Jump to content

Dual sim κινητό με τη 2η sim σε 3G ή 4G


ljut
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας

Το καλοκαίρι θα ταξιδέψω στη Σιγκαπούρη και γι' αυτό χρειάζομαι ένα δίκαρτο κινητό του οποίου και οι δύο sim να είναι standby (όπως συμβαίνει πλέον με τα περισσότερα δίκαρτα), ώστε να αγοράσω μια ντόπια κάρτα (κυρίως για δεδομένα) και στη δεύτερη sim slot να βάλω την ελληνική.

Ψάχνοντας κατάλαβα πως στα περισσότερα (στην πραγματικότητα σε ΟΛΑ όσα έψαξα) η δεύτερη sim λειτουργεί μόνο σε 2G mode.

Όμως από 1 Απριλίου 2017 στη Σιγκαπούρη καμιά εταιρεία δεν παρέχει 2G δίκτυο (ούτε για φωνητικές κλήσεις ούτε για sms ούτε -φυσικά- για δεδομένα).

Ξέρουμε κάποια κινητά που η δεύτερη sim τους να λειτουργεί ΣΙΓΟΥΡΑ σε 3G ή 4G δίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!

Μπορώ να σου προτείνω το Oneplus 3T το οποίο είναι κινητάρα αλλά δε γνωρίζω το μπάτζετ σου. Ο μόνος λόγος που το έχω υπόψιν μου είναι ότι ίσως να είναι η επόμενη συσκευή μου και έχω δει από σχόλια άλλων ότι υποστηρίζει αυτό που θέλεις.

Κατά τα άλλα είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλες επιλογές... Ψάξε το ανάλογα το μπάτζετ σου!

* Αν είναι πράγματι όπως τα λες και δεν υπάρχουν άλλες επιλογές, ενημέρωσε εδώ να ξέρουμε τι γίνεται... Όχι τίποτα άλλο, αλλά ήθελα και εγώ dual sim μόνο και μόνο για το ενδεχόμενο του εξωτερικού ;)

** Λοιπόν, μετά από λίγο ψάξιμο ιδού 3 links μαζί με κάποιες άλλες προτάσεις , οι περισσότερες από κίνα μεριά:

https://forum.xda-developers.com/oneplus-3t/help/dual-sim-4g-3g-t3518959

https://forum.xda-developers.com/android/help/dual-sim-simultaneous-4g-3g-capable-t3370632/page2

https://whirlpool.net.au/wiki/dual_sim_4g3g_phones

Πάλι προς το 3Τ θα έκλεινα. Ίσως και το Xiaomi Mi5s, ή το LeEco, έτσι για την αλλαγή, απλά δεν ξέρω κατά πόσο μπλέκεις με φλασαρισματα κτλ.

Edited by vag1989

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και σ' ευχαριστώ για την απάντηση @vag1989.

Πάντως, ψάχνοντας εδώ και καιρό τα specs (βέβαια τις πιο πολλές φορές σε κινεζομάγαζα) για τα περισσότερα μοντέλα απ' όσα αναφέρονται στην εμπεριστατωμένη έρευνα που βρήκες πουθενά δεν είδα γραμμένο (από τον τον πωλητή ή και από από τον παραγωγό ακόμη) πως η δεύτερη sim υποστηρίζει δίκτυα ανώτερα από 2G. Αντίθετα δηλωνόταν πως η δεύτερη sim υποστηρίζει 2G δίκτυα.

 

Από την άλλη, στην αυστραλέζικη έρευνα (όπου επίσης έχουν σταματήσει ή θα σταματήσουν σύντομα τη λειτουργία 2G δικτύων ορισμένοι -πάντως όχι όλοι ακόμη- οι πάροχοι) υπάρχουν και περιπτώσεις αναφορών specs προερχόμενων από τις ίδιες τις εταιρείες παραγωγής που αναφέρονται σε υποστήριξη 3G δικτύων από τη δεύτερη sim,

