Jump to content

Metal Gear Solid 3: Snake Eater (Review&σχολια σας!)


PMNEDM
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει τρεις μερες που πηρα το MGS 3 και δεν εχω σταματησει να το παιζω... :vava: Ειπα λοιπον να κανω ενα διαλειμμα και να περιγραψω τις εντυπωσεις μου απο αυτο! :p Τα οσα ακολουθουν ειναι αποψεις που εχουν σχηματιστει εχοντας παιξει μικρο μερος του παιχνιδιου...

Ας αρχισουμε:

+ Το παιχνιδι πιεζει στα ορια του το PS2...Αν και δεν ειναι τελεια τα γραφικα (καποιες φορες λογω πολλων αντικειμενων στην οθονη πεφτουν τα frames per second) ειναι οσο καλυτερα γινονται για αυτην την κονσολα,και πολυ ικανοποιητικα με οποιοδηποτε μετρο.

+ Οσοι εχουν παιξει τα προηγουμενα Metal Gear θα βρουν τον γνωριμο χειρισμο-λογικη,ενω πιθανοτατα δεν θα αισθανθουν οτι παιζουν το "ιδιο" παιχνιδι μιας και το περιβαλλον ειναι τελειως διαφορετικο (ζουγκλα αντι για στενους διαδρομους&αιθουσες) Επισης εχουν προστεθει και καποιες επιπλεον κινησεις( πχ μπορεις να παρεις καποιο φιδι και να το πεταξεις σε καποιο στρατιωτη ωστε να τρομαξει)

+ Το σεναριο ειναι και παλι ιδιαιτερα ενδιαφερον (τοσο οσον αφορα το γενικοτερο υποβαθρο - πυρηνικα,πολεμος,κτλ - οσο και σε σχεση με την αναπτυξη των χαρακτηρων - ψυχολογια,κινητρα,κα)

+ Το παιχνιδι φαινεται αρκουντως μεγαλο.Μετα απο 8 ωρες παιχνιδιου ειχα νικησει μονο 2 αρχηγους (απο τους συνολικα 5 ή 6 αν δεν κανω λαθος)

+ Ο ηχος ειναι πολυ καλος.Το soundtrack σε βαζει μεσα στο κλιμα του παιχνιδιου (οντας γραμμενο απο τον Harry-Gregson Williams που εχει γραψει μουσικη και για πολλες ταινιες:Shrek,Shrek 2,Bridget Jones: The Edge of Reason,The Replacement Killersκαι αλλες πολλες) ενω αν προσεξετε θα ακουσετε τους ηχους απο τα διαφορα ζωα της ζουγκλας,κτλ

+ Το παιχνιδι πλησιαζει οσο το δυνατον περισσοτερο σε μια ταινια.Οσοι εχετε δει ταινιες James Bond (οσοι;;;Οχι ολοι;! :p ) θα εχετε μια παραξενη αισθηση deja vu...Δειτε την εισαγωγη του παιχνιδιου (και ακουστε...το ομωνυμο κομματι) ή την Eva και το πως συμπεριφερεται και θα καταλαβετε...

+ Υπηρξε προσπαθεια να αυξηθει ο ρεαλισμος του παιχνιδιου και ετσι πλεον δεν μπορειτε να χρησιμοποιησετε ολα τα οπλα που βρισκετε (παρα μονο αυτα που δεν ειναι μεσα στο σακιδιο σας) ,πρεπει να βρισκετε τροφη για να φατε (οχι rations,αλλα οτιδηποτε τρωγεται!Ζωα,μανιταρια,κονσερβες αλλων στρατιωτων...),ενω μπορειτε να τραυματιστειτε με αποτελεσμα να μειωθει η αντοχη σας (κατι το οποιο πρεπει να διορθωσετε με τα καταλληλα φαρμακα:πχ αν σπασετε καποιο μελος σας πρεπει να το απολυμανετε και μετα να βαλετε ναρθηκα και επιδεσμους)

--------------------------------------------------------------------------------------

