Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά σε τεχνολογία Centrino ποιός επεξεργαστής είνα ο ισχυρότερος;

Επίσης για ένα φτηνό laptop το οποίο χρειάζομαι για επεξεργασία κειμένου,

και σκανάρισμα, τι μου προτείνετε;

 

Ο ισχυρότερος αυτή την στιγμή Centrino είναι ο επεξεργαστής Intel® Pentium® M 780 με ταχύτητα επεξεργαστή 2.26 GH... αν πας σε AMD 64 o 4000+ και σε Turion που είναι ο αντίστοιχος Centrino του AMD είναι ο Μ-37 στα 2.13 GH... οι AMD υπόψιν ότι είναι πιο ισχυροί σύμφωνα με όλα τα τεστ που θα βρεις δημοσιευμένα αλλά μειονεκτούν ελαφρώς σε θέματα αυτονομίας και θερμότητας και όχι απόλυτα...

Για κάτι φτηνό και για την δουλειά που το θέλεις σου προτείνω απλά μην πάρεις Celeron διότι σε laptop δεν αξίζει τον κόπο και θα κλαις τα λεφτά σου...

Άλλη συμβουλή είναι να πας σε ποιοτικό επώνυμο με εγγύηση τουλάχιστον 2ετίας και RAM 1x512 (όχι 2x256)... εν προκειμένω και ένας απλός 740 κάνει τη δουλειά του άψογα... ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ

αλλά πάντα εξαρτάται από το ποσό που θα διαθέσεις... στα sites που σου δίνω αν πας σε άλλη μάρκα π.χ. ACER κατεβαίνεις αρκετά σε χρήματα αλλά υστερούν λίγο σε ποιότητα και service...

 

Ελπίζω να σε βοήθησα... :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Apo pou ise nobleman kai grafis Asterousia ?Den pisteyo na imaste kontochoriani :)

 

Σίγουρα έχω σχέση με τα Αστερούσια... :)

Εσύ Ολλανδία;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα Multirama Mobilo Notebook, μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο site για support των εν λόγω φορητών; Όπως π.χ το site της Acer που έχει updates κτλ.! Έψαξα στο http://www.multirama.gr αλλά δε βρήκα κάτι. Eπικοινώνησα μαζί τους μέσω mail και τηλεφώνου αλλά κανείς δε γνώριζε.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα Multirama Mobilo Notebook, μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο site για support των εν λόγω φορητών; Όπως π.χ το site της Acer που έχει updates κτλ.! Έψαξα στο http://www.multirama.gr αλλά δε βρήκα κάτι. Eπικοινώνησα μαζί τους μέσω mail και τηλεφώνου αλλά κανείς δε γνώριζε.

 

Έχω αγοράσει κι εγώ και στο service που τους τηλεφώνησα - είναι σε ετικέτα στην κάτω όψη του laptop - για κάποιο πρόβλημα ήταν πολύ εξυπηρετικοί... τι ακριβώς θέλεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Π.χ να δω αν υπάρχουν νέοι drivers για την κάρτα γραφικών, για το dvd-rw αν υπάρχει νέο firmware etc. Όπως είναι στο site της Acer.

Γιατί οι drivers από το sites της Αti π.χ δεν είναι optimized για notebooks κι έτσι δε μπορούν να γίνουν install.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Π.χ να δω αν υπάρχουν νέοι drivers για την κάρτα γραφικών, για το dvd-rw αν υπάρχει νέο firmware etc. Όπως είναι στο site της Acer.

Γιατί οι drivers από το sites της Αti π.χ δεν είναι optimized για notebooks κι έτσι δε μπορούν να γίνουν install.

Οντως χρειαζεται μιας και Firmware για το dvdrw μου που ψαχνω δεν βρισκω πουθενα γαμω τα Multirama μου!!Κατ'αλλα ολα καλα πεταει το μηχανημα!!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ένα review να δούμε τι λέει... με ενδιαφέρει αν "τραβάει" σε video editing... :)

είχα κάνει ένα review αλλά δε με πρόσεξες :(

nx8220

τραβάει πάρα πολύ στο video editing(είναι πολύ γρήγορος υπολογιστής παρότι είναι 2,13 ghz) του έχω βάλει και LINUX και λειτουργούν όλα plug and play ακόμα και στο ΒΤ :) Είναι ακριβούτσικο όμως.

