Jump to content

Homtom HT20


Evaggelos1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Homtom HT20 4.7 Inch IP68 Waterproof 2GB RAM 16GB ROM MT6737 4G Smartphone

 

H HOMTOM, κοντευει να εξαντλησει τα νουμερα απο το 1 - 20 !

Αυτη τη φορα παρουσιαζοντας το ΗΤ20, μια, οπως δηλωνει, Outstanding tri-proofing propertities- IP68 Waterproof, Drop resistance and Dustproof συσκευη, στις 4,7 ιντσες.

Εχει ολα τα καλουδια (Gorilla Glass, Magnesium Alloy, Fingerprint Recognition, Β20 κλπ), και πιστευω θα ενδιαφερει πολλους.

 

1.Outstanding tri-proofing propertities- IP68 Waterproof, Drop resistance and Dustproof

2.Classy colors- Army Green, Vibrant White and Elegant Black

3.4.7'' HD Screen with Gorilla Glass

4.High-density Magnesium Alloy

5.Fingerprint Recognition

6.Built-in Flashlight

7. Android 6.0 operating system 4G Network

8.3500mAh Removable Large Battery

9.Optimized GPS Function

10.2GB RAM + 16GB ROM Storage

 

HTB1h3wFNpXXXXc2XpXXq6xXFXXXv.jpg?size=170692&height=527&width=950&hash=523ab2284c0b0f311c2566e86cea16b0

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

απ οτι βλεπω φοραει τον MediaTek MT6737 (1.3Ghz). σε συνδιασμο με την αναλυση οθονης και μπαταρας, θα εχει καλους χρονους αναμονης!
Link to comment
Share on other sites

απ οτι βλεπω φοραει τον MediaTek MT6737 (1.3Ghz). σε συνδιασμο με την αναλυση οθονης και μπαταρας, θα εχει καλους χρονους αναμονης!

 

Νομιζω οτι σε αυτη τη κατηγορια κινητων, επειδη προοριζεται συν τοις αλλοις και για δραστηριοτητες στην υπαιθρο, παιζει σημαντικο ρολο η αυτονομια. Εγω θα προσθεσω σε αυτο που ανεφερες και την μικρη σχετικα οθονη που θα βοηθησει σε αυτο.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου απο την χρήση του κινητού το οποίο παρέλαβα στις 25/11/2016 ενω η παραγγελία ήταν στις 25/9/2016 λόγο οτι το κινητό ήταν σε presale με τιμή 88€ , το κινητό είναι άψογο εκτός απο το μικρόφωνο του το οποίο έχει ιδιαίτερα χαμηλή στάθμη σε σημείο που για να επικοινωνήσεις πρέπει να φωνάζεις η να μιλάς ακριβώς επάνω απο το μικρόφωνο !!!!. Σε μία αναζήτηση που έκανα στο internet διααπίστωσα ότι και άλλοι που παρέλαβαν το ίδιο κίνητο και μάλισταν σε διαφορετικές χώρες ( οπότε πάει περίπατο η δικαιολογία που μου είπαν απο την HomTom Hellas οτι για Ευρώπη τα κινητά έρχοντε με άλλα standarts σε σχεση με αυτά που διαένομοντε direct απο Κίνα ) , είδα διάφορες "πατέντες" όπως με ακίδα εντός της οπής του πλαστικού , αφαίρεση της μεμβράνης επάνω απο το μικρόφωνο ( οπότε πάει περίπατο η πιστοποίηση ΙΡ68 μετα απο αυτό ) η ακομα είδα και διαδικασία root στο τηλέφωνο και αλλαγή της στάθμής ευσθησιας του μικροφώνου μεσω των engineering tools και στις δύο πεεριπτωσης αυτοι που πειραματίστικαν ανάφεραν ότι λύθηκε το πρόβλημα τους , όμως πάει περίπατο η εγγύηση !!!

