Jump to content

LG G6


mpompa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην αρχικη τιμη το πηρες ή στην αυξημενη;

 

 

 

Στην πιο χαμηλή!

 

Τα skroutzομαγαζα είναι πιο ευαίσθητα στα θέματα φήμης από ότι οι αλυσίδες.

Δεν έχουν τα λεφτά για διαφημίσεις μέσω ΜΜΕ και ο μόνος τρόπος να χτίσουν αξιοπιστία είναι οι αξιολογήσεις στο skroutz.

Αυτό προφανώς ισχύει για μαγαζιά που θέλουν να υπάρχουν και του χρόνου.

Καλορίζικο το τηλέφωνο.

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά σήμερα ήρθε το Nillkin.. H οθόνη είναι πολύ πιο ζωντανή βγάζοντας την προστατευτική ζελατίνα που έχει από το εργοστάσιο! Έβαλα το τζάμι και πραγματικά είναι "άλλη" οθόνη. Όσοι έχετε ακόμη την εργοστασιακή ζελατίνα κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και εγκαταστήστε κάποιο γυαλί. Εκτός του ότι η οθόνη θα είναι πιο ζωντανή, θα είναι και πολύ καλύτερο το touching αφού το χέρι δεν γλιστράει τόσο καλά στην ζελατίνα όσο στο γυαλί. Πραγματική απόλαυση..

 

Όσον αφορά το προστατευτικό για τους φακούς πίσω, είναι από λεπτό πλαστικό, το έχω βάλει δεν έχω προσέξει διαφορά στην εικόνα σε εσωτερικές συνθήκες. Επιφυλάσσομαι όμως γιατί δεν το έχω δοκιμάσει έξω ή πως θα πάει με τον καιρό.

 

http://i63.tinypic.com/2j0o7ih.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα ήρθε το Nillkin.. H οθόνη είναι πολύ πιο ζωντανή βγάζοντας την προστατευτική ζελατίνα που έχει από το εργοστάσιο! Έβαλα το τζάμι και πραγματικά είναι "άλλη" οθόνη. Όσοι έχετε ακόμη την εργοστασιακή ζελατίνα κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και εγκαταστήστε κάποιο γυαλί. Εκτός του ότι η οθόνη θα είναι πιο ζωντανή, θα είναι και πολύ καλύτερο το touching αφού το χέρι δεν γλιστράει τόσο καλά στην ζελατίνα όσο στο γυαλί. Πραγματική απόλαυση..

 

Όσον αφορά το προστατευτικό για τους φακούς πίσω, είναι από λεπτό πλαστικό, το έχω βάλει δεν έχω προσέξει διαφορά στην εικόνα σε εσωτερικές συνθήκες. Επιφυλάσσομαι όμως γιατί δεν το έχω δοκιμάσει έξω ή πως θα πάει με τον καιρό.

 

http://i63.tinypic.com/2j0o7ih.jpg

 

Μιχάλη, θα μπορούσες να μας δώσεις κάποιο link για το τζαμάκι και το προστατευτικό τις κάμερας ? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Από το Αμαζον το πήρα - το κουτάκι έχει μέσα και προστατευτικό πλαστικό για τις καμερες χ2.. δυστυχώς το πρώτο το κατάστρεψα μέχρι να καταλαβω πως μπαίνει ευτυχώς όμως έχει χ2: Ουσιαστικά είναι 1 κομμάτι λεπτού πλαστικού που αγκαλιάζει όλη την περιοχή των καμερών με μία τρύπα στη μέση για το φλας.

https://www.amazon.co.uk/Nillkin-Anti-Explosion-Glass-Screen-Protector-Clear/dp/B0718TF61C/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1505299523&sr=1-1&keywords=Nillkin+H%2BPro+lg+g6

 

Τώρα όμως είναι λίγο πιο ακριβό στο αμαζον. Απο 10 λίρες που το πήρα πήγε στις 14,60 απο άλλο πωλητή... Θα υπάρχει σύντομα στο αμαζον όμως στις 10 λίρες αλλά δεν έχουν στοκ διαθέσιμο τώρα.

