Jump to content

Saw Movies


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;  

41 members have voted

  1. 1. Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;

    • Saw (2004)
      33
    • Saw II (2005)
      3
    • Saw III (2006)
      4
    • Saw IV (2007)
      1
    • Saw V (2008)
      0
    • Saw VI (2009)
      0
    • Saw VII (2010)
      0


Recommended Posts

χαχαχα.

Τόσα posts τώρα βάζουμε spoiler tags και έρχεσαι εσύ και με το πρώτο post γράφεις το όνομα κανονικά! :p

 

Ποιό βλέμμα του στο τέλος του V?

Ένα βλέμμα έχει, 3 ταινίες τώρα!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

χα χα χα χα! Και πάνω που νόμιζα οτι ήμουν ο μόνος που του αρέσουν οι ταινίες saw βλέπω ολόκληρο θέμα! Σε όποιον έλεγα για τις ταινίες αυτές μου έλεγαν μπλιαχ πως τα βλέπεις αυτά και τέτοια...

Εγώ πάλι πιστεύω οτι ναι μεν είναι αρκετά διεστραμμένες, ωστόσο είναι πολυ έξυπνες ταινίες, ειδικά οι πρώτες ήταν εξαιρετικές! Και σε προκαλούν να τις δεις, δεν βαριέσαι, είσαι συνέχεια στη τσίτα.

Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο η πρώτη ταινία μιας και έπαιζε ένας ηθοποιός που συμπαθώ πολύ αλλά μέχρι και τη τρίτη ήταν στο ίδιο επίπεδο πιστεύω.

Όσο για τον "αντιπαθητικό" που λέτε (χε χε χε) θα συμφωνήσω, μου φαίνεται λίγο βαριεστημένος και δεν με πείθει και πολύ στο ρόλο του αλλά τι να κάνουμε!

Άκουσα οτι θα βγεί και καινούργια? Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, 29 Οκτώβρη βγαίνει το Saw 7 (ή Saw 3D όπως είναι η επίσημη ονομασία του). :D

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα χα! Και πάνω που νόμιζα οτι ήμουν ο μόνος που του αρέσουν οι ταινίες saw βλέπω ολόκληρο θέμα! Σε όποιον έλεγα για τις ταινίες αυτές μου έλεγαν μπλιαχ πως τα βλέπεις αυτά και τέτοια...

 

Μη σε ανησυχεί. Κι εμένα έτσι μου λένε αλλά τους τρώει η περιέργεια να το δούνε, έστω και για μια ή δυο σκηνές κι όταν δούνε τι παίζει παρακαλάνε να μην τελειώσει.;)

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

SAW

SAW II

SAW VI

SAW IV

SAW III

SAW V

 

Με αγαπημένο το 4 ( λόγω Knife Chair Trap, Hoffman,Strahm)

 

1) Βλέποντας το Theatrical Ending του SAW VI, ουσιαστικά η Jill είναι αυτή που "σκοτώνει" τον Hoffman γιατί το timer είναι συνδεδεμένο με την πόρτα του δωματίου. Αντιθέτως στο DvD Ending , ο Brent (ο γιος της Tara) τον "σκοτώνει", καθώς τραβόντας τον μοχλό παίρνει μπρος και το RBT 2.0 (Η παγίδα του Hoffman). Τώρα το πώς παίρνει μπρος (που ρώτησε κάποιος), λογικά μέσω κάποιου ηλεκτρονικού σήματος.

 

Δεν ξέρουμε εάν υπήρχε κασέτα ή κανονικά εάν η παγίδα του Hoffman, στο μυαλό του John (Jigsaw) ήταν διαφορετική.

 

Ακόμα κάποιος έγραψε ότι η Jill ήθελε να σκοτώσει τον Hoffman, για να συνεχίσει το έργο του άντρα της. Εάν ήθελε να τον σκοτώσει δεν ξέρω, πάντως σίγουρα δεν ήθελε να συνεχίσει το έργο του John. Απλά ήθελε να τελειώσει με όλα αυτά και να βρεί έναν τρόπο να ξεφύγει (π.χ βγάζοντας τον Hoffman από την μέση).

 

 

Τέλος, για κάποιους Hoffman Haterz, o ηθοποιός αλλά και ο χαρακτήρας απλά είναι καταπληκτικός. Είναι bad ***, τελειώς evil villain και έχει γίνει ένας πολύ πιο Twisted Jigsaw.

 

Πάρτε και μια γεύση από Hoffman από SAW 3D (spoiler alert, όχι τίποτα φοβερό αλλά γαμάει) 72 DPI IMG 300 DPI IMG

 

Ακόμα το 3ο poster για το SAW 3D

http://www.lionsgatepublicity.com/epk/saw3d/images/ka1_72dpi.jpg

 

Και το Trailer για όποιον δεν το έχει δει

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι αλλά για εμένα το να έχεις έναν ηθοποιό σαν τον Tobin Bell να παίζει τον Jigsaw και έπειτα να πηγαίνεις στον...Hoffman είναι ακριβώς ίδιο με το να είχες για παράδειγμα τον Hopkins για Hannibal Lecter και να τον αντικαθιστούσες με τον...Vin Diesel.

