Jump to content

Την εκανα την βλακεια κ τωρα ψαχνω..


dubio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!Πουλησα το Huawei P8 μου γιατι χρειαζομουν dual sim.

Συμφωνα με το budget μου κατεληξα στο moto g4 plus διαβαζοντας απειρες κριτικες κ reviews.

Κ απογοητευτικα!το downgrade μου φανηκε πολυ παραπανω απ'οτι περιμενα!

Βασικα σε καμερα κ ταχυτητα.οποτε δεν αντεξα κ το επεστρεψα(amazon).

Κ τωρα ψαχνω να δω τι θα παρω.εχω εγκαταλειψει κ το κριτηριο dual sim κ ψαχνω ένα κινητο με πρωτο την καμερα(ιδιως για lowlight) κ μετα την μπαταρια.(το p8 δεν τα πηγαινε τοσο καλα στον τομεα μπαταρια).επισης θα ηθελα κ fingerprint sensor.

Γενικα μου αρεσε πολυ η εμπειρια χρησης κ το ui της huawei κ σκεφτομαι μηπως παω στο honor 7 ή ακομα κ στο mate S (μεταχειρισμενο)

Διαβαζω ομως εδω συνεχεια κ πολυ καλα λογια για το nexus 5x.υπαρχει κ η επιλογη xiaomi mi5.

Οποτε συνοψιζω αυτα που σκεφτομαι κ πειτε μου ποιο ειναι καλυτερο σε καμερα-γενικη εμπειρια χρησης γιατι δε θελω να την πατησω παλι!

Budget κοντα στο 250 λιγο πανω λιγο κατω

1.Honor 7

2.Lg Nexus5x

3.Mi5

4.Mi5s

5.Mate S

6.LG G4 (αν κ δεν πολυψηνομαι μαυτα που εχω ακουσει)

7.Samsung A5 2016

8.Κατι αλλο?

Ευχαριστω!

Edited by dubio
Link to comment
Share on other sites

Budget κοντα στο 250 λιγο πανω λιγο κατω

1.Honor 7

2.Lg Nexus5x

3.Mi5

4.Mi5s

5.Mate S

6.LG G4 (αν κ δεν πολυψηνομαι μαυτα που εχω ακουσει)

7.Samsung A5 2016

8.Κατι αλλο?

Ευχαριστω!

 

Καλύτερη κάμερα απ ολα το G4 αλλά με το γνωστό θέμα.. εγω θα επέλεγα nexus 5X 32gb. Καλή κάμερα και αναβαθμίσεις αλλά μέτρια αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη κάμερα απ ολα το G4 αλλά με το γνωστό θέμα.. εγω θα επέλεγα nexus 5X 32gb. Καλή κάμερα και αναβαθμίσεις αλλά μέτρια αυτονομία.

 

Κι εγω κατα κει με βλεπω.σκεφτομουν οτι το Α5 2016 ειναι πιο ολοκληρωμενη συσκευη λογω μπαταριας κ sd καρτας αλλα μετα απο αρκετο διαβασμα καταλαβα οτι μαλλον δε θα μεινω ευχαριστημενος απο τις επιδοσεις της καμερας (εφαγα κ το ξενερωμα με το moto g4 plus) δεν ξερω γιατι αλλα η καμερα του P8 με ειχε καλομαθει ιδιως σε φωτο εσωτερικων χωρων,οι οποιες παρεπιμπτοντως νομιζω ειναι κ οι περισσοτερες που τραβαω.

Οποτε μενει να προετοιμαστω ψυχολογικα για την αποδοση της μπαταριας στο 5X κ να προμηθευτω με ανταπτορες κλπ (ποσο τα βαριεμαι αυτα!)

Αληθεια πιστευετε η τιμη του θα αρχισει να ανεβαινει ξανα?λεω να το καθυστερησω κανα 2 βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ανέβει άλλο ή τιμή τού. Είναι το μοναδικό που δε θα δεις διαφορά στην απόδοση το Nexus, αλλά θα χει μεγάλη διαφορά στην αυτονομία. Μου κάνει πάντως εντύπωση αυτό που λες για το moto g4 και την χαοτική διαφορά στην απόδοση
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ανέβει άλλο ή τιμή τού. Είναι το μοναδικό που δε θα δεις διαφορά στην απόδοση το Nexus, αλλά θα χει μεγάλη διαφορά στην αυτονομία. Μου κάνει πάντως εντύπωση αυτό που λες για το moto g4 και την χαοτική διαφορά στην απόδοση

 

