Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και συγνωμη προκαταβολικά αν γράφω σε λάθος section.

Εφ όσον πρωτάρης αλλά όχι και πολύ άσχετος στο θέμα android και εφαρμογές,θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Έχω την κλασσική εφαρμογή για το φβ αλλά δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω τη συνομιλία. Κατέβασα το chat messenger ή κάπως έτσι και έκανε τη δουλειά του άψογα όταν ξαφνικά με ενημέρωσαν ότι από τότε οι φίλοι μου στο ΦΒ δεν μπορούν να με δουν online και απλά βλέπουν ένα εικονίδιο κινητού δίπλα από το όνομα μου στη συνομιλία είτε είμαι online είτε όχι.

 

Ίσως να Είναι απλά αυτά που ρωτάω για κάποιους γι αυτό περιμένω κάποιον να με ξεμπερδέψει. Thank you :-)

 

Καλησπερα

Η εφαρμογη παντως του fb, ειναι για πεταμα.. βγαλτην.. οποτε θελει ενημερωνει αν εχεις κατι, η συνομιλια δουλευει επισης οποτε θελει.. πινει μπαταρια πολυ.. πεταμα

Το πιο βολικο ειναι το facebook messenger.. και τι εγινε που σε δειχνει απο κινητο? καλυτερα κιολας..

Επισης, αν δεν εισαι ον στην εφαρμογη, δεν εξακολουθει να σε δειχνει στους αλλους με το κινητο.. μονο οταν ανοιγεις την εφαρμογη..

Δες και το go chat παντως..

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, εχω εγκαταστησει το skype και εχω ενα προβλημα.Οταν δεχομαι μια βιντεοκληση, δηλαδη καποιος αλλος με καλει, μπορω να τον δω κανονικα και εχει και το μικρο παραθυρο που βλεπεις και τον εαυτο σου.Οταν ομως πραγματοποιω εγω μια βιντεοκληση, δηλαδη καλω εγω καποιον, ολη η οθονη δειχνει εμενα και δεν βλεπω τον αλλο.Τι μπορω να κανω;

 

βγαλε αυτη που εχεις, και δοκιμασε με αυτην.. εχει μια καρτελα με advanced settings, ψαξου ;)

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=22668916&postcount=1907

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με root. (Και μετά πχ με ένα Titanium Backup, αλλά όπως και να έχει θέλεις root).

Ευχαριστώ. Θα δω τα tutorials, πως γίνεται, και θα το προσπαθήσω.. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου το htc sense with, που μπορώ να βρω drivers για να δει το PC ..???

Αν χρειάζεσαι το Sense για να βλέπει το PC το κινητό όταν το συνδέεις, το κατεβάζεις από το site της HTC.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα ένα κινητό android hdc a9100 από κίνα και έχω ένα θέμα δεν μπορεί να συνδεθεί με το full σήμα που έχω για μεσα στο σπίτι...ενώ έξω συνδέέται κανονικα με 3g όταν μπαίνω στο σπίτι και πρέπει να αλλάξει δεν βρίσκει τίποτα...έκανα soft reset,hard reset αλλά τίποτα καμια ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

περιεργο. στην αρχικη ρυθμιση δηλωνεις μονο το νουμερο ή και τιποτα αλλο;
Link to comment
Share on other sites

μονο το νουμερο...ξέρεις τι συμβαίνει εκεί που πάς για να επιλέξεις δικτυο gsm ή wcdma το έχει σε γκρίζο και δεν μπορώ να το επιλέξω και όταν πηγαίνω να επιλέξω χειροκίνητα carrirer μου βγάζει μόνο τα 2g vodafone 2g,cosmote 2g αλλά όχι 3g ξέρετε τι μπορώ να κάνω?

 

έκανα hard reset αλλά τίποτα.ξέρετε πώς μπορώ να μπώ σε service mode?μήπως είναι αποεπιλεγμένο από εκεί?φοράει την 2,3,5

Edited by jmilano
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,μήπως γνωρίζει κάποιος τι κάνουμε στον rom manager όταν δεν έχει το μοντέλο της συσκευής μας?

Τότε σημαίνει ότι δεν υποστηρίζεται το κινητό σου και άρα δεν συνιστάται να περάσεις κάτι άλλο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μονο το νουμερο...ξέρεις τι συμβαίνει εκεί που πάς για να επιλέξεις δικτυο gsm ή wcdma το έχει σε γκρίζο και δεν μπορώ να το επιλέξω και όταν πηγαίνω να επιλέξω χειροκίνητα carrirer μου βγάζει μόνο τα 2g vodafone 2g,cosmote 2g αλλά όχι 3g ξέρετε τι μπορώ να κάνω?

 

έκανα hard reset αλλά τίποτα.ξέρετε πώς μπορώ να μπώ σε service mode?μήπως είναι αποεπιλεγμένο από εκεί?φοράει την 2,3,5

 

Network Band GSM 850/900/1800/1900 MHz & 3G WCDMA 900/2100 MHz (προδιαγραφές συσκευής)

Το full σήμα σε ποια συχνότητα διαθέτει το WCDMA?

Αν θέλεις ρώτα και τους τεχνικούς της βοντα μήπως υπάρχει ασυμβατότητα της συσκευής full σήμα και του νέου σου κινητού.