 

Ο Bell είναι σαφέστατα καλύτερος ηθοποιός από τον Mandylor (καλά...τον Hopkins δεν τον συγκρίνω καν με τον Diesel γιατί ο Diesel δεν είναι καν ηθοποιός) και έδινε - και δίνει - στον Jigsaw την εικόνα που είχαν φανταστεί οι αρχικοί δημιουργοί της σειράς: σκοτεινός, αινιγματικός, πανέξυπνος και με πραγματική αφοσίωση σε αυτό που κάνει. Ο Mandylor συγκρινόμενος ή μη με τον Bell, είναι άχρωμος, άοσμος, βαρετός και καθόλου τρομαχτικός - ο Bell σε έκανε να αναρωτιέσαι αν πραγματικά το χαίρεται αυτό που κάνει ο Jigsaw ή αν θεωρεί τον εαυτό του "δάσκαλο". Ο Mandylor σε κάνει να αναρωτιέσαι αν του έχουν ζωγραφίσει πάνω του αυτή την ατάλαντη έκφραση αηδίας.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι αλλά για εμένα το να έχεις έναν ηθοποιό σαν τον Tobin Bell να παίζει τον Jigsaw και έπειτα να πηγαίνεις στον...Hoffman είναι ακριβώς ίδιο με το να είχες για παράδειγμα τον Hopkins για Hannibal Lecter και να τον αντικαθιστούσες με τον...Vin Diesel.

 

Ο Bell είναι σαφέστατα καλύτερος ηθοποιός από τον Mandylor (καλά...τον Hopkins δεν τον συγκρίνω καν με τον Diesel γιατί ο Diesel δεν είναι καν ηθοποιός) και έδινε - και δίνει - στον Jigsaw την εικόνα που είχαν φανταστεί οι αρχικοί δημιουργοί της σειράς: σκοτεινός, αινιγματικός, πανέξυπνος και με πραγματική αφοσίωση σε αυτό που κάνει. Ο Mandylor συγκρινόμενος ή μη με τον Bell, είναι άχρωμος, άοσμος, βαρετός και καθόλου τρομαχτικός - ο Bell σε έκανε να αναρωτιέσαι αν πραγματικά το χαίρεται αυτό που κάνει ο Jigsaw ή αν θεωρεί τον εαυτό του "δάσκαλο". Ο Mandylor σε κάνει να αναρωτιέσαι αν του έχουν ζωγραφίσει πάνω του αυτή την ατάλαντη έκφραση αηδίας.

 

Καμία σχέση ο Tobin Bell με τον Mandylor, αλλά παίζουν διαφορετικούς ρόλους. Ο Hoffman ξεκίνησε ως βοηθός από εκβιασμό και στην πορεία του μετατράπηκε σε έναν σαδιστή δολοφόνο που δεν τον ενδιαφέρει τίποτα και κανείς, μόνο να κρατήσει την ταυτότητα του κρυφή. Δεν τον ενδιέφερε το έργο του John, και ούτε το μήνυμα που ήθελε να περάσει. Στο τέλος εκείνος ευθυνότανε (από ότι ξερουμε) για τον θάνατο του John και της Amanda (δεν ξέρουμε αν ο John τον έβαλε να γράψει το γράμμα, πιθανών όχι), αυτός "σκότωσε" την Kerry (και όχι η Amanda).

 

Άμα μας πασάρανε άλλον έναν Jigsaw με την ψυχολογία και τα "πιστέυω" του ίδιου, τότε δεν θα υπήρχε πρωτοτυπία.

 

Το ίδιο και με την Amanda, η Shawnee Smith δεν είχε την αινιγματικότητα του Tobin Bell και όλο το ενδιαφέρον που είχε εκείνος. Αλλά η Amanda πάλι ήταν διαφορετικός ρόλος και από τον John και από τον Hoffman. Γενικά δεν ζητάει πολλά ο ρόλος του Hoffman. Αντιθέτως, ο ρόλος του John Kramer ήθελε πολύ Acting Skill (βλέπε SAW II, θα μπορούσε κανένας μέτριος να βγάλει αυτα που έβγαλε ο Tobin στις σκηνές με τον Donnie Wahlberg?) αλλά και ο ρόλος της Αmanda ήθελε πολύ συναίσθημα .

 

Εσύ συγκρίνεις τον Mandylor με τον Bell σωστά ? Για βάλε τον Bell στην θέση του Mark Hoffman ... (Αν και αυτό δεν είναι καλό παράδειγμα, προσπαθώ να σου εξηγήσω την διαφορά).

 

Το writing και η σκηνοθεσία έχει μεγάλη σχέση. Το writing και η το directing στο 4 και στο 5 ήταν πολύ μέτριο, και ο Mandylor έβγαλε αυτό που έπρεπε να βγάλει (Evil Twisted Jigsaw-Wannabe με όχι πολλά λόγια). Στο 6ο το writing και το directing (Kevin Greutert θεός) ήταν φοβερό και φαίνεται μεγάλη διαφορά στον χαρακτήρα του Hoffman.

