Jump to content

Κάπνισμα! Η άποψή σας;


DrGus
 Κοινοποίηση

Καπνίζετε?  

393 members have voted

  1. 1. Καπνίζετε?

    • Ναι, καπνίζω
      149
    • Όχι, δεν καπνίζω
      244


Recommended Posts

Χμμ, ναι, και αν δεν υπάρχει τέτοιος χώρος;

- χμ ναι , εδω φταιει το κρατος που δεν φροντισε να υπαρχουν τετοιοι χωροι ΠΑΝΤΟΥ.

Αυτό σημαίνει ότι η πλειοψηφία μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει εις βάρος της μειοψηφίας; Έτσι το θέτεις;

- φανταζεσαι σε ενα myphone meeting ο msk να απαγορεψει να υπαρχουν συσκευες με symbian . αυτο που θελω να πω οτι καποιες φορες πρεπει να σεβομαστε λιγο την πλειοψηφια :)

:wacko:

Αυτό αν τηρούσαν το νόμο οι καφετέριες ή/και αν έβαζαν καλύτερο αερισμό. Για λόγους εισπρακτικούς και οικονομίας όμως φαντάζομαι βγαίνεις και θα έχεις δεί ότι στην συντριπτική πλειοψηφία των καφετεριών τέτοιο πράγμα δεν συμβαίνει.

- καντε παραπονα στο καταστημα και οχι στους καπνιστες ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 649
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλιστα. Τώρα φταίει το κράτος, τα καταστήματα και το...symbian αντι να φταίνε εκείνοι που εξ αιτίας τους γίνεται όλη η συζήτηση.

 

Οι καπνιστές είναι το πρόβλημα, καταλάβετέ το. Οχι το κράτος και οι καφετέριες. Επειδή αρέσει σε εκείνους να σκορπάνε μπόχα γίνονται όλες αυτές οι ρυθμίσεις. Οι μη καπνιστές δεν ενοχλούν κανέναν. ΑΠό τη στιγμή που ανάβει ο άλλος το λιβανιστήρι αρχίζει να υπάρχει πρόβλημα.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Καπνίζω μόνο καμιά φορά το μήνα μαζί με παρέα.. και το πιο ελαφρύ και σικ - Davidoff one :o

 

Καθαρά για λόγους show-off χωρίς να το αρνιέμαι. Και ναι ξέρω πως κάνω κακό στον εαυτό μου μια φορά το μήνα που καπνίζω το πιο ελαφρύ αλλα ντάξει. δε χάθηκε κι ο κόσμος. [για να μην μου αρχίσουν τα όργανα.]

 

Και όχι, δεν έχω σκοπό να το καθιερώσω σαν συνήθεια στο μέλλον. Ξέρω πως κάνω κακό στο εαυτό μου [αλλα είναι μηδαμινό].

 

Το κάπνισμα βλάπτει σοβαρα την υγεία σας.

 

Αντε γεια μας.. ;)

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος `trapped (11 Ιαν. 2005 , 15:21)

 

Καπνίζω μόνο καμιά φορά το μήνα μαζί με παρέα.. και το πιο ελαφρύ και σικ - Davidoff one :o

 

 

Καπνίζεις άρρωστα τσιγάρα;

 

Καθαρά για λόγους show-off χωρίς να το αρνιέμαι. Και ναι ξέρω πως κάνω κακό στον εαυτό μου μια φορά το μήνα που καπνίζω το πιο ελαφρύ αλλα ντάξει. δε χάθηκε κι ο κόσμος. [για να μην μου αρχίσουν τα όργανα.]

 

Και όχι, δεν έχω σκοπό να το καθιερώσω σαν συνήθεια στο μέλλον. Ξέρω πως κάνω κακό στο εαυτό μου [αλλα είναι μηδαμινό].

 

Το κάπνισμα βλάπτει σοβαρα την υγεία σας.

