Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω παλι πιστευω οτι αν κανεις λιγη χρηση η οταν τα δουλευεις ειναι στο ρευμα δεν θα εχεις προβλημα.Εξαλλου και τα φορητα με πεντιουμ 4 ΗΤ στοιχιζουν αρκετα σχεδον οσο τα και με σεντρινο.Ορισμενες μαλιστα μαρκες εχουν πιο ακριβα τα μοντελα με π4 ΗΤ.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

p4 einai o enas!? ti to thes to laptop, gia kalofirer to ximona?!? p4 se laptop file m apo oti xero , tha zestenete POLU kai POLY eeykola... xanaskecu to..

 

Δε με ενδιαφέρει αν θα ζεσταίνεται... με ενδιαφέρει να κάνω τη δουλειά μου (σχέδια, renderings κλπ) γρήγορα κι απροβλημάτιστα. 'Ομως αν το ζέσταμα του laptop έχει παρενέργειες στην απόδοσή του τότε το ξανασκέφτομαι για Centrino.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

file junior kita kai ta toshiba.sygkrimena des http://eu.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/product_page.jsp?service=EU&PRODUCT_ID=105110&cnt=PRODUCT&key=105110&banner_id=RIGHT_AREA_BANNER_SATELLITE_M60_TEG_0705

 

episis des

 

http://eu.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/product_page.jsp?service=EU&PRODUCT_ID=106030&toshibaShop=reseller

 

ego pantos meta apo poli psaksimo kateliksa na min paro forito giati to kalitero poy brika sta lefta poy ithela (toshiba) eperne epektasi mnimis mono mexri 1048 opote gia ta vista den to blepo.eyxaristo poli osoys me boithisan eyxaristo akoma kai osoys apla eipan tin gnomi toys.episis ine sxedon sigoyro oti mesa sto epomeno eksamhno tha bgei pentium m me 64bit.apla i intel to kathisteri oso mpori.an bgoyn omos polla montela me turion kai o kosmos ta epileksi(kai giati na min ta epileksi) tote tha anagkasti na bgalei pentium m me 64bit.giati an pari kapoios pentium ht ine dikopo maxeri..xani se aytonomia sin oti mporei na iperthermanthi oxi diskola.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

είμαι μεταξύ δύο μοντέλων:

 

Acer Aspire 5024WLMi

Acer Aspire 1692WLMi

 

Η διαφορά στην τιμή (20Ε) προφανώς είναι αμελητέα.

Ο 5024 μάλλον έχει λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά (καρτα γραφικών, επεξεργαστή κ.α.), μήπως όμως θα έπρεπε να μείνω στην μεγαλύτερη αξιοπιστία της Intel στους "wireless" επεξεργαστές;

 

 

Επίσης ένα άλλο ζήτημα που έχει αρχίσει να με απασχολεί είναι το οτι με τα ίδια χρήματα αγοράζω πολύ ισχυρότερο laptop αν αφαιρέσω απλώς το WiFi και χάσω στον τομέα βάρους/φορητότητας. Δεν έχω καταλήξει ακόμα στον αν θέλω πιο φορητό ή πιο "γραφείου" laptop. Εσείς τι πιστεύετε;

 

Για να δώσω μια ολοκληρωμένη εικόνα που πιθανώς θα βοηθήσει, απο Οκτώβριο θα είμαι φοιτητής είτε της ΑΣΟΕΕ είτε του Οικονομικού της Νομικής, είμαι όμως μόνιμος κάτοικος λεκανοπεδίου, οπότε δεν έχω τις "αναγκιαίες" μετακινήσεις Χριστούγεννα/Πάσχα/ν-ήμερα. Δεν ξέρω τι εργαστήρια και εγκαταστάσεις παίζουν σε αυτά τα δύο πανεπιστήμια, ίσως και εδώ μπορείτε να με βοηθήσετε. Επίσης χρειάζεται και λίγο για τη δουλεία μου (web design etc) η ενδεχόμενη μεταφορα (για πελάτες κλπ). Αν όμως συνολικά δεν είναι πολλές οι μεταφορές, και με μεγάλο βάρος (4-4,5 κιλά) γίνονται και με αυτοκίνητο/συγκοινωνία (και αυτοκίνητο παίζει και πολύ καλή συγκοινωνία στην περιοχή μου).

 

Να σημειώσω επίσης οτι το laptop θα αποτελεί τον μόνιμό μου υπολογιστή, μιας και ο τωρινός (1466MHz, 256ram, Voodoo3 16mb (asteio), cdr) δουλεύει, αλλα ουσιαστικά δεν μπορώ να παίζω παιχνίδια πλέον και η οθόνη του έχει αρχίσει να κουράζει πολύ τα μάτια μου.

