Jump to content

A5 2016 η P9 Lite


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Ειχα ανοιξει πριν καποιο καιρο ενα θεμα αναμεσα στο J7 και το P9 Lite 3GB Ram! Αλλα απο τι καταλαβα δεν υπηρχε μετρο συγκρισης αναμεσα τους..Ετσι το εψαξα λιγο και ειδα και το A5 2016!

 

Αρχικα πριν μου πειτε την γνωμη σας να σας πω το εξης! Εγω εχω ενα Z5 Compact και θελω να το δωσω ωστε να παρω ενα κινητο απο τα παραπανω..Γενικα ειμαι μεχρι τα 230ΕΥΡΩ το πολυ ομως. Και δεν ενδιαφέρομαι για αλλες μαρκες.

 

Πρωτου λοιπον μου πειτε ποιο ειναι καλυτερο αναμεσα στο A5 2016 και το P9 Lite θελω να μου πειτε ξεκαθαρα αν αξιζει να δωσω το Z5 Compact για τα κινητα αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi 4x

 

Value for money

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σορρυ τώρα είδα το όχι για άλλες μάρκες.....:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ειχα ανοιξει πριν καποιο καιρο ενα θεμα αναμεσα στο J7 και το P9 Lite 3GB Ram! Αλλα απο τι καταλαβα δεν υπηρχε μετρο συγκρισης αναμεσα τους..Ετσι το εψαξα λιγο και ειδα και το A5 2016!

 

Αρχικα πριν μου πειτε την γνωμη σας να σας πω το εξης! Εγω εχω ενα Z5 Compact και θελω να το δωσω ωστε να παρω ενα κινητο απο τα παραπανω..Γενικα ειμαι μεχρι τα 230ΕΥΡΩ το πολυ ομως. Και δεν ενδιαφέρομαι για αλλες μαρκες.

 

Πρωτου λοιπον μου πειτε ποιο ειναι καλυτερο αναμεσα στο A5 2016 και το P9 Lite θελω να μου πειτε ξεκαθαρα αν αξιζει να δωσω το Z5 Compact για τα κινητα αυτα..

 

Δεν αξιζουν. Ειναι πολυ κατωτερα απο το z5 compact σε ολους τους τομεις. Μονο μεγαλυτερη οθονη εχουν. Αν επιτρεπεται γιατι θες να αλλαξεις; Τι ψαχνεις;

 

@phone55 ακομα και να ψαχνε αλλα κινητα, το redmi 4x δεν πλησιαζει ουτε για αστειο το z5 compact.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζουν. Ειναι πολυ κατωτερα απο το z5 compact σε ολους τους τομεις. Μονο μεγαλυτερη οθονη εχουν. Αν επιτρεπεται γιατι θες να αλλαξεις; Τι ψαχνεις;

 

@phone55 ακομα και να ψαχνε αλλα κινητα, το redmi 4x δεν πλησιαζει ουτε για αστειο το z5 compact.

 

Καλησπερα. Με εχει κουρασει πολυ το Z5 Compact. Το εχω 1.5 χρονο τωρα! Μπαταρια κακη! 2 φορες την μερα! Το κινητο ζεματαει απιστευτα ακομα και με πολυ λιγη χρηση! Οταν ειχα παει Λονδινο με την γυναικα μου οπως καταλαβαινεις αναγκαστικα το κινητο επαιξε πολυ στην διαρκεια της μερας, η ξαδερφη μου εχει το P9 Lite με τα 3GB RAM. Εκεινη το ελιωνε σε Facebook, 4GB ανοιχτο, GPS , φωτογραφιες και η μπαταρια απλα δεν τελειωνε..Εμενα χρειάστηκε να το βαλω 2 φορες στο Power Bank!

 

Το P9 Lite μην ξεχνας οτι εχει και 3 GB RAM ενω το Z5 Compact 2GB! Τι αλλο μου προτείνεις δηλαδη ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε πάει καλά με το z5 που έχεις

Η μπαταρία του είναι πολύ καλη

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε πάει καλά με το z5 που έχεις

Η μπαταρία του είναι πολύ καλη

 

Ισως...Απο τις αρχες το ελεγα εγω..Το εχω παει 2 φορες στο Servise και ποτε δεν βρηκαν κατι..Τελος παντων..Σκοπος ειναι πως πλεον θελω να παω καπου αλλου...Το Z3 Compact που ειχα ηταν αστερι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Με εχει κουρασει πολυ το Z5 Compact. Το εχω 1.5 χρονο τωρα! Μπαταρια κακη! 2 φορες την μερα! Το κινητο ζεματαει απιστευτα ακομα και με πολυ λιγη χρηση! Οταν ειχα παει Λονδινο με την γυναικα μου οπως καταλαβαινεις αναγκαστικα το κινητο επαιξε πολυ στην διαρκεια της μερας, η ξαδερφη μου εχει το P9 Lite με τα 3GB RAM. Εκεινη το ελιωνε σε Facebook, 4GB ανοιχτο, GPS , φωτογραφιες και η μπαταρια απλα δεν τελειωνε..Εμενα χρειάστηκε να το βαλω 2 φορες στο Power Bank!