Ελπιζω να μη δω μεγαλη διαφορα στην μπαταρια γιατι κ το p8 δεν ηταν κ κανενας πρωταθλητης.οσον αφορα το moto g4 plus,μου κακοφανηκε πολυ η διαφορα στην φωτογραφικη.τραβωντας μερικες φωτο στο σαλονι απογευμα με φωτα κλπ ειδα αρκετη διαφορα σε σχεση με το p8.θορυβος,χρωματα κλπ δε μου αρεσαν καθολου.ακομα κ το πρωι που τραβηξα εξω μερικες ειδα μεγαλη διαφορα.μονο το μεσημερι με μπολικο φως ειχα πολυ ωραια αποτελεσματα.λογικα με manual ρυθμισεις πιθανον να βγαζει ωραιες φωτο αλλα προτιμω να εχω την ευχερια του point and shoot με καλα αποτελεσματα κ μετα αν θελω να σκαλιζω.επισης στην χρηση παρατηρησα οτι δεν ηταν fluid οπως ειχα συνηθισει.στο p8 το lag ηταν σχεδον ανυπαρκτο,στο g4 plus μου φανηκε οτι ζοριζοταν ελαφρως απο την αρχη που του εβαλα καμια 30 εφαρμογες κ 1500 φωτογραφιες.

Το μονο τωρα που σκεφτομαι ειναι μηπως αντι για το 5X με καλυπτε το Mi5.αν εχει κανεις γνωμη μεταξυ των δυο,ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

Το μονο τωρα που σκεφτομαι ειναι μηπως αντι για το 5X με καλυπτε το Mi5.αν εχει κανεις γνωμη μεταξυ των δυο,ας μας πει

 

Το Nexus 5X έχει καλύτερη κάμερα και φυσικά 800άρα μπάντα και εγγύηση από Ελλάδα. Αλλά δεν ξέρω πόσο future proof είναι η ίδια η συσκευή καθώς 2GB ram είναι πλέον entry level και τα περισσότερα κινητά έχουν 3.

 

Από την άλλη το Mi5 έχει 3GB ram, αλλά είναι πολύ άθραυστο.

 

Αν το Nexus 5X είχε 3GB ram θα πήγαινα σε αυτό σίγουρα αλλά με βάζει σε σκέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα μην τα παραλέμε, μία χαρά future proof είναι το Nexus για τα επόμενα 1-2 χρόνια, γιατί μπορεί να έχει 2 γιγα ραμ αλλά είναι στοκ και κάνει καλή διαχείρηση. Αν συζητησουμε για το P9 lite ας πούμε να το δεχτώ το επιχείρημα.

Πολύ καλή συσκευή το Nexus, αλλά μπορεί να σε απογοητεύσει από αυτονομία. Δεν ξέρω τι παίζει με το Mi5 αλλά αν είχα αυτό το budget δύσκολα θα κοιτούσα αγορά Κινας

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τώρα μην τα παραλέμε, μία χαρά future proof είναι το Nexus για τα επόμενα 1-2 χρόνια, γιατί μπορεί να έχει 2 γιγα ραμ αλλά είναι στοκ και κάνει καλή διαχείρηση. Αν συζητησουμε για το P9 lite ας πούμε να το δεχτώ το επιχείρημα.

Πολύ καλή συσκευή το Nexus, αλλά μπορεί να σε απογοητεύσει από αυτονομία. Δεν ξέρω τι παίζει με το Mi5 αλλά αν είχα αυτό το budget δύσκολα θα κοιτούσα αγορά Κινας

 

Κοίτα εχω σα μετρο συγκρισης τα νουμερα του gsmarena.Στο P8 δινει 64 ωρες (με βαση το δικο του τροπο μετρησης) κ στο Nexus 5X δινει 60.οποτε σκεφτομαι, τοσο μεγαλη πια διαφορά δε μπορεί ναναι.στο P8 υπήρχε μεγαλη απώλεια στους χρονους αναμονης.στο Nexus 5x δεν ξερω (αν κ αυτο ειναι γενικο προβλημα απότι καταλαβα του android τελευταία).μετα σκεφτομαι κ το ότι εχει fast charge (ή κανω λάθος?). το μονο τωρα που με "ενοχλεί" είναι η ασυμβατοτητα του type C κ ο περιορισμός του να φορτιζω οπουδηποτε.αποτι καταλαβαινω θα πρεπει να εχω παντα μαζί μου ενα ανταπτορακι, σωστα?

 

god damn it, αν το Α5 2016 ειχε καλυτερη καμερα, θα πηγαινα να σου πω εκει,(κι ας ετρωγα στη μουρη bloatware κλπ).

τα θεματα μπαταριας κ χωρου θα ηταν λυμένα.δυστυχως σε αυτα τα budget μαλλον δε μπορούμε να τα εχουμε όλα

Link to comment
Share on other sites

Κάνε υπέρβαση και βρες g5 σε μεταχειρισμενο σε τέλεια κατάσταση στα 300 ευρώ εδώ στο φόρουμ. Ψάξε να δεις κ για καλή παρτίδα τελευταία σε g4 μήπως και..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως για το Α5 μια χαρα διαβαζω πως ειναι η καμερα:)

 

Υγ. ααααν θες windows phone νομιζω σε καλυπτει με το παραπανω το 950. Με τις τελευταιες αναβαθμισεις εστρωσε πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...