- Ισως οι πιο πολλοι λατρεις της σειρας εχουμε συνηθισει (ή πλεον μας αρεσουν κιολας! :wacko: ) τους ατελειωτους διαλογους στο codec και τις τεραστιες cut scenes...Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειναι και για ολους :(

- Παροτι ειχα παιξει πολλες φορες και το 1ο και το 2ο μερος ,και ειχα γινει απιστευτα καλος (ιδιαιτερα στο τελευταιο) ομολογουμενως σε αυτο τα βρηκα σκουρα (στο Normal επιπεδο!) Οχι τοσο απο την αποψη οτι πεθαινα συχνα (και αυτο συνεβη βεβαια) αλλα απο το οτι αδυνατουσα να περασω απαρατηρητος (infiltrate) Οντας ενα σημαντικο μερος του παιχνιδιου,με εκανε να απογοητευτω αρκετα.Φυσικα κατι τετοιο αυξανει και τη διαρκεια του αλλα...

- Το παραπανω,οφειλεται σιγουρα και στην οπτικη γωνια του παιχνιδιου.Αν και υπαρχει ενας μικρος βαθμος "παραμετροποιησης" της,τελικως αυτος δεν ειναι ικανοποιητικος και πολλες φορες θα βρεθειτε να σας "ανακαλυπτουν" χαρακτηρες που βρισκονται σε αλλη οθονη και δεν μπορειτε να δειτε εσεις!

- Η προσπαθεια για ρεαλισμο μαλλον εμεινε προσπαθεια...Καποια στιγμη ειχα στο σακιδιο μου ενα μικρο τσιρκο Medrano! ;) Γυρω στα 4 τεραστια φιδια,ενα κροκοδειλο και κατι ψιλα (ποντικια,μανιταρια,κονσερβες) :!: Οι σφαιρες των αντιπαλων σας,ακομα και αν αυτοι κρατουν ενα ΑΚ-47 ,σας προκαλουν μονο ελαχιστη ζημια,ενω τις διαφορες πληγες σας μπορειτε να τις επουλωσετε και κατα τη διαρκεια μιας μαχης (πχ να βγαλετε την κρεμουλα σας,να την τριψετε στο καμενο σας χερι,ενω οι αντιπαλοι υποτιθεται οτι σας επιτιθενται! :p )

- Προσωπικα δεν μου αρεσε οτι σε πολλα σημεια ,κυριως σε καποιες cut scenes (αλλα και μεσα στο παιχνιδι:για παραδειγμα, υπαρχει η δυνατοτητα να κοψεις το λαιμο αντιπαλου στρατιωτη με μαχαιρι),ηταν υπερβολικα "ωμο" στους φονους και σε αλλα στοιχεια. Για καποιους ειναι στοιχειο ρεαλισμου,εγω παντως..σκιαχτηκα! :D

 

Αυτα για τωρα...Αν θυμηθω κατι περαιτερω ή οσο προχωραω το παιχνιδι θα συμπληρωνω και αλλα σχολια!Ο λογος σε εσας! :cool:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

me liga logia: To paixnidi einai TELEIO

Καθομαι γραφω μια σελιδα για να το εξηγησω και εσυ πας και το λες λακωνικα;! :p :lol:

...Ναι ,νομιζω το παιχνιδι πλησιαζει απειλητικα πολυ,τουλαχιστον με τα τωρινα δεδομενα.Για να ειμαι ειλικρινης,διχαζομουν αρχικα για το αν επρεπε να δωσω 60 ευρω για να το αγορασω...αλλα αξιζε 100%!

Υ.Γ:Το παιχνιδι το βρηκα και σε καποιο video club με την ιδια τιμη αλλα χωρις μπλουζακι δωρεαν (ενα στρατιωτικο T-shirt Metal Gear - Δεν νομιζω να το φορεσετε,αλλα σαν αναμνηστικο&εξτρα λεει) Προσεξτε το αυτο!

