Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δύο τρόποι υπάρχουν, α) την ώρα που περνάς τον gmail λογαριασμό σου στη νέα συσκευή να ΜΗΝ επιλέξεις την αυτόματη επαναφορά που θα σου ζητήσει αλλά να την κάνεις μόνο σου, χειροκίνητα δηλ, τότε βάζεις αυτές που θες κ β) να μπεις play store ή από την συσκευή σου ή από pc να πας στις εφαρμογές μου κ μια μια που δεν θες να επιλεγεις "να καταργηθεί η .....τάδε εφαρμογή από τις εφαρμογές μου". Αν τι κάνεις από τηλέφωνο μπορείς να πας όλες οι εφαρμογές μου κ πατώντας παρατεταμένα σε μια θα σου δώσει επιλογή για διαγραφή, μπορείς να κανείς κ πολλαπλή.

 

Θέλω να μου πεις πως μπορώ να το κάνω αυτό που τόνισα στο ποστ σου από το pc μου. Να μπω στον λογαριασμό του google play και να τις σβήσω. Μπαίνω μέσα, πατάω να δω τις εφαρμογές μου, τις βλέπω, αλλά δεν βλέπω κάπου επιλογή για διαγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου πεις πως μπορώ να το κάνω αυτό που τόνισα στο ποστ σου από το pc μου. Να μπω στον λογαριασμό του google play και να τις σβήσω. Μπαίνω μέσα, πατάω να δω τις εφαρμογές μου, τις βλέπω, αλλά δεν βλέπω κάπου επιλογή για διαγραφή.

 

Κάνε το από τη συσκευή, είναι πιο εύκολο κ γρήγορο, με παρατεταμένο πάτημα πάνω σε μια την επιλέγει κ μετά μπορείς πατώντας μόνο μια φορά να επιλέξεις κ περισσότερες.

Δεν είμαι μπροστά σε pc να σου πω ακριβώς

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Κάνε το από τη συσκευή, είναι πιο εύκολο κ γρήγορο, με παρατεταμένο πάτημα πάνω σε μια την επιλέγει κ μετά μπορείς πατώντας μόνο μια φορά να επιλέξεις κ περισσότερες.

 

Η συσκευή είναι στο σέρβις και όταν έρθει και το ανοίξω θέλω να συγχρονίσει μόνο όσα θα έχω επιλέξει να μείνουν και όχι όλα.Αρα δεν θα είναι πιο εύκολο, αλλά πιο δύσκολο. Πες μου τον τρόπο από το PC.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι στο σέρβις και όταν έρθει και το ανοίξω θέλω να συγχρονίσει μόνο όσα θα έχω επιλέξει να μείνουν και όχι όλα.Αρα δεν θα είναι πιο εύκολο, αλλά πιο δύσκολο. Πες μου τον τρόπο από το PC.

 

Στο play store >εφαρμογές>πάνω δεξιά ρυθμίσεις κ θα δεις τις εφαρμογές σου>μετά στη στήλη δίπλα από κάθε εφαρμογή έχει επιλογή, οριστική διαγραφή θα κάνεις

Δες τη φωτο να καταλάβεις

[ATTACH]40592[/ATTACH][ATTACH]40592[/ATTACH]

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Στο play store >εφαρμογές>πάνω δεξιά ρυθμίσεις κ θα δεις τις εφαρμογές σου>μετά στη στήλη δίπλα από κάθε εφαρμογή έχει επιλογή, οριστική διαγραφή θα κάνεις

Δες τη φωτο να καταλάβεις

[ATTACH]40592[/ATTACH][ATTACH]40592[/ATTACH]

 

 

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό στον δικό μου υπολογιστή. Μπαίνω στο google play και πατάω ρυθμίσεις. οι επιλογές που έχω είναι:

 

-οι παραγγελίες μου

-ρυθμίσεις

-διαχείριση συσκευής android

 

δεν μου βγάζει πουθενά επιλογή για εφαρμογές.

 

Από την άλλη μπαίνω αριστερά εκεί που λέει Εφαρμογές>Εφαρμογές μου, και τις βλέπω όσες έχω κατεβασμένες, αλλά όχι σε μορφή που μου έβαλες αλλά σε tabs και δεν υπάρχει καμία δυνατότητα για διαγραφή. Επίσης όταν μπαίνω εκεί δεν υπάρχει και το κουμπί των ρυθμίσεων.

