Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Acer έχει καλύτερη CPU (Core Duo έναντι Pentium M).

 

Απλά έχε υπόψιν σου ότι είναι Θ Η Ρ Ι Ο.

 

Μιλάμε για Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο μηχάνημα χωρίς υπερβολή...

 

Έχουν πάρει μία desktop οθόνη 21 ιντσών της Acer και την έχουν κολλήσει πάνω σε ένα "laptop"...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το Acer έχει καλύτερη CPU (Core Duo έναντι Pentium M).

 

Απλά έχε υπόψιν σου ότι είναι Θ Η Ρ Ι Ο.

 

Μιλάμε για Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ο μηχάνημα χωρίς υπερβολή...

 

Έχουν πάρει μία desktop οθόνη 21 ιντσών της Acer και την έχουν κολλήσει πάνω σε ένα "laptop"...

Σα να βλέπω που το πας!

Η τηλεόραση που έχω στο δωμάτιο 21 ιντσών είναι και όντως δε λέει να την κουβαλάς μαζί σου όπου πας!

Αλλα πρέπει να το δώ απο κοντά για να το πιστέψω.

Δείξτε καμιά καλή πρόταση βρε παιδιά.

...
Link to comment
Share on other sites

Ποιες ακριβώς είναι οι ανάγκες σου από ένα laptop; Για τί δουλειές το χρειάζεσαι;

Δουλειά καμία! Μονο office λιγάκι προς το παρόν. Εκτός και αν το παίρνει φίλος για το ότοκατ.

Διασκέδαση περισσότερο.

Γενικά ένα φορητό που να αντέχει στην πολύ χρήση με καλή αυτονομία, 2GB ram, 17άρα τουλάχιστον οθόνη, καλή κάρτα γραφικών και να είναι ελαφρύ!

Ζητάω πολλά; :D

...
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω κι εγώ στην διαδικασία έρευνας αγοράς laptop προς αντικατάσταση του παλιού μου. Οι απαιτήσεις μου:

 

μάλλον 17άρα οθόνη μπορεί και 15άρα i'm not sure

cpu Intel core duo

1GB Ram

hdd at least 80GB (όχι 4200rpm)

κάρτα γραφικών 128ΜΒ (όχι shared)

dvd-r

έξοδο για 5.1 ήχο at least

όχι ΑCER προτίμηση πρώτα Τoshiba και μετά HP, F-Siemens

 

ποσό από 1500 εώς και 1800 ευρώ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Γενική παρατήρηση: Ότιδήποτε με οθόνη πάνω από 15.4 δεν είναι φορητό, είναι "μεταφέρσιμο". Τέτοια μηχανήματα είναι πολύ βαριά και ογκώδη. Αποφύγετε τα. Αν θέλετε περισσότερο χώρο στην οθόνη σας, προτιμήστε κάποιο μηχάνημα με μεγαλύτερη ανάλυση. Για οθόνες 15'' καλή ανάλυση είναι η 1400x1050 και για 15.4'' η 1680x1050.
Link to comment
Share on other sites

για αυτό λέω "i'm not sure"...τώρα έχω 14.1" οι οποίες μου είναι υπεραρκετές.

 

τα υποφορητά μου αρέσουν επίσης αλλά μπορώ να έχω τα παραπάνω με 12"?

επίσης από θερμοκρασίες πώς τα πάνε...?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Γενική παρατήρηση: Ότιδήποτε με οθόνη πάνω από 15.4 δεν είναι φορητό, είναι "μεταφέρσιμο". Τέτοια μηχανήματα είναι πολύ βαριά και ογκώδη. Αποφύγετε τα. Αν θέλετε περισσότερο χώρο στην οθόνη σας, προτιμήστε κάποιο μηχάνημα με μεγαλύτερη ανάλυση. Για οθόνες 15'' καλή ανάλυση είναι η 1400x1050 και για 15.4'' η 1680x1050.

Οι περισσότερες οθόνες "φορητών" όμως είναι 1024x768.

...
Link to comment
Share on other sites

Πλέον όχι. To WideScreen είναι καθιερωμένο σε όλα σχεδόν τα μηχανήματα, οπότε οι αναλύσεις αλλάζουν...

 

@elteo

 

Έτρεξα το speedfan στο Si 1520 μου και έπαιξα κάνα μισάωρο Unreal Tournament 2004. Η CPU έφτασε μέχρι τους 58 βαθμούς (στο idle κάθεται περίπου στους 48) και ο δίσκος πάλι μέχρι τους 58 (το περιέργο είναι ότι ο δίσκος σε idle κάθεται στους 54-55). Λογικά η θερμοκρασίες πρέπει να είναι αντίστοιχες και σε άλλα υποφορητά.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες οθόνες "φορητών" όμως είναι 1024x768.
Όχι. Με λίγο ψάξιμο βρίσκεις φορητούς με ανάλυση οθόνης όπως αυτές που γράφω. Οι περισσότεροι κατασκευαστές έχουν.
Link to comment
Share on other sites

Πλέον όχι. To WideScreen είναι καθιερωμένο σε όλα σχεδόν τα μηχανήματα, οπότε οι αναλύσεις αλλάζουν...