Δηλαδή θα πάρω έτσι και αλλιώς καινούριο υπολογιστή/οθόνη σε κάποια φάση σύντομα.

 

Συγνώμη για το μεγάλο μου ποστ.

Ευχαριστώ

 

deaf jupiter

Και τα δύο που επέλεξες είναι πολύ καλά. (κι εγώ acer έχω ;) )Η ουσιαστική τους διαφορά είναι ο επεξεργαστής με το μεν 5024 να φοράει amd turion 64bit και το δε 1692 centrino sta 1,7 και fsb 533 (να το επιλέξεις από τα 400 που είναι σειρά 725, 735 κλπ). Ο πρώτος υποτίθεται ότι είναι κατάλληλος και για τα 64μπιτα windows που έρχονται αλλά προσωπική μου άποψη και πρόβλεψη είναι ότι (και) αυτά θα είναι τόσο βαριά που αμφιβάλλω αν θα τα σηκώνει υπολογιστής που έχει κυκλοφορήσει πριν από αυτά (επαναλαμβάνω προσωπική άποψη βασισμένη σε ιστορικά και όχι τεχνικά στοιχεία). Οπότε εγώ θα επέλεγα το 1692 που είναι καινούργιο και όμορφο μηχανάκι. Όσο για τη φορητότητα εγώ προτιμώ να έχω την αυτονομία των 3,5 - 4 ωρών και τη δροσιά του centrino. Κάτι άλλο: το ενσωματομένο card reader το χρειάζεσαι; Γιατί αν όχι τότε δίνεις 100 ευρώ περίπου τζάμπα. Ρίξε κια στο e-shop μια ματιά γιατί νομίζω ότι το 5024 είναι στα 1199. Αυτά τα ολίγα..

Link to comment
Share on other sites

dagoto centrino file mu.. mhn to skeftese kan. alla prosexe afto p eipe o xipol_stagathia. oti den xriazese h den prokite na xrisimopoieis, mhn to valeis pano sto laptop su. px o card reader kanei 12euro, giati na pliroseis 100 na ton valeis internal an den ton xrisimopoieis kan?vasika gia na dis ola ta extras pu exei ena laptop to xeirotero site gia na kitaxeis einai plaisio k tetia. tha pigeneis amesos sto site ths kataskevastrias eterias kai mono oti leei ekei exei. paraligo na thn patiso ego me ena laptop alla telika ok.

 

 

loipon pedia, mallon odigume se afto : http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=2436

 

alla m fenonte polla ta lefta.. kati allo kalitero se tetio poso h mikrotero>?

Link to comment
Share on other sites

τα 64μπιτα windows exoyn bgi(win xp professinal 64 bit).

ayta poy tha bgoyn to 2006 einai ta vista.

 

οκ whatever :rolleyes: το θέμα είναι ότι τα λειτουργικά προγράμματα βαραίνουν - για να μην πάμε στα παιχνίδια - και τελικά χάνεις τη μπάλα (καλή ώρα)

Link to comment
Share on other sites

τα 64μπιτα windows exoyn bgi(win xp professinal 64 bit).

ayta poy tha bgoyn to 2006 einai ta vista.

 

Να προσθέσω δύο στοιχεία για τα Vista. Το user interface τους (το οποίο ονομάζεται Avalon) θα τρέχει πάνω στο DirectX 9. Αυτό πρέπει να το προσέξουν όλοι όσοι επιλέγουν κάρτα γραφικών για το laptop τους. Επίσης, θα ενσωματώνουν το .NET run time framework και επειδή σταδιακά οι .NET εφαρμογές θα πληθαίνουν, αυτό σημαίνει ότι θα χρειάζεται μπόλικη μνήμη (ίσως το έχω ξαναπεί αυτό το 1GB να μοιάζει λίγο). Θα βγούν και σε 32bit και σε 64bit έκδοση αρχικά και προσωπική μου άποψη είναι ότι οι εφαρμογές που θα μπορούν να εκμεταλλεύονται τα 64bit δεν θα είναι πολλές (π.χ. το Photoshop ή το Premiere θα περίμενα η Adobe να τα ξαναγράψει σε 64bit αν δεν το έχει ήδη κάνει).

