Jump to content

Δεν λειτουργεί το CD-Writer! Χάλασε? - Ερωτήσεις


PaRisC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

πριν απο 2 μέρες, έγραψα χωρίς πρόβλημα ένα CD με το πρόγραμμα NERO. Χθές το βάζω να μου γράψει κάτι και μου λέει να τοποθετήσω άδειο CD, όμως είχα βάλει ήδη μέσα ένα κενό CD, το άλλαξα πάνω απο 7 φορές και είχα το ίδιο ERROR. Όταν έβαλα ένα CD μουσικής για να ακούσω την ίδια μέρα ... μέχρι και σήμερα το δοκίμασα, το CD δεν παίζει. Λέει πως δεν υπάρχει, πήγα στο My Computer > Μονάδα CD-RW (E:) αλλά τίποτα και πάλι, μήπως έχει καεί? Και αν ναι, τι πρέπει να κάνω? Είμαι και άσχετος, αλλάζει, είναι ακριβό, τι να πάρω? Υπάρχει CD και DVD-RW μαζί?

 

Αυτό που ήδη έχω (εδώ και 2 χρόνια) αλλά δεν παίζει, μονο το DVD player του υπολογιστή παίζει που είναι διαφορετικό, το CD-RW είναι το: Just Link 32x12x48x CD-Writer

 

Ευχαριστώ και περιμένω απαντήσεις, Π.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

πριν απο 2 μέρες, έγραψα χωρίς πρόβλημα ένα CD με το πρόγραμμα NERO. Χθές το βάζω να μου γράψει κάτι και μου λέει να τοποθετήσω άδειο CD, όμως είχα βάλει ήδη μέσα ένα κενό CD, το άλλαξα πάνω απο 7 φορές και είχα το ίδιο ERROR. Όταν έβαλα ένα CD μουσικής για να ακούσω την ίδια μέρα ... μέχρι και σήμερα το δοκίμασα, το CD δεν παίζει. Λέει πως δεν υπάρχει, πήγα στο My Computer > Μονάδα CD-RW (E:) αλλά τίποτα και πάλι, μήπως έχει καεί? Και αν ναι, τι πρέπει να κάνω? Είμαι και άσχετος, αλλάζει, είναι ακριβό, τι να πάρω? Υπάρχει CD και DVD-RW μαζί?

 

Αυτό που ήδη έχω (εδώ και 2 χρόνια) αλλά δεν παίζει, μονο το DVD player του υπολογιστή παίζει που είναι διαφορετικό, το CD-RW είναι το: Just Link 32x12x48x CD-Writer

 

Ευχαριστώ και περιμένω απαντήσεις, Π.

Μήπως θέλει καθάρισμα? Δεν μου έτυχε τέτοιο πρόβλημα σε cd writer, αλλά σε απλό cdrom drive πριν από πολλά χρόνια. Στην δική μου περίπτωση ήθελε καθάρισμα το "μάτι" του drive. Χρησιμοποίησα ένα ειδικό cd για καθάρισμα(απ'αυτά που έχουν στην κάτω όψη βουρτσάκι) και το drive μου έγινε σαν καινούριο. Σε περίπτωση που θα χρειαστείς να το αλλάξεις είναι πολύ φτηνό. Αν πάρεις dvdwriter θα γράφεις και cd και dvd και βέβαια θα διαβάζεις και τα 2.

 

Υ.Γ: Το JustLink που αναφέρεις ως μάρκα είναι τεχνολογία εγγραφής κατά των καμένων cds.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι, πως έβαλα αυτο το καθαριστικό CD που μου λες, αλλά ΔΕΝ παίζει ΤΙΠΟΤΑ :( Άρα, η λύση είναι να πάρω καινούργιο. Ένα DVD+CD Writer πόσο κοστίζει? Θα μπορώ να το βάλω μόνος μου ή με τεχνικό?
Link to comment
Share on other sites

εξαρτατε απο την συσκευει. Μπορει να κανει απο 30 ευρω μεχρι μερικες χιλιαδες ευρο.τωρα για να το βαλεις αναλογα με της γνωσης σου. εσυ θα κρινις
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ, αν και άσχετος μπορώ αυτό να το εγκαταστήσω μόνος μου?

Θα σου πρότεινα το teac είναι λίγο ακριβότερο αλλά έχει δυο χρόνια εγγύηση.

Πίστεψέ με μια φορά η εγγύηση με χρειάστηκε. :)

Link to comment
Share on other sites

Oti kai na pareis pisteuo oti tha prepei na prosekseis na einai dual layer! Pros to paron den einai poli diadedomena alla mexri na erthei i stigmi na pareis kainourio tha exoun ginei dimofili!
The best preparation for tomorrow... is doing your best today!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ, αν και άσχετος μπορώ αυτό να το εγκαταστήσω μόνος μου?

Δεν είναι πολύ δύσκολο ειδικά αν έχεις ένα ήδη εγκατεστημένο. Βλέπεις τα καλώδια που ήταν πάνω στο παλιό, τα βγάζεις και τα βάζεις στις αντίστοιχες θέσεις του καινούριου. Αν είσαι όμως πολύ άσχετος μην το ρισκάρεις. Ποτε δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει:

Δείτε αυτο - πολύ πλάκα

The best preparation for tomorrow... is doing your best today!
Link to comment
Share on other sites

Παιδία χελπ! Το πήρα αυτό που μου είπατε, το έβαλα σωστά, τα καλώδια εκεί που ήταν και το προηγούμενο, ανοίγει η υποδοχή για να μπει το CD αλλά όταν βάζω ενα CD δεν παίζει ουτέ αυτό που μ είπατε να πάρω το DVD RW ούτε το DVD player που είναι απο κάτω... γιατί? Στο My Computer χάθηκαν τα 2 εικονίδια που είχα, έχω μόνο Floppy, Scanner, C:/ αυτά! Ποιό είναι το λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι και τα δυο primary ή και τα δυο slave??

Απο την πισω μερια εκει που μπαινουν τα καλωδια εχει τρια μικρα jumpers που κλεινουν κυκλωμα ανα δυο. Αν το DVD που εχεις κλεινουν κυκλωμα στο Ρ (primary) βάλε το καινουριο DVD-R σου στο S (slave) ή αναποδα :)

Link to comment
Share on other sites

afto einai pou DEN katalabainw, ti primary, ti slave, ti einai ola afta? Pictures kaneis h kati pou tha me bohthsei? Eimai ENTELWS asextos, aplws anoiksa to PC kai to topothethsa opws htan kai to allo, ta kalwdia... :)
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρεται στο hardware.

 

Στο πίσω μέρος κάθε συσκευής IDE υπάρχουν κάποιες θέσεις για ένα μικρό βύσμα (jumper) που ουσιαστικά βραχυκυκλώνει δύο ακροδέκτες ανάλογα με τι θέλεις να είναι η συσκευή (master ή slave δηλαδή). Μία συσκευή IDE συνδέεται σε ένα κανάλι IDE το οποίο μπορεί να έχει δύο συσκευές συνολικά συνδεδεμένες πάνω του. Αυτές οι δύο συσκευές πρέπει να έχουν ρυθμιστεί με τον τρόπο που περιγράφω, ώστε η μία να είναι master και η άλλη slave.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...