Jump to content

Xiaomi Watch AMAZFIT Pace


yorgos00
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 792
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποιες εφαρμογες χρειαζονται ;

 

Υποπτεύομαι οτι εννοείς ποια εφαρμογή χρειάζεται για να συνεργαστεί το ρολόι με το κινητό και όχι κάτι άλλο.

Amazfit Watch είναι η official.

Link to comment
Share on other sites

https://www.gearbest.com/smart-watches/pp_605468.html?wid=21

στα 73 νομιζω οτι αξιζει να τα επενδυσω

 

1. Σε πόσο καιρό έρχεται και αν πληρώνουμε φόρους εδώ Ελλάδα κατά την παραλαβή.

2. Όταν ξεκινώ ένα άθλημα και το βάζω να καταγραφεί, πρέπει να είναι συνδεδεμένο με το κινητό μέσω Bluetooth?

3. Από την εμπειρία σας, πως τα πάει με την μέτρηση καρδιακών παλμών όσον αφορά την ακρίβεια του?

4. Όταν είναι σε κατάσταση αναμονής να το πω,το ρολόι, και δεν είναι συνδεδεμένο μέσω Bluetooth με το κινητό, η ώρα δείχνει σωστά στο ρολόι?

Ευχαριστώ πολύ.

Ανυπομονώ τις απόψεις σας για να το πάρω σήμερα.

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας πει κάποιος πως κάνουμε εγκατάσταση watch faces εκτός από αυτά που έχει μέσα το ρολόι;

 

1) Κατεβάζεις τα Watchfaces της αρεσκείας σου και τα αποθηκεύεις σε έναν φάκελο. Μπορείς απο εδώ https://sawfb.fabiobarbon.click/ η απο εδώ https://amazfitwatchfaces.com/pace/ η απ΄όπου βρεις. Θα είναι ένα αρχείο με κατάληξη .wfz

 

2) Κουμπώνεις το ρολόι στη βάση φόρτισης και το παρεχόμενο καλώδιο στο PC. Μόλις το αναγνωρίσουν τα windows, θα μπορείς να δεις το σύστημα φακέλων του. Ένας απ΄αυτούς θα λέγεται Faces η Watchfaces, δεν θυμάμαι ακριβώς. Μέσα σε αυτόν θα πρέπει να αντιγράψεις ένα ένα τα watchfaces που θέλεις να δεις στο ρολόι.

 

3) Αποσυνδέεις το ρολόι (εγώ κάνω και μια επανεκκίνησή του) και λογικά θα πρέπει να τα βρεις μαζί με τα μαμίσια.

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

1. Σε πόσο καιρό έρχεται και αν πληρώνουμε φόρους εδώ Ελλάδα κατά την παραλαβή.

2. Όταν ξεκινώ ένα άθλημα και το βάζω να καταγραφεί, πρέπει να είναι συνδεδεμένο με το κινητό μέσω Bluetooth?

3. Από την εμπειρία σας, πως τα πάει με την μέτρηση καρδιακών παλμών όσον αφορά την ακρίβεια του?

4. Όταν είναι σε κατάσταση αναμονής να το πω,το ρολόι, και δεν είναι συνδεδεμένο μέσω Bluetooth με το κινητό, η ώρα δείχνει σωστά στο ρολόι?

Ευχαριστώ πολύ.

Ανυπομονώ τις απόψεις σας για να το πάρω σήμερα.

 

 

1) Κανείς δεν ξέρει ακριβώς πόσο καιρό θα κάνει, εξαρτάται απο πολλά. Εμένα έκανε έναν μήνα ακριβώς και τότε δεν είχαν σφίξει ακόμη οι έλεγχοι τελωνείου και δεν πλήρωσα τίποτα.

 

2) Όχι, δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένο με το κινητό μέσω Bluetooth όταν ξεκινάς ένα άθλημα. Δουλεύει αυτόνομα, αλλά αν θέλεις να έχεις αρχείο με τις καταγραφές σου (χάρτες, επιδόσεις κλπ) σε κάθε άθλημα, θα πρέπει να το συνδέσεις κάποια στιγμή για να κάνει συγχρονισμό ώστε να περαστούν όλα αυτά μέσω της συμβατής εφαρμογής του κινητού στο account που θα φτιάξεις.