 

@elteo

 

Έτρεξα το speedfan στο Si 1520 μου και έπαιξα κάνα μισάωρο Unreal Tournament 2004. Η CPU έφτασε μέχρι τους 58 βαθμούς (στο idle κάθεται περίπου στους 48) και ο δίσκος πάλι μέχρι τους 58 (το περιέργο είναι ότι ο δίσκος σε idle κάθεται στους 54-55). Λογικά η θερμοκρασίες πρέπει να είναι αντίστοιχες και σε άλλα υποφορητά.

 

o δίσκος σου με ανησυχεί...μου έχουν πει γνώστες ότι πάνω από 50 βαθμούς είναι επικίνδυνα. Ο δικός μου Toshiba 80GB 5400rpm πάνω από 41 βαθμούς δεν έχει ανέβει σε δύσκολες καταστάσεις. Σε idle 33-34.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει να κάνει και με τον μικρότερο χώρο που υπάρχει μέσα σε ένα υποφορητό. Θα το κοιτάξω περαιτέρω...(πήρε και ο ξάδερφός μου το ίδιο μηχάνημα οπότε θα δω αν κάνει τα ίδια και σε αυτόν).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ μακριά από φορτιστή. Τώρα είμαι περίπου μια-μιαμισι ώρα εκτός μπρίζας και το είχα να κατεβάζει κάτι από το net μέσω wifi. Είμαι στο 75% περίπου σύμφωνα με το battery metter.

 

edit: Έχει κανείς καμία ιδέα που θα βρω τσάντα μεταφοράς ή sleeve για 12άρι widescreen laptop;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω κι εγώ στην διαδικασία έρευνας αγοράς laptop προς αντικατάσταση του παλιού μου. Οι απαιτήσεις μου:

 

μάλλον 17άρα οθόνη μπορεί και 15άρα i'm not sure

cpu Intel core duo

1GB Ram

hdd at least 80GB (όχι 4200rpm)

κάρτα γραφικών 128ΜΒ (όχι shared)

dvd-r

έξοδο για 5.1 ήχο at least

όχι ΑCER προτίμηση πρώτα Τoshiba και μετά HP, F-Siemens

 

ποσό από 1500 εώς και 1800 ευρώ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δες αυτό http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=54&Product_Id=341792

1800 Ευρώ Lg αλλά 4200 στροφές ο σκληρός (νομίζω) ή 5400?.

 

PS. Τελικά είναι 5400...

Link to comment
Share on other sites

Πυθαγώρα ότι ακριβώς ψάχνω. Αυτό όμως που με βάζει σε σκέψεις είναι η κατασκευάστρια LG. Από πότε ξεκίνησε να ασχολήται με το σπορ?

 

Εμπειρίες κάποιος από αυτήν?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

@Elteo:

Ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου laptop περιπου δυο εβδομαδες.Το μονο που εχω να πω ειναι οτι πεταει.Οτι και να του βαλεις το τρεχει απροβληματιστα και η ποιοτητα του ειναι απιστευτη.Επισης σου δινει δυο χρονια εγγυηση και on site service.

Επισης η lg ασχολειται με το σπορ αρκετα χρονια αλλα στην Κορεα και εκει τριγυρω.Γενικοτερα εχει πολυ καλη φημη.

Παντως αν μου εδιναν τα λεφτα μου πισω και μου ελεγαν τι θα επαιρνα παλι το lg θα επαιρνα...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την Toshiba...και θέλω και το επόμενο να είναι Toshiba. Αλλά το LG είναι δελεαστικότατο...
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την Toshiba...και θέλω και το επόμενο να είναι Toshiba. Αλλά το LG είναι δελεαστικότατο...

 

Εχεις απολυτο δικιο.Απλα να σου πω.Εγω εψαχνα τρεις μηνες και εψαχνα για sony vaio ή toshiba διοτι η αδερφη μου εχει vaio και ο κολλητος μου toshiba.Στην αρχη με κραξανε οταν τους ειπα οτι θα παρω το lg αλλα οταν το ειδαν απο κοντα και το δουλεψανε λιγο το ...:X . Επισης να σου πω οτι αλλο ενα + στο lg ειναι οτι εχει full keyboard με num pad το μοναδικο 15,4 στην αγορα και οπως ειπα και πριν 2 χρονια εγγυηση και 0 pixels καμενα για 30 ημερες.

Υπαρχει και ενας toshiba με τα ιδια σχεδον χαρακτηριστικα αλλα 512mb μνημη στα 533mhz και οχι στα 667mhz που εχει ο lg. Ειναι ο Α100-192.Δεν τον βρηκα να τον δω live σε κανενα μαγαζι...Αυτο με παραξενεψε.