 

Το P9 Lite μην ξεχνας οτι εχει και 3 GB RAM ενω το Z5 Compact 2GB! Τι αλλο μου προτείνεις δηλαδη ?

 

Το P9 lite εχει κατωτερο επεξεργαστη, κατωτερη καμερα και κατωτερη ποιοτητα κατασκευης.

 

Παροτι ρουφαει ο 810 κανονικα δεν θα περιμενα να διαφερουν πολυ αφου εχει μικροτερη οθονη και χαμηλοτερη αναλυση. Κανε το εξης τεστ. Φορτισε το μεχρι να παει τερμα 100% και αφου το χεις αδειασει αρκετα (πχ 30%) μπες και δες τα στατιστικα της μπαταριας να δεις ποσες ωρες οθονης εχει γραψει και ποσο τις % εισαι εκεινη τη στιγμη. Ακομη ανεβασε μας ενα screenshot με τα στατιστικα της καταναλωσης μπαταριας απο τα apps.

 

Αν δεν παιζεις παιχνιδια θα περιμενα 4-5 ωρες sot. Κανα hard reset εχεις δοκιμασει; Τους συγχρονισμους τις google τους εχεις κλεισει; Την οθονη την εχεις στο αυτοματο ή κουμπωνεις χειροκινητα φωτισμο;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παιζεις παιχνιδια θα περιμενα 4-5 ωρες sot. Κανα hard reset εχεις δοκιμασει; Τους συγχρονισμους τις google τους εχεις κλεισει; Την οθονη την εχεις στο αυτοματο ή κουμπωνεις χειροκινητα φωτισμο;

 

Για τους συγχρονισμους ναι ειναι κλειστοί. Hard Reset πολλα εχω κανει μηπως και..Αλλα τιποτα! Και η οθονη ειναι στο αυτοματο..

 

Δεν σε προλαβα και το ειχα βαλει να φορτίσει..Επειδη το Σαββατο λεω να παω να παρω νεο κινητο..Τι αλλες επιλογες εχω ?

Link to comment
Share on other sites

Για τους συγχρονισμους ναι ειναι κλειστοί. Hard Reset πολλα εχω κανει μηπως και..Αλλα τιποτα! Και η οθονη ειναι στο αυτοματο..

 

Δεν σε προλαβα και το ειχα βαλει να φορτίσει..Επειδη το Σαββατο λεω να παω να παρω νεο κινητο..Τι αλλες επιλογες εχω ?

 

Μην παρεις ακομα, κατσε να δουμε τι sot εχεις πρωτα (screen on time) και τι εφαρμογες ρουφανε τη μπαταρια.

 

Αυτα που ανεφερες παντως ειναι υποβαθμιση να ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεις ακομα, κατσε να δουμε τι sot εχεις πρωτα (screen on time) και τι εφαρμογες ρουφανε τη μπαταρια.

 

Αυτα που ανεφερες παντως ειναι υποβαθμιση να ξερεις.

 

Βασικα οπως και να εχει θα παρω αλλο...Δεν ειναι μονο αυτα..Απλα θελω να αλλαξω κιολας..Αυτα τα ειπαμε επειδη με ρωτησατε :D

Link to comment
Share on other sites

Απλά εγώ στη θέση σου θα μάζευα κάνα φράγκο παραπάνω να πάρω κάτι που να είναι έστω ισάξιο.

 

Θα σου πρότεινα το x style αλλά δεν έχω καταλάβει αν έχει πρόβλημα η συσκευή ή απλά το λιωνεις. Εμένα το x style μου βγάζει κοντά 4 ώρες sot κάτι που σημαίνει ότι για το μέσο χρήστη είναι οκ. Αλλά αν δεν έχει πρόβλημα το κινητό σου και απλα εισαι βαρυς χρηστης τότε δεν θα σου πρότεινα το x style.

 

Μεταξύ των 2 πάντως θα προτιμούσα p9 lite.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Απλά εγώ στη θέση σου θα μάζευα κάνα φράγκο παραπάνω να πάρω κάτι που να είναι έστω ισάξιο.

