Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως όσο προχωράει το Android εφαρμογές τύπου greenify γίνονται όλο και λιγότερο απαραίτητες, για να μην πω άχρηστες καθώς καμιά φορά καθυστερούν και το τηλέφωνο. Έχω πάρα πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω γιατί στις τελευταίες συσκευές μου η μπαταρία έπαιζε πάντα στους μέσους όρους που αναφέρονταν στα φόρουμ ή και λίγο καλύτερα γιατί δεν κάνω βαριά χρήση. Βέβαια είναι αλήθεια ότι πολύς κόσμος έχει τη συνήθεια να κουβαλάει εφαρμογές σχέδον από το Froyo επειδή απλά έτσι έχει συνηθίσει και επειδή όντως δουλέυανε καλά παλιότερα, παρόλο που μπορεί πλέον το ίδιο το σύστημα κάνει την ίδια δουλειά ή και καλύτερα. Το SOT σου μοιάζει λίγο μικρό για αυτά που διαβάζω για το G6 αλλά και πάλι η αυτονομία είναι κάτι υποκειμενικό, δεν υπάρχει ποτέ ακριβώς η ίδια χρήση μεταξύ χρηστών.

συμφωνω απολυτα μαζι σου,ειναι το πρωτο κινητο που με εχει προβληματισει με την μπαταρια του και πρωτη φορα που εβαλα greenify αλλα καμμια βελτιωση οποτε το εχω βγαλει,για αυτο ρωταω αν ειμαι μεσα στους μεσους ορους του sot των αλλων χρηστων ,εγω εχω παντα αυτοματη φωτεινωτητα,δεν παιζω ποτε παιχνιδια κυριως brownsing,social media και καμμια 15αρια κλησεις το πολυ τον 5 λεπτων,αυτη την στιγμη απο τις 10 το πρωι που εβγαλα τον φορτιστη ειμαι με 56% μπαταρια και 1h 42m sot

Edited by paolo21r
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

συμφωνω απολυτα μαζι σου,ειναι το πρωτο κινητο που με εχει προβληματισει με την μπαταρια του και πρωτη φορα που εβαλα greenify αλλα καμμια βελτιωση οποτε το εχω βγαλει,για αυτο ρωταω αν ειμαι μεσα στους μεσους ορους του sot των αλλων χρηστων ,εγω εχω παντα αυτοματη φωτεινωτητα,δεν παιζω ποτε παιχνιδια κυριως brownsing,social media και καμμια 15αρια κλησεις το πολυ τον 5 λεπτων,αυτη την στιγμη απο τις 10 το πρωι που εβγαλα τον φορτιστη ειμαι με 56% μπαταρια και 1h 42m sot

 

Με τη χρήση που κάνεις, το λογικό θα ήταν να σε βγάζει με τουλάχιστον τέσσερις, μην πω τεσσεράμιση, ώρες sot...

Περίεργο...

Από συγχρονισμό, πόσους λογαριασμούς έχεις και από σήμα πως τα πας; Παίζουν σημαντικό ρόλο και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Με τη χρήση που κάνεις, το λογικό θα ήταν να σε βγάζει με τουλάχιστον τέσσερις, μην πω τεσσεράμιση, ώρες sot...

Περίεργο...

Από συγχρονισμό, πόσους λογαριασμούς έχεις και από σήμα πως τα πας; Παίζουν σημαντικό ρόλο και αυτά.

https://farm5.staticflickr.com/4353/37033100116_cd25c366c4_b.jpg' alt='37033100116_cd25c366c4_b.jpg'>17 by pavlos vasilatos, on Flickr[/img]

φαινονται και οι λογαριασμοι και το σημα που εχω

ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ανετα οχι χθες το εβαλα στον φορτιστή με 5% υπόλοιπο μπαταριας και 4ωρες και 2 λεπτα σοτ
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βγάζω 3:30-4:30 ώρες οθόνης αλλά... σε ενάμιση ημέρα (38-40ώρες).. Σε 12-18ωρο φαντάζομαι μπορεί να βγάλει παραπάνω.. 5:30-6:30.. Με απλή χρήση όπως και εσύ. Φυσικά παίζουν ρόλο και οι εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο. Προγράμματα τύπου "εξοικονόμησης μπαταρίας" και διάφορα άλλα που τρέχουν αυτόματα στο παρασκήνιο φαντάζομαι σπαταλούν πιο πολύ μπαταρία από όσο σου γλιτώνουν. Προγραμμάτισε την aod να κλείνει το βράδυ όταν δεν την χρειάζεσαι ή δοκίμασε να την απενεργοποιήσεις για 1-2 ημέρες να δεις πόση διαφορά θα έχεις..
Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα τώρα το δικό μου.

Από το πρωί με ανοικτό 4G, Bluetooth, GPS, maps και sync είμαι στο 50% με 2 ώρες οθόνης.

