Jump to content

Saw Movies


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;  

41 members have voted

  1. 1. Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;

    • Saw (2004)
      33
    • Saw II (2005)
      3
    • Saw III (2006)
      4
    • Saw IV (2007)
      1
    • Saw V (2008)
      0
    • Saw VI (2009)
      0
    • Saw VII (2010)
      0


Recommended Posts

Pantos to saw3 itan mia aidia kai misi.Poli kafrila re pedia.De vlepontan merikes skines.Ekei pou ekove to kefali tou arostou itan anatrixila.Epi 4-5 lepta blepame pos afairei to derma tou pithami pros pithami.To teleytaio den to eida distixos.
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@Glouf125_Innova

 

Το 4ο πάντως αξίζει πολύ (κατ εμέ)

 

Κλασσικό Saw όσον αφορά το splatter αλλά καλή και καταιγιστική πλοκή/δραση.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Δηλαδή δεν θα το δείτε το 5;

δεν θεωρω αξιοπρεπεις συνεχειες απο το 2 κι επειτα εστω κι αν ειδα τα υπολοιπα στο σινεμα σαν χαζος.

στο πεμπτο μερος θα κοιταξω να δω γνωμες για να δω αν παω η οχι,δεν λυπαμαιτα λεφτα,λυπαμαι την χαμενη ωρα μεσα στην αιθουσα βλεπωντας μια υπερτατη μουφα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

orea ta thriler alla den einai anagki na vlepo pos afairei to derma me kathe leptomereia.mou arkei na to fantazomai...
[sIGPIC][/sIGPIC]VW Golf_TSI 1400cc 140ps + Honda Innova125 +AEK + Panserraikos = My passions
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως το θέμα αφορά την πέμπτη ταινία κι όχι τις προγενέστερες. Είναι λοιπόν άτοπο να συζητάμε στο παρόν θέμα για αυτές.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι αναμένω το Saw 5 με τον ίδιο ενθουσιασμό που ανέμενα το Saw 2 κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Δηλαδή δεν θα το δείτε το 5;

 

Εννοειται οτι θα το δουμε!Ειναι εξαρτηση το Saw πλεον!;)

Kαι επειδη προσωπικα δε με εχει κουρασει καθολου ακομα,αντιθετα το 4 το λατρεψα,σιγουρα θα τρεξω να δω και το 5!

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το saw αρχισε να "χανει" απο το 2 κιολας sequel. εχω δει βεβαια και τα επομενα(και θα δω και το 5) μονο και μονο απο περιεργεια για το τελος

"I am the passenger

And I ride and I ride

I ride through the citys backside

I see the stars come out of the sky..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρόσφατα κυκλοφόρησαν στο net οι 4 πρώτες σελίδες του σεναρίου του Saw V, οι οποίες αν και λίγες είναι απίστευτα αποκαλυπτικές ως προς το τι πρόκειται να δούμε στο πέμπτο Saw.

 

Στο σημείο αυτό να ξεκαθαρίσω πως οι πιθανότητες οι σελίδες αυτές να είναι πραγματικές είναι όντως πολύ μεγάλες αφού το σενάριο έχει και επίσημα ολοκληρωθεί και η παραγωγή έχει ξεκινήσει. Το πότε θα δούμε το 4o sequel του Saw, ωστόσο ακόμα παίζεται, αφού ενδέχεται τελικά το 2008 να είναι η πρώτη χρονιά μετά από τέσσερα συνεχόμενα χρόνια χωρίς Saw, μιας και ακούγεται όλο και πιο έντονα η πιθανότητα να δούμε τα 5 και 6 το 2009 και το 2010 αντίστοιχα.

 

MAJOR SPOILER!

 

Στο 5ο Saw λοιπόν, αποκαλύπτεται στις πρώτες αυτές σελίδες ότι

η Amanda ζει!! Συγκεκριμένα ενώ ο Strahm βρίσκεται μέσα στο κρυσφήγετο του Jigsaw και βρίσκει μπροστά του τα πτώματα των Jigsaw και Lynn, η ομάδα Swat μπαίνει στον χώρο και μετά από λίγο η Amanda κουνάει τα δάχτυλα των χεριών της. Την μεταφέρουν στο νοσοκομείο, όπου και μετά από αρκετή ώρα υπο την φροντίδα των γιατρών, ανοίγει τα μάτια της.

 

 

Δεν ξέρω πως σας φαίνεται, αλλά προσωπικά μου αρέσει πολύ η ιδέα. Μάλιστα ήλπιζα σε κάτι τέτοιο γιατί ο

Hoffman από μόνος του δε με ενθουσιάζει ως συνεχιστής του Jigsaw. Αφήστε που η Amanda είναι μεγάλη μορφλη στη μυθολογία του Saw!