 

Αντε γεια μας.. ;)

 

http://instagiber.net/smiliesdotcom/contrib/dvv/cwmddd.gif http://instagiber.net/smiliesdotcom/contrib/dvv/cwmddd.gif http://instagiber.net/smiliesdotcom/contrib/dvv/cwmddd.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να βρίσκομαι Ιταλία τις δύο τελευταίες εβδομάδες:

Οι Ιταλοί καπνίζουν πολύ, όχι σαν Έλληνες αλλά πολύ. Και μέσα σε μερικά γραφεία ακόμα έκαναν τα στραβά μάτια και φτάναμε σε σημείο δακρύων. Όπως δηλαδή σε ένα ελληνικό γραφείο.

Από Δευτέρα (για την ακρίβεια 1 λεπτό μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής έπεσε το πρώτο πρόστιμο) κόπηκαν όλα μαχαίρι και βγαίνουν όλοι έξω για τσιγάρο. (Δεν είναι Αθήνα, το πρωί έχει -2 μέχρι 1 βαθμό Κελσίου.)

Στο Δουβλίνο που έχω δει επίσης, έκαναν σε ορισμένες μεγάλες εταιρείες το ίδιο (με ακόμη χειρότερο κρύο) ενώ ήταν οι πρώτοι που εφάρμοσαν τη γενική απαγόρευση.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (11 Ιαν. 2005 , 15:42)

 

Καπνίζεις άρρωστα τσιγάρα;

 

 

 

http://instagiber.net/smiliesdotcom/contrib/dvv/cwmddd.gif http://instagiber.net/smiliesdotcom/contrib/dvv/cwmddd.gif http://instagiber.net/smiliesdotcom/contrib/dvv/cwmddd.gif

 

 

 

ΛΟΛ.. τώρα καταλαβα. Με πέθανες.. :lol: [πριν το τσιγάρο :D]

Καλά δεν μ'αρέσει ο όρος καπνίζω μιας και δεν είναι ούτε σε καθημερινή ούτε σε εβδομαδιαία αλλα σε μηνιαία βάση.. :o Mια φορά που βγαίνουμε και μείς έξω κάθε τόσο.. ντάξει.. :whistle:

 

Το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία μας! :P

 

Trobocop ;)

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

και γω λεω να κοψω το τσιγαρο, το μπανιο, και να αρχισω να τρωω σε καθημερινη βαση φασολαδα..... να ενοχλω λιγοτερο τουλαχιστον....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (11 Ιαν. 2005 , 21:49)

 

και γω λεω να κοψω το τσιγαρο, το μπανιο, και να αρχισω να τρωω σε καθημερινη βαση φασολαδα..... να ενοχλω λιγοτερο τουλαχιστον....

Δεν σε ακολουθώ. Τι εννοείς; Ότι το τσιγάρο και ο καπνός του είναι το ίδιο επικίνδυνο για την υγεία με την βρωμίλα και τις... πορδές; Ότι αφήνουν την ίδια μπόχα στα ρούχα του άλλου; Ή ότι είναι το ίδιο συχνά; :confused:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (11 Ιαν. 2005 , 22:03)

 

Δεν σε ακολουθώ. Τι εννοείς; Ότι το τσιγάρο και ο καπνός του είναι το ίδιο επικίνδυνο για την υγεία με την βρωμίλα και τις... πορδές; Ότι αφήνουν την ίδια μπόχα στα ρούχα του άλλου; Ή ότι είναι το ίδιο συχνά; :confused:

 

 

:blink: :wacko: :confused: :rolleyes: :lol: :alien: :whistle: ΚΑΡΑΛΟΛ

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΓΚΙΑ(ΚΑΙ ΚΑΛΑ) , ΑΝΤΡΙΛΙΚΙ(ΚΑΙ ΚΑΛΑ) , ΑΠΟΦΥΓΗ ΑΜΗΧΑΝΙΑΣ(ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ) , ΟΜΟΙΩΣ ΤΟΥ ΑΓΧΟΥΣ , ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ

 

Θ Α Ν Α Τ Ο Σ

 

ΝΑΙ

 

ΣΤΑ

 

ΚΗΔΕΙΟΣΗΜΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΠΑΚΕΤΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... ας πω ένα παράδειγμα με ένα πάρα πολύ σημαντικό πρόβλημα της εποχής μας. Τα αυτοκινητιστικά δυστυχήματα.