Όσο για την εγγύηση ( μόνο εδώ υπερτερεί η αγορά απο Ελλαδα direct ) 2 μήνες πάνε έλα συν μεταφορικά αξία όσο το μισό τηλέφωνο !!!!

Οπότε απο την δική σας εμπειρία έχετε κάτι να προτείνετε μπάς και λυθεί το πρόβλημα αυτο και μαζί με εμένα να βοηθηθούν αρκετοί ακόμα ανθρωποι ? !!!! .

 

Με εκτίμηση

 

Ιωαννίδης Ευάγγελος

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου απο την χρήση του κινητού το οποίο παρέλαβα στις 25/11/2016 ενω η παραγγελία ήταν στις 25/9/2016 λόγο οτι το κινητό ήταν σε presale με τιμή 88€ , το κινητό είναι άψογο εκτός απο το μικρόφωνο του το οποίο έχει ιδιαίτερα χαμηλή στάθμη σε σημείο που για να επικοινωνήσεις πρέπει να φωνάζεις η να μιλάς ακριβώς επάνω απο το μικρόφωνο !!!!. Σε μία αναζήτηση που έκανα στο internet διααπίστωσα ότι και άλλοι που παρέλαβαν το ίδιο κίνητο και μάλισταν σε διαφορετικές χώρες ( οπότε πάει περίπατο η δικαιολογία που μου είπαν απο την HomTom Hellas οτι για Ευρώπη τα κινητά έρχοντε με άλλα standarts σε σχεση με αυτά που διαένομοντε direct απο Κίνα ) , είδα διάφορες "πατέντες" όπως με ακίδα εντός της οπής του πλαστικού , αφαίρεση της μεμβράνης επάνω απο το μικρόφωνο ( οπότε πάει περίπατο η πιστοποίηση ΙΡ68 μετα απο αυτό ) η ακομα είδα και διαδικασία root στο τηλέφωνο και αλλαγή της στάθμής ευσθησιας του μικροφώνου μεσω των engineering tools και στις δύο πεεριπτωσης αυτοι που πειραματίστικαν ανάφεραν ότι λύθηκε το πρόβλημα τους , όμως πάει περίπατο η εγγύηση !!!

Όσο για την εγγύηση ( μόνο εδώ υπερτερεί η αγορά απο Ελλαδα direct ) 2 μήνες πάνε έλα συν μεταφορικά αξία όσο το μισό τηλέφωνο !!!!

Οπότε απο την δική σας εμπειρία έχετε κάτι να προτείνετε μπάς και λυθεί το πρόβλημα αυτο και μαζί με εμένα να βοηθηθούν αρκετοί ακόμα ανθρωποι ? !!!! .

 

Με εκτίμηση

 

Ιωαννίδης Ευάγγελος

Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.themonsterit.EngineerStarter&hl=el για δοκιμασε το .Δεν χρειάζεται ρουτ και μπορείς να αλλάξεις την ευαισθησια του μικροφωνου (νομιζω δλδ )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπερα!

Εχω τη συσκευη εδω και μια εβδομαδα περιπου. Εχω ενα θεμα με το μικροφωνο αλλα νομιζω οτι διορθωνεται...

Παρατηρησα οτι το μικροφωνο εχει θεμα μονο οταν κατα τη διαρκεια της κλησης το σημα απο 3G γινει 2G.

Τοτε ο συνομιλητης ειτε ακουει πολυ βαθεια, ειτε ακουει ενα θορυβο σαν ελικοπτερο.

Αφου εφαγα ενα ολοκληρο βραδι ψαχνοντας λυση κατεληξα οτι μεσα απο το κρυφο μενου της συσκευης πρεπει να αφαιρεσω μια απο τις συχνοτητες σηματος που ειναι προγραμματισμενη να δεχεται.

Κανοντας το εδω και 3-4 μερες ολα ειναι μια χαρα προς το παρων.

Για οποιον θελει να το προσπαθησει τα βηματα ειναι τα εξης:

1. Παταμε *#*#3646633#*#* για να μπουμε στο "κρυφο" μενου.