 

Θα σου πρότεινα το x style αλλά δεν έχω καταλάβει αν έχει πρόβλημα η συσκευή ή απλά το λιωνεις. Εμένα το x style μου βγάζει κοντά 4 ώρες sot κάτι που σημαίνει ότι για το μέσο χρήστη είναι οκ. Αλλά αν δεν έχει πρόβλημα το κινητό σου και απλα εισαι βαρυς χρηστης τότε δεν θα σου πρότεινα το x style.

 

Μεταξύ των 2 πάντως θα προτιμούσα p9 lite.

 

Σε ευχαριστω που ασχολησε.

 

Δεν ξερω ποια εννοια εχει το λιωνεις..Αλλα θα σου πω το εξης. Μενεις κεντρο Αθηνας! Θες να πας για φαγητο σε μια αλλη περιοχη ας πουμε Μαρουσι. Βαζεις GPS με 4G ανοιχτο στο αμαξι. Ειναι λογικο το κινητο να περνει φωτια ? Ειναι λογικο να πεφτει 10% η μπαταρια για 20 λεπτα διαδρομη ? Εκει ειναι που με πειραζει εμενα..Στις απλες λειτουργιες ενός κινητού. Αν ειναι λογικο τοτε φταιω εγω που αγορασα το Z5 Compact γιατι πολυ απλα δεν κανει για τετοια πραγματα! Ομως δεν γινετε να κανεις 1 ωρα διαδρομη με το P9 Lite στην Αγγλία με 4G, GPS , και YOUTUBE μεσα στο αμαξι και να εχει πεσει μονο 4% η μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω που ασχολησε.

 

Δεν ξερω ποια εννοια εχει το λιωνεις..Αλλα θα σου πω το εξης. Μενεις κεντρο Αθηνας! Θες να πας για φαγητο σε μια αλλη περιοχη ας πουμε Μαρουσι. Βαζεις GPS με 4G ανοιχτο στο αμαξι. Ειναι λογικο το κινητο να περνει φωτια ? Ειναι λογικο να πεφτει 10% η μπαταρια για 20 λεπτα διαδρομη ? Εκει ειναι που με πειραζει εμενα..Στις απλες λειτουργιες ενός κινητού. Αν ειναι λογικο τοτε φταιω εγω που αγορασα το Z5 Compact γιατι πολυ απλα δεν κανει για τετοια πραγματα! Ομως δεν γινετε να κανεις 1 ωρα διαδρομη με το P9 Lite στην Αγγλία με 4G, GPS , και YOUTUBE μεσα στο αμαξι και να εχει πεσει μονο 4% η μπαταρια...

 

Και ομως ναι. Οδηγεις και εχεις ανοιχτο gps και 4G μεσα σε ενα κινουμενο μεταλλικο αμαξι. Το κινητο εκει δηλαδη δουλευει φουλ οποτε λιγο κακο σημα να χεις και στη ρουφηξε τη μπαταρια. Ουσιαστηκα καθε 1% μπαταριας σου βγαλε 2 λεπτα. Να βγαζε το p9 lite 3 αντε 4 λεπτα; Δεν μπορω να πιστεψω οτι εβγαζε περισσοτερο. Εκτος εαν η διαφορα στη ποιοτητα σηματος των διοκτυων σας ηταν τεραστια.

 

Απο την αλλη το σεναριο που περιγραφεις για το P9 λιτε απλα δεν παιζει. Ειναι δυνατον καθε 1% της μπαταριας να βγαζε με πλοηγηση-gps 15 λεπτα οθονης; Δηλαδη εβγαζε 20+ sot και μαλιστα πλοηγησης; Δεν παιζει. Τοσα δεν βγαζει ουτε το Redmi Note 4X που θεωρειτε απο τις κορυφαιες η αυτονομια του. Το p9 lite το ειχα για λιγο και ενω ειχε πολυ καλη μπαταρια, τετοιο σεναριο δεν παιζει. Αν μαντευα θα ελεγα οτι ξοδευε 1% ανα 3 λεπτα πλοηγησης.

