Jump to content

Nokia 3310 (2017)


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσπάθησα με Bluetooth έφτιαξε ένα αρχείο vfc και είχε μόνο μια επαφή, τελικά τις έγραψε μια μια, μου πήρε καμία ωριτσα, λέω δεν θα κάτσω να σκασω. Και ρώτησε ένας φίλος πιο πάνω σε τι χρώμα το πήρα, μπλε σκούρο, δεν κυκλοφορεί έτσι και αλλιώς σε άλλο χρώμα.

Νομίζω και πορτοκαλί υπάρχει. Ίσως δεν το έφεραν εδώ ακόμα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο αυτονομια πως το βλεπεις/

 

Μια χαρα του εβαλα να παιζει λιγο ραδιοφωνο το ειχα ανοικτο μια μερα σχεδον, δεν επεσε καθολοου η μπαταρια!

Αυτο που μου εκανε εντυπωση απιστευτα ελαφρη!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω και πορτοκαλί υπάρχει. Ίσως δεν το έφεραν εδώ ακόμα.

Αυτος που λες ισχυει (λογικα) απο τον κωτσοβολο που το πηρα μονο μπλε σκουρο το ειχανε.

Δεν λεω οι πιο παλιοι εδω μεσα με nokia μεγαλωσαμε, γιατι εμενα δεν μου κανει 100% nokia οπως παλια, μπορει να ειμαι λαθος,

αλλα κατι δεν μου παει εμενα.. Μπορει να ειμαι λαθος.

Αλλα τρομερη νοσταλγια μου θυμισε αλλες εποχες τωρα κυριαρχουν samsung και apple (δεν εχω κατι με τις εταιριες αυτες) ισα ισα

Μαλιστα το s8 (που το εχω ειναι φοβερο) Βεβαια το 950xl δεν το αποχωριζομαι με τιποτα (αχ microsoft τα εκανες μανταρα)

Ζηταω συγνωμη ξεφυγα απο το θεμα nokia 3310 (θα μπορουσα να πω και αλλα)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, μαπα το καρπουζι.

Το ειδα στον Γερμανο και ''παιζοντας'' ανακαλυψα οτι ΔΕΝ ειναι η επιστροφη της Νοκια.

Ειναι η συνεχεια του αθλιου μενου της microsoft.

Δηλαδη: Αν για ενα απο τα πραγματακια που η Νοκια ξεχωριζε απο τις αλλες εταιρειες παλια, ηταν οι ''ομαδες'' απ τις επαφες, που με αυτες εφτιαχνες ''προφιλ'', συνεχιζει να ΜΗΝ υπαρχει οπως επελεξε η microsoft.

Για οσους δεν θυμουνται μπορουσες να φτιαξεις ''ομαδες'' στις επαφες. Π.χ ομαδα Συναδελφων, Συγγενων, κλπ κλπ.. Μπορουσες σε καθε προφιλ, να ορισεις ποια ομαδα (ή ολες οι επαφες αναλογα τι ηθελες), μπορουσε να σε καλει, να χτυπαει το τηλεφωνο. (Για τις αλλες που δεν εχεις επιλεξει, καλουσε, αλλα αθορυβα. Ετσι δεν σε ξυπνουσε βραδυ για παραδειγμα ο καθε ασχετος, παρα μονο οι Στενοι συγγενεις, Στενοι φιλοι κλπ που εσυ ειχες επιλεξει).

ΚΑΜΙΑ επιστροφη της Νοκια λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, μαπα το καρπουζι.

Το ειδα στον Γερμανο και ''παιζοντας'' ανακαλυψα οτι ΔΕΝ ειναι η επιστροφη της Νοκια.

Ειναι η συνεχεια του αθλιου μενου της microsoft.