Αν εχεις καποια ερωτηση,ευχαριστως να σου απαντησω.:)

Link to comment
Share on other sites

και εγω παιδια σκεφτομαι να αγορασω αυτο το LG, ημουν ενα βημα πριν να το παρω, επειδη οντως φυσαει... αλλα ακουσα πως σε λιγο καιρο θα βγουν τα Dual Core 2 και ετσι εκανα πισω... επειδη ομως δεν τα βλεπω να ερχονται ακομα, και επειδη το laptop το θελω πριν τον σεπτεμβρη. μαλλον, θα καταληξω σε αυτο. ειναι καταπληκτικο.

 

η LG, εψαξα και εμαθα πως ειναι παρα πολυ καλη εταιρια. και δεν ειναι φτηνιαρικο οσο νομιζουμε εμεις οι ελληνες, επειδη τα βρισκουμε συνηθως στα Carrefour. λολ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είχα δει τις προάλλες στην εκπομπή του Guy ένα laptop το οποίο είχε και κάμερα ενσωματωμένη. Αλλά δεν πρόλαβα να δω το όνομα της κατασκευάστριας εταιρίας... Ξέρει κανείς ποιο μοντέλο ήταν;
Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

και εγω παιδια σκεφτομαι να αγορασω αυτο το LG, ημουν ενα βημα πριν να το παρω, επειδη οντως φυσαει... αλλα ακουσα πως σε λιγο καιρο θα βγουν τα Dual Core 2 και ετσι εκανα πισω... επειδη ομως δεν τα βλεπω να ερχονται ακομα, και επειδη το laptop το θελω πριν τον σεπτεμβρη. μαλλον, θα καταληξω σε αυτο. ειναι καταπληκτικο.

 

η LG, εψαξα και εμαθα πως ειναι παρα πολυ καλη εταιρια. και δεν ειναι φτηνιαρικο οσο νομιζουμε εμεις οι ελληνες, επειδη τα βρισκουμε συνηθως στα Carrefour. λολ

 

Στην ουσια αμα μπει καποιος στο τρυπακι του 'περιμενω' θα περιμενει πολυ... διοτι μεσα στο '07 θα ερθουν και οι merom απο οτι εχω ακουσει,οποτε μετα θα σκεφτει γιατι να παρω τους Dual Core 2 και οχι merom.Οποτε φεξε μου και γλυστρησα;)

Καποιος ή καποιοι μπορει να πουν οτι αμα δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει αλλα οτι το γεγονος ειναι ενα ο Lg πεταει σε ολα και εχει ηδη πουλησει παρα πολυ.

Επισης η Lg καπου ειχα διαβασει οτι χρονια κατασκευαζε laptop για τριτους (την Ιbm και την Hp νομιζω,δεν θυμαμαι αν ηταν ακριβως αυτες οι μαρκες,συγνωμη αν λεω πατατα),οποτε εχει εμπειρια.

Παντως αμα βαλετε ενα vaio,εναν lg και εναν toshiba διπλα διπλα η μονη διαφορα θα ειναι στην οθονη του vaio που θελουμε δεν θελουμε ειναι Η κορυφαια.Απο ποιοτητα πλαστικων,τριξιματα,θορυθο κλπ ειναι σχεδον ισαξια ολα.Απο hardware ,toshiba και lg ειναι top.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα αγοράζουμε ένα μηχάνημα τη στιγμή που το χρειαζόμαστε (ή δεν μπορούμε να αντέξουμε άλλο χωρίς : ). Ούτε νωρίτερα ούτε αργότερα.
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια αμα μπει καποιος στο τρυπακι του 'περιμενω' θα περιμενει πολυ... διοτι μεσα στο '07 θα ερθουν και οι merom απο οτι εχω ακουσει,οποτε μετα θα σκεφτει γιατι να παρω τους Dual Core 2 και οχι merom.Οποτε φεξε μου και γλυστρησα;)
Οι Core 2 για φορητούς (codename: Merom) έχουν ανακοινωθεί και θα εμφανιστούν ανάλογα μηχανήματα στα τέλη του Αυγούστου. Άλλωστε τα μηχανήματα που έχουν επεξεργαστές της πρώτης γενιάς μπορούν να υποστηρίξουν και τους νέους χωρίς σχεδόν καμία αλλαγή.

 

Info: http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3076

Link to comment
Share on other sites

παιδια ενδιαφερομαι για αγοιρα ενος κοινουριου laptop Βασικα φευγω για σπουδεσ σε ενα μηνα (Computer Science) και οπωσ καταλαμβαινεται πρεπει να ειναι και αρκετα δυνατο και να μου αντεξει για 2-3 χρονακια Αν μπορειται θα ηθελα να μου πειτε βασικες προδιαγραφες και χαρακτηριστικα που πρεπει να εχει οπως και να μου προτεινεται συγκεκριμενο Hardware

Ευχαριστω εκ των προτερων!

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...