Επειδή κακά τα ψέμματα το ρυθμό για το που θα πάνε τα πράγματα τον καθορίζει η μαμά M$ (και κατά δεύτερο λόγο τα παιχνίδια), εγώ θα σκεφτώ να πάρω ένα μηχάνημα με 64bit δυνατότητες, μόνο όταν βγει το Office 64bit (αυτό σημαίνει ότι πια θα είναι το standard). Για την ώρα, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με αυτά που έχω (για αυτό άλλωστε και επέλεξα το Acer 1692).

Link to comment
Share on other sites

ναι για τα vista πρεπει να εχεις πολυ δυνατο μηχανημα.φοβαμαι οτι οποιο φορητο και να παρεις τωρα ειναι λιγο.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

ναι για τα vista πρεπει να εχεις πολυ δυνατο μηχανημα.φοβαμαι οτι οποιο φορητο και να παρεις τωρα ειναι λιγο.

eee??? toso poli???1024ram 1.7Ghz kai tha einai ligo?? eleos.. tote tha mino sta xp..

 

o 3438 exei wifi??? exei xalia desigh.. :#

oso gia tus toshiba pu edixes parapano file mu, yparxun stis ellinikh agora?

Link to comment
Share on other sites

ναι για τα vista πρεπει να εχεις πολυ δυνατο μηχανημα.φοβαμαι οτι οποιο φορητο και να παρεις τωρα ειναι λιγο.
Το είχα γράψει και σε άλλο topic που πάλι έγραφες τα ίδια. Υπάρχει topic για τα Windows Vista και τα παιδιά που γράφουν εκεί ότι δοκίμασαν την beta που υπάρχει αυτή την στιγμή, δεν αναφέρουν προβλήματα με επιδόσεις με τα μηχανήματα που έχουν. Δεν χρειάζεται να κινδυνολογείς για τις απαιτήσεις του λειτουργικού.
Link to comment
Share on other sites

eee??? toso poli???1024ram 1.7Ghz kai tha einai ligo?? eleos.. tote tha mino sta xp..

 

o 3438 exei wifi??? exei xalia desigh.. :#

oso gia tus toshiba pu edixes parapano file mu, yparxun stis ellinikh agora?

 

Μόλις παρατήρησα στο hardshop.gr ότι εκτός από τον "κλασσικό" 3438G 750 που μιλάμε, κυκλοφορεί κι ένας 3438 770 με επεξεργαστή Centrino 2.13GHz Alviso και RAM 2048MB (!!!). Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι ίδια με τον 3438G (εκτός από το γερμανικής διάταξης πληκτρολόγιο, το οποίο δεν νομίζω να αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα) και η τελική του τιμή είναι €2380.

 

(Ε, του π0u$τh, αυτός δε θα τρέχει σωστά τα Vista που έχετε λυσσάξει? :p )

 

Όσον αφορά το design του 3438G, δεν έχω παρα να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Junior, είναι απαράδεκτο (περισσότερο μου τη δίνουν δε και τα χοντροκομμένα γράμματα επάνω στα πλήκτρα).

 

Edit: Να και ένα sheet με όλα τα χαρακτηριστικά του 3438 γενικά, από τη Fujitsu-Siemens (Απρίλιος 2005) σε pdf μορφή. Οι ενδιαφερόμενοι ας προσέλθουν.

Amilo_M3438G_M4438G.zip

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

akrivos gia afto zitao na mu dixete kati paromio....

o 3438 einai apaisios sto desigh kai oso anafora thn marka.. xenerono apolita.. san xaraktiristika pantos einai poli mapa..

Link to comment
Share on other sites

Σαν χαρακτηριστικά είναι μάπα? Δηλαδή τι είδους προγράμματα σκέφτεσαι να περάσεις στο laptop σου και δεν ικανοποιείσαι από τα χαρακτηριστικά του 3438?
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Σαν χαρακτηριστικά είναι μάπα? Δηλαδή τι είδους προγράμματα σκέφτεσαι να περάσεις στο laptop σου και δεν ικανοποιείσαι από τα χαρακτηριστικά του 3438?

:wacko: :wacko: \

lol, allo lathos.. apo xaraktiristika einai poli kalos alla apo desigh kai marka einai kapos xalia.. (afto ithela na apo.. :) )

