Jump to content

Τα όμορφα Ελληνικά νησιά


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια είναι τα ομορφότερα ελληνικά νησιά;  

261 members have voted

  1. 1. Ποια είναι τα ομορφότερα ελληνικά νησιά;

    • Δωδεκάνησα
      29
    • Κρήτη
      35
    • Κυκλάδες
      79
    • Επτάνησα
      63
    • Εύβοια
      8
    • Νησιά Σαρωνικού
      2
    • Νησιά Βορείου Αιγαίου
      24
    • Βόρειες Σποράδες
      11
    • Αλλα,ποια;
      10


Recommended Posts

Μια και μαζευτήκαμε πολλοί Κερκυραίοι, έχει βρει κανείς θέση σε αεροπλάνο για Πάσχα; Αργησα και τώρα δεν βρίσκω τίποτα....
KCB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 211
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η Κερκυρα ειναι οντως το πιο ομορφο νησι στην Ελλαδα.Ολα τα ωησια εχουν τη χαρη τους βεβαια αλλα Κερκυρα...:) ΜΑΚΡΑΝ η ομορφοτερη πολη της Ελλαδας και μια απο της ομορφοτερες της Ευρωπης.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

πολύ τοπικιστές οι κερκυραίοι απο ότι βλέπω.κι εγώ ήρθα κέρκυρα αλλά πέρα απο την παλαιοκαστρίτσα ,την σχετικά ωραία πόλη σας, το αχίλλειον δε με εντυπωσίασε τίποτα άλλο.
Link to comment
Share on other sites

την σχετικά ωραία πόλη σας

 

ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ? ? ? ? ?

Αυτή που χτίσαν οι Ενετοί , αυτή τη πόλη που είναι λες και βγήκε από παραμύθι ?

Ενα παραμύθι είναι η Κέρκυρα ένα απίστευτο υπέροχο παραμύθι

Παντού μουσικές χρώματα αρώματα φωνές γέλια τραγούδι λουλούδια παλάτια κήποι , πράσινο

Με μια ιστορία πολιτισμού απίστευτη

Το τραγικό είναι η σημερινή της κατάντια , που αντί να είναι πολιτισμικό κέντρο όπως θα έπρεπε είναι ένα τουριστικό νησί που το μόνο που τους νοιάζει όλους είναι το χρήμα .............. ( αμάν αυτό το χρήμα καταστρέφει και πολιτισμούς )

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει σε αρκετά ελληνικά νησιά, και στο καθένα βρήκα και κάτι (πλήν Μυκόνου). Τα μεγάλα και γνωστά νησιά (Ρόδος 2, Κρήτη 3, Κέρκυρα 2, Κώς) έχουν τα καθένα την ομορφιά του, όπως και τα μικρότερα. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο, ακόμα και τα ξερονήσια τύπου Κύθνου, έχουν κάτι που σε τραβάει.

 

Είναι γεγονός ότι οι Άγγλοι έχουν πολύ καλά τουριστικά πακέτα. Αλλά, ρε παιδιά, αν θέλετε clubbing, υπάρχει ένα μέρος το οποίο είναι πολύ πιο κοντά στην Ελλάδα από Ibiza, και μιλάμε και την ίδια γλώσσα: Αγία Νάπα (Κύπρος). Οι Άγγλοι για να καταλάβετε μας είχαν βγάλει τραγούδι προ μερικών ετών. (Do you really like it, Cyprus is wicked! Ayia Napa, για όσους θυμούνται).

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο, ακόμα και τα ξερονήσια τύπου Κύθνου, έχουν κάτι που σε τραβάει.

 

Κύθνος: όταν λέμε ξερονήσι το εννοούμε. Τα ψηλότερα δέντρα είναι τα μαρούλια!

Δεν λέω, είναι ερημικά και για λίγες μέρες απομόνωση ίσως είναι καλά αλλά προσωπικά δεν το συγκρίνω καν με τα καταπράσινα νησιά στο Ιόνιο.