 

3) Σχετικά καλά τα πάει με τη μέτρηση καρδιακών παλμών. Μην περιμένεις απόλυτη ακρίβεια μέτρησης απο τον καρπό πάντως.

 

4) Ναι η ώρα δείχνει σωστά στο ρολόι γιατί όπως είπαμε λειτουργεί αυτόνομα. Ο μόνος λόγος για να το έχεις σε σύνδεση Bluetooth είναι αν θέλεις να λαμβάνεις ειδοποιήσεις απο το κινητό η για συγχρονισμό.

 

Γενικά είναι μια αξιοπρεπέστατη και φτηνή συσκευή γι' αυτά που κάνει. Δύσκολο να το μετανιώσεις αν ξέρεις γιατί το θες και τι παρέχει. Η επιλογή δική σου :)

Link to comment
Share on other sites

1) Κανείς δεν ξέρει ακριβώς πόσο καιρό θα κάνει, εξαρτάται απο πολλά. Εμένα έκανε έναν μήνα ακριβώς και τότε δεν είχαν σφίξει ακόμη οι έλεγχοι τελωνείου και δεν πλήρωσα τίποτα.

 

2) Όχι, δεν χρειάζεται να είναι συνδεδεμένο με το κινητό μέσω Bluetooth όταν ξεκινάς ένα άθλημα. Δουλεύει αυτόνομα, αλλά αν θέλεις να έχεις αρχείο με τις καταγραφές σου (χάρτες, επιδόσεις κλπ) σε κάθε άθλημα, θα πρέπει να το συνδέσεις κάποια στιγμή για να κάνει συγχρονισμό ώστε να περαστούν όλα αυτά μέσω της συμβατής εφαρμογής του κινητού στο account που θα φτιάξεις.

 

3) Σχετικά καλά τα πάει με τη μέτρηση καρδιακών παλμών. Μην περιμένεις απόλυτη ακρίβεια μέτρησης απο τον καρπό πάντως.

 

4) Ναι η ώρα δείχνει σωστά στο ρολόι γιατί όπως είπαμε λειτουργεί αυτόνομα. Ο μόνος λόγος για να το έχεις σε σύνδεση Bluetooth είναι αν θέλεις να λαμβάνεις ειδοποιήσεις απο το κινητό η για συγχρονισμό.

 

Γενικά είναι μια αξιοπρεπέστατη και φτηνή συσκευή γι' αυτά που κάνει. Δύσκολο να το μετανιώσεις αν ξέρεις γιατί το θες και τι παρέχει. Η επιλογή δική σου :)

 

O Κυριως λογος ειναι οταν παιζω ποδοσφαιρο, μετα να μπορω να δω πως πηγαν οι σφιγμοι της καρδιας, ολα τα αλλα ειναι ευπροσδεκτα εννοειτε.

Επισης αν ενεργοποιησω την συνεχη παρακοληθηση των καρδιακων παλμων, θα μπορω να δω πως πηγαν οι σφιγμοι ολη την ημερα σε γραφημα?

Ακουσα οτι με την νεα αναβαθμιση θα παρει και την επιλογη για ποδοσφαιρο.

Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Για την αποστολή διάλεξε Belgium post registered. Είναι η μέθοδος με την μικρότερη πιθανότητα τελωνείου.

Τα υπόλοιπα για το ρολόι τα είπε πολύ σωστά ο φίλος παραπάνω.

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

O Κυριως λογος ειναι οταν παιζω ποδοσφαιρο, μετα να μπορω να δω πως πηγαν οι σφιγμοι της καρδιας, ολα τα αλλα ειναι ευπροσδεκτα εννοειτε.

Επισης αν ενεργοποιησω την συνεχη παρακοληθηση των καρδιακων παλμων, θα μπορω να δω πως πηγαν οι σφιγμοι ολη την ημερα σε γραφημα?

Ακουσα οτι με την νεα αναβαθμιση θα παρει και την επιλογη για ποδοσφαιρο.

Σε ευχαριστω πολυ!

 

Δεν έχω ενεργοποιήσει ποτέ τη συνεχή παρακολούθηση καρδιακών παλμών και δεν ξέρω. Ίσως κάποιος άλλος ξέρει να σου πει. Υποθέτω πως κάπως έτσι θα φαίνεται (με γράφημα) . Να χεις υπόψιν πως θα είναι εις βάρος την μπαταρίας αυτή η λειτουργία και σε συνδυασμό με τη χρήση GPS, ακόμη περισσότερο.