αλλά όταν δεν το λέει ρητά ο ίδιος ο πωλητής (που μπορεί να πουλάει παλιότερη έκδοση κάποιου μοντέλου), δε θα ήταν λίγο (έως αρκετά) παρακινδυνευμένο να αγοράσω κάτι που, όταν πάω να το δοκιμάσω στην πράξη (το καλοκαίρι), μπορεί να δω ότι δεν δουλεύει;

Ειδικά εφόσον δεν προγραμμάτιζα να αλλάξω φέτος την πιο απροβλημάτιστη συσκευή που είχα ever: το 1+1

όταν μάλιστα ο βασικότερος λόγος που σκεφτόμουν να την αλλάξω (μελλοντικά) ήταν το ότι είναι μονόκαρτο.

 

Οπότε προσανατολίζομαι περισσότερο στο να πορευθώ (και να ταλαιπωρηθώ) σαν τον παλιό καιρό, με δύο συσκευές -μια παλιότερη που θα 'χω πεταμένη σε μια τσάντα μόνο για τις κλήσεις από Ελλάδα και το 1+1 κυρίως για δεδομένα- μέχρι (σε λιγότερο από κάνα χρόνο; ) να υποστηρίζεται σίγουρα (και ρητά) η λειτουργία της 2ης sim σε 3G/4G δίκτυα, εφόσον η εγκατάλειψη των 2G δικτύων εξαπλώνεται ταχύτατα στις άλλες ηπείρους (Σιγκαπούρη, ΗΠΑ, Καναδάς, Αυστραλία...).

 

Πάντως σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @vag1989 και το χρόνο σου να βρεις την πολύ ενδιαφέρουσα αυστραλέζικη έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά, ακόμη και το redmi 3s που έχω αυτή την στιγμή, υποστηρίζει στην δεύτερη sim 4g, στο λέω για κάτι οικονομικό, αλλά αν θες να έχεις και μια πολύ καλή συσκευή πας στις προτάσεις που είχες πιο πάνω, θα σου πρότεινα και εγώ το 1+3Τ, μάλλον αυτό θα πάρω και εγώ
Link to comment
Share on other sites

4g στη μια κάρτα και 3g στην άλλη υποστηρίζουν τα κινέζικα mtk με τον mtk6750.Εγώ έχω το Doogee y6 max και κάνει αυτό που λες.Σε αλλα παλιοτερα mtk που έχω δει,η 2η σιμ είναι 2g μόνο.λογικά και αλλα μοντέλα με τους νεότερους mtk θα το υποστηρίζουν

 

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και σ' ευχαριστώ για την απάντηση @vag1989.

Πάντως, ψάχνοντας εδώ και καιρό τα specs (βέβαια τις πιο πολλές φορές σε κινεζομάγαζα) για τα περισσότερα μοντέλα απ' όσα αναφέρονται στην εμπεριστατωμένη έρευνα που βρήκες πουθενά δεν είδα γραμμένο (από τον τον πωλητή ή και από από τον παραγωγό ακόμη) πως η δεύτερη sim υποστηρίζει δίκτυα ανώτερα από 2G. Αντίθετα δηλωνόταν πως η δεύτερη sim υποστηρίζει 2G δίκτυα.

 

Από την άλλη, στην αυστραλέζικη έρευνα (όπου επίσης έχουν σταματήσει ή θα σταματήσουν σύντομα τη λειτουργία 2G δικτύων ορισμένοι -πάντως όχι όλοι ακόμη- οι πάροχοι) υπάρχουν και περιπτώσεις αναφορών specs προερχόμενων από τις ίδιες τις εταιρείες παραγωγής που αναφέρονται σε υποστήριξη 3G δικτύων από τη δεύτερη sim,

αλλά όταν δεν το λέει ρητά ο ίδιος ο πωλητής (που μπορεί να πουλάει παλιότερη έκδοση κάποιου μοντέλου), δε θα ήταν λίγο (έως αρκετά) παρακινδυνευμένο να αγοράσω κάτι που, όταν πάω να το δοκιμάσω στην πράξη (το καλοκαίρι), μπορεί να δω ότι δεν δουλεύει;

Ειδικά εφόσον δεν προγραμμάτιζα να αλλάξω φέτος την πιο απροβλημάτιστη συσκευή που είχα ever: το 1+1

όταν μάλιστα ο βασικότερος λόγος που σκεφτόμουν να την αλλάξω (μελλοντικά) ήταν το ότι είναι μονόκαρτο.