Edited by yiangoun
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου μέχρι χθες επιανε,.το φουλ σήμα 3g είναι στα 2100...το πρόβλημα είναι στο κινητό υπάρχει περίπτωση να χάλασε η κεραία του 3γ;

 

το 2γ πάιζει κανονικότατα και το ντατα

 

μήπως ξερετε από που μπορώ να του περάσω νέο firmware?

Link to comment
Share on other sites

Ok.ευχαριστώ για την απάντηση.μήπως γνωρίζεις πως μπορώ όλ κάνω hard reset μιας κ το factory reset δεν λειτουργεί?μέσω διαφόρων κουμπιών κατά την εκκίνηση του κινητού δεν κατάφερα τίποτα.

 

Sent from my Carl using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις περασει καποια εφαρμογη και δεν του επιτρεπει να αλλαξει;

 

Επισης δοκιμασε να πληκτρολογησεις *#*#4636#*#* και θα σε βγαλει κανονικα σε ενα μενου, στην επιλογη phone info εχει επιλογη να κλειδωσει μονο σε wcdma, δοκιμασε και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

τι εφαρμογη;για πες μου γιατί είμαι λίγο άσχετος...το δοκιμασα αλλά δεν δουλευει η συγκεκριμένη εντολή!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θέλω να συνδεθώ σε ένα wireless με WPA-PSK2 encryption, ο κωδικός του όμως είναι μόνο 4 χαρακτήρες. Όταν τους πατάω δεν μου εμφανίζεται ενεργό το κουμπάκι "Connect" παρα μόνο αφού συμπληρώσω τουλάχιστον 8!

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; (Εκτός απο το να αλλάξω κωδικό φυσικά, που δεν γίνεται γιατί δεν είναι δικό μου το router.)

Έχω Android 2.3.4, Sony Ericsson Xperia Neo V.

 

...και μόλις δοκίμασα ένα πρόγραμμα "WiFi manager" από το Android Market και μου εμφανίζει το κουμπάκι connect αλλά αμέσως αφού γράψω τον κωδικό μου λέει Invalid password.

Edited by CelticHarp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θέλω να συνδεθώ σε ένα wireless με WPA-PSK2 encryption, ο κωδικός του όμως είναι μόνο 4 χαρακτήρες. Όταν τους πατάω δεν μου εμφανίζεται ενεργό το κουμπάκι "Connect" παρα μόνο αφού συμπληρώσω τουλάχιστον 8!

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; (Εκτός απο το να αλλάξω κωδικό φυσικά, που δεν γίνεται γιατί δεν είναι δικό μου το router.)

Έχω Android 2.3.4, Sony Ericsson Xperia Neo V.

 

...και μόλις δοκίμασα ένα πρόγραμμα "WiFi manager" από το Android Market και μου εμφανίζει το κουμπάκι connect αλλά αμέσως αφού γράψω τον κωδικό μου λέει Invalid password.

 

Δυστυχώς οι υπολογιστές είναι πιό έξυπνοι από εμάς. Δεν σε αφήνει να κάνεις connect γιατί δεν μπορεί ο κωδικός να είναι λιγότερο από 8 χαρακτήρες. Αυτοί οι 4 χαρακτήρες που λες μάλλον είναι για κάτι άλλο και όχι ο σωστός κωδικός (εξού και το invalid password)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν εχω pc.προσπαθησα μεσα απο το μενου του κινητου αλλα τιποτα.εχω προσπαθησει με πολλουσ τροπους και συνδυασμους πληκτρων για hard reset αλλα παλι τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως δεν χρειαζεται WIFI ή κινηση δεδομενων σωστα;

 

Ναι είναι μέσω δεδομένων,γι αυτό δεν χρεώνει. Και απλά χρειάζεται να έχει ο άλλος την εφαρμογή,δεν χρειάζεται να κάνεις λογαριασμό πουθενά ή sign in κτλ όπως στο Skype & msn.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι υπολογιστές είναι πιό έξυπνοι από εμάς. Δεν σε αφήνει να κάνεις connect γιατί δεν μπορεί ο κωδικός να είναι λιγότερο από 8 χαρακτήρες. Αυτοί οι 4 χαρακτήρες που λες μάλλον είναι για κάτι άλλο και όχι ο σωστός κωδικός (εξού και το invalid password)

 

Μόνο που στον υπολογιστή μου μπαίνω κανονικά με αυτούς τους 4 χαρακτήρες! Ο κωδικός είναι σωστός, απλά δεν τον δέχεται στο κινητό μου λόγω μεγέθους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Φίλος αγόρασε πριν 1-2 μέρες το GSII προερχόμενος απο iPhone και επειδή εχει ολη την μουσική του στο iTunes ψάχνουμε τρόπο να κάνει sync τα τραγούδια απο το iTunes στο Galaxy. Yπάρχει κάποιο πρόγραμμα;
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Φίλος αγόρασε πριν 1-2 μέρες το GSII προερχόμενος απο iPhone και επειδή εχει ολη την μουσική του στο iTunes ψάχνουμε τρόπο να κάνει sync τα τραγούδια απο το iTunes στο Galaxy. Yπάρχει κάποιο πρόγραμμα;

Είναι απο mp3 ή αγορασμενα; Αν είναι mp3 απλά θα τα αντιγράψει :p

Link to comment
Share on other sites

iTunes to Android sync (WiFi)

 

Easy Phone Tunes - iTunes Sync

 

The Missing Sync for Android

και άλλα πολλά μια απλή αναζήτηση στο μαρκετ και βρίσκεις ότι θέλεις

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...