Δηλαδη: Αν για ενα απο τα πραγματακια που η Νοκια ξεχωριζε απο τις αλλες εταιρειες παλια, ηταν οι ''ομαδες'' απ τις επαφες, που με αυτες εφτιαχνες ''προφιλ'', συνεχιζει να ΜΗΝ υπαρχει οπως επελεξε η microsoft.

Για οσους δεν θυμουνται μπορουσες να φτιαξεις ''ομαδες'' στις επαφες. Π.χ ομαδα Συναδελφων, Συγγενων, κλπ κλπ.. Μπορουσες σε καθε προφιλ, να ορισεις ποια ομαδα (ή ολες οι επαφες αναλογα τι ηθελες), μπορουσε να σε καλει, να χτυπαει το τηλεφωνο. (Για τις αλλες που δεν εχεις επιλεξει, καλουσε, αλλα αθορυβα. Ετσι δεν σε ξυπνουσε βραδυ για παραδειγμα ο καθε ασχετος, παρα μονο οι Στενοι συγγενεις, Στενοι φιλοι κλπ που εσυ ειχες επιλεξει).

ΚΑΜΙΑ επιστροφη της Νοκια λοιπον.

Όλα αυτά τα είχε το ασπρόμαυρο 3310;

Μια χαρά επιστροφή της Nokia είναι! Γι αυτές της επιλογές πας στα υπόλοιπα κινητά της. ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειχε ομαδες, απο τοτε! Βλ. Nokia 3310, 6510, 8310 κλπ κλπ... Αυτη ηταν και η καινοτομια της Nokia εναντι των ανταγωνιστων της! Απο τοτε επαναλαμβανω, μεχρι πρότινος, στα τελευταια της. Π.χ nokia 206, ή στο τελευταιο της, nokia 515

Αυτο, αλλαξε απο τοτε που εγινε microsoft.

Και τωρα, με την ντεμεκ ''επιστροφη'' της Nokia, συνεχιζεται το πανομοιοτυπο (αθλιο) μενου της microsoft. Οπότε, αυτοαυκυρωνεται. Εκ των πραγματων η nokia, δυστυχως, τελειωσε με το 515.

 

Υ.Γ. Ουτε καν ηχο κλησης δεν γινεται να αντιστοιχισεις σε μια επαφη, που γι αυτην την επαφη θες να εισαι διαθεσιμος 24 ωρες το 24ωρο, και να πεις οτι στις αλλες βαζεις ενα κενο mp3 ωστε να μην ενοχλεισαι..

Απαραδεκτοι απλα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειχε ομαδες, απο τοτε! Βλ. Nokia 3310, 6510, 8310 κλπ κλπ... Αυτη ηταν και η καινοτομια της Nokia εναντι των ανταγωνιστων της! Απο τοτε επαναλαμβανω, μεχρι πρότινος, στα τελευταια της. Π.χ nokia 206, ή στο τελευταιο της, nokia 515

Αυτο, αλλαξε απο τοτε που εγινε microsoft.

Και τωρα, με την ντεμεκ ''επιστροφη'' της Nokia, συνεχιζεται το πανομοιοτυπο (αθλιο) μενου της microsoft. Οπότε, αυτοαυκυρωνεται. Εκ των πραγματων η nokia, δυστυχως, τελειωσε με το 515.

 

Υ.Γ. Ουτε καν ηχο κλησης δεν γινεται να αντιστοιχισεις σε μια επαφη, που γι αυτην την επαφη θες να εισαι διαθεσιμος 24 ωρες το 24ωρο, και να πεις οτι στις αλλες βαζεις ενα κενο mp3 ωστε να μην ενοχλεισαι..

Απαραδεκτοι απλα.

Νομίζω και τα Symbian κινητά της δεν είχαν ομάδα! Δεν ασχολήθηκα με αυτό το θέμα βέβαια. Πάντως τα Lumia έχουν. Και το Lumia 830 είχε και αυτό της Microsoft που έχω, εχει! ;)

Αρα δεν έχει καμία σχέση αυτό με τη Microsoft! Κατ' αρχήν αυτά τα Nokia έχουν και είχαν ανέκαθεν λειτουργικό S30/S40.