Δεν έχω ακούσει για την καινούργια αναβάθμιση. Οποιαδήποτε νέα προσθήκη που βελτιώνει τις λειτουργίες και αυξάνει τις δυνατότητες, μόνο καλοδεχούμενη θα είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω βρει απο kaizer στην ομονοια, προτιμω να το παρω απο εδω λιγο πιο ακριβα γιατι αν γινει κατι, θα πρεπει να το στειλω εγω πισω και θα αργησει. Μακαρι να μου πει καποιος αν δειχνει τους παλμους ολης της ημερας, μονο αυτο δεν ξερω για να παω τελικα να το παρω.
Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιώ την συνεχή παρακολούθηση των καρδιακών παλμών?

Το watch Droid Τι ακριβώς είναι? Άλλη rom?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας οδηγος πως μπορω να συνδεσω το STRAVA? Το εχω κατεβασει, εχω συνδεθει μεσω του Google λογαρισμου και στις δυο εφαρμογες αλλα δεν μπορω να το χρησιμοποιησω, πρεπει να κανω κατι αλλο?

Επισης την συνεχη παρακολουθηση καρδιακων παλμνων , πως την ενεργοποιω?

Οταν μπαινω στο STRAVA - Connect a gps watch - Device Type, δεν εχει το Amazefit pace. Εχει Android Wear, garmin fitbit polar wahoo suunto και tomtom.

Στο προγραμμα Amazefit wear , στο add accounts μου δειχνει το Strava.

Ευχαριστω.

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας οδηγος πως μπορω να συνδεσω το STRAVA? Το εχω κατεβασει, εχω συνδεθει μεσω του Google λογαρισμου και στις δυο εφαρμογες αλλα δεν μπορω να το χρησιμοποιησω, πρεπει να κανω κατι αλλο?

Επισης την συνεχη παρακολουθηση καρδιακων παλμνων , πως την ενεργοποιω?

Οταν μπαινω στο STRAVA - Connect a gps watch - Device Type, δεν εχει το Amazefit pace. Εχει Android Wear, garmin fitbit polar wahoo suunto και tomtom.

Στο προγραμμα Amazefit wear , στο add accounts μου δειχνει το Strava.

Ευχαριστω.

Για τους συνεχείς παλμούς, θα μπεις στο ρολόι,θα πας στην οθόνη που σου δείχνει το διάγραμμα των παλμων, θα πατήσεις εκει την οθόνη και θα σου ανοίξει το υπομενού με τις καταγραφές.Εκει σου έχει διακόπτη on/off για ενεργοποίηση συνεχείς παρακολούθηση παλμων.
Link to comment
Share on other sites

Για τους συνεχείς παλμούς, θα μπεις στο ρολόι,θα πας στην οθόνη που σου δείχνει το διάγραμμα των παλμων, θα πατήσεις εκει την οθόνη και θα σου ανοίξει το υπομενού με τις καταγραφές.Εκει σου έχει διακόπτη on/off για ενεργοποίηση συνεχείς παρακολούθηση παλμων.

 

Ευχαριστω πολυ!

Με το STRAVA τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

Με το STRAVA τι παιζει?

Παρακαλώ...

Με το Strava δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Είτε από την εφαρμογή του ρολογιού μπω στο κινητό σε αυτην είτε από την εφαρμογή του Strava κατευθείαν, μπορω και βλέπω την διαδρομή και κάποια δεδομένα για το τρέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ...

Με το Strava δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Είτε από την εφαρμογή του ρολογιού μπω στο κινητό σε αυτην είτε από την εφαρμογή του Strava κατευθείαν, μπορω και βλέπω την διαδρομή και κάποια δεδομένα για το τρέξιμο.