Link to comment
Share on other sites

Είπα κι εγώ! :p Πάντως στη θέση σου θα παραμέριζα την εμφάνιση και θα κοιτούσα αποκλειστικά και μόνο τις δυνατότητες. I mean, μπορεί επί παραδείγματι τα Vaio να είναι πανέμορφα αλλά για να πάρεις ένα Vaio αντάξιο των δυνατοτήτων του 3438 χρειάζεσαι τουλάχιστον €3000. Στην τελική laptop είναι, δεν το θέλεις για show-off αλλά για να κάνεις τη δουλειά σου. ;) Θα πρότεινα να το σκεφτείς σοβαρά (προσωπικά μου αρέσει η Fujitsu-Siemens σαν εταιρεία plus δίνει διετή εγγύηση στα μοντέλα της, σε αντίθεση με τις περισσότερες εταιρείες που δίνουν μόνον ένα έτος), ειδικά από την ώρα που χρειάζεσαι laptop για να το χρησιμοποιείς όπως κι ένα καλό desktop (κι εγώ για τον ίδιο σκοπό ψάχνομαι ακόμη). Φαντάζομαι ότι διάβασες το pdf που επισύναψα πιο πάνω... ;)
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Είπα κι εγώ! :p Πάντως στη θέση σου θα παραμέριζα την εμφάνιση και θα κοιτούσα αποκλειστικά και μόνο τις δυνατότητες. I mean, μπορεί επί παραδείγματι τα Vaio να είναι πανέμορφα αλλά για να πάρεις ένα Vaio αντάξιο των δυνατοτήτων του 3438 χρειάζεσαι τουλάχιστον €3000. Στην τελική laptop είναι, δεν το θέλεις για show-off αλλά για να κάνεις τη δουλειά σου. ;) Θα πρότεινα να το σκεφτείς σοβαρά (προσωπικά μου αρέσει η Fujitsu-Siemens σαν εταιρεία plus δίνει διετή εγγύηση στα μοντέλα της, σε αντίθεση με τις περισσότερες εταιρείες που δίνουν μόνον ένα έτος), ειδικά από την ώρα που χρειάζεσαι laptop για να το χρησιμοποιείς όπως κι ένα καλό desktop (κι εγώ για τον ίδιο σκοπό ψάχνομαι ακόμη). Φαντάζομαι ότι διάβασες το pdf που επισύναψα πιο πάνω... ;)

sostos.. xmm vasika ego tha to paro gia na pao fitiths.. opote exo 1mina akoma peripu mbrosta mu. na perimeno h oxi?? anamenete na kikloforisei tpt se afto to xroniko diastima?!?!?!?

kati allo analogon dinatotiton san ton FJ paizei??

 

o FJ mexri poso vazei ram?!?!? 2048?? 1024?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 2048 μπορεί να πάρει. Το φυλλάδιο λέει ότι έχει 2 slots στα οποία μπορούν να τοποθετηθούν οι μνήμες (256/400, 512/400, 512/533, 1024/533).

 

Σε τι σχολή θα πας (αν βγήκαν τα αποτελέσματα και ξέρεις)? Εγώ που ήμουν Βιομηχανικού Σχεδιασμού και ασχολούμουν μόνο με σχεδιαστικά και CNC προγράμματα μπορώ με βεβαιότητα να σου πω ότι οι απαιτήσεις που είχαν καλύπτονται και με το παραπάνω από τον 3438. Τώρα, αν στη σχολή σου θα χρησιμοποιείτε πιο "χαλαρά" προγράμματα (πχ κανά στατιστικό του στυλ SPSS, τίποτε Matlab και τέτοια) το 3438 θα σε καλύψει για όλα τα χρόνια που θα είσαι φοιτητής (σκέψου ότι έφτιαχνα animations στο 3D studio MAX με τον παλιό μου P3 866MHz / 768MB RAM σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα - μη σου πω για πότε θα τα φτιάχνει σε τούτον εδώ!).

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και σε άλλο topic που πάλι έγραφες τα ίδια. Υπάρχει topic για τα Windows Vista και τα παιδιά που γράφουν εκεί ότι δοκίμασαν την beta που υπάρχει αυτή την στιγμή, δεν αναφέρουν προβλήματα με επιδόσεις με τα μηχανήματα που έχουν. Δεν χρειάζεται να κινδυνολογείς για τις απαιτήσεις του λειτουργικού.

γιατι λες οτι κινδυνολογω?εχω προσωπικο συμφερον για να κινδυνολογω?

δηλαδη εσυ δεν εχεις διαβασει αρθρα για τις μεγαλες απαιτησεις των vista?

εδω θα ειμαστε και θα το δουμε.

δες http://www.microsoft-watch.com/article2/0,1995,1790569,00.asp

 

At last year's WinHEC, developer sources said that Microsoft was going to recommend the "average" Longhorn PC feature a dual-core CPU running at 4 to 6GHz; a minimum of 2 gigs of RAM; up to a terabyte of storage; a 1 Gbit built-in, Ethernet-wired port and an 802.11g wireless link; and a graphics processor that runs three times faster than those on the market.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

den xero akoma.. 22tu mina eipan oti tha bgun oi baseis.. pernao h sth mitilhnh se ena aei h athina.. tha dixei.. :)
Link to comment
Share on other sites

γιατι λες οτι κινδυνολογω?εχω προσωπικο συμφερον για να κινδυνολογω?