 

Ο Mandylor δεν μπαίνει ούτε στην λίστα των "γενικά" καλών ηθοποιών, αλλά καλύτερο για την θέση του στο SAW δεν νομίζω να υπήρχε.

 

EDIT: P.S 3 Πράγματα με κάναν να έχω ώς αγαπημένο χαρακτήρα στο SAW τον Hoffman. 1) To look του στον Rigg στο τέλος του IV, 2) To look του στον Strahm όταν του κλείνει την πόρτα στο τέλος του IV, 3) To look του στον Strahm στο τέλος του V όταν η Coffin Trap κατεβαίνει. Και όλα αυτά χάρις τον Mandylor.

 

Official Synopsis: As a deadly battle rages over Jigsaw's brutal legacy, a group of Jigsaw survivors gathers to seek the support of self-help guru and fellow survivor Bobby Dagen, a man whose own dark secrets unleash a new wave of terror.

 

Official Main Cast List:

Tobin Bell - John Kramer

Cary Elwes - Dr Lawrence Gordon

Costas Mandylor - Mark Hoffman

Betsy Russel - Jill Tuck

Sean Patrick Flanery - Bobby Dagen

Gina Holden - Joyce

 

Όπως βλέπετε ο γιατρός επιστρέφει στο 7ο και, από ότι φαίνεται, τελευταίο SAW.

 

Κατα τη διάρκεια του Comic Con 2010, δείξανε τα 8 πρώτα λεπτά του SAW 3D unedited χωρίς να είναι έτοιμα όμως. To clip δεν έχει διαρεύσει πουθενά καθώς κανείς λογικά δεν το κατέγραψε. Πάνω κάτω αυτό έδειχνε

(MAJOR SPOILER ALERT)

 

"Opening where the first Saw left off, we see Cary Elwes as Dr. Gordon dragging himself along the floor, his foot gone. He makes his way to a heating pipe and, mustering the courage, presses his amputated wound against the heat, cauterizing it. As he screams, we fade away.

 

"We come back to an all-new trap, this time in broad daylight in a major city. Inside a glass box in a large public square are two men chained to a machine. They're just waking up as a crowd gathers around them, wondering what's going on. Each are chained to circular saws with another saw in the center. Above them, a door opens to reveal a woman, strapped horizontally above the saw. Billt appears on his tricycle, speaking in Tobin Bell's voice.....

 

 

Υπάρχουν όμως review για αυτά τα πρώτα λεπτά όπως αυτό

(MAJOR SPOILER ALERT)

 

Ακόμα από το LionsgatePublicity.com έχουμε αυτές τις εικόνες

http://www.lionsgatepublicity.com/epk/saw3d/images/02_72dpi.jpg

http://www.lionsgatepublicity.com/epk/saw3d/images/01_72dpi.jpg

Αλλά και του Hoffman την οποία την ξανάδειξα σε προηγούμενο post

http://www.lionsgatepublicity.com/epk/saw3d/images/03_72dpi.jpg

Edited by VeCo
Χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ και την ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΟ το παρακάτω post μου είναι γεμάτο SPOILERS oπότε...proceed at your own risk :p

 

Καμία σχέση ο Tobin Bell με τον Mandylor, αλλά παίζουν διαφορετικούς ρόλους. Ο Hoffman ξεκίνησε ως βοηθός από εκβιασμό και στην πορεία του μετατράπηκε σε έναν σαδιστή δολοφόνο που δεν τον ενδιαφέρει τίποτα και κανείς, μόνο να κρατήσει την ταυτότητα του κρυφή. Δεν τον ενδιέφερε το έργο του John, και ούτε το μήνυμα που ήθελε να περάσει. Στο τέλος εκείνος ευθυνότανε (από ότι ξερουμε) για τον θάνατο του John και της Amanda (δεν ξέρουμε αν ο John τον έβαλε να γράψει το γράμμα, πιθανών όχι), αυτός "σκότωσε" την Kerry (και όχι η Amanda).

 

Σύμφωνοι, αλλά ακόμα και οι πιο παρανοϊκοί δολοφόνοι σε όλες τις ταινίες τρόμου έχουν μια έστω υποτυπώδη "δικαιολογία" του γιατί κάνουν αυτό που κάνουν. Ο Vorhees γιατί ήθελε να εκδικηθεί τους ομαδάρχες του που δεν τον πρόσεχαν, ο Freddy γιατί ήθελε να εκδικηθεί τους συμπολίτες του που τον έκαψαν ζωντανό και ο Jigsaw γιατί ήθελε να διδάξει στα θύματά του την αξία της ζωής.

