Jump to content

Πίνετε Coca Cola;


gmo
 Κοινοποίηση

Πίνετε Coca Cola;  

347 members have voted

  1. 1. Πίνετε Coca Cola;

    • Σε σημείο εθισμού
      79
    • Περιστασιακά
      199
    • Οχι
      69


Recommended Posts

Απο μονες τους 20 κουταλιες ζαχαρη εχουν θερμιδες πολλαπλασιες απο αυτες που αναγραφονται στο κουτακι της κοκα-κολα... EDIT: μπορει να κανω και λαθος

 

Εγραψε καποιος την αμπαλια του σε blog και κατι τρεχει στα γυφτικα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 684
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια κουταλια ζαχαρη εχει περιπου 30 θερμιδες. 1 ποτηρι (250 ml) κοκα κολα εχει 110 θερμιδες => αρα 3 κουταλιες ζαχαρη.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, άκουσα πρόσφατα κάποιον γνωστό μου που έλεγε ότι κάποιο παιδί που είχε συνδυάσει Coca-Cola και καραμέλες Mentos πέθανε λόγω του ότι εξεράγη λέει το στομάχι του? Μου φάνηκε πολύ τραβηγμένο. Αλήθεια, ψέμα ή απλά φήμη? :worry:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, άκουσα πρόσφατα κάποιον γνωστό μου που έλεγε ότι κάποιο παιδί που είχε συνδυάσει Coca-Cola και καραμέλες Mentos πέθανε λόγω του ότι εξεράγη λέει το στομάχι του? Μου φάνηκε πολύ τραβηγμένο. Αλήθεια, ψέμα ή απλά φήμη? :worry:

 

Φιλε δε ξερω αν αυτο το περιστατικο εχει συμβει σε ανθρωπο!! Ειλικρινα πολυ λυπηρο κατι τετοιο! Παντως αυτο με τη Coca Cola και τις καραμελες Mentos, ξερω οτι ισχυει! Φιλος μου χημικος μου εχει πει οτι αν βαλεις τετοιες καραμελες σε ενα μπουκαλι Coca Cola, τοτε θα εκραγει ολο το μπουκαλι! Απο οτι μου ειχε πει, το ανθρακικο που εμπεριεχεται στο ανψυκτικο,συμπιεζεται μεσα στο μπουκαλι και σε συνδυασμο με τις καραμελες εχουμε περισσοτερη εκπομπη ανθρακικου! Ε κι οσο συμπιεζεται το αεριο αυτο, καποτε θα σπασει το μπουκαλι και θα φυγει ολο στον αερα! Απο οτι ξερω δε το εχει κανει ποτε, αλλα ουτε κι εγω! Ολα αυτα στη θεωρια μου τα ειπε!

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Φιλε δε ξερω αν αυτο το περιστατικο εχει συμβει σε ανθρωπο!! Ειλικρινα πολυ λυπηρο κατι τετοιο! Παντως αυτο με τη Coca Cola και τις καραμελες Mentos, ξερω οτι ισχυει! Φιλος μου χημικος μου εχει πει οτι αν βαλεις τετοιες καραμελες σε ενα μπουκαλι Coca Cola, τοτε θα εκραγει ολο το μπουκαλι! Απο οτι μου ειχε πει, το ανθρακικο που εμπεριεχεται στο ανψυκτικο,συμπιεζεται μεσα στο μπουκαλι και σε συνδυασμο με τις καραμελες εχουμε περισσοτερη εκπομπη ανθρακικου! Ε κι οσο συμπιεζεται το αεριο αυτο, καποτε θα σπασει το μπουκαλι και θα φυγει ολο στον αερα! Απο οτι ξερω δε το εχει κανει ποτε, αλλα ουτε κι εγω! Ολα αυτα στη θεωρια μου τα ειπε!

 

:lol::lol: Θα το κάνω εγώ απόψε κ θα σας πω...!!! Ποιές mentos όμως αυτές τις πολύχρωμες με τις γεύσεις ή τις απλές...? Ρωτάω για να το κάνουμε σωστά το πείραμα!:p

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δε ξερω αν αυτο το περιστατικο εχει συμβει σε ανθρωπο!! Ειλικρινα πολυ λυπηρο κατι τετοιο! Παντως αυτο με τη Coca Cola και τις καραμελες Mentos, ξερω οτι ισχυει! Φιλος μου χημικος μου εχει πει οτι αν βαλεις τετοιες καραμελες σε ενα μπουκαλι Coca Cola, τοτε θα εκραγει ολο το μπουκαλι! Απο οτι μου ειχε πει, το ανθρακικο που εμπεριεχεται στο ανψυκτικο,συμπιεζεται μεσα στο μπουκαλι και σε συνδυασμο με τις καραμελες εχουμε περισσοτερη εκπομπη ανθρακικου! Ε κι οσο συμπιεζεται το αεριο αυτο, καποτε θα σπασει το μπουκαλι και θα φυγει ολο στον αερα! Απο οτι ξερω δε το εχει κανει ποτε, αλλα ουτε κι εγω! Ολα αυτα στη θεωρια μου τα ειπε!