Όσο αφορά το παλιό 3310 δεν είχε καν mp3 ήχους για να βάζεις! ;)

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρηκα το manual του 3310, αλλα βρηκα του 6510. Το ιδιο ειναι.

Παρ'το λιγο εδω, και ριξ΄του μια ματια.

-οχι τιποτ' αλλο, αλλα καποιοι εδω, μεγαλωσαμε με αυτα τα nokia-

 

Caller groups

You can arrange the names and phone numbers saved in the phone book into caller groups. For each

caller group, you can set the phone to sound a specific ringing tone and show a selected graphic on the

display when you receive a call from a phone number in the group, see below. To set the phone to ring

only upon calls from phone numbers belonging to a selected caller group, see

Tone settings on page 62

 

https://www.manualslib.com/manual/112169/Nokia-6510.html?page=43#manual

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σε πορτοκαλί χρώμα για τον πατέρα μου.

Πολύ ομορφο πραγματικά,θα ήθελα βέβαια να είχε καλύτερή οθόνη όπως το 515 αλλά ok.

Το ξεκλείδωμα πάντως άλλαξε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα σε μπλε που λεει η Νοκια. 3 μμ τελείωσε η πρώτη φόρτιση.

 

MicroSIM παίρνει.

Opera mini 4.

2000 επαφές στο τηλέφωνο.

Αρχεία .txt .png δεν ανοίγει.

Βίντεο από youtube παίζει.

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το 2.5 που εχει ειναι ενταξει. Εφοσον και το youtube παιζει ως αναλυση 240. Καλυτερο και για την μπαταρια.

Να ενημερωσω οτι δεν μπορει να μπει ηχος κλησης για μια επαφη διαφορετικος.

Επισης ειναι δυνατη η αγορα παιχνιδιων με χρεωση της καρτας.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Not bad μαι σίγουρα καλύτερο σε χαρακτηριστικά από το συγκεκριμένο Nokia

 

b126406ae4f3c02d753fdb723f5ffa23.jpg

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Σε τι είναι καλύτερο; Εδώ τα χαρακτηριστικά που δείχνει είναι ίδια, εκτός της μπαταρίας που είναι μεγαλύτερη νομίζω.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε επανέκδοση τηλεφώνου που κάνει come back και δε μπορείς να διαχειριστείς ακόμα τις επαφές μέσω gmail, hotmail συγχρονισμού ή με αποστολή αρχείου vcf και δεν έχει καν τις δυνατότητες παλιού καλού Nokia, τότε απορώ τι συζητάμε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε επανέκδοση τηλεφώνου που... ... δεν έχει καν τις δυνατότητες παλιού καλού Nokia, τότε απορώ τι συζητάμε.

 

Α μπραβο! Να 'σαι καλα ρε φιλε! (γιατι αισθανομουν μια μοναξια, με τα ιδια που κι εγω πιστευω -και ειδα) :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο skroutz βλέπω δύο συσκευές μια στα 59€ και μία στα 79€. Ποια η διαφορά τους;

Μήπως είναι το δίκαρτο;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο μου φαινεται το δικάταρτο να έχει 58€ και με την μία κάρτα να έχει 77€
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα τελικά σήμερα από το Πλαίσιο. Σε μπλε, δίκαρτο στα 59,90€. Πρώτες εντυπώσεις άριστες για αυτό που το θέλω. Πανάλαφρο αλλά στιβαρό, οθόνη μεγάλη και με ωραίο φωτισμό, μπαταρία θα δούμε στην πορεία. Ό,τι πρέπει για δεύτερο κινητό, παραλίας και ταλαιπωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Nokia-3310.jpg

 

Πάροχος από την Ευρώπη επιβεβαιώνει ότι φτάνει το προσεχές διάστημα η έκδοση Nokia 3310 3G