Ο Hoffman απλά δεν έχει τη δικαιολογία ή το υποκριτική ταλέντο (ή και τα δύο, μάλλον) ώστε να μας πείσει για το ΓΙΑΤΙ σκοτώνει. Και αφού δεν πίστευε στα ίδια "ιδανικά" με τον Jigsaw γιατί δεν ξεκινάει τα δικά του "παιχνίδια"; Ή γιατί δεν τους σκοτώνει κατευθείαν και τους βάζει να δοκιμαστούν πρώτα;

 

Άμα μας πασάρανε άλλον έναν Jigsaw με την ψυχολογία και τα "πιστέυω" του ίδιου, τότε δεν θα υπήρχε πρωτοτυπία.

 

Το ίδιο και με την Amanda, η Shawnee Smith δεν είχε την αινιγματικότητα του Tobin Bell και όλο το ενδιαφέρον που είχε εκείνος. Αλλά η Amanda πάλι ήταν διαφορετικός ρόλος και από τον John και από τον Hoffman. Γενικά δεν ζητάει πολλά ο ρόλος του Hoffman. Αντιθέτως, ο ρόλος του John Kramer ήθελε πολύ Acting Skill (βλέπε SAW II, θα μπορούσε κανένας μέτριος να βγάλει αυτα που έβγαλε ο Tobin στις σκηνές με τον Donnie Wahlberg?) αλλά και ο ρόλος της Αmanda ήθελε πολύ συναίσθημα .

 

Άμα μας πασάρανε άλλον ένα Jigsaw θα κάνανε τεράστια μαλακ...

Ξέρανε και οι ίδιοι ότι το όνομα του Jigsaw ήταν συνδεδεμένο με τον Bell και αφού επέλεξαν να μην κάνουν prequel (να'ναι καλά οι άνθρωποι που τουλάχιστον προσπαθούν να είναι δημιουργικοί!) έπρεπε να βρούνε κάποιον να τον αντικαταστήσει.

 

Η γυναίκα του Jigsaw π.χ. στο 6ο Saw εμένα με "έπεισε". Είχε και το κίνητρο, και τη δικαιολογία και έμοιαζε να έχει και το νιονιο να μπορεί να συνεχίσει το έργο του Jigsaw. Ο Hoffman δε με πείθει με τίποτα.

 

Όσο για την Amanda επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Ναι, δε θα ήταν τόσο ανατρεπτικό να συνεχίσει εκείνη το έργο του μέντορά της, αφού ξέρουμε από το 2ο κιόλας Saw πώς ήταν βοηθός του, αλλά είχε την ψυχική...τρέλα να το κάνει. Είχε υπάρξει junkie και είχε πειστεί (; ) και η ίδια ότι η μέθοδος του Kramer όντως δουλεύει. Επίσης, θα είχε ενδιαφέρον να τη βλέπαμε να προσπαθεί να καταλάβει αυτό που έλεγε ο John, πως δηλαδή η ανθρώπινη ζωή έχει αξία και πως σκοπός του είναι να κάνει τους ανθρώπους που δεν το καταλαβαίναν αυτό να το δουν. Έφτιαξε και εκείνη παγίδες χωρίς ελπίδα διαφυγής, αλλά το έκανε γιατί είχε αρχίσει πάλι τα ψυχολογικά προβλήματά της (με τους αυτοτραυματισμούς στο ΙΙΙ) και είχε αρχίσει να αμφισβητεί τη μέθοδο του John.

Γενικά η Amanda και ως ρόλος (μια γυναίκα serial killer) και ως ηθοποιός θα ήταν για εμένα κλάσεις ανώτερη επιλογή από τον άχρωμο και αδιάφορο ως χαρακτήρα και ηθοποιό, Hoffman

 

Εσύ συγκρίνεις τον Mandylor με τον Bell σωστά ? Για βάλε τον Bell στην θέση του Mark Hoffman ... (Αν και αυτό δεν είναι καλό παράδειγμα, προσπαθώ να σου εξηγήσω την διαφορά).

 

Το writing και η σκηνοθεσία έχει μεγάλη σχέση. Το writing και η το directing στο 4 και στο 5 ήταν πολύ μέτριο, και ο Mandylor έβγαλε αυτό που έπρεπε να βγάλει (Evil Twisted Jigsaw-Wannabe με όχι πολλά λόγια). Στο 6ο το writing και το directing (Kevin Greutert θεός) ήταν φοβερό και φαίνεται μεγάλη διαφορά στον χαρακτήρα του Hoffman.

 

Κοίτα, δεν ξέρω ΠΟΣΟ επιτυχημένος θα ήταν ο Bell στη θέση του Hoffman. Και αυτό γιατί εντάξει φταίει και ο Mandylor που είναι ατάλαντος, αλλά και ο ρόλος του Hoffman είναι κομματάκι...άπαιχτος για έναν ηθοποιό. Δεν έχει "ψυχή" ο ρόλος. Δεν έχει κίνητρο που να σε πείθει και δε φαίνεται πως πίστευε όπως ο Jigsaw ότι "μαθαίνει κάτι" τα θύματά του. Άλλωστε εκείνος δεν ήταν που τους έφτιαξε παγίδα από την οποία δε μπορούσε να αποδράσει ο Baxter για να τον εκδικηθεί για το φόνο της αδερφής του, ή εγώ κάνω λάθος;

 

Όσο για το άλλο που λες, συμφωνώ με μια ένσταση. Ναι το υλικό του 4ου και 5ου ήταν...μάπα. Εντάξει η σκηνοθεσία τρωγότανε. Αλλά και στο 6ο εγώ δεν είδα ΤΙΠΟΤΑ στο χαρακτήρα του Hoffman που να με πείθει: είχε το ίδιο παγωμένο και χαζό βλέμμα είτε μίλαγε με τον ανώτερό του είτε κοίταγε τον Strahm να πεθαίνει.