 

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το νοίκιασα σήμερα το πρωί και λέω να το δω το βράδυ. Ακούω και διαβάζω τόσο καλά σχόλια που μάλλον...θα απογοητευτώ. ;);)

 

Αυτός ήταν ο λόγος που το απέφευγα. Σκεφτόμουν ότι είναι μια ταινία αποθεωμένη, με τεράστια εμπορική απήχηση αλλά...το ίδιο ακριβώς συνέβη με το Final Destination που κατά γενική ομολογία, το μόνο που πρόσφερε ήταν μια ενδιαφέρουσα πλοκή με δυο-τρεις πρωτότυπες σκηνές θανάτου...

Link to comment
Share on other sites

Το νοίκιασα σήμερα το πρωί και λέω να το δω το βράδυ. Ακούω και διαβάζω τόσο καλά σχόλια που μάλλον...θα απογοητευτώ. ;);)

 

Αυτός ήταν ο λόγος που το απέφευγα. Σκεφτόμουν ότι είναι μια ταινία αποθεωμένη, με τεράστια εμπορική απήχηση αλλά...το ίδιο ακριβώς συνέβη με το Final Destination που κατά γενική ομολογία, το μόνο που πρόσφερε ήταν μια ενδιαφέρουσα πλοκή με δυο-τρεις πρωτότυπες σκηνές θανάτου...

 

Δεν κατάπινα τη γλώσσα μου καλύτερα... :lol::lol::lol:

 

Ας μην είμαι τόσο κακός, η ταινία δεν περιείχε μόνο πρωτοτυπία και φρίκη. Αν και θυμίζει απίστευτα το Seven, τόσο στην ατμόσφαιρα όσο και σε σκηνές-ερμηνείες, δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι μου έβγαλε συναισθήματα τρόμου, αγωνίας καθώς και συμπόνιας-ταύτισης με τους ήρωες που πλέον σπάνια συναντάς σε θρίλερ.

 

Κατά τη διάρκεια της θέασης, σκεφτόμουν πως ακόμα και μετά το 2000 γίνονται αξιόλογες ταινίες χωρίς να στηρίζονται σε μεγάλα ονόματα κ.λ.π. Αρκεί μια υπόθεση που να περιέχει δολοφονίες, splatter, απαγωγή και γύρω απ' αυτά μια πρωτότυπη σεναριακή ιδέα....έτσι για να μην βρεθεί ο τύπος που θα πει: "ένα splatter του σωρού χωρίς ίχνος ανθρωπιάς, που μόνο ως φιλμ επιστημoνικής φαντασίας γίνεται αποδεκτό". Νομίζω ότι όλοι όσοι είδαμε το Saw με επιφυλάξεις, σίγουρα πιάσαμε τον εαυτό μας να το λέει. Έστω σε ένα μόνο σημείο, για δευτερόλεπτα.

Έτσι κι εγώ...

Εξαρτάται από την οπτική γωνία που το βλέπεις.

 

Γενικότερα έμεινα ικανοποιημένος, ή μάλλον...ένιωσα περιέργως ευτυχής ως σινεφίλ!

 

Η κασετίνα περιέχει και το Saw II. Ας περάσει λίγος καιρός για να ξεχάσω το "1" και ύστερα θα το δω για να το κρίνω πιο αντικειμενικά (χωρίς να παρασυρθώ στο τρυπάκι της σύγκρισης :p ).

Link to comment
Share on other sites

τι να πω.

αν θεωρουμε πολυ καλο το saw ειμαστε λιγο για γελια.

ουτε καποιο βαθυτερο νοημα κρυβει,ουτε κοινωνικα μηνυματα προσπαθει να περασει,ουτε σε ψυχαγωγει.απλα σε αηδιαζει με ολες αυτες τις φρικιαστικες σκηνες.πως και επιτρεπεται η προβολη της συγκεκριμενης ταινιας στους κινηματογραφους,δεν μπορω να καταλαβω.

πολλοι μου εχουν πει οτι βρισκουν το saw φοβερη ταινια.απορρω.εσεις μπορειτε να μου πειτε τι σας αρεσει απ αυτο το πραγμα??

εγω εχω δει τα 3 πρωτα saw.αλλα οχι επειδη το ηθελα εγω.η παρεα μου επιμενει να βλεπουμε τετοιες ταινιες.:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

-Sorry κιόλας ρε παιδιά αλλά είπε κανείς ότι είναι η ταινάι της δεκαετίας που θέλει να περάσει κάποιο τρελό-κρυφό μήνυμα???????Θρίλερ είναι!!!

 

-Πόσα θρίλερ δεν περιέχουν αίμα?

 

-Πόσα θρίλερ είναι πολύ πιο αηδιαστικά και το σενάριο είναι τελείως Γ.Τ.Π.?

