Jump to content

Αναβαθμιση hardware


AggTheGamer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.Εχω εναν υπολογιστη που ειναι 5 χρoνων και τοτε τον πειρα 550 ευρο.(μιλαμε απο τους καλους :p)Εχω στον νου μου να κανω μια αναβαθμιση και θελω βοηθεια.Αρχικα οριστε τα τωρινα μου specs

cpu:amd a4-3400 apu

gpu:radeon hd 6450 (αυτη που εχει απο την cpu δηλαδη)

ram:4 gb ddr3

storage:εναν hdd(δεν νομιζω να ειναι sdd)1TB

Σκεφτομαι αρχικα να βαλω και εναν ssd αλλα αν το κανω εχω καποιες αποριες.

1)Ποσα gb χρειαζομαι?

2)(εμ τελειος noob)Ο ssd δεν συνδεεται στην motherboard?Αν ναι πως ξερω οτι τεριαζει με την δικια μου?

Μετα σκεφτηκα για ram αλλα τσεκαρα και εχω 2x2gb και δεν εχει αλλο slot.

Θα μπορουσα να βρω μια motherboard(με περισσοτερα slots),ενα 2gb stick,και εναν ssd(πειτε μου εσεις ποσα gb δεν ξερω)αλλα να υποστηριζει την cpu μου γιατι δεν μπορω να διαθεσω λεφτα για νεα cpu(ισως το κανω αλλη φορα)?

 

Συγνωμη αν σας κουρασα και ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Αν έχεις ήδη δίσκο 1ΤΒ βάλτον να παίζει σαν 2ος και να τον έχεις μόνο για εγκατάσταση παιχνίδια, downloads κλπ. Σαν κύριο δίσκο βάλε τον SSD και εγκατέστησε του λειτουργικό (δες αυτόν σαν πρόταση ). Έχω χρόνια τον ίδιο και είναι αρκετά καλός και γρήγορος! Όσο αφορά την RAM δες από το βιβλίο της μητρικής πόση RAM παίρνει και τι χαρακτηριστικά έχουν ή υποστηρίζει η μητρική. Μετά, ανάλογα τα οικονομικά σου, αφαιρείς το ένα dimm ή και τα δύο από μνήμες και τα αντικαθιστάς με μεγαλύτερες. Επίσης θα πρότεινα να δεις και την αγορά κάρτας γραφικών αν έχεις μόνο του επεξεργαστή. Δες π.χ. αυτή εδώ. Αν σε πέρνει οικονομικά δες για 1060 ή ανάλογα μικρότερης αξίας.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...