Jump to content

Xiaomi Note 4X η Meizu Note M5 η καποια αλλη επιλογη?


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεταξυ αυτων των 2 περα απο τις συγκρισεις στα τεχνικα χαρακτηριστικα που ειναι παρομοια τηλεφωνα, στην πραξη τι διαφορες εχουν?

 

Ποιο απο τα 2 εχει καλυτερη αυτονομια και ποιο απο τα 2 εχει καλυτερη καμερα?

 

Για χρηση γενικη, εκτος απο τα παιχνιδια που δεν με ενδιαφερουν καθολου στο κινητο.

Προτιμω σταθεροτητα, αξιοπιστια, αυτονομια και value for money. Τωρα αν εχει και καλη καμερα.. :D

 

Καποια αλλη προταση μεχρι 180 δολλαρια απο ευρωπαικη αποθηκη?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ αυτων των 2 περα απο τις συγκρισεις στα τεχνικα χαρακτηριστικα που ειναι παρομοια τηλεφωνα, στην πραξη τι διαφορες εχουν?

 

Ποιο απο τα 2 εχει καλυτερη αυτονομια και ποιο απο τα 2 εχει καλυτερη καμερα?

 

Για χρηση γενικη, εκτος απο τα παιχνιδια που δεν με ενδιαφερουν καθολου στο κινητο.

Προτιμω σταθεροτητα, αξιοπιστια, αυτονομια και value for money. Τωρα αν εχει και καλη καμερα.. :D

 

Καποια αλλη προταση μεχρι 180 δολλαρια απο ευρωπαικη αποθηκη?

 

Ευχαριστω!

 

κανενας? :(

ειπα να το αφησω μερικες μερες αλλα παει βδομαδα σχεδον..

Link to comment
Share on other sites

Απο αποψη επεξεργαστη: Snapdragon 625 vs helio p10... εννοειται snapdragon 625 που ειναι αρκετα καλυτερος soc και επιτρεπει και την εγκατασταση custom roms. Αυτη η διαφορα του soc απο μονη της αρκει για να προτιμησεις το Redmi Note 4 Global Edition (ιδιο με το Note 4X αλλα με 800αρα μπαντα και ευρωπαικο φορτιστη)

 

Απο αποψη αυτονομια: Μπορει σε μπαταρια να μοιαζουν ιδια αλλα θα περιμενα το Note 4x να εχει ακομα καλυτερη λογω επεξεργαστη χαμηλης καταναλωσης (14nm)

 

Απο αποψη καμερας: Απο το συγκριτικο του gsmarena δεν φαινεται να εχουν χαωδεις διαφορες http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=8450&idPhone2=8531&idPhone3=8531 . Προς το κεντρο ειναι καλυτερο το xiaomi, προς τις γωνιες καλυτερο το meizu. Βεβαια ειναι προτιμοτερο να δεις δειγματα για να κρινεις σωστα.

 

Απο αποψη υποστηριξης: Δεν γνωριζω το επιπεδο της meizu γνωριζω ομως το επιπεδο της xiaomi. Σε developers εχεις εβδομαδιαια updates ενω σε stable ανα 2 μηνες. Επισης υπαρχει και η υποστηριξη της ελληνικης κοινοτητας. Βεβαια αν θες να μην ασχολεισαι, βαζεις απλα την global stable και κανεις μονο ota updates και εισαι κομπλε.

 

Υ.Γ. Οι ευρωπαικες αποθηκες δεν συμφερουν αφου μαζι με τα μεταφορικα φτανουν τιμη σκρουτζ. Για μενα πας ειτε σκρουτζ ειτε κινα (με ρισκο τελωνειου).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα ευχαριστω

κι εγω προς Xiaomi τεινω

Ελληνικα δεν μενδιαφερει να βαλω γιατι ποτε δεν ειχα κινητο στα ελληνικα και μου φαινεται περιεργο οταν χειριζομαι κινητο με ελληνικα μενου

