Jump to content

Samsung Galacy J7 ..εναντιον A5


Γιάννης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα ...Ποιο από τα δυο θα διαλέγατε ??? Με "τραβαει" η πιο μεγαλη οθονη του J7 αλλα δεν ξερω...Τωρα εχω το S5

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Α5 λογω αναλυσης οθονης.

 

Ευχαριστω.Αυτο που με προβληματιζει ειναι η πιο μικρη οθονη και η μη αποσπωμενη μπαταρια του .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 0.1 μεγαλυτερη απο του s5.το s5 το εχει ενας φιλος μου.σαν οθονη,αυτη του a5 ειναι πολυ καλυτερη.μικρη παντως δεν μου φαινεται σε καμια περιπτωση.
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Ειναι 0.1 μεγαλυτερη απο του s5.το s5 το εχει ενας φιλος μου.σαν οθονη,αυτη του a5 ειναι πολυ καλυτερη.μικρη παντως δεν μου φαινεται σε καμια περιπτωση.

 

Η αληθεια είναι ότι όταν συνηθίζουμε σε μεγαλες οθονες θελουμε ολο και μεγαλύτερες...Από 5,1 σε 5,2 νομιζω είναι πολύ μικρη η διαφορα

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν ειναι τοσο μεγαλη η πραγματικη διαφορα αλλα γενικα ειναι μεγαλη αναβαθμιση στον τομεα αυτο :)
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

To A5 ειναι ανωτερο κινητο και θα πηγαινα σε αυτο. και εγω θα θελα μεγαλη οθονη αλλα δυστυχως οι τιμες ειναι πολυ πανω αν πας σε μαρκα-φιρμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επέλεγα A5(2016) κυρίως για την ανάλυση της οθόνης, το J7 έχει μεγαλύτερη οθόνη >> χειρότερη ανάλυση. Αλλά αυτό είναι υποκειμενικό, εξαρτάται από τον καθένα πως ''βλέπει'' το κάθε κινητό. Πάντως εάν κρατάς και τις δυο συσκευές και βλέπεις την οθόνη τους, καταλαβαίνεις διαφορά υπέρ του Α5. Αλλά ξαναλέω η αίσθηση είναι υποκειμενική. Επίσης το Α5 έχει χαμηλότερο sar, σύμφωνα με το gsmarena, που για μένα είναι σημαντικό κριτήριο, μικρότερο βάρος και gorilla glass. Το J7 δεν νομίζω πως έχει.

Από τεχνικά χαρακτηριστικά ίσως το J7 να έχει καλύτερα. Από εκεί και πέρα ανάλογα με τις προτεραιότητες σου. Αλλά είναι ένα δίλημμα η επιλογή μιας εκ των δυο συσκευών γιατί νομίζω πως έχουν ίδια τιμή τώρα... καλή σκέψη και επιλογή φίλε μου :) !

Edited by Tasos30
διόρθωση γραμματικού λάθους

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα φιλε μου αλλα δεν θα κανεις και αμαν αναβάθμιση..Πας σε 2 παρόμοιες συσκευές.Και ειδικα αν πας σε Α5 δεν θα δεις καμια διάφορα σε οθόνη.. Αν το S5 δεν τραβάει άλλο..Επειδή το J7 ειναι 5.5 θα το διάλεγα..
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα φιλε μου αλλα δεν θα κανεις και αμαν αναβάθμιση..Πας σε 2 παρόμοιες συσκευές.Και ειδικα αν πας σε Α5 δεν θα δεις καμια διάφορα σε οθόνη.. Αν το S5 δεν τραβάει άλλο..Επειδή το J7 ειναι 5.5 θα το διάλεγα..

 

Η αναβαθμιση που θελω αφορα αποκλειστικα το μέγεθος οθονης μαλλον λογω ...ηλικιας .Κατά τα αλλα τα χαρακτηριστικα του S5 αμφιβαλλω αν τα βρω στο J7 ή ακομα και στο Α5.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τι χρήση κάνεις?

Πιστεύεις το j7 δε σε καλύπτει;

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Συνηθισμενη χρηση και internet . Δεν ξερω πως ειναι η οθονη του με 1280 αναλυση .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σχετικά με την ταχύτητα του download, βλέπω ένα συγκριτικό στο gsmarena ανάμεσα στα παραπάνω δυο κινητά στο οποίο αναφέρει το J7(2016) LTE Cat4 150/50Mbps και το A5(2016) LTE Cat6 300/50Mbps. Κατά συνέπεια και εάν όντως ισχύουν αυτά τα δεδομένα το Α5 μπορεί να πετύχει καλύτερη ταχύτητα download, πάντα ανάλογα και με τον πάροχο σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χθες τελικα πηρα το J7 με επιφυλλαξη θα ελεγα .

 

Με εχει αφησει αφωνο σημαρα που το ψαχουλευω .Παρα πολυ καλο κινητο ο "φτωχος" συγγενης του S7 Edge .

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...