 

Το μεγαλύτερο όριο ταχύτητας (γνωστό σε όλους μας) που υπάρχει σε ελληνικό δρόμο είναι 120 km/h. Αυτό έχει τεθεί για την διαφύλαξη μας και για την προστασία μας. Δυστυχώς αυτός που τρέχει μπορεί να σκοτωθεί γιατί δεν είχε μυαλό, μπορεί να τραυματισθεί γιατί είναι ανεγκέφαλος... μπορεί να κάνει ότι θέλει στον εαυτό του και έχει το δικαίωμα. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΣΤΕΡΗΣΕΙ.

Σε μεγάλο ποσοστό όμως δεν την παθαίνει μόνο ο ίδιος, αλλά είτε άλλο επερχόμενο αυτοκίνητο, πεζός, μηχανάκι... τα μικρά παιδιά που μπορεί να έχει μέσα στο αυτοκίνητο ή και οι συνεπιβάτες.

 

Προσωπικά μπορεί να έχω τα εκατομμύρια του Ωνάση. Και μου την δίνει και παίρνω μία Lamborgini. Δεν νομίζω να είναι πολλά τα 150 km/h για ένα τέτοιο αυτοκίνητο, ή ακόμα και για ένα απλό συνηθισμένο αυτοκίνητο που πάνε σαν τρελοί. Έλα όμως που το κράτος δεν έχει μεριμνήσει ώστε να φτιάξει μεγαααααλους δρόμους για τέτοιες ταχύτητες?

 

Άρα.... θα τους γράψω όλους στα.... παλιά μου τα παπούτσια :p και θα τρέχω σαν παλαβός. Το τι μπορεί να προκαλέσω σε οποιονδήποτε άλλον δεν έχει σημασία και δεν με νοιάζει. Πρέπει να νοιάζει το κράτος ή τον εκάστοτε αρμόδιο που είναι υπεύθυνο για την κατασκευή τον δρόμων.

 

 

:o χμμμ αυτό τώρα? Πείτε μου κατά πόσο το θεωρείτε λογικό ή παράλογο και σε τί διαφέρει. Και με το κάπνισμα δεν είναι μόνο το τι μπορεί να προκαλέσει σε έναν άλλον καπνιστή. Ας πούμε ότι δεν μας νοιάζει. Αλλά την μπόχα που αναπνέει κάθε στιγμή δεν τι λογαριάζεται.

 

Όσο για το θέμα ελευθερίας που ειπώθηκε διαφωνώ. Η μάλλον συμφωνώ με κάποια διαφορά. Έρχεται την ελευθερία να καπνίσετε όπου θέλετε, αλλά μέχρις έναν σημείο. Να μην ενοχλείτε στο παραμικρό την ελευθερία (να βγει ένα βράδυ και να μην υποχρεούται τέτοιου είδους υποχωρήσεις) του μη καπνιστή.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Το κάπνισμα δεν βλάπτει μόνο σοβαρά την υγεία, αλλά και τη λειτουργία του εγκεφάλου, προειδοποιεί μία νέα επιστημονική έρευνα που διενεργήθηκε στη Σκωτία και αποτυπώνει τα συμπεράσματα μιας ολόκληρης 60ετίας. Η έρευνα οφείλεται στον καθηγητή Λόρενς Χουόλεϊ και το επιτελείο του, οι οποίοι παρατήρησαν το πώς οι γνωστικές ικανότητες 465 ανθρώπων άλλαξαν στη διάρκεια της ζωής τους. Οι μισοί από αυτούς ήσαν καπνιστές. Οι διανοητικές ικανότητες των ανθρώπων αυτών ελέγχθηκαν για πρώτη φορά το 1947, όταν είχαν ηλικία 11 ετών και ελέγχθηκαν εκ νέου μεταξύ του 2000 και του 2002.