εχω δει τετοιο βιντεο στο youtube που βαλανε μεντοσ σε ενα μπουκαλι κοκα και μετα στο ψυγειο. πηγε καποιος και ανοιξε το μπουκαλι και εσκασε. δεν ξερω αν ειναι αληθινο το βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Το χω κανει και γω :p

Για τους επιδοξους χημικους η καλυτερη μεθοδος που ξερω ειναι η εξης:

μικρη τρυπα στο καπακι, τοση να χωραει ενα συρμα απο κρεμαστρα πχ.

παιρνεις το συρμα και κανεις ενα σουβλακι με τις μεντος, ανοιγεις την κοκα κολα (με λαιτ το κανα εγω) βαζεις το συρμα μεσα απο την τρυπα ετσι ωστε οι μεντος να ειναι κατω απο το καπακι.

βιδωνεις το καπακι, τραβας το συρμα και πεφτουν οι μεντος μεσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο μας καλα το παμε!! Εγω λεω να φτιαξουμε και κανα εγχειριδιο χρησεως!! χαχαχαχαχχα

Ερωτηση: Αυτο το πραγμα μπορει να χρησιμοποιηθει και ως βομβα, κατω πχ απο κανα ρεζερβουαρ αυτοκινητου???? :P

Ετοιμαζω ενα εγχειριδιο για επιδοξους Mulas Omar!!!!

Hello !
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: Θα το κάνω εγώ απόψε κ θα σας πω...!!! Ποιές mentos όμως αυτές τις πολύχρωμες με τις γεύσεις ή τις απλές...? Ρωτάω για να το κάνουμε σωστά το πείραμα!:p

 

Προτείνω τις απλές για να είναι η έκρηξη μεγαλύτερη! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνει μεγάλη έκρηξη δηλαδή η coca cola με τις mentos?? Θα βάλω πολλά μπουκαλάκια γύρω από την πισίνα στο σπίτι των δικών μου να εκραγούν όλα μαζί...!!! :lol::lol::lol:Κ μετά για να δω αν θα ξαναπιούν coca cola τα αδέρφια μου που πίνουν λίτρα καθε μέρα ο καθένας...:mad:
Link to comment
Share on other sites

Urban Legend είναι και αυτό. Στο στομάχι δεν γίνεται τίποτα το τρομερό. Αν τις ρίξεις μέσα στο μπουκάλι όμως αρχίζει και διογκόνεται απίστευτα:p Δοκιμάστε το. Ψάξτε το και στο youtube έχει πλάκα.
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνει μεγάλη έκρηξη δηλαδή η coca cola με τις mentos?? Θα βάλω πολλά μπουκαλάκια γύρω από την πισίνα στο σπίτι των δικών μου να εκραγούν όλα μαζί...!!! :lol::lol::lol:Κ μετά για να δω αν θα ξαναπιούν coca cola τα αδέρφια μου που πίνουν λίτρα καθε μέρα ο καθένας...:mad:

 

καλα κανουν, αρχισε να πινεις και συ :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν πινω , αλλα υπαρχουν φορες που μπορει να πιω και δυο-τρια ποτηρια σε ενα τραπεζι:O:O:O:lol::lol:
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

απο το μπουκαλι δεν φευγει το αεριο, ενω απο το στομαχι μπορει με 2 τροπους για αυτο δεν παθαινουμε τιποτα.:lol:
Link to comment
Share on other sites

παλαιοτερα επινα που και που.τωρα πια ποτε.την εχω κοψει εδω και χρονια πλεον!:D και το νερακι καλο ειναι:cool:
Link to comment
Share on other sites

1 ποτηράκι τη μερα..

Εγω πιστευω οτι πινεις 1 κουτακι την ημερα :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει δες την καλή πλευρά!Η πισίνα θα μείνει ανέπαφη και θα γλυτώσεις το κυνηγητό που θα έτρωγες από τους δικούς σου! :D

 

 

 

 

Υ.Γ Μήπως έκανες κάτι λάθος? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει δες την καλή πλευρά!Η πισίνα θα μείνει ανέπαφη και θα γλυτώσεις το κυνηγητό που θα έτρωγες από τους δικούς σου! :D

 

 

 

 

Υ.Γ Μήπως έκανες κάτι λάθος? :worry:

Μα γιατίίίίί??? Για ξαναπες μου τις οδηγίες αναλυτικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατίίίίί??? Για ξαναπες μου τις οδηγίες αναλυτικά!!!

 

Θα το κάνεις με τον παραδοσιακό τρόπο δηλαδή όπως λέει ο φίλος παρακάτω αλλά μη βάλεις λάιτ αλλά την κανονική! :ninja:

 

Για τους επιδοξους χημικους η καλυτερη μεθοδος που ξερω ειναι η εξης:

μικρη τρυπα στο καπακι, τοση να χωραει ενα συρμα απο κρεμαστρα πχ.

παιρνεις το συρμα και κανεις ενα σουβλακι με τις μεντος, ανοιγεις την κοκα κολα (με λαιτ το κανα εγω) βαζεις το συρμα μεσα απο την τρυπα ετσι ωστε οι μεντος να ειναι κατω απο το καπακι.

βιδωνεις το καπακι, τραβας το συρμα και πεφτουν οι μεντος μεσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...