KCB
Link to comment
Share on other sites

την σχετικά ωραία πόλη σας

 

Το τραγικό είναι η σημερινή της κατάντια , που αντί να είναι πολιτισμικό κέντρο όπως θα έπρεπε είναι ένα τουριστικό νησί που το μόνο που τους νοιάζει όλους είναι το χρήμα .............. ( αμάν αυτό το χρήμα καταστρέφει και πολιτισμούς )

 

Κρατάει χρόνια αυτή η κατάντια και αντί να βάζουν μυαλό, κάθε χρόνο τα κάνουν χειρότερα. Όλοι με τα μούτρα στον ασθμαίνοντα τουρισμό και να κατακλέβουν και τον κόσμο για να βγάλουν τα σπασμένα από τις προηγούμενες χρονιές. Και γενικά νοοτροπία νεόπλουτων.:mad:

 

 

Βλέπω πάντως τόσοι Κερκυραίοι αλλά δεν πηγαίνει κανείς στα πάτρια εδάφη για διακοπές.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Η υπογραφη μου τα λεει ολα... ;) Αν και Πειραιωτης γεννημα θρεμα (μεχρι τα 22 μου) 10 χρονια τωρα που ζω εδω δεν την αλλαζω την Σαντορινη με κανενα αλλο νησι και εχω παει σε πολλα εκτος επτανησων που ειναι το ονειρο μου να επισκευθω μια μερα.. :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evlepa proxthes mia ekpomph sthn ERT SAT poy provalle tis omorfies ths Eyvoias.

Entyposiasthka.Yparxoyn tosa polla eidylliaka merh perikyklomena apo pyknh vlasthsh kai apo thn katagalanh thalassa.Einai apithana...

Link to comment
Share on other sites

H ERT SAT έχει τρομερά αφιερώματα σε διάφορα μέρη της Ελλάδα τα οποία αξίζουν παρακολούθησης, για όσους είναι στο εξωτερικό και λσμβάνουν το σήμα της.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ίσως φταίει που έκανα στρατό εκεί αλλά η Μυτιλήνη δεν μου άρεσε, ειδικά η πόλη. Μόλυβο μόνο μου άρεσε αν και πήγα χειμώνα και δεν κυκλοφορούσε ούτε γάτα. Θα ήθελα να ξαναπάω πάντως σαν πολίτης να δω μήπως αλλάξω γνώμη :)
KCB
Link to comment
Share on other sites

γενικοτερα η Ελλαδα εχει αξιολογα νησια αλλα κατεμε τα καλυτερα νησια ειναι..Κερκυρα,Ροδος,Πορος,Κως,Σαμοθρακη,Λεσβος.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια η Κερκυρα αξιζει για ενα νεαρο ζευγαρι? ( :love: :music: ) Ξερετε, ωραιες παραλιες, ωραια καφε-μπαρ-club εχει?? Εχω ξαναπαει πολυ μικρος αλλα δεν θυμαμαι τπτ!! Εχω βρει μια πολυ καλη τιμη στο divani corfu palace (66 Ευρω η βραδια) και αν μη τι αλλο το σκεφτομαστε σοβαρα! Ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

Το κανονι ειναι καλη περιοχη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η Κερκυρα αξιζει για ενα νεαρο ζευγαρι? ( :love: :music: ) Ξερετε, ωραιες παραλιες, ωραια καφε-μπαρ-club εχει?? Εχω ξαναπαει πολυ μικρος αλλα δεν θυμαμαι τπτ!! Εχω βρει μια πολυ καλη τιμη στο divani corfu palace (66 Ευρω η βραδια) και αν μη τι αλλο το σκεφτομαστε σοβαρα! Ευχαριστω εκ των προτερων :)

 

Το κανονι ειναι καλη περιοχη?

 

Για το Πάσχα μιλάς; Μάλλον όχι για να λες για παραλίες. Σας ενοχλεί η πολυκοσμία; Αυτοκίνητο υπάρχει;

KCB
Link to comment
Share on other sites

Για το Πάσχα μιλάς; Μάλλον όχι για να λες για παραλίες. Σας ενοχλεί η πολυκοσμία; Αυτοκίνητο υπάρχει;

 

Για αρχες Ιουλιου λεμε για 4-5 βραδια, ναι υπαρχει αυτοκινητο και δεν μας ενοχλει η πολυκοσμια, καθε αλλο !! :w00t: :up: :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Για αρχες Ιουλιου λεμε για 4-5 βραδια, ναι υπαρχει αυτοκινητο και δεν μας ενοχλει η πολυκοσμια, καθε αλλο !! :w00t: :up: :yahoo:

 

Πολυκοσμία άλλο τίποτα εκείνη την εποχή, παραλίες έχει καλές αλλά πηγμένες (η πολυκοσμία που λέγαμε) και ψιλομακρυά (το αυτοκίνητο που ρώτησα). Για μένα η καλύτερη είναι η Γλυφάδα όπου μάλλον θα βρεις ό,τι θέλεις.