 

Το συμπέρασμα των επιστημόνων ήταν ότι οι καπνιστές είχαν σημαντικά μικρότερες διανοητικές επιδόσεις σε πέντε διαφορετικά γνωστικά τεστ από τους μη καπνιστές, αλλά και από αυτούς που απέκτησαν κάποτε την ολέθρια συνήθεια και στη συνέχεια την εγκατέλειψαν.

 

Αξίζει να σημειωθεί ότι το κάπνισμα ενοχοποιήθηκε κατά 1% περίπου και στα τεστ στα οποία ελήφθησαν υπόψη τόσο κοινωνικοί παράγοντες, όσο και ο τρόπος ζωής, όπως το μορφωτικό επίπεδο, το επάγγελμα, η κατανάλωση αλκοόλ και λοιπά.

 

Η σχέση μεταξύ νοητικής γήρανσης και μειωμένης λειτουργίας των πνευμόνων θα μπορούσε να εξηγηθεί με το ότι το κάπνισμα υποβάλλει τα ζωτικά όργανα, συμπεριλαμβανομένου και του εγκεφάλου, σε οξειδωτική πίεση, τονίζει ο δρ Χουόλεϊ του τμήματος Πνευματικής Υγείας του Πανεπιστημίου του Εδιμβούργου στο τελευταίο τεύχος της έγκριτης επιστημονικής επιθεώρησης New Scientist.΄

 

Πηγή:Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Kαι επί τη ευκαιρία, που μπορώ να βρω φωτογραφίες (σαν αυτές που βλέπουμε στα σήματα που λένε ότι απαγορεύεται το κάπνισμα) και φωτογραφίες από τις επιπτώσεις του καπνίσματος;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ειναι μεγας μυθος οτι πλεον παντου οι καπνιστες ειναι η πλειοψηφια...αφηστε τις καφετεριες,μπαρακια,ξενυχταδικα κλπ(οπου ακομα κι εκει σπανια ειναι παραπανω απο 40%) και κοιταξτε τι γινεται στα γραφεια,στις δημοσιες υπηρεσιες,ακομα & στα νοσοκομεια :mad: 1-2 ατομα βρωμιζουν ολους τους υπολοιπους,αδιαφορωντας αν τους ενοχλει ή οχι...κι επειδη εχω εμπλακει παμπολλες φορες σε φασαριες με τετοια ατομα,σβηνουν το τσιγαρο τους μονο οταν τους απειλησεις αγρια...ας σταματησει λοιπον το παραμυθι με την "πλειοψηφια",γιατι ουτε οι ιδιοι οι καπνιστες την σεβονται... :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος OveLix (10 Οκτ. 2003 , 22:46)

 

Θα προσπαθήσω να είμαι ευγενικός. Αν και στο θέμα του καπνίσματος είναι δύσκολο να είσαι ευγενικός και να λες και την αλήθεια.

 

Εχω ζήσει με καπνιστές (ο πατέρας, οι συγγενείς), έχω μεγαλώσει με καπνιστές (φίλοι, συμμαθητές), εργάζομαι σε περιβάλλον που επιτρέπεται το κάπνισμα, είχα και κατά καιρούς σχέσεις με κοπέλες που κάπνιζαν. Μπορώ λοιπόν να πω ότι έχω αποκρυσταλλωμένη άποψη και είναι η εξής:

 

Δεν υπάρχει πιο αντικοινωνική συμπεριφορά από αυτή των καπνιστών. Βρωμίζουν τον αέρα που αναπνέουμε, πετάνε τις γόπες όπου να 'ναι, τα τασάκια στο γραφείο βρωμάνε, τα ρούχα τους βρωμάνε, το στόμα τους βρωμάει. Πολλοί πετάνε τις ζελατίνες και τα κουτιά από το παράθυρο του αυτοκινήτου.