Σχετικά με την οθόνη hharis: είναι σχετικά σκοτεινή ΛΟΓΩ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΒΡΕ.και εσύ παθαίνεις αυτό που παθαίνω εγώ: καλύπτεις τον αισθητήρα(κάτω αριστερά) και σκοτεινιάζει η οθόνη.παρόλα αυτά είναι πολύ καλής ποιότητας,φαίνεται κόντρα στον ήλιο,έχει πάρα πολύ μεγάλη ανάλυση και συμβάλλει στην τεράστια αναμονή της μπαταρίας(4 ώρες dvd έβλεπα μέχρι να κλείσει) και για λεωφορείο είναι ότι πρέπει... Από ότι άκουσα υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσεις τον αισθητήρα και εκεί να δεις φωτεινότητα φίλε...τον έχει βάλει κόντρα στο φως να δεις φωτεινότητα; γ@μ@ει...και δε φαίνεται ούτε ένα pixel! Τεράστια ανάλυση...

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι με το παλιό μου (4ετίας) toshiba laptop μου. Η μία από τις τρεις usb θύρες όποτε βάζω κάτι κολλάει το σύμπαν και μόνο με reset επανέρχεται το σύστημα. Τι μπορεί να φταίει; Δουλεύω τις άλλες δύο αναγκαστικά μόνο με ένα hub 4 θέσεων.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

philosofosz το είχα διαβάσει, έχεις δίκιο αλλά νόμιζα ότι είσαι καινούργιος χρήστης...!!!

Ευχαριστώ πάντως :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επί τη ευκαιρία πες μου αν και μετά από πόση ώρα θερμαίνεται και σε τι επίπεδο;

Την επεξεργασία video με ποιο πρόγραμμα την κάνεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδες επανέρχομαι σε ερώτηση μου παραπάνω με πιθο συγκεκριμένα στοιχεία.λοιπόν βρήκα απο φιλαράκι το εξής μοντέλο http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=48174&iTab=2

 

το έχει αγοράσει εδώ και δύο μήνες απο το πλαίσιο ,το ξέρω το παιδί το έχει σε άριστη κατάσταση το λαπτοπ αλλα διαπίστωσε οτι δεν του χρησιμεύει.ξέρετε πως είναι αυτά!το λοιπόν, τον ψήνω να μου το δώσει 1200 ευρώ και μαζί θήκη,ποντίκι,2-3 αυθεντικά παιχνίδια και επαναλαμβάνω κυριολεκτικα σαν καινουργιο.ακούω γνώμες?να του ρίξω κιαλλο την τιμή(δε νομίζω να γίνεται)???πιστεύω οτι αξίζει τρελά!τι λέτε?στα ίδια λεφτά σε καινούργιο δεν νομίζω να πέρνω κάτι αντίστοιχο :O

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Επί τη ευκαιρία πες μου αν και μετά από πόση ώρα θερμαίνεται και σε τι επίπεδο;

Την επεξεργασία video με ποιο πρόγραμμα την κάνεις;

όταν λειτουργεί με χρήση 100% CPU ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα αλλά είναι φυσιολογικό με 2,13 ghz.Χρησιμοποιώ inter video dvd creator(συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία) και DVX. Η συμπίεση γίνεται με μεγαλύτερη ταχύτητα από ότι βλέπεις το DVD :cool:

UMTS power!:cool:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε luke, νομίζω ότι φορητά με P4 δεν είναι ότι καλύτερο... βέβαια αυτό για το οποίο ενδιαφέρεσαι με 17άρα οθόνη ως desktop-replacement (αντίο φορητότητα και αυτονομία) έχεις ήδη αποφασίσει ότι συνήθως θα το έχεις μόνιμα κάπου, οπότε σε αυτήν την περίπτωση εάν υπερθερμαίνεται - γιατί κυρίως εκεί προβλέπω να υπάρχει το πρόβλημα - υπάρχουν βάσεις που το τοποθετείς πάνω και ίσως σε περίπτωσης υπερθέρμανσης έξτρα ανεμιστήρες να λύσουν το πρόβλημα... η καλύτερη λύση να το δοκιμάσεις σε σκληρές συνθήκες και αν δεις ότι εφόσον δεν "κολλάει", τότε η τιμή του είναι καλή... διαφωνώ βέβαια στα μεταχειρισμένα αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα και κυρίως εμπιστοσύνης στο φιλαράκι σου... τι πάει να πει ας πούμε δεν του χρησιμεύει; τότε γιατί τον πήρε; πάντως για παιχνίδια μην περιμένεις τίποτα σπουδαίο...