 

Οπότε προσανατολίζομαι περισσότερο στο να πορευθώ (και να ταλαιπωρηθώ) σαν τον παλιό καιρό, με δύο συσκευές -μια παλιότερη που θα 'χω πεταμένη σε μια τσάντα μόνο για τις κλήσεις από Ελλάδα και το 1+1 κυρίως για δεδομένα- μέχρι (σε λιγότερο από κάνα χρόνο; ) να υποστηρίζεται σίγουρα (και ρητά) η λειτουργία της 2ης sim σε 3G/4G δίκτυα, εφόσον η εγκατάλειψη των 2G δικτύων εξαπλώνεται ταχύτατα στις άλλες ηπείρους (Σιγκαπούρη, ΗΠΑ, Καναδάς, Αυστραλία...).

 

Πάντως σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @vag1989 και το χρόνο σου να βρεις την πολύ ενδιαφέρουσα αυστραλέζικη έρευνα.

 

Η αλήθεια είναι ότι εθιξες ένα πολύ σημαντικό θέμα, το οποίο ελάχιστοι γνώριζαν προηγουμένως. Ειδικά αν σκεφτείς την τάση φυγής προς το εξωτερικό που υπάρχει σήμερα, ιδιαίτερα στους νεώτερους, οι περισσότεροι από τους οποίους ψάχνουν μια dual sim συσκευή προηγουμένως ακριβώς για την ανάγκη που περιγράφεις - προσωπική εμπειρία από συνομήλικους φίλους. Οπότε όσοι δεν αλλάζουν κάθε χρόνο συσκευή και βλέποντας την τάση που υπάρχει για κατάργηση των 2g δικτύων, καλό θα ήταν να κάνουν πιο timeproof την επιλογή τους πριν τη μετάβαση στο εξωτερικό παίρνοντας μια συσκευή με τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις.

Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 820 -> Oneplus One -> LG G7 -> Oneplus 8T

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Doogee y6 max και κάνει αυτό που λες.

 

Δηλαδή σου βγάζει αντίστοιχη ένδειξη;

Μήπως, αν δεν είναι δύσκολο, κάποιο screenshot;

Link to comment
Share on other sites

http://i68.tinypic.com/2eg91n6.png

http://i63.tinypic.com/102o580.png

Aυτή τη στιγμή έχω πάνω μια cosmote και μια wind sim.Η κάρτα στην οποία έχεις ενεργοποιήσει τα data,λειτουργεί απο 2g μέχρι 4g και η 2η 2g/3g ανάλογα δηλαδή την κάλυψη του δικτύου.Υπόψιν ότι επειδή το κινητό (όπως και τα περισσότερα άλλωστε) είναι dual standby και όχι dual active όταν μιλάς απο τη sim που δεν έχεις ενεργοποιημένα τα data,η 1η sim δεν έχει ίντερνετ.Ενώ αν μιλάς απο την sim που έχεις ενεργά τα data,γυρνάει απο 4g σε 3g και έχεις ιντερνετ σε 3g καθόλη τη διάρκεια της συνομιλίας.

Απο εκει και πέρα αν σε παίρνει οικονομικά για 3T πιστεύω ότι είναι καλύτερη επιλογή γενικότερα απο τα mtk του 100αρικου..

Επίσης θέλει προσοχή με τις συχνότητες.Αυτά τα mtk που αναφέρω συνήθως υποστηρίζουν τις ευρωπαϊκές συχνότητες δηλαδή 850/900/1900/2100mhz στο 3g και band 1/3/7/8/20 στο 4g.Πρέπει να λοιπόν να τσεκάρεις στη σιγκαπούρη σε ποιες συχνότητες παίζει το δίκτυο τους.