 

Καπνίζουν σε κλειστούς χώρους αδιαφορώντας για τον διπλανό τους, καπνίζουν μπροστά στο παιδί τους, έγκυες γυναίκες συνεχίζουν το κάπνισμα γιατί λεει "δεν μπορούν" να το κόψουν. Τι ανεύθυνη συμπεριφορά είναι αυτη? Δεν το καταλαβαίνω.

 

Φυσικά και ο καπνιστής έχει δικαιώματα. Μόνο που αυτά σταματούν στην άκρη της μύτης μου. Άπαξ και την περάσουν το δικαίωμα το έχω εγώ. Και το να εξασκήσω το δικαίωμά μου ή όχι είναι η διαφορά μεταξύ υγείας και καρκίνου του πνεύμονα. Και αυτό είναι τεράστιο τίμημα που πρέπει να πληρώσω για την "ευχαρίστηση" του κάθε ανεύθυνου και αδιάφορου καπνιστή.

 

Φυσικά και υπάρχουν υπεύθυνοι καπνιστές. Μόνο που είναι χαμένοι κάπου στο διάστημα.

 

 

 

Kala einai ayto pou leme SYMFWNW APOLYTA!!!!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (11 Ιαν. 2005 , 23:16)

 

Λοιπόν... ας πω ένα παράδειγμα με ένα πάρα πολύ σημαντικό πρόβλημα της εποχής μας. Τα αυτοκινητιστικά δυστυχήματα.

 

Το μεγαλύτερο όριο ταχύτητας (γνωστό σε όλους μας) που υπάρχει σε ελληνικό δρόμο είναι 120 km/h. Αυτό έχει τεθεί για την διαφύλαξη μας και για την προστασία μας. Δυστυχώς αυτός που τρέχει μπορεί να σκοτωθεί γιατί δεν είχε μυαλό, μπορεί να τραυματισθεί γιατί είναι ανεγκέφαλος... μπορεί να κάνει ότι θέλει στον εαυτό του και έχει το δικαίωμα. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΣΤΕΡΗΣΕΙ.

Σε μεγάλο ποσοστό όμως δεν την παθαίνει μόνο ο ίδιος, αλλά είτε άλλο επερχόμενο αυτοκίνητο, πεζός, μηχανάκι... τα μικρά παιδιά που μπορεί να έχει μέσα στο αυτοκίνητο ή και οι συνεπιβάτες.

 

Προσωπικά μπορεί να έχω τα εκατομμύρια του Ωνάση. Και μου την δίνει και παίρνω μία Lamborgini. Δεν νομίζω να είναι πολλά τα 150 km/h για ένα τέτοιο αυτοκίνητο, ή ακόμα και για ένα απλό συνηθισμένο αυτοκίνητο που πάνε σαν τρελοί. Έλα όμως που το κράτος δεν έχει μεριμνήσει ώστε να φτιάξει μεγαααααλους δρόμους για τέτοιες ταχύτητες?

 

Άρα.... θα τους γράψω όλους στα.... παλιά μου τα παπούτσια :p και θα τρέχω σαν παλαβός. Το τι μπορεί να προκαλέσω σε οποιονδήποτε άλλον δεν έχει σημασία και δεν με νοιάζει. Πρέπει να νοιάζει το κράτος ή τον εκάστοτε αρμόδιο που είναι υπεύθυνο για την κατασκευή τον δρόμων.

 

 

:o χμμμ αυτό τώρα? Πείτε μου κατά πόσο το θεωρείτε λογικό ή παράλογο και σε τί διαφέρει. Και με το κάπνισμα δεν είναι μόνο το τι μπορεί να προκαλέσει σε έναν άλλον καπνιστή. Ας πούμε ότι δεν μας νοιάζει. Αλλά την μπόχα που αναπνέει κάθε στιγμή δεν τι λογαριάζεται.