 

Τέλος με τα ίδια χρήματα παίρνεις καλό φορητό αλλά με μικρότερη οθόνη και μνήμη RAΜ που μόλις βρεις τα €υρά το αναβαθμίζεις, Centrino ή Turion (ακόμα πιο φτηνός και μελλοντικά καλύτερος)... η επιλογή είναι δική σου... πιο πάνω έχω προτείνει σε κάποιο φίλο δύο λύσεις, ρίξε μια ματιά...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια εμπειρια με το σερβις της γνωστης Acer.

μητρηκη και καρτα γραφικων καμμενη, μετα απο πολλες αναβολες αποφασιζω να παω στο σερβις ( MDI θεσσαλονικη).

παραδιδω τον υπολογιστη αφου εχω παρει τον απαραιτητο κωδικο απο τα κεντρικα της Acer στην ιταλια, και τους ενημερωνω για το προβλημα.

σε περιπου 7-8 μερες επικοινωνω μαζι τους για να δω τι γινετε.

μου λενε πως θα ηταν ετοιμος ο φορητος αλλα ειχαν παραγγειλει μονο καρτα γραφικων ενω τελικα ειχε προβλημα και η μητρηκη οποτε θα επρεπε να περιμενω μερικες μερες ακομα.

οντος μετα απο 3 μερες( συνολικα 10-11) ειχα τον υπολογιστη παλι στα χερια μου με καινουργια καρτα γραφικ. και μητρηκη.

ξεχασα να αναφερω οτι προκειτε για εναν Acer 1522 64 ΒΙΤ.

σιγουρα δεν ειναι ρεκορ ταχυτητας αλλα νομιζω οτι μετα απο ολα απο οσα εχουν ακουστει για το σερβις της Acer προκειτε για μια επιδοση πολυ ενθαρυντικη.

ισως τελικα να υπαρχει φως καπου στο τελος του τουνελ.

Link to comment
Share on other sites

παιδες επανέρχομαι σε ερώτηση μου παραπάνω με πιθο συγκεκριμένα στοιχεία.λοιπόν βρήκα απο φιλαράκι το εξής μοντέλο http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=48174&iTab=2

 

το έχει αγοράσει εδώ και δύο μήνες απο το πλαίσιο ,το ξέρω το παιδί το έχει σε άριστη κατάσταση το λαπτοπ αλλα διαπίστωσε οτι δεν του χρησιμεύει.ξέρετε πως είναι αυτά!το λοιπόν, τον ψήνω να μου το δώσει 1200 ευρώ και μαζί θήκη,ποντίκι,2-3 αυθεντικά παιχνίδια και επαναλαμβάνω κυριολεκτικα σαν καινουργιο.ακούω γνώμες?να του ρίξω κιαλλο την τιμή(δε νομίζω να γίνεται)???πιστεύω οτι αξίζει τρελά!τι λέτε?στα ίδια λεφτά σε καινούργιο δεν νομίζω να πέρνω κάτι αντίστοιχο :O

νομιζω οτι με ενα τετοιο μηχανημα δεν θα εχεις ουτε την φορητοτητα ενος λαπτοπ ουτε τις επιδοσεις ενος σταθερου, η επιλογη ειναι δικη σου.

εγω παντως θα εδινα κατι λιγοτερο ( ισως και αρκετα) και θα επαιρνα εναν καλο σταθερο που θα μπορουσα και να αναβαθμισω, απο την αλλη αν ηθελα οπωσδηποτε φορητο με αυτα τα λεφτα εχει καινουριους και με μεγαλυτερο μελλον.

οπως και να εχει ειναι προσωπικες εκτιμησεις και η τελικη αποφαση ειναι σιγουρα δικια σου με τα δικα σου δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω αυτόν τον δίσκο Ηitachi 60GB 5400rpm στο 2ο (το παλιό μου) laptop, ένα Toshiba Satellite Celeron 1,33MHz, 512MB Ram, 20GB Hdd 4200rpm.

 

Θέλω να ρωτήσω θα δω διαφορά στην ταχύτητα;

Γνωρίζει κανείς εάν υποστηρίζεται; (πού μπορώ να δω πληροφορίες; )

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω αυτόν τον δίσκο Ηitachi 60GB 5400rpm στο 2ο (το παλιό μου) laptop, ένα Toshiba Satellite Celeron 1,33MHz, 512MB Ram, 20GB Hdd 4200rpm.

