Jump to content

Leagoo m8


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλό κινητό παιδιά. Το έχει πάρει η αδερφή μου πριν κάνα 2μηνο από Ελλάδα στα 95 με εγγύηση και καθαρη Rom πετάει. Χθες το έκανα και αναβάθμιση σε 6αρα πάει τρενο. Η δε οθόνη καταπληκτική σαν amoled είναι απλά σε 720p ανάλυση. Το μόνο μείον ότι είναι λίγο βαρύ και έχει μέγεθος αλλά για γυναίκα είναι ότι πρέπει μιας και τις πέφτουν συνέχεια τα κινητά οπότε η προφύλαξη είναι πολύ σημαντική.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ καλό κινητό παιδιά. Το έχει πάρει η αδερφή μου πριν κάνα 2μηνο από Ελλάδα στα 95 με εγγύηση και καθαρη Rom πετάει. Χθες το έκανα και αναβάθμιση σε 6αρα πάει τρενο. Η δε οθόνη καταπληκτική σαν amoled είναι απλά σε 720p ανάλυση. Το μόνο μείον ότι είναι λίγο βαρύ και έχει μέγεθος αλλά για γυναίκα είναι ότι πρέπει μιας και τις πέφτουν συνέχεια τα κινητά οπότε η προφύλαξη είναι πολύ σημαντική.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Το απλο πηρε. Οχι το pro.

Link to comment
Share on other sites

Το απλο πηρε. Οχι το pro.

Leagoo m8 ναι έχει 63 στην Κίνα. Το pro έχει dual camera δεν πρέπει να έχει άλλες διαφορές.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Leagoo m8 ναι έχει 63 στην Κίνα. Το pro έχει dual camera δεν πρέπει να έχει άλλες διαφορές.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Εχει και το 4g

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρήγγειλα δυο Leagoo M8 pro από το κατάστημα super Egrow Group του Aliexpress.

Ένα χρυσαφί δώρο για την κόρη μου κι ένα γκρι για μένα σε τιμή προσφοράς 148€ και τα δυο.

Πλήρωσα με κάρτα και ξεκίνησε η αποστολή τους τέλος Μαΐου.

Έφτασε στο Βενιζέλος 4/06/17.

Μέχρι να περάσει τελωνείο και να μου το παραδώσουν τα ΕΛΤΑ πήγε 26/07/17.

Στην παραλαβή πλήρωσα 28€ τελωνείο :cool:

Βιντεοσκόπησα το άνοιγμα των πακέτων για παν ενδεχόμενο και τα κινητάκια ήταν "λουστρίνια".

Ενεργοποίησα το δικό μου. Τράβηξα βίντεα, φωτογραφίες και σέλφις, άνοιξα προγράμματα gmailια, facebookια, κλπ...

Σφαίρα !!! Τέλεια εικόνα, στιβαρό στο κράτημα, υπάκουο και γρήγορο! Κάλυπτε με το παραπάνω τις απαιτήσεις μου.

Άνοιξα και της κόρης μου χωρίς κάρτα για να δώ αν δουλεύει και άνοιξε μια χαρά.

Όταν της το έδωσα μιλάμε για πανηγύρια διότι και λόγω της αναμονής είχε πολλαπλασιαστεί η επιθυμία.

Το χαλβαδιάζαμε στα revews στο youtube σε σαιτ παρουσιάσεων κλπ.

Κι εδώ αρχίζει το δράμα!

Η πίσω διπλή κάμερα και όλος ο μηχανισμός (cameras, flash, fingerprint) δεν δούλευαν και η σέλφι κάμερα δουλεύει με ανάποδη εικόνα!

Τραβάω βίντεο την φάση ενώ παράλληλα δίνω στην κόρη μου που ήταν απαρηγόρητη, το δικό μου (τι να κάνω ο ταλαίπωρος πατέρας).

Στέλνω μήνυμα στο aliexpress και κοτσάρω και τα βίντεο που δεν επιδέχονταν αμφισβήτησης ότι δεν υπήρξε πρόβλημα χρήσης.

