Jump to content

πρόβλημα με δίσκους


panos0100
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με τον δίσκο βασικά έχω 2 δίσκους από 750GB ο ένας όταν έκανα τα windows 7 με πέρασε το mbr στον δεύτερο δίσκο ο οποίος έχει πρόβλημα επικινωνιας με τον ελεκτη και πολλές φορές δεν κάνει boot, αν βγάλω τον δεύτερο δίσκο ή αν προσπαθήσω να μπουταρω από τον πρώτο μου βγάζει boot error missed τι μπορώ να κάνω τώρα; μπορώ να γράψω boot master στον δίσκο που είναι τα windows για να βγάλω τον 2 δίσκο; και γιατί τα 7 περάσαν το boot στον 2 δίσκο και όχι στον πρώτο μαζί με τα windows θα έπρεπε δηλαδή να τον αποσυνδέσω τον 2 δίσκο πριν περάσω τα 7;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα με τον δίσκο βασικά έχω 2 δίσκους από 750GB ο ένας όταν έκανα τα windows 7 με πέρασε το mbr στον δεύτερο δίσκο ο οποίος έχει πρόβλημα επικινωνιας με τον ελεκτη και πολλές φορές δεν κάνει boot, αν βγάλω τον δεύτερο δίσκο ή αν προσπαθήσω να μπουταρω από τον πρώτο μου βγάζει boot error missed τι μπορώ να κάνω τώρα; μπορώ να γράψω boot master στον δίσκο που είναι τα windows για να βγάλω τον 2 δίσκο; και γιατί τα 7 περάσαν το boot στον 2 δίσκο και όχι στον πρώτο μαζί με τα windows θα έπρεπε δηλαδή να τον αποσυνδέσω τον 2 δίσκο πριν περάσω τα 7;

 

Εαν ψάξεις στο ιντερνετ ίσως βρεις διάφορους τρόπους, αρκετά επικίνδυνους. Θα σου πρότεινα κάτι, το οποίο δεν ξέρω αν δουλέψει, αλλά το βλέπω σωστό. Πάρε ghost το μηχάνημα σου σε εξωτερικό δίσκο. Αποσύνδεσε τον δεύτερο που έχει το mbr και ξαναρίξε το image στον δίσκο σου. Δοκίμασε χωρίς τον άλλο επάνω. Στη συνέχεια, αν όλα πάνε καλά, βάλε σαν 2 δίσκο τον προβληματικό σου και αφού τον έχεις πάρει backup κάντου format. Ξαναβάλε τα αρχεία. Το μόνο το οποίο μπορεί να χάσεις κατά την διάρκεια όλων αυτών, είναι το λειτουργικό σου, πράγμα το οποίο και θέλεις να διορθώσεις. Βέβαια ο καλύτερος τρόπος είναι ένα format για να είσαι και φρέσκος. Η επιλογή δική σου

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
δεν ξερω αν γραφω στο σωστο νημα.εχω στο σταθερο σκληρο 500αρι.

σκεφτομαι να προσθεσω και εναν ssd 120giga περιπου.

σε αυτη την περιπτωση θα πηγαινει γρηγορα το pc η οποσδηποτε πρεπει ο ssd να ειναι σκετος μονος του.

ρωαω γιατι οι τιες ακομα για να βαλουμε 500αρι ssd ειναι απλησιαστες

 

Δεν έχει σημασία αν ο ssd θα είναι μόνος του ή με κάποιον άλλον δίσκο, απλά η εγκατάσταση του λειτουργικού να είναι στον ssd.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν γραφω στο σωστο νημα.εχω στο σταθερο σκληρο 500αρι.

σκεφτομαι να προσθεσω και εναν ssd 120giga περιπου.

σε αυτη την περιπτωση θα πηγαινει γρηγορα το pc η οποσδηποτε πρεπει ο ssd να ειναι σκετος μονος του.

ρωαω γιατι οι τιες ακομα για να βαλουμε 500αρι ssd ειναι απλησιαστες

 

Κοίταξε εαν μπορείς να πάς κατευθείαν σε SSD 240GB.

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

εχω ενα σκληρο adata. εχω αποθηκευσει ταινίες κλπ. σημερα πηγα να ψαξω να βρω καποιο αρχειο και οταν τον βαζω στον υπολογιστη βγαζει μήνυμα "το ομομα του καταλογου δε ειναι εγκυρο" .

τι γινεται τωρα? η πλακα ειναι οτι το panda security εκανε σαρωση στα αρχεια του δισκου και δεν βρηκε καποιο ιο η κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...