Jump to content

Αναβαθμιση ups ή αγορα νεου?


varitimos84
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα. Οπως λεει κ ο τιτλος του θεματος, εσεις τι μου προτεινετε?

 

Εχω ενα ups το Nigico NRG Guard 600VA..

Το οποιο εχω χρονια κ ηδη μια φορα αλλαξα τις μπαταριες του.. αυτη τη στογμη λογω οτι καηκε το προηγουμενο τροφοδοτικο, αγορασα κ εβαλα ενα των 920watts (MSTECH).

Τι μου προτεινετε να κανω? Να αγορασω νεο ups στα 1000va ή 1500va? ή υπαρχει τροπος να αλλαξω μονο μπαταριες κ να αγορασω μεγαλυτερης χωρητικότητας ωστε να μπορει να "σηκωνει" το τροφοδοτικο μου?

 

Φορουσε 2 τετοιες

[ATTACH]66726[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κρατήσεις τo UPS και να αλλάξεις μπαταρίες και στο 600 αλλά και στο 920 με μεγαλύτερες.

Δες αυτές

http://www.skroutz.gr/s/8846388/Ultracell-UL9-12.html

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση...

απο πισω το ups εχει 3 πριζες.. 1 bypass-output κ 2 ups-output.. τι διαφορα εχουν?

δινουν το ιδιο ρευμα στο τροφοδοτικο? εννοω.. υπαρχει περιπτωση να επηρεαζει το αν δινει επαρκή ρευμα το τροφοδοτικο στο συστημα του pc? (σκληροι, cd-rom, καρτα γραφικων, επεξεργαστη κλπ)

 

αυτο το load level τι ειναι??

 

στην bypass output

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=2473451

 

στην ups output

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=2473536

 

 

Edit1: σημερα ειχαμε την 1η πτωση ρευματος για μερικα δευτερα... Δεν αντεξε το ups.. κ εσβησε , με αποτελεσμα να σβησει ακαριαια κ το pc...δε θα επρεπε κανονικα να κρατησουν οι μπαταριες ανοιχτο το pc? + Οτι θα επρεπε να παραμεινει ανοιχτο κ το ups... Τι σκατα καινουριες μπαταριες φοραει ......

Edit2: εκανα μια δοκιμη, εβγαλα απο την πριζα το ups.. ενω αρχισε να βαραει, ο υπολογιστης εσβησε.. ενω θα επρεπε να κανει shut down σε 30sec

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση...

απο πισω το ups εχει 3 πριζες.. 1 bypass-output κ 2 ups-output.. τι διαφορα εχουν?

δινουν το ιδιο ρευμα στο τροφοδοτικο? εννοω.. υπαρχει περιπτωση να επηρεαζει το αν δινει επαρκή ρευμα το τροφοδοτικο στο συστημα του pc? (σκληροι, cd-rom, καρτα γραφικων, επεξεργαστη κλπ)

 

αυτο το load level τι ειναι??

 

στην bypass output

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=2473451

 

στην ups output

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=2473536

 

 

Edit1: σημερα ειχαμε την 1η πτωση ρευματος για μερικα δευτερα... Δεν αντεξε το ups.. κ εσβησε , με αποτελεσμα να σβησει ακαριαια κ το pc...δε θα επρεπε κανονικα να κρατησουν οι μπαταριες ανοιχτο το pc? + Οτι θα επρεπε να παραμεινει ανοιχτο κ το ups... Τι σκατα καινουριες μπαταριες φοραει ......

Edit2: εκανα μια δοκιμη, εβγαλα απο την πριζα το ups.. ενω αρχισε να βαραει, ο υπολογιστης εσβησε.. ενω θα επρεπε να κανει shut down σε 30sec

 

Αν έχεις βάλει τον υπολογιστή στην υποδοχή bypass απλά δεν χρησιμοποιείς το ups. !!!!! δοκίμασε στην υποδοχή ups. και αν έχεις laser εκτυπωτή μην τον βάζεις επάνω στο ups

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βάλει τον υπολογιστή στην υποδοχή bypass απλά δεν χρησιμοποιείς το ups. !!!!! δοκίμασε στην υποδοχή ups. και αν έχεις laser εκτυπωτή μην τον βάζεις επάνω στο ups

 

το load θα επρεπε να ειναι στο 12%??

