Jump to content

Samsung Galaxy J5 2016 vs Xiaomi Redmi 4a


sedif
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραπλήσια τιμή για αγορά από Ελλάδα. Στην οθόνη η διαφορά μου φάνηκε χαοτική υπέρ του J5. Το xiaomi υπερέχε αισθητά σε απόδοση και μπαταρία ή είναι μια απ'τα ίδια;
Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

ειδα για λιγο το j5 (2016) και πολυ περισσοτερο το 4a.

και σε εμενα φανηκε καλυτερη η οθονη του j5.

δε θυμαμαι την καμερα του j5 πως ειναι για να συγκρινω.

 

σημαντικοτερη διαφορα θεωρω τα 32gb χωρου

της "μεγαλης" εκδοσης του 4a που ελλαδα εχει 130€

(στην αρχη ειχε 150 αλλα το ριξανε πολυ γρηγορα στα 130).

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Έχω το 4α και η μητέρα μου το j5.

 

Σε ταχύτητα είναι πάνω κάτω ίδια.

Το σαμμυ έχει καλύτερη οθόνη και μεγαλύτερη.

Το 4α σου δίνει 32gb oπότε φορτώνεις άνετα εφαρμογές χωρίς να το σκέφτεσαι.

Kάμερα το j5.

MIUI ανώτερο από TouchWiz.

Link to comment
Share on other sites

Mεταξύ των 2 θα έλεγα καλύτερα το J5... Στην τιμή που παίζει πλέον από Ελλάδα φαντάζει VFM και γενικά πιο ολοκληρωμένη επιλογή με την 800άρα + την εγγύηση + σίγουρα καλύτερη κάμερα + οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Το redmi 4a εχει αρκετα καλυτερο soc. Δεν ξερω ποσο τα τεσταρατε και σε τι καταστασεις (πχ σερφαρισμα, παιχνιδια κλπ) αλλα θα περιμενα το redmi 4a να ειναι πιο smooth. Επισης τα 32gb ειναι ενα καλο ατου ειδικα αν το χρησιμοποιησεις ως δικαρτο.

 

Απο την αλλη το j5 πρεπει να χει καλυτερη καμερα και σιγουρα καλυτερη οθονη. Αν μαλιστα εχεις παρε δωσε με επαρχια μαλλον το 4a τα απορριπτεις αφου δεν εχει 800αρα μπαντα (προσωπικα εμενα μονο η 800αρα μπαντα θα με φρεναρε).

 

Παντως εγω θα κοιταζα και το "παλιο" p8 lite μιας και πιστευω ειναι πιο ισορροπημενη επιλογη (το μονο αρνητικο που εχει ειναι η μπαταρια). Σε snapdragon 410 παντως που εχει το j5 εν ετη 2017 δεν θα πηγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν 800αρα ούτε αυτά που φέρνει επίσημα η αντιπροσωπεία;
Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

Η Global version που πουλάνε τα επίσημα καταστήματα από την Infoquest έχει την B20. H international version είναι αυτή που δεν έχει την B20.

Σημ. Τρέχει προσφορά το 4Α 32GB με δώρο κάρτα μνήμης 32 GB στα public.

Link to comment
Share on other sites

Η Global version που πουλάνε τα επίσημα καταστήματα από την Infoquest έχει την B20. H international version είναι αυτή που δεν έχει την B20.

Σημ. Τρέχει προσφορά το 4Α 32GB με δώρο κάρτα μνήμης 32 GB στα public.

 

Εχω την εντυπωση οτι πουλανε το international. Το χεις παρει εσυ ή καποιος γνωστος σου; Ειναι διασταυρωμενο οτι εχει 800αρα; Γιατι στο site της infoquest την τελευταια φορα που κοιταξα δεν αναφερε τις μπαντες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πήρα από τα public χθες ( ήταν η global http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_617010.html?wid=12 ...FDD-LTE B1/B3/B4/B5/B7/B20...). Στην αρχή πριν 1-2 μήνες διέθεταν την international χωρις την B20. Πριν το πάρω μου έιχε απαντήσει επίσημα η infoquest ότι έιχε την B20 η έκδοση που πούλαγαν. Edited by greekmm
Link to comment
Share on other sites

Ναι το πήρα από τα public χθες ( ήταν η global http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_617010.html?wid=12 ...FDD-LTE B1/B3/B4/B5/B7/B20...). Στην αρχή πριν 1-2 μήνες διέθεταν την international χωρις την B20. Πριν το πάρω μου έιχε απαντήσει επίσημα η infoquest ότι έιχε την B20 η έκδοση που πούλαγαν.

 

Αρα καλα το θυμομουνα. Οποτε πλεον φερνουν το global.

 

Καλα και αυτοι οτι να ναι. Πως ξερεις οτι το κινητο που παιρνεις δεν ειναι απο το προηγουμενο στοκ που δεν εχει B20; Ξερεις τα κλασσικα ξεστοκαρισματα του Κωτσοβολου κλπ. Στο κουτι γραφει κατι να το ξεχωρισεις; Εστω model number ?

Link to comment
Share on other sites

Αρα καλα το θυμομουνα. Οποτε πλεον φερνουν το global.

 

Καλα και αυτοι οτι να ναι. Πως ξερεις οτι το κινητο που παιρνεις δεν ειναι απο το προηγουμενο στοκ που δεν εχει B20; Ξερεις τα κλασσικα ξεστοκαρισματα του Κωτσοβολου κλπ. Στο κουτι γραφει κατι να το ξεχωρισεις; Εστω model number ?

Είσαι πολύ δύσπιστος τελικά :lol::lol: Γράφει πάνω στο κουτί global

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7178771#post7178771

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ δύσπιστος τελικά :lol::lol: Γράφει πάνω στο κουτί global

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7178771#post7178771

 

Δεν ειναι θεμα δυσπιστιας αλλα διαχωρισμου καθοτι παλαιοτερα εφερνε το international και ρωτω αν υπαρχει τροπος να τα ξεχωρισουμε απο προηγουμενο στοκ ;)

 

Αλλωστε για τη xiaomi και την infoquest μιλαμε. Μετα το "μπερδεγουεϊ" που εχει κανει με Redmi Note 4 Global Edition που το βαπτισε 4X και τη κωλοτουμπα στον αισθητηρα της καμερας οπου εβαλε αργοτερα τον κατωτερο της samsung πως να μην ειμαι προσεχτικος; Δεν ειναι και κανα τερας αξιοπιστιας ;) Σκεψου οτι μεχρι και λαθος μεγεθος μπαταριας γραφουνε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...