 

Υπάρχει και στο eBay απο Γερμανία:

http://www.ebay.co.uk/itm/Nillkin-H-PRO-Tempered-Glass-Screen-Protector-for-LG-G6-H870-H870K-H870S-H870V-/172721381172?epid=809727393&hash=item2836ff1f34:g:~0YAAOSwyltZOe-o

 

Ή και ακόμα πιο φτηνό.. κατευθείαν απο Κίνα, αλλά ο πωλητής δεν έχει καλές κριτικές δεν θα το έπαιρνα από εδώ:

http://www.ebay.co.uk/itm/Nillkin-9H-9H-Pro-Tempered-Glass-Film-Screen-Protector-For-LG-G6-G5-G4-V20-S003-/152523974655?var=&hash=item23832327ff:m:mUnXtZd-we-3gtlNESq0AWA

 

Γενικά υπάρχει και αλλού, Κοιτάξτε όμως να είναι το H+ όχι το H (το Η είναι πιο φτηνό αλλά πιο χοντρό γυαλί). Αν υπάρχει κανένας τολμρός ας δοκιμάσει και το Τ+ ..

https://www.amazon.co.uk/Protector-Nillkin-Hardness-Bubble-Free-Tempered/dp/B06Y5L51MG/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1505300156&sr=1-1&keywords=nillkin+t%2B+lg+g6

 

Τώρα περιμένω της θήκες Νιλλκιν που παράγγειλα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μια φώτο της περιοχής.. Δεν το κέντραρα και τόσο καλά αν δεις εκεί που είναι το φλας δεν είναι ακριβώς κεντραρισμένο αλλά δεν πειράζει σε λίγες μέρες θα μπει και η θήκη. Περισσότερο για να ως πως είναι το έβαλα αυτό και εξάλλου ελάχιστα διακρίνεται.

 

http://i64.tinypic.com/ajnhqo.jpg

Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Υπαρχει καποιος κατοχος του G6 που να μενει σε καποια περιοχη κοντα στην Παλληνη-Γερακα-Αγια Παρασκευη-ΠΛακεντιας κτλ να συναντηθουμε για 15-20 λεπτα να δω την συσκευη;;;

Με ενδιαφερει η συσκευη αλλα δυστηχως δεν υπαρχει σε καμια μεγαλη αλυσιδα να την δω απο κοντα.

 

Αν ειναι κανεις απο γυρω περιοχες ας μου στειλει ενα pm, θα το εκτιμουσα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα ήρθε το Nillkin.. H οθόνη είναι πολύ πιο ζωντανή βγάζοντας την προστατευτική ζελατίνα που έχει από το εργοστάσιο! Έβαλα το τζάμι και πραγματικά είναι "άλλη" οθόνη. Όσοι έχετε ακόμη την εργοστασιακή ζελατίνα κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και εγκαταστήστε κάποιο γυαλί. Εκτός του ότι η οθόνη θα είναι πιο ζωντανή, θα είναι και πολύ καλύτερο το touching αφού το χέρι δεν γλιστράει τόσο καλά στην ζελατίνα όσο στο γυαλί. Πραγματική απόλαυση..

 

Όσον αφορά το προστατευτικό για τους φακούς πίσω, είναι από λεπτό πλαστικό, το έχω βάλει δεν έχω προσέξει διαφορά στην εικόνα σε εσωτερικές συνθήκες. Επιφυλάσσομαι όμως γιατί δεν το έχω δοκιμάσει έξω ή πως θα πάει με τον καιρό.

 

Ενδιαφέρον. Μετά από 2 σπασμένα κινητά στο G6 θα βάλω οπωσδήποτε τέτοια προστασία και θα εύχομαι να δουλέψει όταν χρειαστεί... Από θήκη ποιά επέλεξες; Ψάχνω κάτι σε πολύ λεπτό, ίσα για να προστατεύει τις γρατσουνιές αλλά διάφανο που οριακά να μην διακρίνεται γιατί δε θέλω να κρύψω το ασημί χρώμα και γενικά τις σχεδιαστικές λεπτομέρειες του κινητού.