Παράλληλα προσπαθώ ξεπερνώντας το αρχικό σοκ να καταλάβω περί τίνος επρόκειτο.

Από την Egrow μου προτείνουν να κάνω hard reset. Το κάνω.... Τίποτα η κάμερα δεν δουλεύει.

Προφανώς ειναι κατασκευαστικό πρόβλημα συνδεσμολογίας ή κάτι τέτοιο τεσπα.

Ανοίγω despute στο aliexpress και ζητάω να μου στείλουν καινούριο και να παραλάβουν με δικά τους έξοδα το χαλασμένο.

Μου προτείνουν να κλείσω το dispute και να το πάω σε τεχνικό να τους πω πόσο κάνει!

Καταλαβαίνετε, καινούριο κινητό και να το ξεκινήσω με επισκευή!

Στους τεχνικούς που το πήγα μου είπαν 1. Ότι χάνω την εγγύηση και 2. Ότι δεν εγγυούνται ότι το πρόβλημα θα αποκατασταθεί!

Μου ζητούν να το στείλω πίσω με δικά μου έξοδα και να το επισκευάσουν και να μου το ξαναστείλουν ή να μου εμβάσουν 74€!

Δηλαδή 30€ στα ΕΛΤΑ και άλλα 14 στο τελωνείο συν την χρονική ταλαιπωρία! Δηλαδή θα έχω πετάξει 58€ χωρίς τίποτα στο χέρι!!!

Όλη αυτή η διαδικασία και ο παιδεμός έχει ξεκινήσει από τις 26/07/17 και θα κλείσει στις 9/08/018

Το aliexpress ως έχων την επιδιαιτησία προτείνει δυο λύσεις

1. Να μου σταλούν 14,8€ και να κλείσει το θέμα ή

2. να μου σταλούν 74€ αφού με δικά μου έξοδα στείλω την συσκευή πίσω!

Το ότι εγώ πλήρωσα για μια καινούρια συσκευή και αυτοί μου έστειλαν μια που δεν λειτουργεί,

θα το πληρώσω 30 συν 14 για να πάρω τα χρήματα μου πίσω!!! Έλεος :(

Είμαι ακόμα σε διαπραγμάτευση και θα σας ενημερώσω περεταίρω.

Υ.Γ. Αν κάποιος έχει κάποια χρήσιμη πρόταση εννοείται ότι είναι ευπρόσδεκτη.

Edited by SPOOKY
λάθε βιώσας
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είσαι τυχερός που στο τελωνείο πλήρωσες μόνο 14€ και όχι 39 όπως οι περισσότεροι, κατά πάσα πιθανότητα έχουν τοποθετήσει ανάποδα την μπροστά κάμερα και οι πίσω μαζί με τον αισθητήρα ή είναι ασύνδετα τα βισματα ή τα καλώδια μπλεγμένα. Το άνοιξες για να δεις; Υποθέτω φυσικά ότι εάν το ανοίξεις χάνεις την εγγύηση.

Πρόταση μου, προσπάθησε να πάρεις πίσω περισσότερα χρήματα για επισκευή και κράτα το, ούτως ή άλλως πλέον οι αγορές από Κίνα με το τελωνείο έχουν γίνει ασύμφορες. Το ρίσκο της εγγύησης όσοι παραγγέλνουν από εκεί το γνωρίζουν - γνωρίζουμε και το αξιολογούμε ανάλογα.

Edited by mic31
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα δυο Leagoo M8 pro από το κατάστημα super Egrow Group του Aliexpress.

Ένα χρυσαφί δώρο για την κόρη μου κι ένα γκρι για μένα σε τιμή προσφοράς 148€ και τα δυο.

Πλήρωσα με κάρτα και ξεκίνησε η αποστολή τους τέλος Μαΐου.

Έφτασε στο Βενιζέλος 4/06/17.

Μέχρι να περάσει τελωνείο και να μου το παραδώσουν τα ΕΛΤΑ πήγε 26/07/17.