 

Όσο για το θέμα ελευθερίας που ειπώθηκε διαφωνώ. Η μάλλον συμφωνώ με κάποια διαφορά. Έρχεται την ελευθερία να καπνίσετε όπου θέλετε, αλλά μέχρις έναν σημείο. Να μην ενοχλείτε στο παραμικρό την ελευθερία (να βγει ένα βράδυ και να μην υποχρεούται τέτοιου είδους υποχωρήσεις) του μη καπνιστή.

 

:up: με βρισκεις απολυτα συμφωνω στο παραδειγμα που παρεθεσες!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

το έκοψα χωρις λόγο μετά απο 10 χρονια και με ενοχλεί πολυ να καπνίζουν οι γύρω μου περισσότερο απο οτι νόμιζα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (11 Ιαν. 2005 , 23:16)

Όσο για το θέμα ελευθερίας που ειπώθηκε διαφωνώ. Η μάλλον συμφωνώ με κάποια διαφορά. Έρχεται την ελευθερία να καπνίσετε όπου θέλετε, αλλά μέχρις έναν σημείο. Να μην ενοχλείτε στο παραμικρό την ελευθερία (να βγει ένα βράδυ και να μην υποχρεούται τέτοιου είδους υποχωρήσεις) του μη καπνιστή.

 

αν πιστευεις αυτο , δλδ οτι η ελευθερεια σου ενοχλειτε , τοτε πες στον καπνιστη με ηρεμο τροπο και χωρις $%$%^%$^#$%%$^%#$% να σβησει το τσιγαρο ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (12 Ιαν. 2005 , 19:52)

 

αν πιστευεις αυτο , δλδ οτι η ελευθερεια σου ενοχλειτε , τοτε πες στον καπνιστη με ηρεμο τροπο και χωρις $%$%^%$^#$%%$^%#$% να σβησει το τσιγαρο ;)

 

 

Ok... αλλά θέλω να μου πεις πραγματικά αυτό που πιστεύεις. Πόσοι νομίζεις είναι αυτοί που θα το σβήσουν?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα πιστευω πως θα υπηρχαν οι -ελαχιστες εστω- εξαιρεσεις στο κανονα... οτι δηλαδη ναι θα σβηναν το τσιγαρο αν καποιος το ζητουσε ευγενικα!ετσι θελω να πιστευω!

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν ήμουν της άποψης ότι η συζήτηση για το κάπνισμα δε βγάζει ποτέ πουθενά.

 

Είναι σα να τσακώνονται ένας βάζελος και ένας γαύρος για το αν ήταν "καθαρό το πέναλτι στο '89.

 

Ναι, είμαι καπνιστής και ευτυχώς ανήκω στη μειονότητα των υπεύθυνων καπνιστών. Δεν καπνίζω "όπου λάχει" (πχ σε νοσοκομεία, μπροστά σε μια έγκυο, σε αίθουσες του ΤΕΙ μου που υπάρχουν απαγορευτικές ταμπέλες κλπ), αλλά δεν μπορεί να μου απαγορέψει κανείς να καπνίσω σε μέρος όπου δεν απαγορεύεται το κάπνισμα αλλά δεν υπάρχουν ειδικοί χώροι για καπνιστές και για μη καπνιστές (πχ σε ένα club).

 

Με ποιο δικαίωμα θα έρθει ο καθένας να μου πει να σβήσω το τσιγάρο μου, από την ώρα που δεν παραβιάζω κανένα νόμο/κανονισμό/απαγορευτικό σήμα κλπ? Με το δικαίωμα του ότι θα μυρίσουν τα ρούχα του?

 

Λυπάμαι πραγματικά (δεν ειρωνεύομαι) που η κατάσταση είναι τέτοια στη χώρα μας και οι μη καπνιστές ανέχονται σε πολλές περιπτώσεις τους καπνιστές, αλλά δεν είναι στο χέρι μου να κάνω κάτι για να μη συμβαίνει αυτό (και όχι, το να κόψω το κάπνισμα δεν είναι λύση κατ' εμέ).