 

-Το 1 δεν ήταν τόσο φρικιαστικό που λέτε κάποιοι!Τα άλλα ναι!

 

-prisonbreakfan....πες μου πόσα θρίλερ που έχουν βγάλει τόσες συνέχειες έχουν καταφέρει να κρατάνε ψηλά τον πήχη σεναριακά (αναλογικά για θρίλερ μιλάμε τώρα!!!)!Δεν είναι η ταινία του αιώνα αλλά είναι η μοναδική ταινία στην οποία σε κάθε συνέχεια περιμένεις πως και πως να δεις τι ανατροπη θα έχει!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

-Sorry κιόλας ρε παιδιά αλλά είπε κανείς ότι είναι η ταινάι της δεκαετίας που θέλει να περάσει κάποιο τρελό-κρυφό μήνυμα???????Θρίλερ είναι!!!

 

-Πόσα θρίλερ δεν περιέχουν αίμα?

 

-Πόσα θρίλερ είναι πολύ πιο αηδιαστικά και το σενάριο είναι τελείως Γ.Τ.Π.?

 

-Το 1 δεν ήταν τόσο φρικιαστικό που λέτε κάποιοι!Τα άλλα ναι!

 

-prisonbreakfan....πες μου πόσα θρίλερ που έχουν βγάλει τόσες συνέχειες έχουν καταφέρει να κρατάνε ψηλά τον πήχη σεναριακά (αναλογικά για θρίλερ μιλάμε τώρα!!!)!Δεν είναι η ταινία του αιώνα αλλά είναι η μοναδική ταινία στην οποία σε κάθε συνέχεια περιμένεις πως και πως να δεις τι ανατροπη θα έχει!

οκ.συμφωνω στο γεγονος οτι ασχετα με τις φρικιαστικες σκηνες ειναι ταινιες που σε κρατανε σε αγωνια.

εγω παντως δεν ξερω και πολλα καλα thrillers που να εχουν συνεχεια.

the ring,the grudge,the eye,scream κ.α. που δεν μου ερχονται τωρα στο μυαλο πιστευω πως εχουν μια καλη σεναριακη συνεχεια.

οχι οτι ειμαι λατρης του ειδους.απλα προτιμω τις παραπανω ταινιες απ το saw.ειναι πιο θριλερ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οκ.συμφωνω στο γεγονος οτι ασχετα με τις φρικιαστικες σκηνες ειναι ταινιες που σε κρατανε σε αγωνια.

εγω παντως δεν ξερω και πολλα καλα thrillers που να εχουν συνεχεια.

the ring,the grudge,the eye,scream κ.α. που δεν μου ερχονται τωρα στο μυαλο πιστευω πως εχουν μια καλη σεναριακη συνεχεια.

οχι οτι ειμαι λατρης του ειδους.απλα προτιμω τις παραπανω ταινιες απ το saw.ειναι πιο θριλερ...

 

μα που κολλαει το ring και η πατατα το grudge με το σε βλεπω?:wacko:

τα δυο πρωτα ειναι ταινεις τρομου ενω το το saw ειναι θριλερ...

Link to comment
Share on other sites

Grudge και Ring είναι άλλη κατηγορία!Αλλά και πάλι μόνο το 1ο ήταν οκ και στα 2!!!Το the eye γενικώς δεν ήταν και ότι καλύτερο (ανήκει στην ίδια κατηογορία με τα προηγούμενα!!!)

 

To Scream καλούτσικο αλλά εκτός απο το 1 τα άλλα ήταν απλώς για να υπάρχουν!

 

Στο Σε Βλέπω καλώς ή κακώς φτάνουμε στο 5ο μέρος και ΠΑΛΙ θα υπάρχουν πολλοί που θα πάνε να το δουν γιατί τους βγαίνει η περιέργεια για το πώς μπορεί να συνεχιστεί και τι άλλες ανατροπές/πτυχές της ιστορίας μπορούν να ξετυλίξουν!Αυτό το πράγμα δεν θυμάμαι πολλά θρίλερ να το καταφέρνουν!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

To Ring, το Eye και το Grudge είναι ταινίες υπερφυσικού τρόμου/μυστηρίου

Το Scream, το I Know What You Did Last Summer, Friday The 13th και το Nightmare on Elm Street, είναι slasher.

 

Το Saw δεν είναι τίποτα από τα δύο. Δεν είναι υπερφυσικού τρόμου, γιατί ο δολοφόνος δεν είναι υπερφυσικό ον. Δεν είναι καθαρό slasher (αν και έχει πολλά στοιχεία του είδους όπως οι φρικιαστικές δολοφονίες και το άφθονο αίμα) γιατί βασικό χαρακτηριστικό των slasher είναι η υποτυπώδης υπόθεση και το Saw έχει πολύ βάθος ως σενάριο.