Το Κανόνι που ρώτησες αν είναι καλή περιοχή, εξαρτάται για τι την θέλεις. Αν εννοείς για μπάνιο ξέχνα το. Εχει πολύ καλή θέα (το σήμα κατατεθέν της Κέρκυρας, το Ποντικονήσι) και είναι ωραία για βόλτα και καφέ.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Πολυκοσμία άλλο τίποτα εκείνη την εποχή, παραλίες έχει καλές αλλά πηγμένες (η πολυκοσμία που λέγαμε) και ψιλομακρυά (το αυτοκίνητο που ρώτησα). Για μένα η καλύτερη είναι η Γλυφάδα όπου μάλλον θα βρεις ό,τι θέλεις.

Το Κανόνι που ρώτησες αν είναι καλή περιοχή, εξαρτάται για τι την θέλεις. Αν εννοείς για μπάνιο ξέχνα το. Εχει πολύ καλή θέα (το σήμα κατατεθέν της Κέρκυρας, το Ποντικονήσι) και είναι ωραία για βόλτα και καφέ.

 

Απ'οτι εχω διαβασει, η κοντινοτερη παραλια ειναι στα 800 μετρα, δηλαδη 2 λεπτα με το αυτοκινητο, ποια παραλια ειναι αυτη και αν ξερεις,αξιζει? Απο beach bar πως παμε στο Κανονι αλλα και γενικα στο νησι? Σε ευχαριστω για το χρονο σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι εχω διαβασει, η κοντινοτερη παραλια ειναι στα 800 μετρα, δηλαδη 2 λεπτα με το αυτοκινητο, ποια παραλια ειναι αυτη και αν ξερεις,αξιζει? Απο beach bar πως παμε στο Κανονι αλλα και γενικα στο νησι? Σε ευχαριστω για το χρονο σου ;)

 

beach bar έχει στη Γλυφάδα γι'αυτό σου είπα θα βρεις ό,τι θέλεις. Για γενικά στο νησί δεν θυμάμαι τώρα που αλλού έχει ας βοηθήσει κάποιος που μένει μόνιμα. Πάντως ΔΕΝ έχει στο Κανόνι. Εκτός κι αν αυτός που στο λέει εννοεί (κακώς) πολύ ευρύτερη περιοχή.

800 μέτρα από που; Αν εννοείς από Κανόνι όχι δεν αξίζει καμία παραλία τόσο κοντά. Για μένα θέλεις το λιγότερο 45 λεπτά με το αυτοκίνητο (από το κέντρο) για να βρεις κάτι καλό. Και ΙΜΗΟ μείνε από τη μέση του νησιού και βόρεια. Προς τα κάτω έχει κάτι καλές παραλίες αλλά οι Άγγλοι είναι πολλοί και πολύ πιωμένοι :mad:

KCB
Link to comment
Share on other sites

beach bar έχει στη Γλυφάδα γι'αυτό σου είπα θα βρεις ό,τι θέλεις. Για γενικά στο νησί δεν θυμάμαι τώρα που αλλού έχει ας βοηθήσει κάποιος που μένει μόνιμα. Πάντως ΔΕΝ έχει στο Κανόνι. Εκτός κι αν αυτός που στο λέει εννοεί (κακώς) πολύ ευρύτερη περιοχή.

800 μέτρα από που; Αν εννοείς από Κανόνι όχι δεν αξίζει καμία παραλία τόσο κοντά. Για μένα θέλεις το λιγότερο 45 λεπτά με το αυτοκίνητο (από το κέντρο) για να βρεις κάτι καλό. Και ΙΜΗΟ μείνε από τη μέση του νησιού και βόρεια. Προς τα κάτω έχει κάτι καλές παραλίες αλλά οι Άγγλοι είναι πολλοί και πολύ πιωμένοι :mad:

 

Ναι απο το Κανονι εννοω. Αυτο με τους Αγγλους δεν μ'αρεσε καθολου, τους τρωω που τους τρωω στη μαπα ολο το χρονο οχι και στις διακοπες μου :rocket: Με απογοητευσες τωρα :cry: Ολοκληρο ταξιδι για να βρω μια καλη παραλια? :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...