 

Ο Mandylor δεν μπαίνει ούτε στην λίστα των "γενικά" καλών ηθοποιών, αλλά καλύτερο για την θέση του στο SAW δεν νομίζω να υπήρχε.

 

Μα πώς γίνεται αυτό;

Εννοώ, ενώ υπάρχουν τόσοι ηθοποιοί με ταλέντο, να λέμε ότι "ο Χ είναι ατάλαντος, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος". Είναι λάθος συλλογισμός και προσωπικά πιστεύω πως υπάρχουν 1000 καλύτεροι, όχι ένας.

 

EDIT: P.S 3 Πράγματα με κάναν να έχω ώς αγαπημένο χαρακτήρα στο SAW τον Hoffman. 1) To look του στον Rigg στο τέλος του IV, 2) To look του στον Strahm όταν του κλείνει την πόρτα στο τέλος του IV, 3) To look του στον Strahm στο τέλος του V όταν η Coffin Trap κατεβαίνει. Και όλα αυτά χάρις τον Mandylor

 

Sorry που επαναλαμβάνομαι, αλλά εγώ και στις τρεις περιπτώσεις είδα την ίδια μισο-αηδιασμένη, μισο-ηλίθια γκριμάτσα. Και ΚΑΘΕ φορά που το βλέπω, σκέφτομαι τον Joey και την τεχνική "Smell the Fart" που χρησιμοποιούσε και μου έρχεται να γελάσω. ΚΑΘΟΛΟΥ καλό για ταινία αγωνίας/τρόμου :mad:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, αλλά ακόμα και οι πιο παρανοϊκοί δολοφόνοι σε όλες τις ταινίες τρόμου έχουν μια έστω υποτυπώδη "δικαιολογία" του γιατί κάνουν αυτό που κάνουν. Ο Vorhees γιατί ήθελε να εκδικηθεί τους ομαδάρχες του που δεν τον πρόσεχαν, ο Freddy γιατί ήθελε να εκδικηθεί τους συμπολίτες του που τον έκαψαν ζωντανό και ο Jigsaw γιατί ήθελε να διδάξει στα θύματά του την αξία της ζωής.

Ο Hoffman απλά δεν έχει τη δικαιολογία ή το υποκριτική ταλέντο (ή και τα δύο, μάλλον) ώστε να μας πείσει για το ΓΙΑΤΙ σκοτώνει. Και αφού δεν πίστευε στα ίδια "ιδανικά" με τον Jigsaw γιατί δεν ξεκινάει τα δικά του "παιχνίδια"; Ή γιατί δεν τους σκοτώνει κατευθείαν και τους βάζει να δοκιμαστούν πρώτα;

Είχε κίνητρο μέχρι τώρα ... υπήρχε ο εκβιασμός. Σε αυτό που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι ότι δεν μπορούμε να καταλάβουμε εάν ο Hoffman ενδιαφέρεται έστω και λίγο για αυτό που κάνει. Ας πούμε στο 6 βλέπουμε σκηνές που λέει στην Jill "John is dead, and his work is almost done" και "After this is over, we no longer speak" που αυτά μας λένε ότι μετά από αυτό , αυτός σταματάει να στήνει τα παιχνίδια και ότι ουσιαστικά δεν τον ένοιαζε να συνεχίσει τίποτα. Αντιθέτως στο 5, σε μια σκηνή που είναι στο δωμάτιο με τους υπολογιστές , κοιτάει το σχέδιο με τα "playmobile" και τα φτιάχνει όπως είναι στην πραγματικότητα, ή που κολάει τις φωτογραφίες και τα στοιχεία τους στους πίνακες. Πράγματα που δείχνουν ότι ενδιαφέρεται για το έργο του John και από σεβασμό ας πούμε ακολουθεί τον τρόπο του. Όμως, για αυτήν την αντίφαση φταίνε οι σεναριογράφοι.

 

Η γυναίκα του Jigsaw π.χ. στο 6ο Saw εμένα με "έπεισε". Είχε και το κίνητρο, και τη δικαιολογία και έμοιαζε να έχει και το νιονιο να μπορεί να συνεχίσει το έργο του Jigsaw. Ο Hoffman δε με πείθει με τίποτα.

Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Η Jill δεν θέλει να συνεχίσει το έργο του John, και πέρα από το να γνωρίζει το τι έκανε ο άντρας της (από ότι μας έχουν δείξει) δεν είχε σχέση. Την ενδιέφερε να πραγματοποιήσει την επιθυμία του άντρα της ("This is John's Will") και μόνο αυτό. Τώρα εάν αυτή αποφάσισε να μην δώσει κάποια ευκαιρία στον Hoffman, το έκανε για να τον ξεφορτωθεί και να μην υπάρχει κίνδυνος για αυτήν.

 

Όσο για την Amanda επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. Ναι, δε θα ήταν τόσο ανατρεπτικό να συνεχίσει εκείνη το έργο του μέντορά της, αφού ξέρουμε από το 2ο κιόλας Saw πώς ήταν βοηθός του, αλλά είχε την ψυχική...τρέλα να το κάνει. Είχε υπάρξει junkie και είχε πειστεί (; ) και η ίδια ότι η μέθοδος του Kramer όντως δουλεύει. Επίσης, θα είχε ενδιαφέρον να τη βλέπαμε να προσπαθεί να καταλάβει αυτό που έλεγε ο John, πως δηλαδή η ανθρώπινη ζωή έχει αξία και πως σκοπός του είναι να κάνει τους ανθρώπους που δεν το καταλαβαίναν αυτό να το δουν. Έφτιαξε και εκείνη παγίδες χωρίς ελπίδα διαφυγής, αλλά το έκανε γιατί είχε αρχίσει πάλι τα ψυχολογικά προβλήματά της (με τους αυτοτραυματισμούς στο ΙΙΙ) και είχε αρχίσει να αμφισβητεί τη μέθοδο του John.

Δεν είπα τίποτα για την Amanda, απλά ανέφερα ότι ο ρόλος της ήτανε και αυτός αρκετά δύσκολος και η Shawnee Smith τα κατάφερε με το παραπάνω. Και εγώ θα προτιμούσα να μην είχε πεθάνει η Amanda, αλλα προτιμώ τον Hoffman.

 

Μα πώς γίνεται αυτό;

Εννοώ, ενώ υπάρχουν τόσοι ηθοποιοί με ταλέντο, να λέμε ότι "ο Χ είναι ατάλαντος, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος". Είναι λάθος συλλογισμός και προσωπικά πιστεύω πως υπάρχουν 1000 καλύτεροι, όχι ένας.

Μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που ήθελα να πω ή εγώ δεν το έγραψα σωστά. Λέγοντας ότι ο Μαντυλορ (βαρέθηκα να αλλάζω γλωσσα :lol:) δεν είναι από τους καλούς ηθοποιούς μιλάω για γενικά το έργο του ώς ηθοποιός. Από τότε που μπήκε στο SAW είδα αρκετά δικά του και όλα ήταν μούφα. Αντιθέτως στο SAW εμένα μου φαίνεται ότι παίζει πάρα πολύ καλά τον ρόλο του. Είναι γούστα αυτά τι να κάνεις ...

Γενικά παρακολουθώ και γράφω στο HoJ (House of Jigsaw το Official SAW Forum) εδώ και 2μιση χρόνια και δεν έχω βρει ούτε έναν που να γράφει κακά λόγια για τον Μάντυλορ, όχι τον ρόλο του αλλά τον ηθοποιό συγκεκριμένα, οπότε για αυτό ξαφνιάζομαι τόσο πολύ. Ακόμα και καλά Reviews να διαβάσεις καλά λόγια έχουν για αυτόν.

 

Ξαναλέω ότι είναι γούστα αυτά ...

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η πρώτη ταινία τα έσπαγε!!Από εκεί και πέρα πιστεύω πήρε σίγα-σιγά την κάτω βόλτα..εμένα προσωπικά με κούρασε..η πρώτη ήταν έξυπνη..οι επόμενες αξίζουν μόνο για τις σκηνές των βασανιστηρίων,τα αίματα κ.λ.π

 

ΧΑΧΑχαχΑΑ θα δούμε και τον Chester να γίνεται κομματάκια??ΧΑΧΑ καλό!!

Edited by PaSxaLiS_OmniaII
http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν θα ειναι φουλ 3D (δλδ γυρισμενο εξαρχης σε 3D), η απλα θα ειναι επεξεργασμενο σε 3D (οπως ηταν το Clash of titans,που ηταν τελειως ακυρο.......σαν 3D ετσι...)!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν θα ειναι φουλ 3D (δλδ γυρισμενο εξαρχης σε 3D), η απλα θα ειναι επεξεργασμενο σε 3D (οπως ηταν το Clash of titans,που ηταν τελειως ακυρο.......σαν 3D ετσι...)!

 

Είναι γυρισμένο εξ'ολοκλήρου με 3D κάμερες. :cool:

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Είναι γυρισμένο εξ'ολοκλήρου με 3D κάμερες. :cool:

 

Ωραια...τοτε αξιζει για σινεμα.....!!

;)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Δλδ θα εχει και off-screen effects; Παντως απο το avatar δε εντυπωσιαστηκα..

