Jump to content

Μέχρι 220 ευρώ - 5"


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω περίπου 3-4 χρόνια το πρώτο Moto G. Έχω δει android που δεν έχουν stock android ή κοντά σε αυτό και έχω σιχτιρίσει με την λειτουργία τους. Οπότε το να είμαι όσο πιο κοντά σε stock android είναι απαραίτητο. Επίσης απαραίτητο είναι να μην υπερβαίνω τις 5", από εκεί και πέρα για τα δικά μου δεδομένα και χρήση το κινητό γίνεται δυσλειτουργικό.

 

Λογική επιλογή είναι το Moto G5. Υπάρχει κάποιο άλλο να δω σε αυτά τα χαρακτηριστικά, 220€, stock android, 5";

Link to comment
Share on other sites

To moto g5 ειναι 5 ιντσες αλλα εχει μεγεθος 5.2. Δωσε αλλα 20 και παρε το huawei nova που και πιο μαζεμενο ειναι και καλυτερη συσκευη την θεωρω. Διαφορετικα αν δεν σε πειραζει αυτο το μεγεθος του moto g5, υπαρχουν και καποιες επιλογες στις 5.2 ιντσες που τις θεωρω καλυτερες.
Link to comment
Share on other sites

To moto g5 ειναι 5 ιντσες αλλα εχει μεγεθος 5.2. Δωσε αλλα 20 και παρε το huawei nova που και πιο μαζεμενο ειναι και καλυτερη συσκευη την θεωρω. Διαφορετικα αν δεν σε πειραζει αυτο το μεγεθος του moto g5, υπαρχουν και καποιες επιλογες στις 5.2 ιντσες που τις θεωρω καλυτερες.

 

Για πες...

Link to comment
Share on other sites

p9 lite που σε διαστασεις αν δεις ειναι μολις 2 χιλιοστα πιο μακρυ απο το moto g5 https://www.skroutz.gr/s/9306016/Huawei-P9-Lite-3GB-16GB.html Πρακτικα δεν θα καταλαβεις διαφορα.

 

Οποτε αναλογως χρηματων που εισαι διατεθειμενος να δωσεις πας ειτε p9 lite (3GB) ειτε huawei nova (3 χιλιοστα μικροτερο απο το moto g5). Το nova εχει καλυτερο soc (στο gaming αλλα και στα σκρολαρισματα θα ειναι πιο smooth), 32GB αποθηκευτικο και καλυτερη αυτονομια. Το καθενα για τα λεφτα του ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

p9 lite που σε διαστασεις αν δεις ειναι μολις 2 χιλιοστα πιο μακρυ απο το moto g5 https://www.skroutz.gr/s/9306016/Huawei-P9-Lite-3GB-16GB.html Πρακτικα δεν θα καταλαβεις διαφορα.

 

Οποτε αναλογως χρηματων που εισαι διατεθειμενος να δωσεις πας ειτε p9 lite (3GB) ειτε huawei nova (3 χιλιοστα μικροτερο απο το moto g5). Το nova εχει καλυτερο soc (στο gaming αλλα και στα σκρολαρισματα θα ειναι πιο smooth), 32GB αποθηκευτικο και καλυτερη αυτονομια. Το καθενα για τα λεφτα του ειναι μια χαρα.

 

Για αυτή την διαφορά χρημάτων προτιμώ να πάω στο nova. Είναι εύκολο να αποφύγω το Emotion της Huawei;

Link to comment
Share on other sites

Για αυτή την διαφορά χρημάτων προτιμώ να πάω στο nova. Είναι εύκολο να αποφύγω το Emotion της Huawei;

 

UI σε κανενα κινητο δεν μπορεις να αλλαξεις χωρις flasharisma εκτος εαν εννοεις launcher οπου ναι μπορεις να βαλεις οποιον θες (πχ της google, apex launcher κλπ)

Link to comment
Share on other sites

UI σε κανενα κινητο δεν μπορεις να αλλαξεις χωρις flasharisma εκτος εαν εννοεις launcher οπου ναι μπορεις να βαλεις οποιον θες (πχ της google, apex launcher κλπ)

 

Θα προτιμούσα να αποφύγω το flasharisma αλλά στην χειρότερη το επιχειρώ. Θα σε εμπιστευτώ και θα παραγγείλω το nova, μου άρεσε και σαν εμφάνιση, προφανώς θα χρειαστώ θήκη.

 

Πάντως αυτό το moto g (πρώτη γενιά, χωρίς 4G καν), αποδείχτηκε μεγάλο σκυλί. Ποτέ δεν κράτησα κινητό τόσο πολύ. Ελπίζω το nova έστω να το πλησιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν νομιζω να χρειαστει να αλλαξεις κατι περαν απο launcher (πχ να βαλεις παρομοιο με αυτο που ειχες στο moto) που απλα το κατεβαζεις απο play store https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.launcher&hl=el
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το Nova για την αδερφή μου, το dual στα 255,(μονοκαρτο 245), unbranded. Πολύ ευχαριστημένος.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το κινητό και μετά από 12 ώρες χρήσης έχω μείνει άφωνος. Σε συνδυασμό με την Huawei flip θήκη που πήρα είναι ΑΨΟΓΟ. Πολύ μικρό και λεπτό για τις ίντσες τις οθόνης. Απίστευτα γρήγορο και ειδικά ο σαρωτής αποτυπώματος δουλεύει ρουκέτα. Δεν μπορώ να βρω κάτι αρνητικό να γράψω.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι στο καλό μπορεί να έχει παραπάνω ένα τηλέφωνο (δεν με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα της κάμερας, έχω dslr) σε αυτά τα λεφτά. Δεν ξέρω για ποιο λόγο θα έδινα πάνω από 248 ευρώ που έδωσα.