Στην παραλαβή πλήρωσα 28€ τελωνείο :cool:

Βιντεοσκόπησα το άνοιγμα των πακέτων για παν ενδεχόμενο και τα κινητάκια ήταν "λουστρίνια".

Ενεργοποίησα το δικό μου. Τράβηξα βίντεα, φωτογραφίες και σέλφις, άνοιξα προγράμματα gmailια, facebookια, κλπ...

Σφαίρα !!! Τέλεια εικόνα, στιβαρό στο κράτημα, υπάκουο και γρήγορο! Κάλυπτε με το παραπάνω τις απαιτήσεις μου.

Άνοιξα και της κόρης μου χωρίς κάρτα για να δώ αν δουλεύει και άνοιξε μια χαρά.

Όταν της το έδωσα μιλάμε για πανηγύρια διότι και λόγω της αναμονής είχε πολλαπλασιαστεί η επιθυμία.

Το χαλβαδιάζαμε στα revews στο youtube σε σαιτ παρουσιάσεων κλπ.

Κι εδώ αρχίζει το δράμα!

Η πίσω διπλή κάμερα και όλος ο μηχανισμός (cameras, flash, fingerprint) δεν δούλευαν και η σέλφι κάμερα δουλεύει με ανάποδη εικόνα!

Τραβάω βίντεο την φάση ενώ παράλληλα δίνω στην κόρη μου που ήταν απαρηγόρητη, το δικό μου (τι να κάνω ο ταλαίπωρος πατέρας).

Στέλνω μήνυμα στο aliexpress και κοτσάρω και τα βίντεο που δεν επιδέχονταν αμφισβήτησης ότι δεν υπήρξε πρόβλημα χρήσης.

Παράλληλα προσπαθώ ξεπερνώντας το αρχικό σοκ να καταλάβω περί τίνος επρόκειτο.

Από την Egrow μου προτείνουν να κάνω hard reset. Το κάνω.... Τίποτα η κάμερα δεν δουλεύει.

Προφανώς ειναι κατασκευαστικό πρόβλημα συνδεσμολογίας ή κάτι τέτοιο τεσπα.

Ανοίγω despute στο aliexpress και ζητάω να μου στείλουν καινούριο και να παραλάβουν με δικά τους έξοδα το χαλασμένο.

Μου προτείνουν να κλείσω το dispute και να το πάω σε τεχνικό να τους πω πόσο κάνει!

Καταλαβαίνετε, καινούριο κινητό και να το ξεκινήσω με επισκευή!

Στους τεχνικούς που το πήγα μου είπαν 1. Ότι χάνω την εγγύηση και 2. Ότι δεν εγγυούνται ότι το πρόβλημα θα αποκατασταθεί!

Μου ζητούν να το στείλω πίσω με δικά μου έξοδα και να το επισκευάσουν και να μου το ξαναστείλουν ή να μου εμβάσουν 74€!

Δηλαδή 30€ στα ΕΛΤΑ και άλλα 14 στο τελωνείο συν την χρονική ταλαιπωρία! Δηλαδή θα έχω πετάξει 58€ χωρίς τίποτα στο χέρι!!!

Όλη αυτή η διαδικασία και ο παιδεμός έχει ξεκινήσει από τις 26/07/17 και θα κλείσει στις 9/08/018

Το aliexpress ως έχων την επιδιαιτησία προτείνει δυο λύσεις

1. Να μου σταλούν 14,8€ και να κλείσει το θέμα ή

2. να μου σταλούν 74€ αφού με δικά μου έξοδα στείλω την συσκευή πίσω!

Το ότι εγώ πλήρωσα για μια καινούρια συσκευή και αυτοί μου έστειλαν μια που δεν λειτουργεί,

θα το πληρώσω 30 συν 14 για να πάρω τα χρήματα μου πίσω!!! Έλεος :(

Είμαι ακόμα σε διαπραγμάτευση και θα σας ενημερώσω περεταίρω.

Υ.Γ. Αν κάποιος έχει κάποια χρήσιμη πρόταση εννοείται ότι είναι ευπρόσδεκτη.