 

 

Τι στο καλό συμβαίνει;:worry:

 

edit: Οι φωτο που έβαλες μου βγαίνουν στις "παραγγελίες μου". Αυτές δεν θέλω να τις αφαιρέσω, αλλά μονο κάποιες εφαρμογές που έχω κατεβάσει κατα καιρούς και δεν εμφανίζονται στις παραγγελίες μου (που μάλιστα είναι και αγορασμένες). Είναι στο πεδίο αριστερά όταν μπαίνεις να δεις τις εφαρμογές που έχεις. Και δυστυχώς δεν δίνουν δυνατότητα να τις αφαιρέσω μέσω PC. δεν ξέρω καν αν δίνουν δυνατότητα μέσω τάμπλετ...

Edited by highpriest
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό στον δικό μου υπολογιστή. Μπαίνω στο google play και πατάω ρυθμίσεις. οι επιλογές που έχω είναι:

 

-οι παραγγελίες μου

-ρυθμίσεις

-διαχείριση συσκευής android

 

δεν μου βγάζει πουθενά επιλογή για εφαρμογές.

 

Από την άλλη μπαίνω αριστερά εκεί που λέει Εφαρμογές>Εφαρμογές μου, και τις βλέπω όσες έχω κατεβασμένες, αλλά όχι σε μορφή που μου έβαλες αλλά σε tabs και δεν υπάρχει καμία δυνατότητα για διαγραφή. Επίσης όταν μπαίνω εκεί δεν υπάρχει και το κουμπί των ρυθμίσεων.

 

 

Τι στο καλό συμβαίνει;:worry:

 

edit: Οι φωτο που έβαλες μου βγαίνουν στις "παραγγελίες μου". Αυτές δεν θέλω να τις αφαιρέσω, αλλά μονο κάποιες εφαρμογές που έχω κατεβάσει κατα καιρούς και δεν εμφανίζονται στις παραγγελίες μου (που μάλιστα είναι και αγορασμένες). Είναι στο πεδίο αριστερά όταν μπαίνεις να δεις τις εφαρμογές που έχεις. Και δυστυχώς δεν δίνουν δυνατότητα να τις αφαιρέσω μέσω PC. δεν ξέρω καν αν δίνουν δυνατότητα μέσω τάμπλετ...

 

Λογικά είναι στις "παραγγελίες μου" πατάς εκεί κ θα τις βρεις....

Έχει κ τις εγκατεστημένες άλλα κ ότι άλλο έχεις κατεβάσει.

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι στις "παραγγελίες μου" πατάς εκεί κ θα τις βρεις....

Έχει κ τις εγκατεστημένες άλλα κ ότι άλλο έχεις κατεβάσει.

 

Όχι, στις παραγγελίες έχει μονο αγορασμένες εφαρμογές και παιχνίδια και βιβλία. Ολα αγορασμένα ή δωρεάν για λίγες μέρες και ξανα σε τιμή κανονική.

 

Εγω θέλω να αφαιρέσω εφαρμογές που έχουν κρατηθεί στον λογαριασμό μου. Αν πας αριστερά, Εφαρμογές>Οι εφαρμογές μου θα σου βγάλει ότι έχεις κατεβάσει απο πολύ παλιά. Θα δεις οτι έχει διαφορετικές εφαρμογές απο αυτές που έχεις στις παραγγελίες σου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στις παραγγελίες έχει μονο αγορασμένες εφαρμογές και παιχνίδια και βιβλία. Ολα αγορασμένα ή δωρεάν για λίγες μέρες και ξανα σε τιμή κανονική.

 

Εγω θέλω να αφαιρέσω εφαρμογές που έχουν κρατηθεί στον λογαριασμό μου. Αν πας αριστερά, Εφαρμογές>Οι εφαρμογές μου θα σου βγάλει ότι έχεις κατεβάσει απο πολύ παλιά. Θα δεις οτι έχει διαφορετικές εφαρμογές απο αυτές που έχεις στις παραγγελίες σου.

εννοεις ΟΛΕΣ τις εφαρμογες που εχεις αγορασει κατα καιρους απο διαφορες συσκευες μεχρι και σημερα?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

εννοεις ΟΛΕΣ τις εφαρμογες που εχεις αγορασει κατα καιρους απο διαφορες συσκευες μεχρι και σημερα?