με το Note 4G το πρωτο που ειχε snapdragon και αυτο το εχω με την global stable και τα OTA updates και ειμαι ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις το Redmi Note 4 Global Version που ειναι το ιδιο με το Note 4X αλλα με ευρωπαικο φορτιστη και 800αρα μπαντα. Το βρισκεις απο εδω https://www.skroutz.gr/s/10864013/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-3GB-32GB.html . Απλα τους παιρνεις τηλεφωνο και ρωτας αν εχει ευρωπαικο φορτιστη, αν γραφει στο πλαι Global Version και πισω model: 2016102
Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις το Redmi Note 4 Global Version που ειναι το ιδιο με το Note 4X αλλα με ευρωπαικο φορτιστη και 800αρα μπαντα. Το βρισκεις απο εδω https://www.skroutz.gr/s/10864013/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-3GB-32GB.html . Απλα τους παιρνεις τηλεφωνο και ρωτας αν εχει ευρωπαικο φορτιστη, αν γραφει στο πλαι Global Version και πισω model: 2016102

 

απο σκρουτζομαγαζο θα εχει 2ετη εγγυηση απο xiaomi ελλαδα?

Link to comment
Share on other sites

Θα εχει μονο εγγυηση καταστηματος. Αλλα δινουν 1 ετος και αλλα 2 (το γραφουν στη σελιδα τους το ποσα χρονια δινουν). Αλλα το ιδιο ισχυει σε οποιοδηποτε μη ευρωπαικο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θέλω να πάρω το Note 4 που είναι ίδιο με το Note 4x αλλά έχει επιπλέον την B20, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Το είχα βρει σε ένα κατάστημα με όνομα Note 4x αλλά εξαντλήθηκε. Αυτό citismarket.com/index.php?route=product/product&product_id=907 είναι αυτό που ψάχνω ή όχι; :D
Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θέλω να πάρω το Note 4 που είναι ίδιο με το Note 4x αλλά έχει επιπλέον την B20, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Το είχα βρει σε ένα κατάστημα με όνομα Note 4x αλλά εξαντλήθηκε. Αυτό citismarket.com/index.php?route=product/product&product_id=907 είναι αυτό που ψάχνω ή όχι; :D

 

Έτσι όπως είναι η φάση με τα Xiaomi, ο μόνος σίγουρος τρόπος να μάθεις είναι αυτός που πρότεινε ο φίλος από πάνω... Από περιγραφές από internet δεν είσαι σίγουρος... Βρες 2-3 μαγαζιά σκρουτζ και πάρε τηλ. και ρώτα αυτά που αναφέρθηκαν από πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι η φάση με τα Xiaomi, ο μόνος σίγουρος τρόπος να μάθεις είναι αυτός που πρότεινε ο φίλος από πάνω... Από περιγραφές από internet δεν είσαι σίγουρος... Βρες 2-3 μαγαζιά σκρουτζ και πάρε τηλ. και ρώτα αυτά που αναφέρθηκαν από πάνω...

 

Ισχύει όμως πως ψάχνω το Global και όχι κάποια άλλη (από τις πολλές) εκδόσεις 4x? :D

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει όμως πως ψάχνω το Global και όχι κάποια άλλη (από τις πολλές) εκδόσεις 4x? :D

 

Kαλή ερώτηση, δεν έχω συγκεκριμένη απάντηση ως προς το πως να ψάξεις στο skroutz... Δυστυχώς δεν αναφέρουν ούτε αν είναι global και δε γράφουν και στα specs τις μπάντες... Προσωπικά δεν έχω να σου προτείνω κάποιο μαγαζί που να ξέρω σίγουρα ότι έχει αυτό που ζητάς... Τι να σου πω πάρε σε μερικά τηλέφωνο και ρώτα τα 3 πράγματα που αναφέρθηκαν παρακάτω (φορτιστής-αν γράφει global edition και model)...

Link to comment
Share on other sites

Kαλή ερώτηση, δεν έχω συγκεκριμένη απάντηση ως προς το πως να ψάξεις στο skroutz... Δυστυχώς δεν αναφέρουν ούτε αν είναι global και δε γράφουν και στα specs τις μπάντες... Προσωπικά δεν έχω να σου προτείνω κάποιο μαγαζί που να ξέρω σίγουρα ότι έχει αυτό που ζητάς... Τι να σου πω πάρε σε μερικά τηλέφωνο και ρώτα τα 3 πράγματα που αναφέρθηκαν παρακάτω (φορτιστής-αν γράφει global edition και model)...

 

Ρώτησα σε δύο και αναμένω. Ευχαριστώ

 

Εισαι Ελλαδα, αρα θες την ευρωπαικη εκδοση ;) Εκτος εαν προτιμας το 64αρη (παλι Global)

Το 32άρι με την B20 θέλω, το 64 πάει λίγο ακριβά :D

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...