 

Αν θέλουμε να πούμε το Saw θρίλερ, θα πούμε ότι είναι horror θρίλερ, γιατί η έννοια του θρίλερ είναι πολύ ευρεία και περιλαμβάνει ακόμα και ταινίες όπως το The Prestige ή το Silence of the Lambs τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με το Saw.

 

Γενικά, για να λήξει το θέμα της κατηγοριοποίησης του Saw, το Σε Βλέπω είναι ένα horror θρίλερ που δανείζεται στοιχεία από slasher, ταινίες μυστηρίου ακόμα και στοιχεία από δραματικές ταινίες.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

To Ring, το Eye και το Grudge είναι ταινίες υπερφυσικού τρόμου/μυστηρίου

Το Scream, το I Know What You Did Last Summer, Friday The 13th και το Nightmare on Elm Street, είναι slasher.

 

Το Saw δεν είναι τίποτα από τα δύο. Δεν είναι υπερφυσικού τρόμου, γιατί ο δολοφόνος δεν είναι υπερφυσικό ον. Δεν είναι καθαρό slasher (αν και έχει πολλά στοιχεία του είδους όπως οι φρικιαστικές δολοφονίες και το άφθονο αίμα) γιατί βασικό χαρακτηριστικό των slasher είναι η υποτυπώδης υπόθεση και το Saw έχει πολύ βάθος ως σενάριο.

 

Αν θέλουμε να πούμε το Saw θρίλερ, θα πούμε ότι είναι horror θρίλερ, γιατί η έννοια του θρίλερ είναι πολύ ευρεία και περιλαμβάνει ακόμα και ταινίες όπως το The Prestige ή το Silence of the Lambs τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με το Saw.

 

Γενικά, για να λήξει το θέμα της κατηγοριοποίησης του Saw, το Σε Βλέπω είναι ένα horror θρίλερ που δανείζεται στοιχεία από slasher, ταινίες μυστηρίου ακόμα και στοιχεία από δραματικές ταινίες.

 

εχεις δικιο σε αυτα που λες για την κατηγοριοποιηση των ταινιων...

αλλα ο runner με ρωτησε για thriller σκετο.οποτε του απαντησα ετσι γενικα.

ετσι και αλλιως ολες αυτες οι ταινιες thriller ειναι κατα καποιο τροπο.και για να ειμαι πιο ακριβης ειναι ταινιες τρομου.ασχετα με το γεγονος οτι καποιες βασιζονται σε υπερφυσικα γεγονοτα και αλλες σε serial killers...

αλλα ενταξει το prestige δεν το λες και thriller.μυστηριου το λες.

καλα το the silence of the lambs ειναι 100% thriller.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το Prestige ΔΕΝ είναι θρίλερ ΜΟΝΟ αν εννοείς τη λέξη "thriller" με την ελληνική της απόδοση, που έχει φτάσει να σημαίνει ταινία τρόμου.

 

Κατά τα άλλα, και σύμφωνα με τη Wikipedia:

 

Thrillers are characterized by fast pacing, frequent action, and resourceful heroes who must thwart the plans of more-powerful and better-equipped villains. Literary devices such as suspense, red herrings, and cliffhangers are used extensively.

 

Που σημαίνει πως και το Prestige είναι "thriller", αλλά φυσικά εννοείται πως δεν είναι "θρίλερ" (με την έννοια που το λέμε στα ελληνικά εννοώντας το Saw ή το Scream).

 

Βλέπεις εμείς δεν έχουμε τόσα είδη στον κινηματογράφο μας, οπότε δε χρειάστηκε ποτέ να μεταφραστεί/αποδοθεί στα ελληνικά το "slasher".

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ουτε καποιο βαθυτερο νοημα κρυβει,ουτε κοινωνικα μηνυματα προσπαθει να περασει,ουτε σε ψυχαγωγει.απλα σε αηδιαζει με ολες αυτες τις φρικιαστικες σκηνες.πως και επιτρεπεται η προβολη της συγκεκριμενης ταινιας στους κινηματογραφους,δεν μπορω να καταλαβω.

 

To 1o ουδεν σχολια.

Οσο για το οτι δεν μας ψυχαγωγει -απλα μας αηδιαζει- που το ξερεις?

Γουστα διαφορετικα εχει ο καθενας.Και ΝΑΙ,με "διασκεδαζε" η ταινια,δεν αηδιαζα μονο...

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ πιστεύω ότι θα είναι μούφα, ακριβώς όπως το 4 :p

 

Πλάκα έχει όμως. Έτσι όπως πάει σύντομα θα δούμε και τηλεοπτική σειρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός μέσα στο κουτί έπαιζε και στο 4;Κάτι μου θυμίζει...

 

(Και εμένα μου αρέσουν τα SAW αλλά μήπως έπρεπε να τα σταματήσουν στο 3; )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...