δηλαδη εσυ δεν εχεις διαβασει αρθρα για τις μεγαλες απαιτησεις των vista?

εδω θα ειμαστε και θα το δουμε.

δες http://www.microsoft-watch.com/article2/0,1995,1790569,00.asp

 

At last year's WinHEC, developer sources said that Microsoft was going to recommend the "average" Longhorn PC feature a dual-core CPU running at 4 to 6GHz; a minimum of 2 gigs of RAM; up to a terabyte of storage; a 1 Gbit built-in, Ethernet-wired port and an 802.11g wireless link; and a graphics processor that runs three times faster than those on the market.

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου, γιατί πριν καμμιά βδομάδα που έβαλα τα beta στο acer 1692 μου σέρνονταν και σταθερά ο επεξεργαστής ήταν στο 100% και η χρησιμοποιούμενη ram ήταν και αυτή γύρω στα 600 mb!!

Δηλαδή χρησιμοποιούσε και σκληρό δίσκο για να αποθηκεύει δεδομένα, οπότε η κατάσταση γινόταν ακόμα πιο τραγική..:O

XP και πάλι XP, τώρα που τα έχω και νόμιμα :p

Link to comment
Share on other sites

θα δωσω μια φιλικη συμβουλη.Οσοι σκοπευουν να τα χωσουν χοντρα για ενα φορητο να περιμενουν γιατι συντομα θα βγει διπλοπυρηνος πεντιουμ εμ.Επισημα δεν εχει ανακοινωθει αλλα υπαρχουν φημες.Επισης η amd ειπε επισημα οτι ετοιμαζει διπλοπυρηνο για φορητα.Επισης προσοχη οτι αν καποιος θελει και για vista οχι shared καρτα γραφικων.

Σε οτι αφορα τα vista αν βγει εκδοση 32μπιτ πιθανον να καλυπτει και παλια συστηματα αλλα προφανως θα εχει καποιες λιγοτερες δυνατοτητες αλλα η κανονικη εκδοση για νεα συστηματα θα θελει ισχυρο μηχανημα.Για επιτραπεζια ειναι τα πραγματα λιγο καλυτερα.Σε ΒΕΤΑ 1 δεν εχουν ενσωματωθει ολες οι δυνατοτητες και ηδη και στα φτηνα συστηματα βγηκαν σελερον 64μπιτοι και σιγουρα σε ενα χρονο ολοι θα εχουν 64μπιτ μηχανημα.Οσοι εχουν καλο πισι θα εχουν διπλοπυρηνο.μακαρι να κανω λαθος αλλα εγω ετσι το βλεπω.

χρηστης:9210i,3650,GD87,8310,3510i,

P800

παλαιοτερα : 768,V50,Τ28S,T68,7650

Link to comment
Share on other sites

re paidia exei kaneis empeiria apo vaio?

epeidh eixa ena systhma me 17ara wide kai pentium 4ht kai anebaze treles thermokrasies alla htan kai sxetika barys(4.2kg)

me talaipwrouse poly sto phgaine ela sto ekswteriko poy eimai logw spoydwn

 

thelw twra kati mikro kai elafry

gia kanonikh xrhsh psaxnomai me ton fs215s

alla koitaw kai ton s4xp

 

mporei kapoios an exei empeiria na moy 2 basika pragmata poy me endiaferoyn?

1)apo thermokrasies pws pane?

2)exete kati allo na proteinete se megethos peripoy idio kai baros ennoeite

epeksergasth centrino panw apo 1.8 xwris shared karta grafkwn?

 

epeidh thn epatha me ton proigoymeno se thema thoryboy kai thermokrasiwn psaxnw gia kati isixo twra

 

afou na fantasteite ton eixa apla na kathetai na katebazei oli tin mera kai to anemistiraki doyleye sta termata synexeia

 

thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

Eγω τελικα αγορασα προσφατα αυτον εδω,και προς το παρον παει σουπερ:

http://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=5800

 

Α,μεσα στο κουτι δε βρηκα τπτ απο cd λογισμικου κτλ.(π.χ για το μοντεμ).Να παρω να δω τι εγινε η στα λαπτοπ ειναι διαφορετικα και ειναι προεγκατεστημενα?(μλκια ερωτηση αλλα δε ξερω τι επαιξε)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...