 

Με λίγες διαφορές από το παλιότερο μοντέλο που όλοι αγαπήσαμε, 17 χρόνια μετά το Νokia 3310 επέστρεψε και η εταιρεία αναβιώνει ένα κινητό θρύλο και ήδη η νέα του έκδοση κυκλοφορεί κανονικά στην αγορά με την επίσημη παρουσίασή του να γίνεται στο MWC 2017 στις αρχές του τρέχοντος έτους. Τώρα, HMD σχεδιάζει να ξεκινήσει μια έκδοση 3G του Nokia 3310 και αυτό θα συμβεί από τέλη Σεπτεμβρίου ή αρχές Οκτωβρίου όπως δηλώνει ο πάροχος 3 Ireland.

 

Σημειώστε οτι τον περασμένο μήνα, η 3G έκδοση της συσκευής εντοπίστηκε στην FCC (Αμερικανική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών) κάτι που σημαίνει οτι είναι έτοιμη, έχει λάβει την απαραίτητη πιστοποίηση και θα κυκλοφορήσει και στις ΗΠΑ (εκτός από την Ευρώπη δηλαδή). Η τρέχουσα έκδοση του Nokia 3310 δεν υποστηρίζει 3G ταχύτητες πρόσβασης στο δίκτυο

 

Ελπίζουμε να μας έρθει και εμάς εδώ στην Ελληνική αγορά σύντομα και να μην υπάρξει μεγάλη διαφορά τιμής από την υπάρχουσα ανανεωμένη έκδοση που ήδη βρίσκουμε σε διάφορα καταστήματα.

 

https://www.phonearena.com/news/European-carrier-confirms-3G-Nokia-3310-arrives-in-late-September-or-early-October_id96906

https://techingreek.com/parochos-apo-tin-evropi-epiveveoni-oti-ftani-to-proseches-diastima-i-ekdosi-nokia-3310-3g/

 

European-carrier-confirms-3G-Nokia-3310-arrives-in-late-September-or-early-October_id96906#image-206848

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Nokia-3310.jpg

 

Πάροχος από την Ευρώπη επιβεβαιώνει ότι φτάνει το προσεχές διάστημα η έκδοση Nokia 3310 3G

 

Με λίγες διαφορές από το παλιότερο μοντέλο που όλοι αγαπήσαμε, 17 χρόνια μετά το Νokia 3310 επέστρεψε και η εταιρεία αναβιώνει ένα κινητό θρύλο και ήδη η νέα του έκδοση κυκλοφορεί κανονικά στην αγορά με την επίσημη παρουσίασή του να γίνεται στο MWC 2017 στις αρχές του τρέχοντος έτους. Τώρα, HMD σχεδιάζει να ξεκινήσει μια έκδοση 3G του Nokia 3310 και αυτό θα συμβεί από τέλη Σεπτεμβρίου ή αρχές Οκτωβρίου όπως δηλώνει ο πάροχος 3 Ireland.

 

Σημειώστε οτι τον περασμένο μήνα, η 3G έκδοση της συσκευής εντοπίστηκε στην FCC (Αμερικανική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών) κάτι που σημαίνει οτι είναι έτοιμη, έχει λάβει την απαραίτητη πιστοποίηση και θα κυκλοφορήσει και στις ΗΠΑ (εκτός από την Ευρώπη δηλαδή). Η τρέχουσα έκδοση του Nokia 3310 δεν υποστηρίζει 3G ταχύτητες πρόσβασης στο δίκτυο

 

Ελπίζουμε να μας έρθει και εμάς εδώ στην Ελληνική αγορά σύντομα και να μην υπάρξει μεγάλη διαφορά τιμής από την υπάρχουσα ανανεωμένη έκδοση που ήδη βρίσκουμε σε διάφορα καταστήματα.