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Το MGS3 είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ!!! Δεν έχω πάθει τέτοια πλάκα με άλλο PS2 game... Σε βαθμό δηλαδή που σκέφτομαι να δώσω το Xbox για να πάρω PS2 μόνο και μόνο για αυτό το παιχνίδι. :up:

Link to comment
Share on other sites

Pedia ego molis to termatisa kai aksize ta 60 euro to pexnidi ine telio den ipaxooun logia gia na to perigrapsis poli poroso.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Άαααααχ

 

Μου θυμήσατε το MGS1 στο PSX... ας μου θυμήσει κάποιος το MEGA-NUCLEAR-ROBOT :p το οποίο έπρεπε να εξολοθρεύσεις... και την γκόμενα που την χτύπαγαν με sniper στο μνιτς δεν θυμάμαι πως την λέγαν... :D

 

Α! Και το κορυφαίο που σε έναν αρχηγό ο οποίος διάβαζε το μυαλό σου και γινόταν και αόρατος (ούτε αυτόν τον θυμάμαι :cry: και έπρεπε να αλλάξεις και καλά το slot του τηλεχειριστιρίου για να μην μπορεί να καταλάβει τις κινήσεις σου...

 

Τα θυμάμαι και συγκινούμαι πραγματικά! :) Ήμουν τότε 9 χρονών όταν μπήκα για τα καλά στο gaming... και το πρώτο παιχνίδι που τερμάτισα ήταν φυσικά αυτό...

 

Δάκρυσα :O

Link to comment
Share on other sites

Pedia ego molis to termatisa kai aksize ta 60 euro to pexnidi ine telio den ipaxooun logia gia na to perigrapsis poli poroso.

Ποσες ωρες περιπου εκανες για να το τελειωσεις;Πως σου φανηκε απο αποψη δυσκολιας;

 

...Α! Και το κορυφαίο που σε έναν αρχηγό ο οποίος διάβαζε το μυαλό σου και γινόταν και αόρατος (ούτε αυτόν τον θυμάμαι :cry: και έπρεπε να αλλάξεις και καλά το slot του τηλεχειριστιρίου για να μην μπορεί να καταλάβει τις κινήσεις σου...

Αχ...Αθανατος Psycho Mantis!Απο τις πιο εξυπνες (και δυσκολο να αντιληφθεις!) ιδεες σε παιχνιδια!

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες ωρες περιπου εκανες για να το τελειωσεις;Πως σου φανηκε απο αποψη δυσκολιας;

 

to ekana kapou 17 ores ala ama to ksanapekso 8a to kano kato apo 10 ores

den ine kai poli diskolo bebea to epeza sto easy ala tora 8a to ksanapekso sto normal.

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι νομίζω πως δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα!

Ο καλύτερος τρόπος να βρείς διέξοδο είναι να περάσεις από μέσα.

 

Robert Frost

Link to comment
Share on other sites

Άαααααχ

 

Μου θυμήσατε το MGS1 στο PSX... ας μου θυμήσει κάποιος το MEGA-NUCLEAR-ROBOT :p το οποίο έπρεπε να εξολοθρεύσεις... και την γκόμενα που την χτύπαγαν με sniper στο μνιτς δεν θυμάμαι πως την λέγαν... :D

 

Α! Και το κορυφαίο που σε έναν αρχηγό ο οποίος διάβαζε το μυαλό σου και γινόταν και αόρατος (ούτε αυτόν τον θυμάμαι :cry: και έπρεπε να αλλάξεις και καλά το slot του τηλεχειριστιρίου για να μην μπορεί να καταλάβει τις κινήσεις σου...

 

Τα θυμάμαι και συγκινούμαι πραγματικά! :) Ήμουν τότε 9 χρονών όταν μπήκα για τα καλά στο gaming... και το πρώτο παιχνίδι που τερμάτισα ήταν φυσικά αυτό...