2. Μετα στην κατηγορια Telephony επιλεγουμε BandMode

3. Επειτα επιλεγουμε SIM1 η SIM2 αναλογα πια SIM χρησιμοποιουμε.

4. Απο το σημειο GSM Mode ξετικαρουμε τισ δυο πρωτες επιλογες EGSM900 και DCS1800

5. Απο το σημειο UMTS Mode ξετικαρουμε την επιλογη WCDMA-GSM-900

6. Παταμε set στο κατω μερος της οθονης και κανουμε restart.

 

Ελπιζω να βοηθησει και περιμενω να ακουσω τη γνωμη σας!

 

*****Μετα απο χρηση του κινητου για λιγες μερες, καταλαβα πως οι παραπανω ρυθμισεις πρεπει να γινουν αναλογα με τις συχνοτητες του εκαστοτε παροχου κινητης. Οποτε αναζητηστε σε ποιες συχνοτητες εκπεμπει ο παροχος σας και αναλογως ρυθμιστε τη συσκευη.***

Edited by Karapery
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα!

Εχω τη συσκευη εδω και μια εβδομαδα περιπου. Εχω ενα θεμα με το μικροφωνο αλλα νομιζω οτι διορθωνεται...

Παρατηρησα οτι το μικροφωνο εχει θεμα μονο οταν κατα τη διαρκεια της κλησης το σημα απο 3G γινει 2G.

Τοτε ο συνομιλητης ειτε ακουει πολυ βαθεια, ειτε ακουει ενα θορυβο σαν ελικοπτερο.

Αφου εφαγα ενα ολοκληρο βραδι ψαχνοντας λυση κατεληξα οτι μεσα απο το κρυφο μενου της συσκευης πρεπει να αφαιρεσω μια απο τις συχνοτητες σηματος που ειναι προγραμματισμενη να δεχεται.

Κανοντας το εδω και 3-4 μερες ολα ειναι μια χαρα προς το παρων.

Για οποιον θελει να το προσπαθησει τα βηματα ειναι τα εξης:

1. Παταμε *#*#3646633#*#* για να μπουμε στο "κρυφο" μενου.

2. Μετα στην κατηγορια Telephony επιλεγουμε BandMode

3. Επειτα επιλεγουμε SIM1 η SIM2 αναλογα πια SIM χρησιμοποιουμε.

4. Απο το σημειο GSM Mode ξετικαρουμε τισ δυο πρωτες επιλογες EGSM900 και DCS1800

5. Απο το σημειο UMTS Mode ξετικαρουμε την επιλογη WCDMA-GSM-900

6. Παταμε set στο κατω μερος της οθονης και κανουμε restart.

 

Ελπιζω να βοηθησει και περιμενω να ακουσω τη γνωμη σας!

 

*****Μετα απο χρηση του κινητου για λιγες μερες, καταλαβα πως οι παραπανω ρυθμισεις πρεπει να γινουν αναλογα με τις συχνοτητες του εκαστοτε παροχου κινητης. Οποτε αναζητηστε σε ποιες συχνοτητες εκπεμπει ο παροχος σας και αναλογως ρυθμιστε τη συσκευη.***

καλησπέρα,εδω και ενα μήνα πηρα το τηλεφωνο για ενα φιλο,ολα καλα μέχρι εχθες που άρχισε να κανει χαζα το μικρόφωνο...... ενώ ακούει καλα δεν τον ακούνε, κόβεται η ομιλια και κανει σαν να μικροφωνιζη...... είναι στη wind .

το πρόβλημα λύθηκε σε εσενα με αυτό που αναφέρεις παραπάνω? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Προσπαθώ να κάνω root την συγκεκριμένη συσκευή άλλα δεν έχω μπορέσει ακόμα (rootkhp,kingroot,kingoroot,framaroot, δεν έγινε τπτ).

Το χει καταφέρει κάποιος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Homtom HT20

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...