 

Από την άλλη το gorilla glass πίσω λογικά κρατάει γρατσουνιές μακριά και σκέφτομαι να το αφήσω γυμνό για αρχή, μόνο το τζαμάκι της κάμερας θέλει εξτρα προστασία γιατί απ'ότι ξέρω χαράζεται πολύ πιο έυκολα από την πλάτη παρα το ότι θεωρητικά έχουν την ίδια προστασία.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα ήρθε το Nillkin.. H οθόνη είναι πολύ πιο ζωντανή βγάζοντας την προστατευτική ζελατίνα που έχει από το εργοστάσιο! Έβαλα το τζάμι και πραγματικά είναι "άλλη" οθόνη. Όσοι έχετε ακόμη την εργοστασιακή ζελατίνα κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και εγκαταστήστε κάποιο γυαλί. Εκτός του ότι η οθόνη θα είναι πιο ζωντανή, θα είναι και πολύ καλύτερο το touching αφού το χέρι δεν γλιστράει τόσο καλά στην ζελατίνα όσο στο γυαλί. Πραγματική απόλαυση..

 

Όσον αφορά το προστατευτικό για τους φακούς πίσω, είναι από λεπτό πλαστικό, το έχω βάλει δεν έχω προσέξει διαφορά στην εικόνα σε εσωτερικές συνθήκες. Επιφυλάσσομαι όμως γιατί δεν το έχω δοκιμάσει έξω ή πως θα πάει με τον καιρό.

 

πέρα ότι την έχω βάλει ήδη στο καλάθι για να την πάρω, πόσες μέρες σου έκανε;

 

Επίσης μια ερώτηση ποιον περιηγητη χρησιμοποιειτε; έχω βάλει τον Brave αλλα δεν εχει συγχρωνισμό από τον chrome. τον αλλαξα επείδη έχω διαβάσει είναι πολυ ενεργοβόρος και τρωει ραμ ο chrome

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Μετά από 2 σπασμένα κινητά στο G6 θα βάλω οπωσδήποτε τέτοια προστασία και θα εύχομαι να δουλέψει όταν χρειαστεί... Από θήκη ποιά επέλεξες; Ψάχνω κάτι σε πολύ λεπτό, ίσα για να προστατεύει τις γρατσουνιές αλλά διάφανο που οριακά να μην διακρίνεται γιατί δε θέλω να κρύψω το ασημί χρώμα και γενικά τις σχεδιαστικές λεπτομέρειες του κινητού.

 

Από την άλλη το gorilla glass πίσω λογικά κρατάει γρατσουνιές μακριά και σκέφτομαι να το αφήσω γυμνό για αρχή, μόνο το τζαμάκι της κάμερας θέλει εξτρα προστασία γιατί απ'ότι ξέρω χαράζεται πολύ πιο έυκολα από την πλάτη παρα το ότι θεωρητικά έχουν την ίδια προστασία.

 

Πήρα την αδιάφανη nature της Nullkin.. την πρότειναν αρκετοί απο εδώ μρικές σελίδες πιο πίσω και ένας φίλος έβαλε και φωτογραφίες. Είναι λεπτή και δεν κρύβει τίποτα απο την ομορφιά του κινητου. Την παράγειλα απο εδώ:

http://www.ebay.co.uk/itm/For-LG-G6-5-7-Nillkin-Flexible-Soft-TPU-Slim-Transparent-Thin-Case-Clear-Cover/382045769531?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=650948889640&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

Και πήρα και μια μαύρη επίσης της nillkin απο εδώ (Ultra Silm Case Cover Carbon):

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B06XD72MT3/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

Λογικά η μαύρη θα έρθει Παρασκευή ή αρχές της άλλης βδομάδας από αγγλιά.. η πρώτη σε 15-20 ημέρες υπολογίζω αφού την παράγγειλα απο Κίνα.

 

Ούτε εγώ θέλω να του βάλω θήκη αλλά νομίζω αύτές οι 2 θα είναι ότι πρέπει... ειδικά η πρώτη που είναι διάφανη την θεωρώ "must have" αλλά θα έχω προσωπική άποψη όταν έρθει. Ναι μεν ωραία η αίσθηση του κινητού σε χέρι και ναι είναι γυαλί πίσω, αλλά όταν κάθεται σε επιφάνειες, στο αυτοκίνητο, πάγκους κτλ όλο και κάποια μικρα σημαδάκια θα μείνουν με τον καιρό - είναι λογικό να υπάρξει μια φυσιολογική φθορά. Καλύτερα μια διακριτική θήκη.. σε περίπτωσή που πωληθεί στο μέλλον.

Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την Spigen Liquid Crystal Clear. Πολύ καλής ποιότητας, εφαρμόζει άψογα και προστατεύει την συσκευή. Δεν είναι μία απλή σιλικόνης. Την πήρα από σκρουτζ στα 13,8 €. Αναδεικνύει το υπέροχο Ice Platinum.

 

screenshot_87.png

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

πέρα ότι την έχω βάλει ήδη στο καλάθι για να την πάρω, πόσες μέρες σου έκανε;

 

Επίσης μια ερώτηση ποιον περιηγητη χρησιμοποιειτε; έχω βάλει τον Brave αλλα δεν εχει συγχρωνισμό από τον chrome. τον αλλαξα επείδη έχω διαβάσει είναι πολυ ενεργοβόρος και τρωει ραμ ο chrome

 

Τρία χρόνια σε Nexus 6 με Snap 805 και 3GB ram δεν είχα ποτέ θέμα αργής πλοήγησης με Chrome και έχει θέμα το G6? θα μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση. Βέβαια γενικά δε δίνω σημασία ούτε σε benchmarks ούτε στο να φαίνονται τα νούμερα καλά. Αν δε δουλεύει όπως θέλω το καταλαβαίνω και ψάχνω να βρω λύσεις αλλιώς δεν ασχολούμαι. Να βγάλω τον Chrome που ουσιαστικά μου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιώ κοινά bookmarks, κωδικούς, ιστορικό σε όλες τις συσκευές μου και με διευκολύνει τρομερά απλά για να βλέπω πιο πολλή ελεύθερη RAM ποιό το νόημα αν όντως δεν καθυστερεί κάτι άλλο; (που ρεαλιστικά δεν καθυστερεί εκτός και κάποιος κάνει το τρομερό multi-tasking με πολλές βαριές εφαρμογες ταυτόχρονα ανοιχτές)

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την Spigen Liquid Crystal Clear. Πολύ καλής ποιότητας, εφαρμόζει άψογα και προστατεύει την συσκευή. Δεν είναι μία απλή σιλικόνης. Την πήρα από σκρουτζ στα 13,8 €. Αναδεικνύει το υπέροχο Ice Platinum.

Ναι και αυτή της spigen φαίνεται αρκετά καλή αλλά κάπως πιο ογκώδες (σύμφωνα και με τον φίλο που έχει δει και τις 2). Την είχα στα υπόψην αλλά κάποιος πιό πίσω είχε πει ότι την είχε και μετά που του ήρθε η nilliin δεν χρησιμοποίησε ξανά την spigen.. Εξαιρετική επιλογή όμως και αυτή, διάφανη, λεπτή και όπως φαίνεται περισσότερο προστασία απο την nillikin που είναι απλά ένα soft flexible tpu.

 

Να φρεσκάρουμε και λίγο τη μνήμη για τους ενδιαφερόμενους:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7309409#post7309409

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7309432#post7309432

 

Και οι φώτος της νιλλκιν:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7309567#post7309567

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πέρα ότι την έχω βάλει ήδη στο καλάθι για να την πάρω, πόσες μέρες σου έκανε;

 

Δευτέρα (4/9) αργά βράδυ έγινε η παραγγελία.. σήμερα (13/9) πρωί ήταν εδώ. Άρα 8-9 ημέρες. Αλλά είμαι Κύπρο..

Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

Τρία χρόνια σε Nexus 6 με Snap 805 και 3GB ram δεν είχα ποτέ θέμα αργής πλοήγησης με Chrome και έχει θέμα το G6? θα μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση. Βέβαια γενικά δε δίνω σημασία ούτε σε benchmarks ούτε στο να φαίνονται τα νούμερα καλά. Αν δε δουλεύει όπως θέλω το καταλαβαίνω και ψάχνω να βρω λύσεις αλλιώς δεν ασχολούμαι. Να βγάλω τον Chrome που ουσιαστικά μου δίνει τη δυνατότητα να χρησιμοποιώ κοινά bookmarks, κωδικούς, ιστορικό σε όλες τις συσκευές μου και με διευκολύνει τρομερά απλά για να βλέπω πιο πολλή ελεύθερη RAM ποιό το νόημα αν όντως δεν καθυστερεί κάτι άλλο; (που ρεαλιστικά δεν καθυστερεί εκτός και κάποιος κάνει το τρομερό multi-tasking με πολλές βαριές εφαρμογες ταυτόχρονα ανοιχτές)

 

οχι φίλε το παρεξήγησες. δεν ειπα οτι εχει προβλημα το g6 προς θεου σχεδον 2 βδομαδες που το εχω πεταει απο ολες τις αποψεις. αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι ειναι απο τους βαριους browser και εμενα με διευκολυνει με bookmarks, κωδικούς, ιστορικό. οσο για τον Brave που εχω ειναι ιδιος με τον chrome απλα ακομα δουλευουν τον συγχρονισμο και εχει και ενσωματομενο adblock. αλλα ο chrome ειναι λατρεια!!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θέλω να του βάλω θήκη αλλά νομίζω αύτές οι 2 θα είναι ότι πρέπει... ειδικά η πρώτη που είναι διάφανη την θεωρώ "must have" αλλά θα έχω προσωπική άποψη όταν έρθει. Ναι μεν ωραία η αίσθηση του κινητού σε χέρι και ναι είναι γυαλί πίσω, αλλά όταν κάθεται σε επιφάνειες, στο αυτοκίνητο, πάγκους κτλ όλο και κάποια μικρα σημαδάκια θα μείνουν με τον καιρό - είναι λογικό να υπάρξει μια φυσιολογική φθορά. Καλύτερα μια διακριτική θήκη.. σε περίπτωσή που πωληθεί στο μέλλον.

 

Δεκτό, απλά το σκεπτικό μου είναι το εξής: Αν θέλεις σοβαρή προστασία από πτώση (και μιλάμε μόνο για το σασί), θέλεις θήκη γκουμούτσα, η διάφανη μπορεί να μην σε καλύψει. Αν θέλεις απλά επιφανειακή προστασία από γρατσουνιές (ουσιαστικά στην πλάτη) τότε μια λεπτή σιλικόνης είναι λογική σκέψη για τα περισσότερα τηλέφωνα με εκτεθειμένη πλάτη, όμως το G6 έχει Gorilla 5 στην πλάτη που είναι ακόμα ανθεκτικότερο και από το Gorilla 3 της οθόνης το οποίο στο τρέχον τηλέφωνο μου χρησιμοποιώ χωρίς προστασία οθόνης εδώ και 3 χρόνια, με κλειδιά μαζί ορισμένες φορές και δεν έχει ούτε μία γρατσουνιά. Απλά το βλέπω ως την πρωτη συσκευή που μπορείς όντως να τη δουλέψεις χωρίς θήκη από άποψη επιφανειακής αντοχής (καλύπτοντας μόνο το πιο ευαίσθητο τζαμάκι της κάμερας)

 

Τσεκάρετε τον τύπο στο 3:10 που γδέρνει την πλάτη με ξυράφι και δε μένει ίχνος, όπως το ίδιο γίνεται κ πιο πριν στο βίντεο με την οθόνη.

 

Εγώ έχω την Spigen Liquid Crystal Clear. Πολύ καλής ποιότητας, εφαρμόζει άψογα και προστατεύει την συσκευή. Δεν είναι μία απλή σιλικόνης. Την πήρα από σκρουτζ στα 13,8 €. Αναδεικνύει το υπέροχο Ice Platinum.

 

Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου αλλά σε ακόμα πιο λεπτό αν υπάρχει γιατι βλέπω ότι αυτή είναι 1mm, ενώ αν θυμάμαι καλά έχω δει 0.5 και 0.3mm. Ωστόσο με 5άρη γορίλλα πίσω όπως ειπα και πιο πάνω ο μόνος λόγος να βάλεις θήκη είναι για προστασία του πλαινού περιβλήματος...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

σορυ παιδιά που παρεμβαίνω

ωραία και λεπτή η Crystal clear αλλά κιτρινίζει πολύ γρήγορα ειδικά εκεί που πιάνεις το κινητό και φαίνεται απαίσια

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν μου έχει κιτρινίσει αλλά και να το κάνει ποιά θήκη δεν καταπονείται άλλωστε?