 

Δάκρυσα :O

 

...... Ωραιες εποχες :D H Meryl... που επρεπε να την καταλαβεις απο το περπατημα που κουναγε τον κωλ0 :p η sniper wolf που με το που εβγαινες εξω σε χτυπαγε και επρεπε να χαπακωνεσε για να εχεις σταθερο χερι... οι λυκοι της που σε κυνηγουσαν κ δεν επρεπε να τους σκοτωνεις γιατι τη γουσταρε ο Otacon...

Ο Psycho Mantis... 10 τηλ σε κεινο το βλακα επρεπε να κανω για να καταλαβω οτι ηθελε το slot 2.

 

Και .... ο Ninja που οταν τελειωναν οι Chaff Grenades επρεπε να ριχνεις κλωτσομπουνιδια (οταν το καταλβα μετα απο ωρες βαραγα το κεφαλι μου στον τοιχο :mad: )

 

τι παιχνιδαρα... ψηθηκα , παω να παρω το 3 soon.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες. Όσον αφορά τον Mantis στο 1ο. Σίγουρα ήθελε να αλλάξεις θύρα στο χειριστήριο; Γιατί εγώ θυμάμαι να τον νίκησα με το πρώτο...μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες. Όσον αφορά τον Mantis στο 1ο. Σίγουρα ήθελε να αλλάξεις θύρα στο χειριστήριο; Γιατί εγώ θυμάμαι να τον νίκησα με το πρώτο...μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...

Μαλλον λαθος κανεις!Εκτος και αν διαβαζες και εσυ το μυαλο του! :p Ή αμ σε κατωτερο επιπεδο δεν υπηρχε το συγκεκριμενο χαρακτηριστικο (δεν νομιζω ομως...)Αυτη νομιζω οτι ηταν η πρωτη φορα που ειχα μπει στο ιντερνετ για να βρω λυση παιχνιδιου! :O

 

τι παιχνιδαρα... ψηθηκα , παω να παρω το 3 soon.

Παω να παρω;!δηλαδη δεν το χεις ηδη; :!: Θα σε μαλωσω!Τρεξε! :p :w00t:

 

to ekana kapou 17 ores ala ama to ksanapekso 8a to kano kato apo 10 ores

den ine kai poli diskolo bebea to epeza sto easy ala tora 8a to ksanapekso sto normal.

Εγω με 10 ωρες περιπου (αν και το χω αφησει και κανα διωρο απλα να "καθεται") ειμαι στο

εργαστηριο για να βρω τον Sokolov.Εκει που μεταμφιεζεσαι σαν επιστημονας

 

 

EDIT: Στο pc σιγουρα δεν εχει κυκλοφορησει ακομα, και ετσι προχειρα που το εψαξα ,λεγεται οτι μαλλον θα κυκλοφορησει (οχι σιγουρα δηλαδη ,και χωρις release date) ενω ειναι πιο απιθανο να κυκλοφορησει για xbox,καθως την αλλη φορα δεν ειχα κανει μεγαλες πωλησεις...Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

το πιο εξυπνο, και κινηματογραφικα φτιαγμενο, παιχνιδι που εχει βγει για οποιαδηποτε πλατφορμα, οποιος εχει παιξει τα αλλα 2 ξερει τι εννοω...Μοναδικη εμπειρια.

 

ps. ειχα και εγω xbox νομιζοντας οτι δεν θα βγει το mgs3 για το ps2, τωρα που βγηκε πουλησα το xbox και ξαναπηρα το Ps2.... :p

D.T
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες. Όσον αφορά τον Mantis στο 1ο. Σίγουρα ήθελε να αλλάξεις θύρα στο χειριστήριο; Γιατί εγώ θυμάμαι να τον νίκησα με το πρώτο...μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...

Τοτε ησουν παιχτουρα :p γινοταν κ με το 1ο αλλα ητανε παλουκι.