 

Antretng σου χρωστάω χάρη...

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα το κινητό και μετά από 12 ώρες χρήσης έχω μείνει άφωνος. Σε συνδυασμό με την Huawei flip θήκη που πήρα είναι ΑΨΟΓΟ. Πολύ μικρό και λεπτό για τις ίντσες τις οθόνης. Απίστευτα γρήγορο και ειδικά ο σαρωτής αποτυπώματος δουλεύει ρουκέτα. Δεν μπορώ να βρω κάτι αρνητικό να γράψω.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι στο καλό μπορεί να έχει παραπάνω ένα τηλέφωνο (δεν με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα της κάμερας, έχω dslr) σε αυτά τα λεφτά. Δεν ξέρω για ποιο λόγο θα έδινα πάνω από 248 ευρώ που έδωσα.

 

Antretng σου χρωστάω χάρη...

 

Φιλε μου και μονο που μπηκες στο κοπο και απαντησες μου αρκει. :)

 

Χαιρομαι που σου αρεσει, ημουν σιγουρος οτι θα ηταν "ταμαμ" για σενα ;)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και επιπλεον καποιο τζαμι περα απο τη θηκη γιατι διαβαζω πως η οθονη ειναι χωρις καμια επιστρωση για προστασια και ιδιαιτερα ευαισθητη σε γρατζουνιες.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και μονο που μπηκες στο κοπο και απαντησες μου αρκει. :)

 

Χαιρομαι που σου αρεσει, ημουν σιγουρος οτι θα ηταν "ταμαμ" για σενα ;)

 

Αλίμονο.

 

Τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Δεν ξέρω πως αλλά σε μια επανεκκίνηση που έκανα και αφού βάζω το pin μου βγάζει αυτό το μήνυμα "Χρειάζεται PIN μετά την επανεκ/ση της συσκευής". Παίρνει το pin και μετά μου πετάει αυτή την οθόνη. Δέχομαι κλήσεις, αλλά προφανώς δεν μπορώ να κάνω. Το τηλέφωνο παραμένει κλειδωμένο. Το δακτυλικό αποτύπωμα απλά με βγάζει σε αυτή την οθόνη.

 

Τι γίνεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο.

 

Τώρα έχω άλλο πρόβλημα. Δεν ξέρω πως αλλά σε μια επανεκκίνηση που έκανα και αφού βάζω το pin μου βγάζει αυτό το μήνυμα "Χρειάζεται PIN μετά την επανεκ/ση της συσκευής". Παίρνει το pin και μετά μου πετάει αυτή την οθόνη. Δέχομαι κλήσεις, αλλά προφανώς δεν μπορώ να κάνω. Το τηλέφωνο παραμένει κλειδωμένο. Το δακτυλικό αποτύπωμα απλά με βγάζει σε αυτή την οθόνη.

 

Τι γίνεται;;;

 

Οταν ειχες βαλει δαχτυλικο ειχες δωσει ειτε pin ειτε μοτιβο, σωστα; Μηπως απλα δεν εχει πιασει καλα το δαχτυλικο σου και για αυτο στο βγαζει; Βαλε το pin (εφοσον ειχες οντως δωσει και το θυμασαι) και μετα αφαιρεσε και ξαναβαλε απο την αρχη το δαχτυλικο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχες βαλει δαχτυλικο ειχες δωσει ειτε pin ειτε μοτιβο, σωστα; Μηπως απλα δεν εχει πιασει καλα το δαχτυλικο σου και για αυτο στο βγαζει; Βαλε το pin (εφοσον ειχες οντως δωσει και το θυμασαι) και μετα αφαιρεσε και ξαναβαλε απο την αρχη το δαχτυλικο.

 

Δεν έχω καμία επιλογή. Το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο, δεν με αφήνει να μπω πουθενά πέρα από την οθόνη κλειδώματος. Επί της ουσίας αναγνωρίζει το pin ή το δακτυλικό αποτύπωμα και μου βγάζει μετά το μήνυμα περί επανεγκατάστασης!!!!! Το δακτυλικό το αναγνωρίζει. Γιατί αν το βάλω με το άνοιγμα αμέσως μου πετάει το μήνυμα που γράφω. Διαφορετικά ζητάει pin. Πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να γίνει επανεγκατάσταση της συσκευής. Είτε κάποια μαλ@κία είχα κάνει εγώ στο θέμα της ασφάλειας, είτε έπαθε κοκομπλόκο το android. Χοντρό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος και αν εννοεις το επανεκ/ση = επανεκκινηση, φανταζομαι οτι μιλαει για το δαχτυλικο.

 

Οπως και να χει, επειδη δεν εχεις πολλα να χασεις μιας και το χεις μια μερα (ποσα πραγματα πια να χεις περασει) , ακομα και hard reset να ζηταγε καντο. ;) Βεβαια θα σε βοηθουσαν περισσοτερο αν ρωταγες στο αντιστοιχο thread και οχι εδω.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος και αν εννοεις το επανεκ/ση = επανεκκινηση, φανταζομαι οτι μιλαει για το δαχτυλικο.

 

Οπως και να χει, επειδη δεν εχεις πολλα να χασεις μιας και το χεις μια μερα (ποσα πραγματα πια να χεις περασει) , ακομα και hard reset να ζηταγε καντο. ;) Βεβαια θα σε βοηθουσαν περισσοτερο αν ρωταγες στο αντιστοιχο thread και οχι εδω.

 

Έκανα hard reset. ΟΚ, είχα πολύ λίγα να χάσω και η όλη διαδικασία έγινε πολύ γρήγορα. Το πιο ανησυχητικό είναι ότι δεν κατάλαβα γιατί συνέβη και πως κόλλησα στην οθόνη κλειδώματος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...