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Spyros86 (12 Ιαν. 2005 , 22:39)

 

Ok... αλλά θέλω να μου πεις πραγματικά αυτό που πιστεύεις. Πόσοι νομίζεις είναι αυτοί που θα το σβήσουν?

 

εγω τουλαχιστον (αν καπνιζα :whistle: ) το πολυ πολυ να μην το εσβηνα και να πηγε λιγο παρα περα :)
Link to comment
Share on other sites

αναφορικα στα παραδειγματα με τα clubs ρε παιδια κ συγγνωμη κιολας αλλα δεν εχω παει σε καποιο club στο εξωτερικο... εκει για παραδειγμα υπαρχουν χωροι για καπνιστες αποκλειστικα οπου μπαινοντας εχει ενα ασπρο συννεφο και χωρια ενα χωρο παραπερα για μη καπνιστες οπου ολοι ειναι καθαροι κ δεν μυριζουν κ αναπνεουν καθαρο αερα??το μονο που θα μπορουσε να γινει με τους πολυσυχναστους χωρους θα ηταν να υπαρχει πολυ καλος κ δυνατος εξαερισμος ουτως ωστε να καθαριζει η ατμοσφαιρα... αλλα στην Ελλαδα ζουμε κ ολοι κοιταν την αρπαχτη!ακομη κ στους καπνιστες... οταν σε μια καφετερια η ατμοσφαιρα γινεται αποπνικτικη σε βαθμο να κλαις απο την καπνα... ακομα κ τοτε δεν λενε φτανει ως εδω?δεν ειναι εγωισμου ρε παιδια κ να πει κανεις εγω θα το κανω το τσιγαρο!ειναι αυτοσεβασμου!δεν σεβεσαι τον αλλον γυρω σου, σεβασου τουλαχιστον τον εαυτο σου...

"What humans can be, they must be. They must be true to their own nature." Abraham Maslow

ΚΩΣΤΑΣ

 

Οι αξιολογήσεις μου στο Buy & Sell

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kotetsi (12 Ιαν. 2005 , 23:12)

 

Με ποιο δικαίωμα θα έρθει ο καθένας να μου πει να σβήσω το τσιγάρο μου, από την ώρα που δεν παραβιάζω κανένα νόμο/κανονισμό/απαγορευτικό σήμα κλπ? Με το δικαίωμα του ότι θα μυρίσουν τα ρούχα του?

 

 

Ασφαλως οχι,ειναι θεμα σεβασμου...δεν ειναι μονο τα ρουχα,αλλα πρωτιστως η υγεια...εσυ δηλαδη αν δεις καποιους να ενοχλουνται υπερβολικα απ'το καπνισμα(παραδειγμα ατομα με ασθμα) δε θα το σβησεις?

 

 

Οσο για τους νομους,τα ειπαμε...οσο το ανυπαρκτο κρατος μας δεν επιβαλλει αυστηρες απαγορευσεις οπως κανει ολος ο υπολοιπος πολιτισμενος κοσμος,τοσο θα συνεχισουμε να συζηταμε εδω... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kotetsi (12 Ιαν. 2005 , 23:12)

 

Ανέκαθεν ήμουν της άποψης ότι η συζήτηση για το κάπνισμα δε βγάζει ποτέ πουθενά.

 

Είναι σα να τσακώνονται ένας βάζελος και ένας γαύρος για το αν ήταν "καθαρό το πέναλτι στο '89.

Εγώ θα έλεγα ότι είναι σαν να τσακώνονται φίλαθλος της Εθνικής με οπαδό του γαύρου και του βάζελου. Γιατί ενώ οι μεν αγαπάνε το ποδόσφαιρο, οι άλλοι απλά το καταστρέφουν, παίρνοντας στο λαιμό τους και τους άλλους. Τώρα στην περιπτωσή μας, όπου «ποδόσφαιρο» βάλε «υγεία» ;)

:!: Αλλιώς γνωστός και σαν aimilios.

 

Διαβάστε το λόγο δημιουργίας αυτού του nick εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...