πανω στο ups ειναι συνδεδεμενο ενα πολυπριζο.. οπου πανω εχω

1) pc

2) οθονη

3) ρουτερ

 

υπαρχει πιθανοτητα η πριζα του ups που εχει εξοδο UPS-OUTPUT να εχει χαλασει?

οι μπαταριες ειναι καινουριες (μερικων ημερων) 2 στα 9ah... (φορουσε 2 στα 7ah)

Edited by varitimos84
Link to comment
Share on other sites

για να δοκιμασεις φορτισε τες γυρω στις 24ωρες(εξαρταται απο τον κατασκευαστη),αν και για να κλεινει ετσι το ups δεν πιστευω δεν προλαβαινουν να αδειασουν οι μπαταριες.

βαλε στην εξοδο του ups ενα πορτατιφ με γνωστη καταναλωση (πχ λαμπα 60w η 100 αν βρεις) και μετρα ποση ωρα θα την κρατησει.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

το load θα επρεπε να ειναι στο 12%??

πανω στο ups ειναι συνδεδεμενο ενα πολυπριζο.. οπου πανω εχω

1) pc

2) οθονη

3) ρουτερ

 

υπαρχει πιθανοτητα η πριζα του ups που εχει εξοδο UPS-OUTPUT να εχει χαλασει?

οι μπαταριες ειναι καινουριες (μερικων ημερων) 2 στα 9ah... (φορουσε 2 στα 7ah)

 

To load φιλε μου εχει να κανει με το φορτιο που εχει εκεινη τη στιγμη πανω του.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα το 12% σημαινει οτι δεν φορτισαν πληρως.? Οσο ειναι στο ρευμα το ups.. κ κλειστος ο υπολογιστης κ εστω αν ακομα ειναι ανοιχτος, δε φορτιζουν σιγα σιγα?
Link to comment
Share on other sites

φορτιζουν σιγα σιγα οπως και να ειναι ο υπολογιστης.το 12% ειναι το φορτιο που εχει το ups.

Ασε τις μια μερα να φορτισουν και κανε την δοκιμη που σου ανεφερα

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα πάντα από πάνω από το UPS και άφησέ το να φορτώσουν οι μπαταρίες χωρίς φορτίο

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα πάντα από πάνω από το UPS και άφησέ το να φορτώσουν οι μπαταρίες χωρίς φορτίο

 

απο προχθες το εχω στην πριζα, χωρις να εχω βαλει κατι πανω του.. αλλα ταυτοχρονα εχω συνδεδεμενο το usb καλωδιο κ τρεχει η εφαρμογη UPSMON ...οι μπαταριες λεει φορτισμενες στο 100% αλλα το load στο 0%...... δε ξερω γτ....

Link to comment
Share on other sites

απο προχθες το εχω στην πριζα, χωρις να εχω βαλει κατι πανω του.. αλλα ταυτοχρονα εχω συνδεδεμενο το usb καλωδιο κ τρεχει η εφαρμογη UPSMON ...οι μπαταριες λεει φορτισμενες στο 100% αλλα το load στο 0%...... δε ξερω γτ....

 

Ε ναι αφου δεν έχεις κάτι επάνω το load (φορτίο) θα είναι 0%. Μην δίνεις και πολύ σημασία σε ότι λέει το πρόγραμμα. Στην χρήση θα δεις βάζοντας π.χ. μια οθόνη επάνω, βγάζοντας το από το ρεύμα, έτσι ώστε να αδειάσουν μια φορά οι μπαταρίες, να φορτώσουν πάλι και μετά να τοποθετήσεις στο ups τις συσκευές που θέλεις. μην ξεχνάς λόγω του ότι είναι περισσότερα ΑΗ οι νέες σου μπαταρίες αργούν να φορτώσουν σε σύγκριση με τις προηγούμενες.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...