 

Παρατηρησα οτι στο τελικο trailer δειχνει την jill σε παγιδα. Τι παιζει;

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι στο τελικο trailer δειχνει την jill σε παγιδα. Τι παιζει;

 

Έλα ντε!!!!!

Μπορεί να έχει να κάνει με

τον τρόπο που φέρθηκε στον Hoffman στο τέλος του προηγούμενου Saw, γιατί ουσιαστικά τον παγίδευσε χωρίς εκείνος να έχει ελπίδα σωτηρίας - άρα δεν ήταν ένα ακόμα "παιχνίδι" - ακόμα και αν έχασε ουσιαστικά στη δοκιμασία του Jigsaw. Ήταν προφανές πως ο παρολίγον θάνατός του, θα ήταν καθαρή δολοφονία της Jill

 

 

Mπορεί βέβαια και να είναι τελείως άσχετο και απλά να πρέπει να

δοκιμαστεί και αυτή για κάποιο λόγο

 

 

Πάντως όσο και αν έχουν χαλάσει τα Saw από το πρώτο μέχρι σήμερα, θα μου λείψει του χρόνου που δε θα υπάρχει καινούργιο :(

 

PS: Θέλω να γυρίσει η Amanda!!!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια θεωρία ότι και καλά όλη η σκηνή με το Καρτ στο Μετρο (Η παγίδα της Jill) είναι Dream Sequence, δηλαδή είναι κάτι το φανταστικό στο μυαλό του Hoffman (Και όλα αυτά γιατί αν σταματήσεις στο Frame που έρχεται κατα πάνω της για κάποιον λόγο φαίνεται ότι χαμογελάει) η είναι αυτό που φαντάζεται o Hoffman την ώρα που φτιάχνει την παγίδα.

 

Μπορεί να μην ακούγεται τοσο SAWish όλο αυτό αλλά υπάρχει deleted scene από ένα όνειρο της Amanda από το SAW III, δηλαδή έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο στο SAW.

 

Όσο για την Shawnee Smith (Amanda) και το αν θα είναι στο SAW 3D, ο writer Patrick Melton πριν ξεκινήσουν τα γυρίσματα είχε πει ότι η ιστορία της Amanda είχε τελειώσει μετά το VI. Πρόσφατα σε συνέντευξη του Kevin Greutert (SAW I/II/III/IV/V Editor, SAW VI/3D Director) όταν ρωτήθηκε αν η Amanda θα είναι στο SAW 3D, είπε ότι δεν μπορεί να απαντήσει. Ακόμα η Shawnee Smith ήταν/είναι έγκυος , αλλά αυτό δεν σημαίνει λογικά κάτι γιατί ήταν και έγκυος στα γυρίσματα του ΙΙ.

 

Προσωπικά, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην υπάρχει σκηνή με την Amanda έστω και λίγο στο SAW 3D. Εξάλλου είναι το τελευταίο SAW και ο ρόλος της είναι ένα πάρα πολύ σημαντικό κομμάτι της ιστορίας.

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια θεωρία ότι και καλά όλη η σκηνή με το Καρτ στο Μετρο (Η παγίδα της Jill) είναι Dream Sequence, δηλαδή είναι κάτι το φανταστικό στο μυαλό του Hoffman (Και όλα αυτά γιατί αν σταματήσεις στο Frame που έρχεται κατα πάνω της για κάποιον λόγο φαίνεται ότι χαμογελάει) η είναι αυτό που φαντάζεται o Hoffman την ώρα που φτιάχνει την παγίδα.

 

Μπορεί να μην ακούγεται τοσο SAWish όλο αυτό αλλά υπάρχει deleted scene από ένα όνειρο της Amanda από το SAW III, δηλαδή έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο στο SAW.

 

Όσο για την Shawnee Smith (Amanda) και το αν θα είναι στο SAW 3D, ο writer Patrick Melton πριν ξεκινήσουν τα γυρίσματα είχε πει ότι η ιστορία της Amanda είχε τελειώσει μετά το VI. Πρόσφατα σε συνέντευξη του Kevin Greutert (SAW I/II/III/IV/V Editor, SAW VI/3D Director) όταν ρωτήθηκε αν η Amanda θα είναι στο SAW 3D, είπε ότι δεν μπορεί να απαντήσει. Ακόμα η Shawnee Smith ήταν/είναι έγκυος , αλλά αυτό δεν σημαίνει λογικά κάτι γιατί ήταν και έγκυος στα γυρίσματα του ΙΙ.

 

Προσωπικά, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μην υπάρχει σκηνή με την Amanda έστω και λίγο στο SAW 3D. Εξάλλου είναι το τελευταίο SAW και ο ρόλος της είναι ένα πάρα πολύ σημαντικό κομμάτι της ιστορίας.

 

Aπλά το κακό είναι πως η Amanda για αρκετά Saw τώρα έχει μετατραπεί από δευτεραγωνίστρια σε...τριτοτέταρτος χαρακτήρας με μικρή σημασία. Εντάξει...φυσικό βέβαια είαι αφού

πέθανε :p

αλλά αυτό δε λέει κάτι γιατί...κοίτα και τον Jigsaw :p.