@paolo21r, το wake lock detector τι σου δείχνει?

Σε εμένα δείχνει το τηλέφωνο awake στο 23%, άρα ήταν busy γενικότερα σήμερα.

Edited by stelios67
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

50% με 2ωρες χρησης ειμαι και εγω περιπου,αρα το πολυ 4,αυτο ρωταω ειναι φυσιολογικο οι 4 ώρες οθονης;
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

50% με 2ωρες χρησης ειμαι και εγω περιπου,αρα το πολυ 4,αυτο ρωταω ειναι φυσιολογικο οι 4 ώρες οθονης;

Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, αλλά

φαίνεται αντίστοιχο με το δικό μου, με στοκ Rom, root μεν, αλλά χωρίς κανένα άλλο συστεμικό πείραγμα (πέρα από το adaway και την αφαίρεση του quick memo).

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την στιγμή είμαι από χτες το βράδυ που φόρτισα....

Sot : 4h 40min

Υπόλοιπο 34%

17 λεπτά κλήσεις

Συνήθως πάω μέχρι το 15% με 5 1/2 με 6h Sot.

Κλειστή aod, 2g, φωτεινότητα 50-75%, λογαριασμοί συγχρονιζουν συχνά, συνέχεια ανοιχτά δεδομένα ή WiFi.

Μία χαρά η μπαταρία. Με το s7edge έβγαζα κάνα μισάωρο παραπάνω Sot.

Link to comment
Share on other sites

Και είμαι της άποψης πως greenify κλπ Apps τέτοιου τύπου κάνουν ζημιά... μετά το galaxy nexus που μου το έκαναν χειρότερο δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ξανά

Το κουίκ μεμο τι ζημιά είπαμε κάνει; Τρώει μπαταρία;

Το κινητό είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του αλλά ακόμα δεν μπορώ να ξεπεράσω όλο αυτό το bloatware που τρώμε στο κεφάλι.. πριν από αυτό είχα μόνο νεξους κ μου κακοφαίνεται!

Θα δω πως μπορώ να βγάλω ένα μέρος του με adb και ειδικά την πιο πάνω που κάνει την πιο μεγάλη ζημιά ... root δεν θέλω να κάνω γιατί δεν ξέρω και πολλά πολλά και σε μη nexus κινητό δεν το ρισκάρω!

Αν έχει κάποιος την καλή διάθεση ας ανεβάσει κανένα βίντεο για το πως γίνεται!

Έχω δει μόνο αυτό του Snazy Labs!

Δυστυχώς χωρίς fbook & messenger δεν γίνεται (εν μέρει το χρησιμοποιώ και για τη δουλειά μου) όποτε αναγκαστικά τα δυο αυτά «τέρατα» τα τρώω στη μάπα..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο Πλαίσιο....

Δηστυχως σε κανενα Πλαισιο στην Αθηνα δεν υπαρχει διαθεσιμο δειγμα. Μονο στην Θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Δηστυχως σε κανενα Πλαισιο στην Αθηνα δεν υπαρχει διαθεσιμο δειγμα. Μονο στην Θεσσαλονικη.

 

Αν θέλει κάποιος να το δει live ας έρθει να δει το δικό μου, είτε κάπου σπίτι μου κοντά είτε στη δουλειά μου. Δεν έχω θέμα παιδιά. Αξίζει η συσκευή πάντως δε το συζητάμε

Link to comment
Share on other sites

Δηστυχως σε κανενα Πλαισιο στην Αθηνα δεν υπαρχει διαθεσιμο δειγμα. Μονο στην Θεσσαλονικη.

 

Μην ψάχνεις τίποτα.

Το κινητό εμφανισιακά είναι πανέμορφο και πολύ κομψό.

Και ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις αυτήν την στιγμή σε αυτά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο το είδα στο Πλαίσιο στο Mall .... Love at first sight!! Ελπίζω Χριστούγεννα να αντικαταστήσει το άψογο G3 μου

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε και στο φονγκάλερι στον Πειραιά τουλάχιστον μέχρι που το πήρα και εγώ και νομίζω μέχρι προχθές που ξαναπήγα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε άλλο φόρουμ είδα πως κάπου βρήκαν το 1+ 5 κοντά στα 350+ με την 6αρα ραμ μάλιστα... δεν είχαν βάλει λινκ.. ψάξτε το λίγο! Αν το είχα πάρει είδηση πριν αγορά δω το G6 μάλλον αυτό θα έπαιρνα! Αλλά στα 500 που το έβρισκα δεν ήθελα να πάω ...

Link to comment
Share on other sites

Μην ψάχνεις τίποτα.

Το κινητό εμφανισιακά είναι πανέμορφο και πολύ κομψό.

Και ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις αυτήν την στιγμή σε αυτά τα χρήματα.