 

Υπαρχει καποια συγκεκριμενη διαδικασια για να βλεπει το STRATOS τα δεδομενα του ρολογιου? Απο την εφαρμογη amazefit εχω συνδεσει την εφαρμογη STRATOS. Αλλα η εφαρμογη STRATOS δεν μπορει να συνδεθει με ρολοι. Δεν μου δινει την επιλογη του pace να το επιλεξω εκει που παω στη διαδρομη getting started-connect a gps watch-device type- - what device do you have, και εχει μονο το android wear garmin fitbit polar wahoo suunto και tomtom.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια συγκεκριμενη διαδικασια για να βλεπει το STRATOS τα δεδομενα του ρολογιου? Απο την εφαρμογη amazefit εχω συνδεσει την εφαρμογη STRATOS. Αλλα η εφαρμογη STRATOS δεν μπορει να συνδεθει με ρολοι. Δεν μου δινει την επιλογη του pace να το επιλεξω εκει που παω στη διαδρομη getting started-connect a gps watch-device type- - what device do you have, και εχει μονο το android wear garmin fitbit polar wahoo suunto και tomtom.
Μολις το κοίταξα, κατω απο τις επιλογές που λες πρεπει να σου γράφει "see more devices"και μπαίνοντας εκεί θα δεις επιλογή το amazfit pace οπου σου έχει εικονες και οδηγίες πως να το συνδέσεις.

Σου παραθέτω και φωτο από τις οδηγίες:

5c764eaab2967423f052172e213d8ac9.jpg69589ce690cfd9f43e3a70bfdcdd67a5.jpgf5ac44107bfac0b85d38d9a167a901bf.jpgbad70401b4a57891915ea5c886e24133.jpg05d9f904a9b5bd7c5de1dc244784425b.jpg5ea99ce57500faf48247e9f4401e777a.jpg

Edited by nassosp
Link to comment
Share on other sites

νεος κατοχος κ εγω αφου ηρθε σε 15 μερες απο το gearbest.

δεν μου καταγραφει τον μεσημεριανο υπνο. Μου αρεσε πολυ σε εμφανιση και το σκαλισα αρκετα.

μερικες ερωτησεις..

οταν το συνδεσεις σε wifi, μετά πως το αποσυνδεεις για να μην τρωει μπαταρια;

το κινητο ψαχνει συνεχεια wifi και bluetooth? δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

νεος κατοχος κ εγω αφου ηρθε σε 15 μερες απο το gearbest.

δεν μου καταγραφει τον μεσημεριανο υπνο. Μου αρεσε πολυ σε εμφανιση και το σκαλισα αρκετα.

μερικες ερωτησεις..

οταν το συνδεσεις σε wifi, μετά πως το αποσυνδεεις για να μην τρωει μπαταρια;

το κινητο ψαχνει συνεχεια wifi και bluetooth? δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει.

 

Μεγειές :)

 

Ναι, μια από τις ελλείψεις του είναι ότι δεν καταγράφει τον μεσημεριανό ύπνο. Κατά τα άλλα είναι εξαιρετικό και θα το απολαύσεις.

Σε Wi-Fi χρειάζεται να συνδεθεί μόνο για firmware updates. Και αν δεν αντιλαμβάνεται κάτι τέτοιο απενεργοποιείται μόνο του μετά από λίγο γιατί δεν έχει διακόπτη On Off.

Το Bluetooth είναι το βασικότερο μέσο σύνδεσης και μεταφοράς με το κινητό και νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) πως είναι παρόμοια κατάσταση. Όσο βλέπει σύνδεση (μέσω της εφαρμογής του κινητού) με το κινητό, το κρατάει ανοικτό. Αν κλείσεις το Bluetooth του κινητού, υποπτεύομαι οτι συμβαίνει το ίδιο.

Εγώ για σιγουριά, όταν δεν θέλω να το έχω σε σύνδεση με το κινητό, το βάζω σε λειτουργία πτήσης που τα απενεργοποιεί όλα. Ενα ειναι σίγουρο. Οι Κινέζοι δεν έκαναν τα καλύτερά τους με τον σχεδιασμό του UI :lol:

 

Καλή Ανά(σ)ταση.

Link to comment
Share on other sites

Μολις το κοίταξα, κατω απο τις επιλογές που λες πρεπει να σου γράφει "see more devices"και μπαίνοντας εκεί θα δεις επιλογή το amazfit pace οπου σου έχει εικονες και οδηγίες πως να το συνδέσεις.