 

Θέλω να ρωτήσω θα δω διαφορά στην ταχύτητα;

Γνωρίζει κανείς εάν υποστηρίζεται; (πού μπορώ να δω πληροφορίες; )

 

Δεν βρίσκεις το δικό του να βάλεις και πας σε Hitachi; τον ίδιο έχω βάλει αλλά δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος... ούτε είδα και τρομερές διαφορές... ούτε στο προηγούμενο HP/Compaq Armada E500 ούτε και στο FSC Amilo 1667 που έχω σε αυτό που σου γράφω τώρα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω είδα έναν ενδεικτικά. Τοshiba δεν βρήκα.

Που μπορώ να βρω τους συμβατούς hdds με το laptop;

 

Ρώτησέ τους εδώ, είναι ένας από τους dealers της Toshiba, ίσως μπορούν να σου φέρουν αυτό που θες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@nobleman:

 

Μα γιατί να βάλει Toshiba από την αντιπροσωπεία ο άνθρωπος και να τον πληρώσει μία περιουσία, ενώ μπορεί να αγοράσει ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ δίσκο IDE 2,5" και να κάνει τη δουλειά του; :blink:

 

@elteo:

 

Εγώ από τις 4200 στις 5400 είδα μια σημαντική διαφορά, και από τις 4200 στις 7200 είδα τεράστια διαφορά.

 

Δες τι υπάρχει και στο eShop και το Πλαίσιο.

 

Προτείνω κάτι με 8ΜΒ cache, είτε σε 5400 είτε στις 7200.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον γιατί δεν είναι μια περιουσία και δεύτερον ο hitachi που αναφέρει και που έβαλα κι εγώ, επώνυμος είναι, πριν 10 μήνες με 110€ τον έβαλα και διαφορά δεν έχει τόση όση περίμενα, αισθητή δηλαδή... φίλε elteo ρίξε μια ματιά κι εδώ, όπου θα διαπιστώσεις ότι δεν αξίζει τον κόπο για 7200 ακόμη, κυρίως λόγω τιμής γι' αυτά που προσφέρει... ;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον γιατί δεν είναι μια περιουσία και δεύτερον ο hitachi που αναφέρει και που έβαλα κι εγώ, επώνυμος είναι, πριν 10 μήνες με 110€ τον έβαλα και διαφορά δεν έχει τόση όση περίμενα, αισθητή δηλαδή... φίλε elteo ρίξε μια ματιά κι εδώ, όπου θα διαπιστώσεις ότι δεν αξίζει τον κόπο για 7200 ακόμη, κυρίως λόγω τιμής γι' αυτά που προσφέρει... ;)

 

Ωραία, αλλά γιατί του προτείνεις να βάλει Toshiba?

Θεωρείς ότι θα έχει καλύτερες επιδόσεις από τον Hitachi?

 

Πληροφοριακά οι Hitachi θεωρούνται από τους κορυφαίους σκληρούς για φορητά, μαζί με τους Seagate, Toshiba, Fujitsu.

 

Μπορεί να μην είναι "μία περιουσία" αλλά είναι σίγουρο ότι ο Toshiba από την αντιπροσωπεία είναι ακριβότερος από τους δίσκους που πωλούνται στα καταστήματα, ενώ πρόκειται για το ίδιο πράγμα με άλλη "ετικέτα".

 

Δηλαδή δύο δίσκοι στις 5400 από διαφορετική εταιρεία μην περιμένεις να έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους στις επιδόσεις.

 

Εγώ είχα πριν ένα μηχάνημα με Hitachi 4200 και ένα με 5400 και η διαφορά ήταν μεγάλη!

 

Το ότι εσύ δεν την είδες, μπορεί να οφείλεται σε άλλους παράγοντες, π.χ. στη χρήση που του κάνεις, λίγη RAM, αργός επεξεργαστής, το σύστημα να θέλει format...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, πώς μπορούμε να δούμε ο HD στις πόσες rpm δουλεύει;

 

Ποιό μοντέλο έχεις;

 

Υπάρχει κάποιο site με how to για ξεμοντάρισμα δίσκου; Εμένα έχει ένα καπάκι μόνο με μία βίδα. Το άνοιξα αλλά δεν κατάλαβα πώς βγαίνει ο δίσκος;

Θα ανεβάσω μετά φωτό να το δείτε.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...