Jump to content

Χάρης Ρώμας


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια είναι η αγαπημένη σας κωμική σειρά του Χάρη Ρώμα;  

461 members have voted

  1. 1. Ποια είναι η αγαπημένη σας κωμική σειρά του Χάρη Ρώμα;

    • Οι μεν και οι δεν
      122
    • Ο κακός βεζύρης
      43
    • Κωνσταντίνου και Ελένης
      221
    • Λιφτινγκ
      20
    • Το καφέ της χαράς
      55


Recommended Posts

Κωνσταντίνου και Ελένης Δαγκωτο... Πάντως έχω παρατηρήσει ότι όταν ο Ρώμας παίζει τον στριμμένο έχει επιτυχία.Π.χ το λίφτινγκ ούτε καν το θυμάμαι.
akouseto.gr - το καλύτερο ελληνικό blog, όπως όλα τ'αλλα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 311
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κωνσταντίνου και Ελένης Δαγκωτο... Πάντως έχω παρατηρήσει ότι όταν ο Ρώμας παίζει τον στριμμένο έχει επιτυχία.Π.χ το λίφτινγκ ούτε καν το θυμάμαι.

 

Εκεί τον μ@λ@κ@ έκανε... Αλλά και το λίφτινγκ μ άρεσε...

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ενας ηθοποιος πιο πολυ κωμικος , επισης σεναριογραφος , σκηνοθετης (παραστασεων + σειρων),στιχουργος...κ αλλα!!

Σε ολα αντιμετωπιζει επιτυχεια κ αγαπη!Αρα ειναι κορυφη σε οποιους τον ασπαζονται!!:)

 

Ρε μπας κι είσαι η Λουιζίδου και λες τόσο καλά λόγια γι αυτόν;;; Έλεος! Είναι ο τύπος της τηλεόρασης όπως περιγράφεται πολύ εύστοχα στο "Ιλουστρασιόν" (δεν ξέρω αν και ποιοι έχετε δει την εν λόγω ταινία, αλλά αξίζει...)

Can't get enough

Can't give it up

When you're telling me those white lies

Champagne

It's getting rough and I wanna know if I'm addicted to your white lies in vain...

Link to comment
Share on other sites

Ρε μπας κι είσαι η Λουιζίδου και λες τόσο καλά λόγια γι αυτόν;;; Έλεος! Είναι ο τύπος της τηλεόρασης όπως περιγράφεται πολύ εύστοχα στο "Ιλουστρασιόν" (δεν ξέρω αν και ποιοι έχετε δει την εν λόγω ταινία, αλλά αξίζει...)

 

 

Πολύ εύστοχο!!!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μ αρεσει το Κων/νου και Ελενη αλλα ρε παιδια ελεος με τις επαναληψεις του...ειναι στανταρ οτι το καλοκαιρι το δειχνει 7 φορες τη βδομαδα αλλα εχω την υποψια οτι καποιες φορες το εδειχνε και 2 φορες τη μερα:wacko:
Link to comment
Share on other sites

και εμενα μ αρεσει το Κων/νου και Ελενη αλλα ρε παιδια ελεος με τις επαναληψεις του...ειναι στανταρ οτι το καλοκαιρι το δειχνει 7 φορες τη βδομαδα αλλα εχω την υποψια οτι καποιες φορες το εδειχνε και 2 φορες τη μερα:wacko:

 

Αυτή η υποψία, να σου γίνει βεβαιότητα! Να ήταν μόνο το καλοκαίρι, καλά θα ήταν. Το χειμώνα πού τον πας; Πάντως, η αλήθεια είναι ότι όποτε το πετυχαίνω, θα το δω αγνοώντας ό,τι κι αν δείχνουν τα απέναντι κανάλια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τον δω ποτέ,δεν υπάρχει ούτε ένας καλός λόγος να το κάνω,αν είναι να σκοτώσω με τόσο βίαιο τρόπο τον χρόνο μου τότε προτιμώ να αυτοκτονήσω.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΤΕΧΩ

 

 

στα δέκα αστεία τα 8 είναι κρυάδες

 

επαναλαμβάνεται με χαρακτηριστικό παράδειγμα

α. σαν το κων/νου και ελένης είχε γράψει σήριαλ στην κρατική μόνο που ο γυναικείος ρόλος έμοιαζε με την κατακουζίνα και ο ανδρικός με την γκαρσόνα (δεν έπαιζε απλά έγραφε)

β. μετά την κατακουζίνα ο δήμαρχος (στα ίδια και οι δύο)

γ. τώρα το παρθεναγωγείο (μιά από τα ίδια)

 

υπερβολικός στο παίξιμο του

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τον δω ποτέ,δεν υπάρχει ούτε ένας καλός λόγος να το κάνω,αν είναι να σκοτώσω με τόσο βίαιο τρόπο τον χρόνο μου τότε προτιμώ να αυτοκτονήσω.