 

Οχι που έχω αγοράσει, αλλά που έχω κατεβάσει (συνήθως δωρεάν) . Ναι αυτο εννοώ. Εχω μέσα εφαρμογές που κατέβασα με το προηγούμενο κινητό μου για την ICS πχ. Είναι παρωχημένες, δεν τις χρειάζομαι και δεν έχω καν αυτο το κινητό πια. Πως μπορώ να τις σβήσω μέσα απο τις εφαρμογές μου; Μετα είναι κάτι παλιά παιχνίδια ή χαζοεφαρμογές ήχων. Δεν με ενοχλούν να βρίσκονται στον λογαριασμό, αλλά αν δεν τις διαγράψω τελικά, κάθε φορά που κάνω συγχρονισμό με καινούρια συσκευή μου περνάει τις περισσότερες απο αυτές μέσα στην συσκευή. Πράγμα που δεν θέλω.

 

Στα Windows phone μπαίνω μέσα στον λογαριασμό μου, επιλέγω ποιες εφαρμογές θέλω να διαγράψω εντελώς ή ποιες δεν θέλω να συγχρονίζουν και γίνεται. Απορώ που κάτι τέτοιο δεν μπορώ να το κάνω στο android.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σου ξεφεύγει φίλε μου.... αυτό που θες γίνεται κ είναι εφικτό, μάλλον κάτι δεν κάνεις όπως πρέπει να το κάνεις, πρόσεξε μήπως δεν έχεις το σωστό λογαριασμό Gmail πχ, τέλος πάντων κάποια λεπτομέρεια...η οποία διαφεύγει...
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Στα Windows phone μπαίνω μέσα στον λογαριασμό μου, επιλέγω ποιες εφαρμογές θέλω να διαγράψω εντελώς ή ποιες δεν θέλω να συγχρονίζουν και γίνεται. Απορώ που κάτι τέτοιο δεν μπορώ να το κάνω στο android.

 

Μπες play store απ'το κινητό σου και επέλεξε "οι εφαρμογές μου". Μόλις δεις τις εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες εκείνη τη στιγμή στη συσκευή, σύρε την οθόνη προς τα αριστερά για να εμφανιστούν "Όλες" όσες υπάρχουν στον λογαριασμό σου.

Πάτα παρατεταμένα στην πρώτη που θέλεις να διαγράψεις οριστικά απ'τον λογαριασμό (χωρίς να την ανοιξεις) μέχρι να γίνει μπλε. Μετά άρχισε να σκρολάρεις προς τα κάτω επιλέγοντας απλώς τις επόμενες (δεν χρειάζεται παρατεταμένο πάτημα μετά) και όταν τις επιλέξεις όλες, πάτα το "Κατάργηση" που θα έχει εμφανιστεί ήδη απ'τη στιγμή που θα έχεις τσεκάρει την πρώτη προς διαγραφή εφαρμογή.

 

Λογικά αυτό θες..:)

 

Edit: τώρα είδα ότι η συσκευή βρίσκεται στο σέρβις..:(

Link to comment
Share on other sites

Κάτι σου ξεφεύγει φίλε μου.... αυτό που θες γίνεται κ είναι εφικτό, μάλλον κάτι δεν κάνεις όπως πρέπει να το κάνεις, πρόσεξε μήπως δεν έχεις το σωστό λογαριασμό Gmail πχ, τέλος πάντων κάποια λεπτομέρεια...η οποία διαφεύγει...

 

 

Σαν τι κάνω λάθος;

Ανοιγω google play. Ειμαι στον λογαριασμό μου. Ανοιγω απο αριστερα εκει που λέει Εφαρμογες. Μετά λέει Εφαρμογές μου. Ανοιγουν σε κουτάκια στην σελίδα όσα έχω κατεβάσει κατα καιρους. Αυτά θέλω να διαγράψω. Ας μου υποδείξει κάποιος τον τρόπο.

 

Αυτά που έχω μέσα στο παραγγελίες μου στο δεξί μέρος στις ρυθμίσεις δεν είναι μεσα στο εφαρμογές μου στο αριστερό μέρος. Απο τα παραγγελίες μου δεν θέλω να διαγράψω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

λιγο που τσεκαρα απο το pc μου δεν νομιζω να γινεται παρα μονο απο το κινητο

η εκτος αν μου διεφυγε και εμενα κατι

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι κάνω λάθος;

Ανοιγω google play. Ειμαι στον λογαριασμό μου. Ανοιγω απο αριστερα εκει που λέει Εφαρμογες. Μετά λέει Εφαρμογές μου. Ανοιγουν σε κουτάκια στην σελίδα όσα έχω κατεβάσει κατα καιρους. Αυτά θέλω να διαγράψω. Ας μου υποδείξει κάποιος τον τρόπο.