 

 

Δύο είναι οι λύσεις...

Είτε το κρατάς και παζαρεύεις μερική επιστροφή χρημάτων, ώστε να το πας σε κάποιον για επισκευή είτε το στέλνεις και ζητάς πίσω τα χρήματά σου.

Στο δεύτερο σενάριο, νομίζω ότι το κόστος επιστροφής μέσω Ελ.Τα. δεν θα ξεπεράσει τα 10€ (9,20€ η συστημένη ακανόνιστη επιστολή 500 γραμμαρίων για Κίνα).

Προσωπικά, θα προσπαθούσα να πάρω 40-50€ partial refund...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στα 72€ στο banggood μαζι με μεθοδο χωρις τελωνεια. Λεω να τσιμπησω ενα. Αλλα εχει μονο διαθεσιμο το χρυσο οχι το γκρι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω το κινητό 4 μηνες ολα καλα κι ωραια και ξαφνικα μια μερα δεν αναγνωρίζει καμία κάρτα σιμ και στις δυο υποδοχες.Ολα τα υπόλοιπα δουλευουν ενταξει αλλα τηλεφωνο δεν εχω γιατι δεν υπαρχει σιμ.Δοκιμασα και αλλες σιμ ολων των εταιρειων αλλα τιποτε εκανα και reset,hard reset αλλα τίποτε. Καμμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω το κινητό 4 μηνες ολα καλα κι ωραια και ξαφνικα μια μερα δεν αναγνωρίζει καμία κάρτα σιμ και στις δυο υποδοχες.Ολα τα υπόλοιπα δουλευουν ενταξει αλλα τηλεφωνο δεν εχω γιατι δεν υπαρχει σιμ.Δοκιμασα και αλλες σιμ ολων των εταιρειων αλλα τιποτε εκανα και reset,hard reset αλλα τίποτε. Καμμια ιδεα;

 

Περνά ξανά ΡΟΜ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Περνά ξανά ΡΟΜ

Πως; αν μπορεις περιληπτικα με ποιο προγραμμα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω πάρει από το καλοκαίρι αυτό το leagoo M8 https://www.skroutz.gr/s/11201373/Leagoo-M8-16GB.html

 

Το κινητό έχει κάποια ψιλοπροβληματάκια που με κανα reboot, συνήθως λύνονται:

  • καμια φορά, παρότι το κινητο έχει δυνατό τον ήχο, δεν χτυπάει στις κλήσεις,
  • οσα app για call recording και να έχω κατεβάσει, μερικά τηλέφωνα τα γράφει, μερικά όχι
  • 3-4 φορές μου έχει χαλάσει το layout που έχω φτιάξει στην επιφάνια εργασίας, έχει χάσει widget, και έχει φτιάξει κενές καρτέλες που δεν σβήνονται.
  • Έχει πολλά άχρηστα προγραματάκια συν μία αρχική καρτέλα με search σε amazon, yandex, wikipedia κλπ.

 

Είπα λοιπόν να δω μήπως και μπορώ να βάλω καμια άλλη ΡΟΜ. Βρήκα για παράδειγμα αυτή https://forum.xda-developers.com/android/development/6-0-lazy-s-debloated-rom-leagoo-m8-t3574816

Επειδή δεν ξέρω καλά αγγλικά, αυτή έχει προβλήματα? Δηλαδή να μην δουλεύει κάτι (πχ. δαχτυλιδικό αποτύπωμα)? Έχετε να προτίνετε κάποια καλύτερη? ϊσως σε android 7?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνω για φθηνο τηλ. μεγαλο και να είναι VFM με ολη την σημασια,εβλεπα στο yοutube reviews και επεσα πανω σε αυτό οπου ο τυπος στα review του για το leagoo m8 pro λεει τα καλυτερα και μαλιστα το αποκαλει το καλυτερο τηλ. που μπορει να αγορασει κανεις για αυτά τα λεφτα με διαφορα

!

Με κατω από 80 ευρω(77 για την ακριβεια!) που βγαινει σημερα και χωρις τον φοβο τελωνειου είναι καλο deal?