 

Παρεμπιπτοντως εχεις διωξει τις εφαρμογες της google οπως και το ιστορικο τοποθεσιας. Αν οχι, αυτα με το που ανοιξεις gps ρουφανε.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Και ομως ναι. Οδηγεις και εχεις ανοιχτο gps και 4G μεσα σε ενα κινουμενο μεταλλικο αμαξι. Το κινητο εκει δηλαδη δουλευει φουλ οποτε λιγο κακο σημα να χεις και στη ρουφηξε τη μπαταρια. Ουσιαστηκα καθε 1% μπαταριας σου βγαλε 2 λεπτα. Να βγαζε το p9 lite 3 αντε 4 λεπτα; Δεν μπορω να πιστεψω οτι εβγαζε περισσοτερο. Εκτος εαν η διαφορα στη ποιοτητα σηματος των διοκτυων σας ηταν τεραστια.

 

Απο την αλλη το σεναριο που περιγραφεις για το P9 λιτε απλα δεν παιζει. Ειναι δυνατον καθε 1% της μπαταριας να βγαζε με πλοηγηση-gps 15 λεπτα οθονης; Δηλαδη εβγαζε 20+ sot και μαλιστα πλοηγησης; Δεν παιζει. Τοσα δεν βγαζει ουτε το Redmi Note 4X που θεωρειτε απο τις κορυφαιες η αυτονομια του. Το p9 lite το ειχα για λιγο και ενω ειχε πολυ καλη μπαταρια, τετοιο σεναριο δεν παιζει. Αν μαντευα θα ελεγα οτι ξοδευε 1% ανα 3 λεπτα πλοηγησης.

 

Παρεμπιπτοντως εχεις διωξει τις εφαρμογες της google οπως και το ιστορικο τοποθεσιας. Αν οχι, αυτα με το που ανοιξεις gps ρουφανε.

 

Ειμαι πολυ μπερδεμενος...Σιγουρα θελω να παρω αλλο..Δεν με νοιαζει αν το Z5 Compact ειναι καλο η κακο η αν εχει προβλημα η οχι..Θελω να παρω αλλο. Το θεμα ειναι πως εχω μπερδευτει αρεκτα..Καθομαι σκεφτομαι π.χ το P9 Lite γιατι να μην με βολεψει ? Οπως επισης και το A5 2016 γιατι να μην με βολεψει ? Μια χαρα κινητα δεν ειναι και τα 2 τους ? Ετσι για την ιστορια το Z5 Compact το ειχες ?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα κινητο ειναι και το 3310 που λεει ο λογος :p

 

Δεν λεω οτι ειναι κακα αλλα οτι ειναι κατωτερα απο το δικο σου. Θεωρεις πως αξιζει να πεταξεις λεφτα για κατι που ειναι κατωτερο; Και μαλιστα επειδη πιστευεις οτι θα σου βγαζει 15 λεπτα οθονης καθε 1%; Θα απογοητευτεις γιατι αυτο το σεναριο δεν παιζει για κανενα κινητο.

 

Ο μονος λογος που επιμενω για ολα αυτα ειναι για να δουμε τι κινητο μπορεις να παρεις. Αν δηλαδη εισαι βαρυς χρηστης δεν μπορω να σου προτεινω το εξαιρετικο moto x style https://www.skroutz.gr/s/7541851/Motorola-Moto-X-Style-32GB.html?from=catspan&keyphrase=moto+x+style . Κανε μια καλη και κανε το τεστ που σου ειπα. Διαφορετικα κανε οικονομια να ανεβεις λιγο σε χρηματα και βλεπουμε τοτε τι κυκλοφορει και τι μπορεις να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι εχει χειροτερη αυτονομια απο το δικο σου.

 

Με κριτηριο την αυτονομια και μια καπως καλη ποιοτητα, θα παιρνα ειτε το Nova https://www.skroutz.gr/s/10844371/Huawei-Nova-32GB.html ειτε αν εριχνα τις απαιτησεις μου σε καμερα σε χαμηλο φωτισμο θα παιρνα lenovo p2 που δεν νομιζω να υπαρχει κινητο με μεγαλυτερη αυτονομια ενω εχει και 4 gb ram + 5.5αρα amoled οθονη https://www.skroutz.gr/s/10325957/Lenovo-Vibe-P2-32GB-4GB.html

 

Βεβαια και παλι ειναι καπως πιο αδυναμος ο soc τους αλλα διαφορα θα καταλαβεις μονο σε πραγματικα βαρια παιχνιδια (απο το p9 lite παντως καλυτερα ειναι).

Link to comment
Share on other sites

Πατα οθονη να δουμε ποσες ωρες γραφει. Ηταν το πρωτο που σου ζητησα και πιο σημαντικο. Παντως battery drain δεν φαινεται να εχεις απο καποιο app.

 

Την φωτεινοτητα την εχεις αυτοματο ή χειροκινητο;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν το προσεξα οτι μου το ειπες και το ξανα φόρτισα...Στο χειροκίνητο και το βραδυ την βαζω full low!