Link to comment
Share on other sites

Οντως!!!Το εψαξα λιγο παραπανω και πραγματι μπορουσες να τον κερδισεις και χωρις να αλλαξεις το controller!Απλα χωρις πυραυλους (nikita και τα λοιπα) και παλι δυσκολο να τον πετυχεις.Απο αυτα που διαβασα,ηθελε περιπου ενα τεταρτο( :!: ) παραπανω για να τον κερδισεις!Καλος ο shodanjr_gr (χαρα στην υπομονη σου!) :up:

 

Ασχετο:Το εχει τερματισει κανενας αλλος εκτος του andreas443;

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

το 2ο boss (με το αορατο καμουφλαζ) το εβγαλε κανεις ?

εχω κολλησει 2 μερες

 

 

υγ: το Mgs3 ηταν σχετικα φθηνο, 60 €, ελπιζω να ειναι μια καλη αρχη

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι θυμάμαι έτρωγε damage και από το slot1 αλλά πολύ δύσκολα γιατί έκανε πέρα δόθε... Ευτυχώς έβαλα την αδερφή μου να μου μεταφράσει για να καταλάβω πως πρέπει να αλλάξω slot...

 

Που τα θυμάστε τα ονόματα ρε συς... :D

 

Το τσιγαράκι για τις ακτίνες laiser τις θυμάστε? :p

Τα C4 που έπρεπε να τα βάλεις στο κομμάτι του τοίχου που είχε διαφορετικό χρώμα, πόσες μέρες έφαγα μέχρι να τον βρω.... :D

Link to comment
Share on other sites

το 2ο boss (με το αορατο καμουφλαζ) το εβγαλε κανεις ?

to exo bgalei ego

apla xrisimopoiise to MotionD gia na breis pou einai kai meta bes xrigora se 1o prosopo kai frodise na min ton xaseis

 

Ή ακομα καλυτερα,για να βλεπεις που ειναι και να πυροβολεις παραλληλα και σε πρωτο προσωπο χρησιμοποιησε το therm g... ;)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Το τερμάτισα κι εγώ, γύρω στις 17 ώρες στο νορμάλ... Μου έφαγε τη ζωή, 2 μέρες είχε να με δει ήλιος!

Ισχύει πάντως ότι έχει ένα προβληματάκι στο stealth σε σχέση με τα προηγούμενα 2, αλλά είναι αλήθεια ότι διαφοροποιείται αρκετά το gameplay..!

Για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε.

Πάντως κατά τη γνώμη μου είναι κατώτερο από τα δύο προηγούμενα, αλλά του τύπου MGS 1 :100, MGS 2: 99, MGS 3: 98!!!! :p

Όποιος ξεκινάει με το 3 θα πάθει μεγάλη πλάκα, είναι παιχνιδάρα!!!

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

kai **** ta piaxnidia gia mena to kalitero,to pira se metaliki ekdosi 64 euro alla den eixe mployzaki,xthes zitisa apoto seven tis perioxis moy na moy dwsei ena xartino agalma toy snake kai moy to dwsan,gia mena einai kaliteri sira paixnidiwn poy ftiaxtike pote me treles leptomeries,scenario poy tha zileye to holiwood kai na min pw gia ta grafika einai............KATAPLIKTIKO

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Τα C4 που έπρεπε να τα βάλεις στο κομμάτι του τοίχου που είχε διαφορετικό χρώμα, πόσες μέρες έφαγα μέχρι να τον βρω.... :D

 

πω πω κι εγω κατι μερες εκανα να το καταλαβω αυτο, τι μου θυμισες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πω πω κι εγω κατι μερες εκανα να το καταλαβω αυτο, τι μου θυμισες :rolleyes:

Σωστός! Εγώ που το έπαιζα στην Αμερικάνικη (ασπρόμαυρη) έκδοση, και έπρεπε να το πηγαίνω με τον ήχο, τι να πώ!!!!

Απίστευτες ιδέες, πρωτοπόρος ο Kojima...

:up:

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Το παιχνίδι είναι αριστούργημα, τέλειο σενάριο, ρεαλιστικοί χαρακτήρες, άπαιχτα bosses, fun gameplay! Δεν έχω τίποτα άλλο να πω, άψογο!

Στο τέλος δάκρυσα. :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...