Υπαρχει καποιος εδώ μεσα που να εχει το leagoo M8 pro ας μας πει αν μπορει μετα από καιρο τα + και τα - του τηλ. και αν του εχει παρουσιασει καποιο χοντρο πρόβλημα όπως του φιλου πιο πισω με την καμερα?

Eιναι οντος το καλυτερο τηλ. για κατω από 100$,γιατι αν είναι οντος το καλυτερο για 100$ τοτε είναι κλεψια στα 77 ευρω που βγαινει τελικη τιμη!

Link to comment
Share on other sites

Αναλογος το κινεζικο. Υπαρχουν κινεζικα που εχουν απροβληματιση ρομ και δουλευουν ρολοι. Απλα θελει λιγο ψαξιμο. H Leagoo δεν ειναι μεσα σε αυτες

 

Δηλ. εγω τωρα τελευταια που γλυκοκοιτάζω κατι M8 pro,kiicaa mix και S8 της leagoo λες να μην λογο ρομ?

Γιατι σε αυτά τα λεφτα με αυτά τα σπεκς με γοριλακη 4 καλες καμερες και καλα reviews ημουν σχεδόν ψημένος για ένα από τα τρια!

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. εγω τωρα τελευταια που γλυκοκοιτάζω κατι M8 pro,kiicaa mix και S8 της leagoo λες να μην λογο ρομ?

Γιατι σε αυτά τα λεφτα με αυτά τα σπεκς με γοριλακη 4 καλες καμερες και καλα reviews ημουν σχεδόν ψημένος για ένα από τα τρια!

Το.Μ8 ΠΡΟ που έχω πάρει στη μάνα μου βγήκε απροβληματιστο.

Προσωπική εμπειρία

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα πήρα το τηλέφωνο παρουσιάζει πρόβλημα στο βίντεο ( όχι youtube)στο άνοιγμα του ενώ ξεκινάει κανονικά ξαφνικά γίνεται πράσινο καμμία λύση; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!
Link to comment
Share on other sites

Το έχει η γυναίκα μου από τον Ιούλιο, μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα. Πέρασα και την αναβάθμιση που ήρθε, καθυστέρησε στην εγκατάσταση αλλά όλα δουλεύουν τέλεια. Το μόνο '' πρόβλημα " η μπαταρία του που την καταβροχθίζει σαν τρελό. Ίσως φταίει το wifi και το Bluetooth που μένεουν συνέχεια ανοιχτά. Όταν τα κλέινεις κρατάει πολύ περισσότερο.

Για 83 € πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα πήρα το τηλέφωνο παρουσιάζει πρόβλημα στο βίντεο ( όχι youtube)στο άνοιγμα του ενώ ξεκινάει κανονικά ξαφνικά γίνεται πράσινο καμμία λύση; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

 

 

λυση: πιθανον να εχεις παλια ρομ βαλε απο δω αυτην και εισαι αρχηγος https://www.needrom.com/download/leagoo-m8-2/#

Edited by Running_Rabbit
Link to comment
Share on other sites

Εχω το m8 απο το καλοκαιρι ειναι αψογο σε ολα του η οθονη 5.7 και με το miravision το ρυθμιζεις και νομιζεις οτι εχεις 1080p οθονη χαιρεσαι να σερφαρης και γενικα που το εχεις και με την καταληλη ρομ χωρις trojan ειναι σουπερ για τα λεφτα του αυτην την ρομ και ξενιασες απο trojan https://www.needrom.com/download/leagoo-m8-2/#
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
εχω 2 tempered glass και μια θηκη σιλιοκονης. οποιος τα θελει τσαμπα να μου πει
Αδερφέ έχεις πμ

 

Στάλθηκε από το K6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σήμερα βγήκε νέα αναβάθμιση για το παραπάνω τλφ.

Ξέρει κάποιος τι αναβαθμίζει στη συσκευή;

 

ΤΟ ΑΠΛΟ 'Η ΤΠ ΠΡΟ?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Leagoo m8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...