 

Πηγα μια βολτα σε ενα καταστημα για δοκιμη των κινητων που αναφερω:

 

P9 Lite 3GB RAM με αφησα παντελώς αδιάφορο. Επισης θεωρω πως εχει κακιστα υλικα. Ας πουμε το P9 (σκετο) εχει τρομερη κατασκευη. Το κινητο δεν ανοιγε ολες τις εφαρμογες γρηγορα. Καμερα πολυ καλη!

 

A5 2016 Απιθανη συσκευη και υλικα. Πολυ ποιο ωραια οθονη και γενικα μου φανηκε ποιο smooth! Αλλα καμερα νομιζω πως καλυτερη εχει το P9 Lite! Απο τα λιγα που ειδα βεβαια.

 

Καμια συσκευη δεν με γέμισε! Το κοιταω για μεταχειρισμενο S7...

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν το προσεξα οτι μου το ειπες και το ξανα φόρτισα...Στο χειροκίνητο και το βραδυ την βαζω full low!

 

Πηγα μια βολτα σε ενα καταστημα για δοκιμη των κινητων που αναφερω:

 

P9 Lite 3GB RAM με αφησα παντελώς αδιάφορο. Επισης θεωρω πως εχει κακιστα υλικα. Ας πουμε το P9 (σκετο) εχει τρομερη κατασκευη. Το κινητο δεν ανοιγε ολες τις εφαρμογες γρηγορα. Καμερα πολυ καλη!

 

A5 2016 Απιθανη συσκευη και υλικα. Πολυ ποιο ωραια οθονη και γενικα μου φανηκε ποιο smooth! Αλλα καμερα νομιζω πως καλυτερη εχει το P9 Lite! Απο τα λιγα που ειδα βεβαια.

 

Καμια συσκευη δεν με γέμισε! Το κοιταω για μεταχειρισμενο S7...

οι διαπιστώσεις σου είναι λίγο αντίθτες ας πούμε κατά τη γενική ομολογία, αλλα οκ

λογικό όμως είναι αν θες να πάρεις κάποιο κινητό μετά το z5 compact να ψαχτείς για s7 που είναι καθολικά καλύτερο, μιλάμε για κορυφαίο κινητό σε κορυφαία τιμή αυτή τη στιγμή

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν το προσεξα οτι μου το ειπες και το ξανα φόρτισα...Στο χειροκίνητο και το βραδυ την βαζω full low!

 

Πηγα μια βολτα σε ενα καταστημα για δοκιμη των κινητων που αναφερω:

 

P9 Lite 3GB RAM με αφησα παντελώς αδιάφορο. Επισης θεωρω πως εχει κακιστα υλικα. Ας πουμε το P9 (σκετο) εχει τρομερη κατασκευη. Το κινητο δεν ανοιγε ολες τις εφαρμογες γρηγορα. Καμερα πολυ καλη!

 

A5 2016 Απιθανη συσκευη και υλικα. Πολυ ποιο ωραια οθονη και γενικα μου φανηκε ποιο smooth! Αλλα καμερα νομιζω πως καλυτερη εχει το P9 Lite! Απο τα λιγα που ειδα βεβαια.

 

Καμια συσκευη δεν με γέμισε! Το κοιταω για μεταχειρισμενο S7...

 

Καλυτερη ποιοτητα κατασκευης το a5 ναι... πιο smooth οχι (εκει χανει το a5). Αλλα οπως ειδες και συ δεν αξιζουν εναντι της συσκευης που εχεις.

 

Οσον αφορα το sot στο γραψα 2 φορες ;) . Αλλιως τι νοημα εχει να δουμε τα στατιστικα; Θελουμε να δουμε ποσες ωρες δουλευεις τη συσκευη ωστε να δεις και συ τι απαιτησεις εχεις σε μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη καλύτερα για μπαταρία είναι το gsambattery. Από εκεί και πέρα από την στιγμή που θες να αλλάξεις συσκευή καθόρισε το πόσα θες να δώσεις. Το μεταχειρισμένο s7 έχει παραπάνω από το καινούργιο p 9 lite...Δες μία και το a5 2017 αν σε καλύπτει στα θέλω σου.

 

Το Ζ5c πάντως για Α5 2016 δεν το άλλαζα. Ίδια ram, χειρότερος επεξεργαστής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυσκολεύτηκα πολύ να αποφασίσω.

 

Πηγα και πηρα το πρωι ενα S7 μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση σε τιμη λουκουμι :D :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...