 

Αυτά που έχω μέσα στο παραγγελίες μου στο δεξί μέρος στις ρυθμίσεις δεν είναι μεσα στο εφαρμογές μου στο αριστερό μέρος. Απο τα παραγγελίες μου δεν θέλω να διαγράψω κάτι.

 

[ATTACH]40602[/ATTACH] πρέπει να πας στις "όλες" όχι στις "εγκατεστημένες". εκεί πατάς παρατεταμένα πάνω σε μια και μετά με απλό πάτημα σε καθεμία που θες να σβησεις με πολλαπλή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειπε οτι θελει εναν τροπο απο το pc οχι απο το κινητο

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Απο το ταμπλετ ξέρω ρε παιδια!

το θέμα είναι να μην μου τις κατεβάσει όλες μόλις γυρίσει απο το σερβις και βάλω gmail και συγχρονίσει, και μετά να τις βγάλω απο εκει.

Αυτο θέλω να αποφύγω.

Link to comment
Share on other sites

λιγο που τσεκαρα απο το pc μου δεν νομιζω να γινεται παρα μονο απο το κινητο

η εκτος αν μου διεφυγε και εμενα κατι

 

Ακριβώς το ίδιο βλέπω κι εγώ αυτή τη στιγμή με windows 8.1, μάλλον δεν γίνεται απ'το pc.. έτσι τις βγάζει σε μένα και δεν βρίσκω πουθενά επιλογή διαγραφής. Αν φαίνεται κάτι γιατί φωτογραφισα την οθόνη..

 

[ATTACH]40604[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Ανατρέξτε λίγο στη φώτο που ανέβασα πριν... εμένα μου δίνει επιλογή διαγραφής.... Δεν έχει σχέση τι έκδοση Windows έχει κάποιος. Σίγουρα δεν είμαι ο μόνος που μπορώ να διαγράψω μια παλαιά εφαρμογή κ να μην μου την εμφανίζει.

Edit:μια από τις επιλογές λέει "οριστική διαγραφή"

Edited by dimitris762
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Ανατρέξτε λίγο στη φώτο που ανέβασα πριν... εμένα μου δίνει επιλογή διαγραφής.... Δεν έχει σχέση τι έκδοση Windows έχει κάποιος. Σίγουρα δεν είμαι ο μόνος που μπορώ να διαγράψω μια παλαιά εφαρμογή κ να μην μου την εμφανίζει.

 

Όσο κι αν έψαξα δεν μπόρεσα να βγω σε αυτή την οθόνη που έβαλες, ίσως αν έλεγες ξανά τα βήματα ένα προς ένα.. να βοηθήσουμε τον φίλο δηλαδή.:)

Link to comment
Share on other sites

Ανατρέξτε λίγο στη φώτο που ανέβασα πριν... εμένα μου δίνει επιλογή διαγραφής.... Δεν έχει σχέση τι έκδοση Windows έχει κάποιος. Σίγουρα δεν είμαι ο μόνος που μπορώ να διαγράψω μια παλαιά εφαρμογή κ να μην μου την εμφανίζει.

Edit:μια από τις επιλογές λέει "οριστική διαγραφή"

 

Η οθόνη που έβαλες ειναι στις παραγγελίες στις ρυθμίσεις δεξια και όχι στις εφαρμογές μου αριστερα.

Εμενα μου βγαζει αυτο που λέει ο Μακης206

Link to comment
Share on other sites

Τότε παίδες η μόνη λύση είναι από τη συσκευή τηλεφώνου, στις εφαρμογές μου >όλες οι εφαρμογές >κ επιλέγουμε από εκεί να γίνουν διαγραφή.
sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν οι διαγραφές των άχρηστων εφαρμογών γίνεται μόνο από το κινητό και όχι από τον ιστότοπο

https://support.google.com/googleplay/answer/2677163?hl=el

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν οι διαγραφές των άχρηστων εφαρμογών γίνεται μόνο από το κινητό και όχι από τον ιστότοπο

https://support.google.com/googleplay/answer/2677163?hl=el

 

Που ήσουν χθες, να μας έσωνες από το ψάξιμο;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Που ήσουν χθες, να μας έσωνες από το ψάξιμο;:lol:

 

Κι εγω ειχα ριξει πολύ ψαξιμο και καποιος φιλος μου το ειχε πει εδώ ότι μονο από το κινητο γινεται...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Που ήσουν χθες, να μας έσωνες από το ψάξιμο;:lol:

:lol:...Και εγώ το έψαχνα μέρες τώρα και τελικά το βρήκα :)

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...