 

Μη φτάνουμε και στα άκρα! Αν δεν θες να ανήκεις στο 50% των φανατικών τηλεθεατών του Ρώμα, τότε απλά άλλαξε κανάλι ή μάλλον κατάργησε οριστικά τον ΑΝΤ1 για τα επόμενα 3 χρόνια που θα κρατήσει η σειρά....

Link to comment
Share on other sites

Οι σειρές που μου άρεσαν είναι Κωνσταντίνου και Ελένης και οι Μεν και Δεν που να πω την αλήθεια δεν το συμπαθώ ιδιαίτερα τον Ρώμα...
[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Μη φτάνουμε και στα άκρα! Αν δεν θες να ανήκεις στο 50% των φανατικών τηλεθεατών του Ρώμα, τότε απλά άλλαξε κανάλι ή μάλλον κατάργησε οριστικά τον ΑΝΤ1 για τα επόμενα 3 χρόνια που θα κρατήσει η σειρά....

 

Έκφραση είναι φίλε μου,και αυτό έχω κάνει,δεν βλέπω ποτέ ΑΝΤ1.Πιστεύω ότι στη ελληνική τηλεόραση έχουν περάσει εκατοντάδες καλύτερες σειρές και σεναριογράφοι για να κάθομαι να βλέπω Ρώμα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μη φτάνουμε και στα άκρα! Αν δεν θες να ανήκεις στο 50% των φανατικών τηλεθεατών του Ρώμα, τότε απλά άλλαξε κανάλι ή μάλλον κατάργησε οριστικά τον ΑΝΤ1 για τα επόμενα 3 χρόνια που θα κρατήσει η σειρά....

 

καλα μην φτανεις κ εσυ στα ακρα!κατσε να δουμε αν θα βγαλει μια χρονια κ εχει ο Θεος κ για αλλες!ακου 3 χρονια :p:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετα το Κων/νου Ελενης το χαος. Αυτος ο ανθρωπος δεν πιστευα οτι μπορει να βγαλει σειρα χειροτερη του Καφε της Χαρας και μαλλον με την καινουργια του δημιουργια με διαψευδει. Που παιζει κιολας ακριβως τον ιδιο χαρακτηρα. Κριμα...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην τα ρίχνουμε όλα στον Pizza Roma όμως, φταίει και η Χατζητέτοια
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μην τα ρίχνουμε όλα στον Pizza Roma όμως, φταίει και η Χατζητέτοια

Κι αυτη, σωστα. Στην πυρα και δαυτη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην πυρά δε λες τίποτα!

Και το χειρότερο είναι πως παίρνει και επιτυχημένες ξένες ταινίες/χαρακτήρες και τις καταστρέφει στις δικές του "τηλεοπτικές" εκδοχές

 

Παίρνει τον Iznogoud και τον κάνει Κακό Βεζύρη

Πήρε το Chocolat και το έκανε Καφέ της Χαράς

Τώρα, απ' ότι βλέπω από την υπόθεση, παίρνει το Mona Lisa Smile και το κάνει Δεληγιάννειο Παρθεναγωγείο!

 

Ας κάνουμε όλοι μια ευχή, να μην είναι και fan του Star Trek... :alien:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή σας παλιόπαιδα...:p

 

Το στυλ του πάντως καλύτερα να παραμείνει το γνωστό. Έτσι όπως ήταν και οι μεγάλοι ηθοποιοί του 50'-60'. Οι γνωστοί είχαν πάντα το ίδιο στυλ. Βέβαια άλλο θέμα το αν το αρέσουν κάποιοι ή όχι. Λογικό είναι κάποιοι να έχουν βαρεθεί αλλά κάποιοι άλλοι να το επιζητούν.

Για αυτό και ξεχωρίζει σήμερα. Όπως και οι Φιλιππίδης, Χαϊκάλης, Μπουλάς.

Ενώ ο Μιχαλόπουλος άλλαξε στυλ τώρα που μεγάλωσε και ευτυχώς δηλαδή γιατί σίγουρα έγινε πολύ καλύτερος και αποδεκτός από περισσότερο κόσμο. Προς Κωνσταντάρα το πήγε για όσους ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω μετά το κων/νου και Ελένης :cool:έτσι κι έτσι το μεν και οι δε,δε με έχει συγκινήσει καθόλου η ποιότητα και το χιούμορ του...............
Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Ας κάνουμε όλοι μια ευχή, να μην είναι και fan του Star Trek... :alien:

 

KAΛOOOOO :lol::rolleyes:

 

Τί μου θυμίσατε τώρα. Αρχές της δεκαετίας, να βλέπεις καθημερινά Star Trek TNG πίνοντας coca cola βανίλια.