 

+1 Πήγα και εγώ να το δω εδώ που είμαι και ήταν όντως τόσο όμορφο όσο δείχνει στα βίντεο, αν το γουστάρεις από αυτά που έχεις δει, είναι το ίδιο και καλύτερο από κοντά.

 

 

Υπήρχε και στο φονγκάλερι στον Πειραιά τουλάχιστον μέχρι που το πήρα και εγώ και νομίζω μέχρι προχθές που ξαναπήγα...

 

Σε άλλο φόρουμ είδα πως κάπου βρήκαν το 1+ 5 κοντά στα 350+ με την 6αρα ραμ μάλιστα... δεν είχαν βάλει λινκ.. ψάξτε το λίγο! Αν το είχα πάρει είδηση πριν αγορά δω το G6 μάλλον αυτό θα έπαιρνα! Αλλά στα 500 που το έβρισκα δεν ήθελα να πάω ...

 

Το έχει παραγγείλει φίλος που μου πρότεινε το G6 εμένα. Φαίνεται μπομπα από spec αλλά να δώσω 400-450 ευρώ για να πάρω 100% αντίγραφο του iPhone (εμφανισιακα), συν τα θεματα που εχει η οθονη του μου ακουγεται αστειο. Το G6 μπορει να ειναι λιγο πιο αργό αλλά είναι πολυ πιο ιδιαίτερη συσκευή. Σαν VFM ομως το OnePlus ειναι δυνατό.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα σπατάλησα 41% μπαταρίας (έχω ακόμη 59%), 2:30 ώρες οθόνη.. εκ των οποίων τα 40 λεπτά βίντεο youtube. Έχω και aod ενεργοποιημένη 16 ώρες τη μερα.. κλείνει μόνο 8 ώρες το βράδυ. Δηλαδή άνετα βγάζει 5 ώρες+ οθόνης σε μια ημέρα. Φυσικά με νόρμαλ χρήση. Όαση σε σύγκριση με το παλιό μου g3 που με βία έφτανε ~3 ώρες.. Φυσικά η μπαταρία είναι καινούρια.. ελπίζω να κρατήσει σε αυτά τα επίπεδα γιατί στο g3 είχα αλλάζει και μπαταρία, τα έφτυσε στον 1 χρόνο, ενώ στο g2 του αδελφού μου 3+ χρόνια που το έχει η μπαταρία του κρατάει ακόμα.. 2 ημέρες. Και το κακό δεν μπορούμε να αλλάξουμε εύκολα μπαταρία αν χρειαστεί. Ελπίζω η λγ να έκανε καλή δουλειά και σε αυτό τον τομέα. Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα εχω το κινητό 3 βδομάδες και εχω παρατηρήσει τα εξής προβλήματα

1) οι ειδοποιήσεις αργούν να έρθουν .Όχι παρα πολυ Αλλά υπάρχει μια διαφορά καθώς ακούω το παλιο μου κινητό πρώτα και μετα το g6.ακόμα αν μου έρθει κάποια ειδοποίηση το βράδυ δεν θα την ακούσω μέχρι να ανοίξω το κινητό.

2) εχω βάλει το always on να κλείνει κάποιες ώρες το βράδυ.αν αφήσω το κινητό όμως με την οθόνη κατω( κλείνει το always on) το πρωί όταν το σηκώνω το always on δεν δουλεύει μέχρι να ανοίξω το κινητό μια φορά

3) κάποιες φορές τα on screen keys δεν κάνουν ήχο(δεν καλύπτω το ηχείο)

Αυτά.Καλημέρα

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την στιγμή είμαι από χτες το βράδυ που φόρτισα....

Sot : 4h 40min

Υπόλοιπο 34%

17 λεπτά κλήσεις

Συνήθως πάω μέχρι το 15% με 5 1/2 με 6h Sot.

Κλειστή aod, 2g, φωτεινότητα 50-75%, λογαριασμοί συγχρονιζουν συχνά, συνέχεια ανοιχτά δεδομένα ή WiFi.

Μία χαρά η μπαταρία. Με το s7edge έβγαζα κάνα μισάωρο παραπάνω Sot.

 

την aod την εχεις μονιμα κλειστη?εχεις κανει κατι αλλο για ειδοποιησεις?εγω ψαχνω μια εφαρμογη που να ανοιγει η aod μολις ερθει καποια ειδοποιηση αλλα να μενει μονιμα μεχρι να ανοιξω εγω την οθονη,ολες οσες δοκιμαδα ανοιγει η aod και μετα απο λιγο σβηνει εντελως η οθονη,υπαρχει καμμια εφαρμογη που να κανει αυτο που ζηταω?