 

όλες φθείρονται, για αυτό τις έχουμε άλλωστε.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

σορυ παιδιά που παρεμβαίνω

ωραία και λεπτή η Crystal clear αλλά κιτρινίζει πολύ γρήγορα ειδικά εκεί που πιάνεις το κινητό και φαίνεται απαίσια

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

 

Καλά δημόσια κουβέντα κάνουμε, δε μας διέκοψες και στο σαλόνι μας! :lol:

 

Αυτό ήθελα να γράψω στο προηγούμενο μήνυμα μου ότι μόλις κιτρινίζουν φαίνονται χάλια όλες αυτές οι θήκες, αλλά φυσικά μπορείς να την αλλάξεις.

 

Πάντως εγώ με βλέπω να βάζω μόνο ένα Rhino ή Zagg InvisibleGlass+ μπροστά για καμιά πτώση και ένα τζαμάκι στην κάμερα κ τέλος, γυμνή απόλαυση... :p

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό, απλά το σκεπτικό μου είναι το εξής: Αν θέλεις σοβαρή προστασία από πτώση (και μιλάμε μόνο για το σασί), θέλεις θήκη γκουμούτσα, η διάφανη μπορεί να μην σε καλύψει. Αν θέλεις απλά επιφανειακή προστασία από γρατσουνιές (ουσιαστικά στην πλάτη) τότε μια λεπτή σιλικόνης είναι λογική σκέψη για τα περισσότερα τηλέφωνα με εκτεθειμένη πλάτη, όμως το G6 έχει Gorilla 5 στην πλάτη που είναι ακόμα ανθεκτικότερο και από το Gorilla 3 της οθόνης το οποίο στο τρέχον τηλέφωνο μου χρησιμοποιώ χωρίς προστασία οθόνης εδώ και 3 χρόνια, με κλειδιά μαζί ορισμένες φορές και δεν έχει ούτε μία γρατσουνιά. Απλά το βλέπω ως την πρωτη συσκευή που μπορείς όντως να τη δουλέψεις χωρίς θήκη από άποψη επιφανειακής αντοχής (καλύπτοντας μόνο το πιο ευαίσθητο τζαμάκι της κάμερας)

 

Τσεκάρετε τον τύπο στο 3:10 που γδέρνει την πλάτη με ξυράφι και δε μένει ίχνος, όπως το ίδιο γίνεται κ πιο πριν στο βίντεο με την οθόνη.

 

Ναι και εγώ είχα το g3 για 1 χρόνο χωρίς tempered glass μπροστά. Gorilla glass 3 και δεν έχει ούτε 1 σημαδάκι η οθόνη.. και σε τζέπη με κλειδιά κάποτε. Δεν είναι αυτό όμως.. Το γοριλλα γλασσ 5 είναι πιο ανθεκτικό αλλά δεν έχω προσωπική άποψη πόσο ανθεκτικό (η efficient αν προτιμάς) είναι ως... πλάτη συσκευής. Δεν έχει δουλευτεί πολύ ακόμη το γυαλί ως "πλάτη" (και χωρίς θήκη) για να δούμε τι φθορά θα έχει σε 1-2-3 χρόνια. Κακά τα ψέματα άλλο η οθόνη και άλλο η πλάτη. Θεωρητικά αν δεν υπάρχει πτώση την περισσότερη φθορά την έχει η πλάτη παρά η οθόνη. Η πλάτη κάθεται όλη μέρα σε επιφάνειες.. όταν το σηκώνεις υπάρχει μια μικρή τριβή με την επιφάνεια. Φαντάζομαι με τον καιρό θα δημιουργηθούν κάποια μικρά σημαδάκια στις άκρες της πλάτης εκεί που κάνει μια μικρή καμπύλη. Η οθόνη ουσιαστικά έρχεται σε επαφή μόνο με το δάκτυλο, το αυτί σου και την τσέπη ή την τσάντα σου με τα περιεχόμενα της..

