous afhsa to thl. kai mou eipan oti thn epomenh evdomada erxetai to ihp 120 kai 8a me enhmerwsoun gia thn timh tou.An exei mexri 100 eyro parapanw 8a to parw.An exei parapanw apo 100 euros na paei na g...ei. 8a parw ta 10 gb.Ante na doume... (gia na doume ,gia na doume !! :) )

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

Το iHP 120 απ' όσο έψαξα δεν πρέπει να έχει firewire ε;Ξέρει κανείς σίγουρα;Αυτό δεν είναι ένα σημαντικό μειονέκτημα;Θες σχεδόν 2 ώρες με USB2 να γεμίσεις τα 20GB. :(
Link to comment
Share on other sites

Φίλε GreenMob απ΄ότι ξέρω τo usb 2.0 είναι ταχύτερο από το firewire (480Mbps έναντι 400). Το usb 1.1 είναι πολύ αργό, νομίζω 12.

 

http://www.iriver.com/product/info.asp?p_name=iHP-120

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι βλεπω στο site της digimania.gr ειναι διαθεσιμο το ihp-120 και η διαφορα στην τιμη απο το ihp-100 ειναι μολις 20?..πιστευω οτι αξιζει χωρις δευτερη κουβεντα απο τον προκατοχο του..ειμαι και εγω ενας απο τους θαυμαστες και ισως μελλοντικος αγοραστης του..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Xθέs που ήμουν στην έκθεση εικόνα και ήχοs, άκουσα το IHP120 και πραγματικά ενθουσιάστηκα απο την ποιότητά του. Κρυστάλλινοs και διαυγήs ήχοs με σούπερ LCD πάνελ και ποιότητα κατασκευήs. Ο υπεύθηνοs τηs εταιρείαs μου είπε πωs μπορείs να κάνειs εγγραφέs απο οπουδίποτε. Εξωτερικό ήχο, pc, ραδιόφωνο ενσωματωμένο κλπ.

Πατώνταs εδώ ...θα πάρετε κάθε πληροφορία στα ελληνικά για το μοντέλο, καθώs και τιμή λιανικήs. :)

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εστειλα μυνημα στην i-river και μου ειπαν οτι οπως και ο προκατοχος του δεν υποστηριζει εγγραφη σε mp3 απο ραδιο..το site http://www.digimania.gr λεει οτι γινεται με μελλοντικη αναβαθμιση..κατι τετοιο μου το απεκλεισαν οι υπευθυνοι της i-river..δε γνωριζω κατι παραπανω..μονο καποιος που ειναι κατοχος του μπορει να μας λυσει τις αποριες..

 

Edit: μπορεις να μας πεις σε τι τιμη το ειχε το Εικονα & Ηχος??

Link to comment
Share on other sites

ήμουνα και εγώ την Κυριακή στην έκθεση Ηχος&Εικόνα και επισκέφθηκα το περίπτερο της Digimania . φοβερό περίπτερο, όλο mp3 players!

 

είδα και από κοντά το iriver iHP-120. πραγματικά πολύ εντυπωσιακό μοντέλο, όπως το περίμενα! η κατασκευή του, ο εξοπλισμός του, η απόδοση του, όλα είναι τέλεια. με ενημέρωσε αναλυτικά ο υπεύθυνος της εταιρίας! σχετικά με το ράδιο, δεν κάνει εγγραφή, παρά μόνο από την θύρα line-in.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
αλλά την μεγάλη χαρά διαδέχτηκε μία μεγάλη απογοήτευση. Δέν υποστηρίζει ελληνικά αντίθετα με τον μικρότερο αδελφό του ifp 380T. Και η πλάκα είναι οτι ήταν ένας απο τους λόγους που έδωσα τόσα λεφτά...¨Δέν το πιστεύω οτι έχει μεταξύ 39 άλλων Βουλγάρικα,Τούρκικα, Τσέχικα, Αφρικανικά, αλλά όχι Ελληνικά. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος please...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχετε υπόψιν ότι οι συσκευές αυτές δεν υποστηρίζουν ελληνικά στα id tags. Αυτό γιατί πριν 2 χρόνια έσκασα 500 ευρώ για το Creative 40gb, και την πάτησα.
:)
Link to comment
Share on other sites

Τα jukebox της creative υποστηρίζουν τα ελληνικά αρκεί να ρυθμίσεις το μενού στο English international ή european ή κάτι τέτοιο. Δυστυχώς δεν θυμάμαι πια ακριβώς την ρύθμιση γιατί έχω μήνες να πιάσω στα χέρια μου τέτοιο μηχάνημα. Αλλά και πάλι, δεν υποστηρίζουν τους χαρακτήρες με τόνους.
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά το θεώρησα αυτονόητο για την iriver γιατί το προηγούμενο μου (iriver 380T 128MB) τα υποστήριζε θαυμάσια και είναι απίθανη συσκευή όπως και το νέο που πήρα. Κανένας κάτοχος του h-120 εκεί έξω;
Link to comment
Share on other sites

Απελπίστηκα πως θα δώ ελληνικά στο μηχανάκι μου και ψάχνω κανένα προγραμματάκι για μετατροπή greek σε greeklish μαζικά. Είχα ένα παλιότερα αλλά το έχω χάσει. Έχει κανένας υπόψη του κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...