 

τελικα βρηκα εφαρμογη που να κανει αυτο που ζηταω,ειναι σαν aod αλλα μονο αν ερθει καποια ειδοποιηση,το βασικο ειναι οτι εσυ οριζεις ποσο θα μεινει αναμενη η aod αν δεν διαβασεις την ειδοποιηση, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greatbytes.activenotifications&hl=el&rdid=com.greatbytes.activenotifications την βαζω να δω πως θα παει η μπαταρια και βλεπουμε ,μεγαλο φαουλ της lg το led το μεγαλυτερο μειον του κινητου,η συγκεκριμενη υλοποιηση της aod ειναι πολυ κακη με μεγαλη καταναλωση μπαταριας

Edited by paolo21r
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά οταν το πηρατε ξερατε οτι δεν εχει λεντ και τωρα παραπονιεστε για την οθονη αναμονης; το βρισκω "χαζο και ανωριμο" οταν αγοραζουμε κατι αφου ξερουμς απο πριν τα "κουσουρια" συμβιβαζομαστε η δε το παιρνουμε. :)
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά οταν το πηρατε ξερατε οτι δεν εχει λεντ και τωρα παραπονιεστε για την οθονη αναμονης; το βρισκω "χαζο και ανωριμο" οταν αγοραζουμε κατι αφου ξερουμς απο πριν τα "κουσουρια" συμβιβαζομαστε η δε το παιρνουμε. :)

φιλε πραγματικα δεν ξερεις τι λες, ειναι αλλο σου αφαιρω το λεντ αλλα θα σου βαλω μια εφαρμογη που θα κανει την ιδια δουλεια και καλυτερα και αλλο θα σου βγαλω το λεντ αλλα να ξερεις η εφαρμογη που εφτιαξα θα σου ξεσκισει την μπαταρια και μετα τις 9-10 το βραδυ θα εισαι χωρις μπαταρια,εγω φιλε συμβιβαστηκα με το πρωτο και οχι με το δευτερο,οποτε καταλαβαινεις απο τους 2 μας ποιος σκεφτεται χαζα και ανωριμα....

ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Το έχει παραγγείλει φίλος που μου πρότεινε το G6 εμένα. Φαίνεται μπομπα από spec αλλά να δώσω 400-450 ευρώ για να πάρω 100% αντίγραφο του iPhone (εμφανισιακα), συν τα θεματα που εχει η οθονη του μου ακουγεται αστειο. Το G6 μπορει να ειναι λιγο πιο αργό αλλά είναι πολυ πιο ιδιαίτερη συσκευή. Σαν VFM ομως το OnePlus ειναι δυνατό.

 

Ναι αλλά εγώ εγραψα πως το βρήκαν περί τα 350€ και μάλιστα αυτό με 6gb Ram ... δεν ξέρω τι θέματα έχει η οθόνη του 5! Περί τίνος πρόκειται;

Και εγώ σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να ανέβω πάνω από τα 400!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ την αοδ από το λεντ λαμπάκι.. Μπορώ πιο εύκολα με μια ματιά να δω απο ποιές εφαρμογές είναι η ειδοποίηση.. αλλά και την ώρα. Τώρα στο θέμα της μπαταρίας εμένα δεν μου φάνηκε. Κάτι άλλο με την αοδ είναι ότι αφού όταν βρίσκεται σε κάπως φωτεινό χώρο, γίνεται πιο φωτεινή, όταν βρίσκεται σε πιο σκοτεινό χώρο γίνεται πιο σκοτεινή, ενώ όταν βρίσκεται το κινητό ανάποδα ή σε τζέπη αυτή κλείνει τότε πάει να πει ότι αν κάποιος το έχει 6-7 ώρες σε ένα γραφείο κάτω απο μια λάμπα... ή στο τραπεζι ενός καφε έξω στον ήλιο αυτή θα είναι πιο λαμπερή άρα καταναλώνει και περισσότερο! και φαντάζομαι πολύ περισσότερο. Δεν ξέρω ποια περιοχή της lcd δουλευει για την aod αλλά και πάλι δουλεύει.. Κάποιος που το έχει πιο πολλές ώρες σε σκοτεινό χώρο ή το βάζει πολύ στην τζέπη ή ανάποδα θα έχει πιο λίγη κατανάλωση λόγο aod..
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφτασε και το δικό μου, τελικά σε μαύρο χρώμα, είναι υπέροχο παιδιά! :w00t::love:

Γρήγορο, smooth, καλή μπαταρία να έχει και πήρα τελικά αυτό που ήθελα τόσο καιρό, όμορφη οθόνη, τέλεια κάμερα για εμένα (έτσι και αλλιώς για επαγγελματικές λήψεις έχω και την D3400), μικρό στο χέρι!!!! Αχχχχ το λάτρεψα :love::love: Έχω πολλά χρόνια να το πω αυτό για κινητό, με βλέπω να το κρατάω αυτό!! Βουρ λοιπόν για ασφάλιση συσκευής! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...