 

Για το αλουμινένιο σιασί που λες.. συμφωνώ μαζί σου. Είναι πιο πιθανό να δημιουργηθούν σημάδια εκεί πχ. απο κλειδιά παρά να έχεις θέμα με την πλάτη της συσκευής.. Άρα συμφωνούμε ότι μια απλή τυπική λεπτή tpu είναι εντάξει σε περίπτωση που δεν υπάρχει πτώση. Προσωπικά δεν μου έχει πέσει ποτέ τέτοιο μεγάλο κινητό. Μου επεφταν πολύ παλιά όταν ήταν μικρότερα :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλά δημόσια κουβέντα κάνουμε, δε μας διέκοψες και στο σαλόνι μας! :lol:

 

Αυτό ήθελα να γράψω στο προηγούμενο μήνυμα μου ότι μόλις κιτρινίζουν φαίνονται χάλια όλες αυτές οι θήκες, αλλά φυσικά μπορείς να την αλλάξεις.

 

Πάντως εγώ με βλέπω να βάζω μόνο ένα Rhino ή Zagg InvisibleGlass+ μπροστά για καμιά πτώση και ένα τζαμάκι στην κάμερα κ τέλος, γυμνή απόλαυση... :p

 

Ναι όντως κιτρινίζουν αυτές οι διάφανες. Τώρα σε πόσο καιρό; 6μήνες; 1 χρόνο; Εξαρτάται...

 

Γυμνή απόλαυση.. το καλύτερο :D η αίσθηση του πίσω γυαλιού στο χέρι είναι πολύ ωραία..

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ είχα το g3 για 1 χρόνο χωρίς tempered glass μπροστά. Gorilla glass 3 και δεν έχει ούτε 1 σημαδάκι η οθόνη.. και σε τζέπη με κλειδιά κάποτε. Δεν είναι αυτό όμως.. Το γοριλλα γλασσ 5 είναι πιο ανθεκτικό αλλά δεν έχω προσωπική άποψη πόσο ανθεκτικό (η efficient αν προτιμάς) είναι ως... πλάτη συσκευής. Δεν έχει δουλευτεί πολύ ακόμη το γυαλί ως "πλάτη" (και χωρίς θήκη) για να δούμε τι φθορά θα έχει σε 1-2-3 χρόνια. Κακά τα ψέματα άλλο η οθόνη και άλλο η πλάτη. Θεωρητικά αν δεν υπάρχει πτώση την περισσότερη φθορά την έχει η πλάτη παρά η οθόνη. Η πλάτη κάθεται όλη μέρα σε επιφάνειες.. όταν το σηκώνεις υπάρχει μια μικρή τριβή με την επιφάνεια. Φαντάζομαι με τον καιρό θα δημιουργηθούν κάποια μικρά σημαδάκια στις άκρες της πλάτης εκεί που κάνει μια μικρή καμπύλη. Η οθόνη ουσιαστικά έρχεται σε επαφή μόνο με το δάκτυλο, το αυτί σου και την τσέπη ή την τσάντα σου με τα περιεχόμενα της..

 

Για το αλουμινένιο σιασί που λες.. συμφωνώ μαζί σου. Είναι πιο πιθανό να δημιουργηθούν σημάδια εκεί πχ. απο κλειδιά παρά να έχεις θέμα με την πλάτη της συσκευής.. Άρα συμφωνούμε ότι μια απλή τυπική λεπτή tpu είναι εντάξει σε περίπτωση που δεν υπάρχει πτώση. Προσωπικά δεν μου έχει πέσει ποτέ τέτοιο μεγάλο κινητό. Μου επεφταν πολύ παλιά όταν ήταν μικρότερα :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι όντως κιτρινίζουν αυτές οι διάφανες. Τώρα σε πόσο καιρό; 6μήνες; 1 χρόνο; Εξαρτάται...

 

Γυμνή απόλαυση.. το καλύτερο :D η αίσθηση του πίσω γυαλιού στο χέρι είναι πολύ ωραία..