 

https://www.phonearena.com/news/European-carrier-confirms-3G-Nokia-3310-arrives-in-late-September-or-early-October_id96906

https://techingreek.com/parochos-apo-tin-evropi-epiveveoni-oti-ftani-to-proseches-diastima-i-ekdosi-nokia-3310-3g/

 

European-carrier-confirms-3G-Nokia-3310-arrives-in-late-September-or-early-October_id96906#image-206848

Το είπα και παλιότερα ότι χρειάζεται τουλάχιστον ένα 3G η συσκευή και εισακούσθηκα.

Μόνο που η έκδοση αυτή θα είναι για τις ΗΠΑ μόνο... Κρίμα! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλάδα δε χρειάζεται η 3Γ και γιατί δεν υπάρχει και γιατί εκεί που υπάρχει η μετάπτωση από 2Γ σε 3Γ και ανάποδα θα "έτρωγε" άσκοπα μπαταρία μειώνοντας ένα "χάρισμα" της συσκευής που είναι η αυτονομία. Το κινητό δεν θα έπρεπε να σχετίζεται με data υπηρεσίες και αυτές οι λίγες που έχει δεν ξέρω πως εξυπηρετούν (απλά σε κάνουν να θέλεις να γυρίσεις στο smartphone σου).

 

Αλλά αν είχε 3G σε κάποιες περιπτώσεις θα μείωνε ΚΑΙ την ποιότητα κλήσης. Εγώ πχ σε wind όταν είμαι σπίτι και το έχω αυτόματο μπορεί να πιάσει μία κεραία (χάλια) 3G και να έχω προβλήματα στην ομιλία. Αν το βάλω 2G έχω τέλειο σήμα 5/5 και μιλάω πολύ καλά. Το ρυθμίζω συχνά 2g only για τον λόγο που εξήγησα.

 

Από εκεί και πέρα αφού (εκτός Ελλάδος) υπάρχουν περιοχές που έχει καταργηθεί το 2g λογικό είναι να βγει μία 3G έκδοση.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Στην ελλάδα δε χρειάζεται η 3Γ και γιατί δεν υπάρχει και γιατί εκεί που υπάρχει η μετάπτωση από 2Γ σε 3Γ και ανάποδα θα "έτρωγε" άσκοπα μπαταρία μειώνοντας ένα "χάρισμα" της συσκευής που είναι η αυτονομία. Το κινητό δεν θα έπρεπε να σχετίζεται με data υπηρεσίες και αυτές οι λίγες που έχει δεν ξέρω πως εξυπηρετούν (απλά σε κάνουν να θέλεις να γυρίσεις στο smartphone σου).

 

Αλλά αν είχε 3G σε κάποιες περιπτώσεις θα μείωνε ΚΑΙ την ποιότητα κλήσης. Εγώ πχ σε wind όταν είμαι σπίτι και το έχω αυτόματο μπορεί να πιάσει μία κεραία (χάλια) 3G και να έχω προβλήματα στην ομιλία. Αν το βάλω 2G έχω τέλειο σήμα 5/5 και μιλάω πολύ καλά. Το ρυθμίζω συχνά 2g only για τον λόγο που εξήγησα.

 

Από εκεί και πέρα αφού (εκτός Ελλάδος) υπάρχουν περιοχές που έχει καταργηθεί το 2g λογικό είναι να βγει μία 3G έκδοση.

Στην Ελλάδα μπορεί να μη χρειάζεται, αλλά υπάρχουν και άλλες χώρες που έχουν καλύτερο 3G. Οπότε αν έρθει στην Ευρώπη δεν θα εξαιρέσουν την Ελλάδα! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα μπορεί να μη χρειάζεται, αλλά υπάρχουν και άλλες χώρες που έχουν καλύτερο 3G. Οπότε αν έρθει στην Ευρώπη δεν θα εξαιρέσουν την Ελλάδα! ;)
Αυτό που γράφεις λέγετε μίζεργιά.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...