Jump to content

Αγορά νέας συσκευής


Alex_90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για αγορά νέας συσκευής smartphone μέχρι 250€ max. από Ελλάδα και το μάτι μου καιρό έχει πέσει στα Xiaomi Redmi Note 3 Pro Redmi Note 4(X); Ποιό προτείνετε από αυτά τα τρία; Θα ήθελα να είναι όσο πιο σταθερό γίνεται και να έχει μία καλή αυτονομία. Ξέρω ότι από αυτά το Redmi Note 4X βγάζει 12ωρες sot αλλά έχει λίγο κατώτερο Hardware. Σαν σύνολο ποιό θεωρείτε καλύτερο; Προτάσεις δεκτές σε αυτό το budget. Ευχαριστώ,
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και εγώ σε αυτό έκλινα περισσότερο. Κάτι άσχετο που δεν είμαι σίγουρος led notification ξέρετε αν έχει γιατί με ενδιαφέρει αρκετά. Αν δεν κάνω λάθος το 4X έχει την 800αρα μπάντα σωστά ( μιλάω για το κινητό που έχει εισάγει η info quest); Edited by Alex_90
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα το 3 και ειμαι στο 4x θα σου πω οτι σε εμπειρια χρησης ειναι εξισου γρηγορα. Μονο στο gaming εχει κανα 2 frame drops παραπανω σε βαρια παιχνιδια που και παλι ειναι πολυ playable (σκεψου απο note 4 mtk τα παει καλυτερα).

 

Αν δεν εχεις θεμα με τυχον διαφορα χρηματων εννοειται πως πας στο 4X. Βεβαια μην διαβαζεις τις εξωπραγματικες τιμες σε sot. Καπου 9-10 ωρες βγαζει. Οπως αντιστοιχα και το note3 καπου 7 με 7μιση ωρες.

 

Περαν αυτων εχει καλυτερη οθονη, καλυτερη καμερα, καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και καλυτερο fingerprint (πιο αξιοπιστο). Και σε ενα post ειδα οτι ξεκινα να βγαινει σε developers η nougat. Και ναι της infoquest εχει 800αρα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρα Νote 4X, για όλους του λόγους που ανέφεραν τα παιδιά από πάνω. :)

Ωραία τα framedrops δεν με ενδιαφέρουν κάτοχος Lenovo A7000 είμαι οπότε θα δω διαφορά στα περισσότερα γτ και η ποιότητα κατασκευής του είναι όχι και τόσο καλή. Αλουμίνιο είναι η κατασκευή τους σωστά; Τελικά led notification έχει;

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi Redmi Note 4 έχει τον δεκαπύρηνο Mediatek Helio X20 ενώ το Note 4X τον Snapdragon 625. Απ ότι ξέρω είναι λίγο κατώτερο αλλά από ότι λένε τα παιδιά από πάνω μάλλον αμελητέο είναι.
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Σε gaming τα παει χειροτερα ο mediatek. Σε εμπειρια χρησης πανω κατω ιδια. Αν θες σκορς σε αντουτου πας mediatek... αν θελεις χαμηλες θερμοκρασιες, καλυτερο Gaming και καλυτερη υποστηριξη σε roms και αναβαθμισεις πας qualcomm (εχει ηδη βγει beta nougat)

 

Επιπλεον στο 625 του εχουν φορεσει και καλυτερη καμερα και οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται θέλω χαμηλές θερμοκρασίες και πόσο μάλλον υποστήριξη και αναβαθμίσεις και νομίζω οι περισσότεροι (εκτός κι αν δεν το λες για μένα ;) )
:chair:
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Antretng... Καλύτερα τα πράγματα με Snapdragon και επιβεβαιώνω από το Redmi 4 Prime μου (το μικρό-οχι το Νote) ότι ο 625 είναι φοβερός τόσο σε ταχύτητα και smoothness της συσκευής, όσο και σε κατανάλωση με ότι συνεπάγεται αυτό για την αυτονομία... Εννοείται ότι δεν υπάρχουν θέματα υπερθέρμανσης...

Επίσης υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία σε custom roms για snapdragon σε σχέση με mediatek... Προσθέτω τέλος ότι το GPS με τον 625 πάει περίφημα, κλειδώνει πολύ γρήγορα και δε χάνει το σήμα... Παλιότερα οι mediatek είχαν θέματα με το GPS, δεν ξέρουν αν έχουν αλλάξει τα πράγματα στα νεότερα SOC (μπορεί και να έχουν), απλά το αναφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...