Link to comment
Share on other sites

Aυτή τη στιγμή έχω πάνω μια cosmote και μια wind sim.Η κάρτα στην οποία έχεις ενεργοποιήσει τα data,λειτουργεί απο 2g μέχρι 4g και η 2η 2g/3g ανάλογα δηλαδή την κάλυψη του δικτύου.Υπόψιν ότι επειδή το κινητό (όπως και τα περισσότερα άλλωστε) είναι dual standby και όχι dual active όταν μιλάς απο τη sim που δεν έχεις ενεργοποιημένα τα data,η 1η sim δεν έχει ίντερνετ.Ενώ αν μιλάς απο την sim που έχεις ενεργά τα data,γυρνάει απο 4g σε 3g και έχεις ιντερνετ σε 3g καθόλη τη διάρκεια της συνομιλίας.

Απο εκει και πέρα αν σε παίρνει οικονομικά για 3T πιστεύω ότι είναι καλύτερη επιλογή γενικότερα απο τα mtk του 100αρικου..

Επίσης θέλει προσοχή με τις συχνότητες.Αυτά τα mtk που αναφέρω συνήθως υποστηρίζουν τις ευρωπαϊκές συχνότητες δηλαδή 850/900/1900/2100mhz στο 3g και band 1/3/7/8/20 στο 4g.Πρέπει να λοιπόν να τσεκάρεις στη σιγκαπούρη σε ποιες συχνότητες παίζει το δίκτυο τους.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου @bbbb.

Πάντως, όπως λέει το πρώτο λινκ του @vag1989 https://forum.xda-developers.com/oneplus-3t/help/dual-sim-4g-3g-t3518959 οι απαντήσεις από την ίδια την OnePlus ήταν διφορούμενες και αντιφατικές.

Ως ευχαριστημένος (εδώ κ 2 χρόνια) κάτοχος του OnePlus One θα επέλεγα με σχετική ευκολία το OnePlus 3T

Α) αν η τιμολόγησή του για την ευρωπαϊκή αγορά δεν γινόταν με εξίσωση δολαρίου προς ευρώ (όταν αγόρασα το OnePlus One δεν ίσχυε ακόμη αυτή η πολιτική, οπότε, για να μην αισθάνομαι ότι με κλέβουν, λέω να περιμένω μέχρι και αν υπάρξει κάποια προσφορά, μια που δεν σκέφτομαι να το αγοράσω από Κίνα χωρίς τη διετή εργοστασιακή εγγύηση) και

Β) αν δηλωνόταν από την ίδια την εταιρεία πως η δεύτερη sim υποστηρίζει δίκτυα ανώτερα από 2G (εφόσον αυτός είναι ο βασικότερος λόγος αυτή τη στιγμή που σκέφτομαι την αναβάθμιση)

 

Για την ώρα, η πρώτη συσκευή στην οποία παρατήρησα πως δηλώνεται από τον κατασκευαστή:

Dual Sim Dual Standby

Dual 4G Network

είναι η πάμφθηνη C Note της Umi(Digi) με 130 USD ή 110 (στο AliExpress)

http://www.umidigi.com/page-umidigi_cnote_activity.html

 

Με την επιτάχυνση της κατάργησης των 2G δικτύων φαντάζομαι πως Dual 4G θα είναι σύντομα τα περισσότερα καινούρια μοντέλα.

 

Τέλος, όσον αφορά τη συμβατότητα των συχνοτήτων φαντάζομαι πως είναι αρκετά αξιόπιστο αυτό, που προτείνει και η Singtel.

Link to comment
Share on other sites

To dual 4g 99.9% σε αυτά τα mtk σημαίνει ότι μπορεί να έχει 4g data οποιαδήποτε απο τις 2 κάρτες σιμ όπως γίνεται ήδη στο παράδειγμα που ανέφερα και όχι ότι και οι 2 sim ταυτόχρονα θα συνδέονται σε 4g δίκτυο.Η 2η στο umi μπορει κάλλιστα να είναι μόνο σε 2g ενώ στη καλύτερη θα είναι όπως στο y6 max.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...