 

Δεν ξέρω, ελπίζω απλά το 3D να κλείσει καλά το Saw. Αν και πιστεύω πως δεν είναι το τελευταίο Saw που βλέπουμε.

Ποιά σειρά ταινιών που σέβεται τον εαυτό της τελειώνει στο 7;;; :ρ

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν μετά το 3D συνεχίσει το Fanbase θα τους παρατήσει και το ξέρουν ...

 

BTW ας ποστάρω όλα τα stills που έχουν βγεί μέχρι τώρα (Έχω ήδη ποστάρει άλλα 3 σε προηγούμενη σελίδα).

 

http://outnow.ch/Media/Movies/Bilder/2010/Saw7/movie.fs/02.jpg

http://www.mtv.com/movies/photos/f/fall_preview_2010/saw_3d/saw3d_1.jpg

http://i7.photobucket.com/albums/y283/JohnnyToBratsoni/saw3d3.jpg

http://i7.photobucket.com/albums/y283/JohnnyToBratsoni/saw3d2.jpg

http://i7.photobucket.com/albums/y283/JohnnyToBratsoni/saw3d4.jpg

http://i7.photobucket.com/albums/y283/JohnnyToBratsoni/saw3d1.jpg

http://www.officialsawnews.com/images/S7_D28_07556_KG-large.jpg

http://www.officialsawnews.com/images/S7_D13_02786_KG-large.jpg

 

THE DOCTOR IS IN !

Edited by VeCo
Αφαίρεση [img] tags - Ξεχείλωμα σελίδας

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλά ούτε και εγώ πιστεύω πως θα συνεχίσει άμεσα (του χρόνου π.χ.).

Αλλά είναι αναπόφευκτο πως κάποια στιγμή το studio θα θελήσει να φτιάξει μια "σίγουρη" επιτυχία, γιατί ακόμα και αν δε φτάσει τα κέρδη του πρώτου ή του δεύτερο και πάλι, το να επενδύεις δέκα εκατομμύρια και να κερδίζεις 60-70 είναι μια χαρά κέρδος.

 

Άσε που πιστεύω πως αν σταματήσει φέτος, μετά από λίγα χρόνια το comeback θα είναι πολύ δυνατό.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέντευξη του ο Sean Patrick Flanery μίλησε για τον ρόλο του ως Bobby Dagen (main protagonist/victim για το SAW 3D) και αποκάλυψε ότι

ο λόγος που τον έχει βάλει ως στόχο ο Jigsaw είναι το ότι επειδή έχει πει διάφορα ψέματα αλλά και έγραψε ένα βιβλίο για την εμπειρία του , πιθανόν και αυτή ψεύτικη, από την παγίδα του. Ακόμα εκτός από αυτό ξεκίνησε μια ομάδα με όνομα S.U.R.V.I.V.E η οποία και καλά στηρίζει, βοηθάει τους επιζήσαντες.

 

 

Έγινε και released ένα νέο still , το οποίο το βάζω σε link γιατί ουσιαστικά περιέχει δείχνει κάποια από αυτά που έβαλα σε spoiler.

http://i7.photobucket.com/albums/y283/JohnnyToBratsoni/37957_106892926041916_100001636279756_58233_360556_n.jpg

 

Να και το κείμενο από το description του χαρακτήρα του στο Facebook (Roleplaying), το οποίο είναι Official γιατί είναι και καλά Marketing από την Lionsgate.

 

 

Bobby's life is a testament to survival and transformation. For decades, he was lost. No career. Little attachment to others. No meaningful relationships. He spent his time in bars, or in front of televisions, or wandering the city without any true purpose. The choices he did make were bad ones: selfish, egotistical, aggressive.

 

And then one day he opened his eyes and screamed. He was hanging from two chrome hooks, piercing through his flesh. Moments away from death.

 

It was a trap set by Jigsaw. A trap that had no compassion,

 

But the trap brought out from a Bobby a resolve. A resolve harder to bend than the gleaming metal which cut his body. It was a resolve to survive. He escaped the trap, and when he did, he was a new man.

 

At first, Bobby was consumed by trauma. The confrontation with a brutality that pure is hard to live with. But slowly it became clear to Bobby that this experience was a gift. The survival of his body meant nothing; the survival -- and rebirth -- of his soul meant everything. Not content simply to be alive, Bobby decided that his gift could be shared. Now, he has devoted his life to helping others experience the same incredible transformation that he experienced. He has carefully constructed a program based on the raw, brutal truths he learned.

 

He calls it the S.U.R.V.I.V.E. Program. And he is here to help all of us.

 

Μακάρι το βιβλίο να γίνει release κανονικά !

 

Join TheOldRepublic.GR

http://www.theoldrepublic.gr

Link to comment
Share on other sites

από την πρώτη ταινία δεν μου έκανε καμία εντύπωση!ένα απλό φθηνιάρικο θρίλερ!αλλά από τις συνέχειες η πρώτη ταινία ήταν σαφώς καλύτερη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...