Αλίμονο -- χάθηκαν πια και τα δύο. :(

 

Όσο για τον Ρώμα, το υπερβολικό του στυλ ηθοποιίας και σεναριογραφίας με έχει κουράσει κι εμένα, όπως και οι επαναλαμβανόμενοι χαρακτήρες του (που δεν ήταν τίποτα το πρωτότυπο ούτε την πρώτη φορά που βγήκαν). Ο "κακός βεζύρης" και το "καφέ της χαράς" ήταν, για μένα, με διαφορά τα χειρότερα δημιουργήματά του. Ο "βεζύρης" έμοιαζε με χοντροκομμένη διασκευή του πνευματώδους, καυστικού "Yes Minister" από παιδιά δημοτικού σχολείου, ενώ το "καφέ" είχε όλα αυτά τα ανυπόφορα, δήθεν φολκλόρ στερεότυπα "κωμωδίας για γραφικούς επαρχιώτες" που γράφεται από πρωτευουσιάνους (σαν μια άλλη βλακεία που εκτυλλισόταν στην Κέρκυρα και είχε τον Βέγγο και τον Σπυρόπουλο, δεν θυμάμαι το όνομα).

 

Οι "μεν και οι δεν" ήταν πήχτρα στην υπερβολή, παραδοσιακή και κάπως κοινότυπη "κωμωδία αντιθέσεων", αλλά μπορούσε κανείς να την παρακολουθήσει και να διασκεδάσει λίγο, αναγνωρίζοντάς την γι'αυτό που ήταν. Το ίδιο περίπου ισχύει για τους "μεν και τους δεν ΙΙ" (Κων/νου και Ελένης), μόνο που η (όποια) δόση πρωτοτυπίας είχε πλέον ξεφτίσει και το πράγμα άρχισε να γίνεται κουραστικό.

 

Πάντως γενικά δεν μου αρέσει ο τύπος κωμωδίας του Ρώμα. Τα αστεία είναι όλα προβλέψιμα και... τηλεγραφούνται πριν ακόμα αρχίσει το επεισόδιο, η υπερβολή του "camp" δίνει και παίρνει, και έχουμε συναντήσει την "πλοκή" σε δεκάδες σειρές, καρτούν, ταινίες και κωμωδίες που προηγήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Ο Χάρης Ρώμας ως σεναριογράφος προσφέρει κάτι διαφορετικό. Ακτινογραφεί εις βάθος τις προσωπικότητες των πρωταγωνιστών του, εκθέτει τα προτερήματα και τις αδυναμίες τους. Δεν γράφει επιφανειακές κωμικές σειρές, αλλά ψυχογραφικές κωμικές σειρές.

 

Ο Κατακουζηνός είναι ένας αντικοινωνικός και ιδιότροπος καθηγητής, που αν και έχει αρχές, τις καταπατά μερικές φορές για να καταφέρει να κερδίσει το σπίτι των προγόνων του. Το μίσος του για τη συγκάτοικό του σταδιακά μετατρέπεται σε έρωτα,σε πάθος.

Ο Πόπωτας είναι ένας οπισθοδρομικός,αυταρχικός δήμαρχος, ο οποίος προσπαθεί να εκσυγχρονιστεί για να γίνει αρεστός στη Χαρά. Είναι όμως προσηλωμένος στις παραδόσεις, κάτι που τον κρατά στο παρελθόν. Ο εγωισμός του δεν του επιτρέπει να εγκαταλείψει τα περισσότερα από αυτά που πρέσβευε σε ολόκληρη τη ζωή του. Γι'αυτό και στο τέλος τιμωρείται.

 

Στην ψυχή των δύο αυτών ηρώων διεξάγεται μία εσωτερική πάλη, η οποία γίνεται εμφανής έπειτα από μία πληθώρα αστείων σκηνών και η οποία αποτυπώνεται με εύστοχα κωμικό τρόπο.

Το «Καφέ της Χαράς» έχει παράλληλα ηθογραφικό και κάποιες φορές δραματικό χαρακτήρα. Κατά τη γνώμη μου, αυτός είναι ένας από τους βασικούς λόγους για τους οποίους αγαπήθηκε τόσο πολύ.

 

Από εκεί και πέρα, θεωρώ πως ο Χάρης Ρώμας ως ηθοποιός είναι πολλές φορές υπερβολικός, ιδιαίτερα στις σκηνές όπου εξομολογείται κάτι,όπου γίνεται συναισθηματικός. Η υπερβολή αυτή σίγουρα δημιουργεί αμηχανία και αποστροφή στον τηλεθεατή. Ωστόσο, υπερκαλύπτεται και με το παραπάνω από την κωμικότητα των υπόλοιπων σκηνών.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...