 

Σίγουρα πολυ συχνότερη η καταπόνηση της πλάτης, απλά η εντύπωση που έχω για τα gorilla από όσο τα έχω δουλέψει χωρίς προστασίες είναι ότι η ανθεκτικότητα τους εξαρτάται από την ένταση της τριβής με άλλη επιφάνεια και όχι από την διάρκεια. Πχ. Μπορείς να τρίβεις για ώρες την οθόνη με κλειδί, από τη στιγμή που δεν είναι κοφτερό αρκετά για να την χαράξει όσο και να τρίβεις αυτό πάλι γυαλιστερό θα γίνει με ένα σκούπισμα. Από την άλλη αν πάρεις ένα υπερβολικά κοφτερό λεπίδι που να ξεπερνάει το βαθμό αντοχής του γυαλιού τότε μπορείς στο δευτερόλεπτο να κάνεις ζημιά. Δεν εξαρτάται δηλαδή από τον αριθμό των επαναλήψεων (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται). Άρα στην καθημερινότητα που συνήθως ακουμπας το κινητό σε τραπέζια ή αλλες επίπεδες επιφάνειες χαμηλής σκληρότητας λογικά δεν φτάνουν για να του δημιουργήσουν πρόβλημα, όσες φορές και να το επαναλάβεις. Βέβαια σίγουρα όπως λες δεν το χουμε δει σε βάθος χρόνου απλά κρίνοντας από το 3 που τα πήγε περίφημα στις οθόνες κάνω μια εκτίμηση για το 5 στην πλάτη. Προτίθεμαι να το δοκιμάσω όμως :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης άλλος ένα σημείο που δημιουργεί αμφιβολίες για την αντοχή είναι το ότι το τζάμι της πίσω κάμερας υποτίθεται ότι καλύπτεται και αυτό Gorilla 5 αλλά είδαμε ότι χαράζεται πολύ πιο εύκολα, άρα εκεί κάτι παίζει, σίγουρα δεν είναι 100% το ίδιο γυαλί με αυτό της πλάτης.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε η nilkin natural.Πηρα την gold παει γαντι στο μαυρο και ειναι ηδη κιτρινησμένη οποτε δεν εχεις θεμα εκει Edited by solas
LG G6/REDMI NOTE 3 PRO /MOTO G 2014/Xperia Sole/THL T11/ASUS T100
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό που λες για το γυαλί της πλάτης. Μακάρι να είναι έτσι.. Ακόμη όμως δεν το έχουμε δει άρα ότι και να λέμε..

 

Για το κομμάτι του γυαλιού που καλύπτει τους φακούς δεν νομίζω οτι είναι γοριλλα 5.. ούτε γοριλλα 3.. κάτι άλλο είναι..

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου ηρθε η nilkin natural,πηρα την gold παει γαντι στο μαυρο και ειναι ηδη κιτρινησμένη οποτε δεν εχεις θεμα εκει

 

Χαχαχα... Αφού είναι χρυσή εσένα πάει να πει ότι ηδη είναι κιτρινισμένη. Εγώ πήρα την γκρι έχω το ασημί.. άρα θα περιμένω να γίνει χρυση :lol:

Edited by michalis1984
Link to comment
Share on other sites

 

Γυμνή απόλαυση.. το καλύτερο :D η αίσθηση του πίσω γυαλιού στο χέρι είναι πολύ ωραία..

 

Γυμνή απόλαυση αλλά γλυστράει σαν διάολος οπότε NO-ΝΟ για μενα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

ειδα οτι απο το αγγλικο ebay η ιδια θηκη ειναι πιο ακριβη + οτι εχει και εξοδα ταχυδρομειου και σκεφτομαι να την παρω απο κινα. ποια λετε για μαυρο g6 grey ή transparent? Μιλαω για την nillkin natural
Link to comment
Share on other sites

Για το κομμάτι του γυαλιού που καλύπτει τους φακούς δεν νομίζω οτι είναι γοριλλα 5.. ούτε γοριλλα 3.. κάτι άλλο είναι..

 

Σύμφωνα με την LG είναι Gorilla και μαλιστα 5, αλλά εχει αποδειχτεί ότι δεν ισχυέι, δεν ξερω γιατι το αναφερουν έτσι στα επισημα specs

 

"Corning® Gorilla® Glass 3 on Screen and Rear Camera; "

 

http://www.lg.com/us/mobile-phones/g6#specs

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...