Σου παραθέτω και φωτο από τις οδηγίες:

5c764eaab2967423f052172e213d8ac9.jpg69589ce690cfd9f43e3a70bfdcdd67a5.jpgf5ac44107bfac0b85d38d9a167a901bf.jpgbad70401b4a57891915ea5c886e24133.jpg05d9f904a9b5bd7c5de1dc244784425b.jpg5ea99ce57500faf48247e9f4401e777a.jpg

 

Τα εκανα αυτα και εκει που λεει Tasty , εμενα εχει το ονοματεπωνυμο μου. Μετα ομως στην εφαρμογη Strava πως βλεπω τα δεδομενα του ρολογιου? Μεχρι εκει τα εχω κανει ολα, μετα...?

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μολις το κοίταξα, κατω απο τις επιλογές που λες πρεπει να σου γράφει "see more devices"και μπαίνοντας εκεί θα δεις επιλογή το amazfit pace οπου σου έχει εικονες και οδηγίες πως να το συνδέσεις.

Σου παραθέτω και φωτο από τις οδηγίες:

5c764eaab2967423f052172e213d8ac9.jpg69589ce690cfd9f43e3a70bfdcdd67a5.jpgf5ac44107bfac0b85d38d9a167a901bf.jpgbad70401b4a57891915ea5c886e24133.jpg05d9f904a9b5bd7c5de1dc244784425b.jpg5ea99ce57500faf48247e9f4401e777a.jpg

 

Τα εκανα αυτα και εκει που λεει Tasty , εμενα εχει το ονοματεπωνυμο μου. Μετα ομως στην εφαρμογη Strava πως βλεπω τα δεδομενα του ρολογιου? Μεχρι εκει τα εχω κανει ολα, μετα...? Ανοιγω το strava και λεει Getting started στην καρτελα following και στην καρτελα you , το ιδιο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ανοιγετε την εφαρμογη stratow και βλεπετε δεδομενα απο το ρολοι? Γιατι εγω δεν μπορω να δω τιποτα παρολο που εχω κνει sync απο την εφαρμογη amazefit pace.

Link to comment
Share on other sites

τι δεδομένα περιμένεις να δεις ;

έκανες κάποια εξωτερική δραστηριότητα ; (π.χ. τρέξιμο)

 

Οχι ακομα αλλα οταν ανοιγω το strava μου εμφανιζει την σελιδα που λεει getting started και απο κατω σαν πρωτη επιλογη το connect a gps watch or computer.

Τα δεδομενα θα τα βλεπω μεσω αυτης της εφαρμογης σωστα? Και οχι μεσω amazfit pace. Προσπαθω να καταλαβω που βοηθα το strava , πως το χρησιμοποιω. Τι επιπλεον μου δινει.

 

https://www.strava.com/upload/device

 

Εδω δεν υπαρχει το δικο μας ρολοι.

Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα αλλα οταν ανοιγω το strava μου εμφανιζει την σελιδα που λεει getting started και απο κατω σαν πρωτη επιλογη το connect a gps watch or computer.

Τα δεδομενα θα τα βλεπω μεσω αυτης της εφαρμογης σωστα? Και οχι μεσω amazfit pace. Προσπαθω να καταλαβω που βοηθα το strava , πως το χρησιμοποιω. Τι επιπλεον μου δινει.

 

https://www.strava.com/upload/device

 

Εδω δεν υπαρχει το δικο μας ρολοι.

 

ποιος σου είπε ότι χρειάζεσαι το strava ; :)

κάνει sync με strava account ναι , μπορείς αν θες , να μπαίνεις στην σελίδα να τα βλέπεις , την εφαρμογή δεν την χρειάζεσαι καν

επίσης εκεί θα βλέπεις μόνο δραστηριότητες με gps (τρέξιμο , ποδήλατο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου είπε ότι χρειάζεσαι το strava ; :)

κάνει sync με strava account ναι , μπορείς αν θες , να μπαίνεις στην σελίδα να τα βλέπεις , την εφαρμογή δεν την χρειάζεσαι καν

επίσης εκεί θα βλέπεις μόνο δραστηριότητες με gps (τρέξιμο , ποδήλατο κλπ)

 

Εχω καταλαβει, πιθανων λαθος οτι η εφαρμογη stava ειναι καλυτερη απο την amazefit pace και για αυτο την βαζουμε για να βλεπουμε περισσοτερες λεπτομεριες.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...