Jump to content

Vernee Mars


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 62
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.myphone.gr/d/vernee/mars.691/hands-on/

 

Τελικά θετικό το review και από εδώ.... δεν βλέπω τίποτα για "χάλια οθόνη" ή "χάλια camera" ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Επιβεβαιώνω τα θετικά reviews πλέον και από πρώτο χέρι ... Το τηλ είναι τούμπανο ! Ποιοτικά-κατασκευαστικά και σαν design δεν βλέπω ανταγωνισμό στις 5.5" ακόμα και σε προτάσεις τριπλάσιου κόστους... (full μέταλο παντού, ανύπαρκτα bezzel, λεπτό κτλ) . Αμεση ανταπόκριση χωρίς ίχνος lag σε όλες τις εργασίες, πολύ καλή οθόνη, GPS, 4G, BT όλα απροβλημάτιστα και χωρίς καμιά καθυστέρηση. Το καλύτερο από όλα. Pure Android 6.0.1 χωρίς περιττές εφαρμογές, κινέζικα κτλ , με εγκατεστημένο Playstore, ελληνική γλώσσα χωρίς "περίεργες" μεταφράσεις και σε 2-3 εβδομάδες αναβαθμίζεται και σε Android 7 ! Τί άλλο μπορεί να θέλει κάποιος με € 178 (τόσο μου κόστισε στην προσφορα). Οποιος το έχει δει και δεν ξέρει το κοστολογεί στο 500αρικο ...
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω τα θετικά reviews πλέον και από πρώτο χέρι ... Το τηλ είναι τούμπανο ! Ποιοτικά-κατασκευαστικά και σαν design δεν βλέπω ανταγωνισμό στις 5.5" ακόμα και σε προτάσεις τριπλάσιου κόστους... (full μέταλο παντού, ανύπαρκτα bezzel, λεπτό κτλ) . Αμεση ανταπόκριση χωρίς ίχνος lag σε όλες τις εργασίες, πολύ καλή οθόνη, GPS, 4G, BT όλα απροβλημάτιστα και χωρίς καμιά καθυστέρηση. Το καλύτερο από όλα. Pure Android 6.0.1 χωρίς περιττές εφαρμογές, κινέζικα κτλ , με εγκατεστημένο Playstore, ελληνική γλώσσα χωρίς "περίεργες" μεταφράσεις και σε 2-3 εβδομάδες αναβαθμίζεται και σε Android 7 ! Τί άλλο μπορεί να θέλει κάποιος με € 178 (τόσο μου κόστισε στην προσφορα). Οποιος το έχει δει και δεν ξέρει το κοστολογεί στο 500αρικο ...

 

πολύ καλά νέα !

Αναμένουμε review και από κάμερα σε όλες τις συνθήκες αν είναι δυνατόν με κυριότερα τον χαμηλό φωτισμό και την ΄΄ένταση΄΄ του φλας

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω τα θετικά reviews πλέον και από πρώτο χέρι ... Το τηλ είναι τούμπανο ! Ποιοτικά-κατασκευαστικά και σαν design δεν βλέπω ανταγωνισμό στις 5.5" ακόμα και σε προτάσεις τριπλάσιου κόστους... (full μέταλο παντού, ανύπαρκτα bezzel, λεπτό κτλ) . Αμεση ανταπόκριση χωρίς ίχνος lag σε όλες τις εργασίες, πολύ καλή οθόνη, GPS, 4G, BT όλα απροβλημάτιστα και χωρίς καμιά καθυστέρηση. Το καλύτερο από όλα. Pure Android 6.0.1 χωρίς περιττές εφαρμογές, κινέζικα κτλ , με εγκατεστημένο Playstore, ελληνική γλώσσα χωρίς "περίεργες" μεταφράσεις και σε 2-3 εβδομάδες αναβαθμίζεται και σε Android 7 ! Τί άλλο μπορεί να θέλει κάποιος με € 178 (τόσο μου κόστισε στην προσφορα). Οποιος το έχει δει και δεν ξέρει το κοστολογεί στο 500αρικο ...

 

Πολύ ωραία! Εγώ πήρα Apollo Lite για δοκιμή, το περιμένω αυτές τις μέρες. Ψηνομαι να δοκιμάσω και το mars!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ στα χέρια μου εδώ και περίπου μια εβδομάδα.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Alkis27, από κατασκευή και εμφάνιση είναι πραγματικά άπαιχτο!

Επίσης η οθόνη του είναι φοβερή με πολύ ζωντανά χρώματα, σαφώς ανώτερη από το xiaomi mi4 μου.

Στα μόνα αρνητικά θα έβαζα την μέτρια απόδοση της κάμερας σε εσωτερικούς χώρους και την μπαταρία όπου με αρκετή χρήση δύσκολα βγάζει μέρα, αν και φορτίζει ταχύτατα (30' για 50% μπαταρία)

 

Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να το πάρω από την ευρωπαϊκή αποθήκη του antelife-coolicool με δωρεάν μεταφορικά(dhl)στα 217$!

Το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως μου κάτσει μεγάλο στο χέρι, είχα το Xiaomi redmi note 3 3gb και δεν με βόλευε αρκετά,και είπα πάνω από 5,2 inches δεν θα ξαναπάρω αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο.

 

 

Στάλθηκε από το A101 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να το πάρω από την ευρωπαϊκή αποθήκη του antelife-coolicool με δωρεάν μεταφορικά(dhl)στα 217$!

Το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως μου κάτσει μεγάλο στο χέρι, είχα το Xiaomi redmi note 3 3gb και δεν με βόλευε αρκετά,και είπα πάνω από 5,2 inches δεν θα ξαναπάρω αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο.

 

 

Στάλθηκε από το A101 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μην σε προβληματίζει αυτό γιατί οι διαστάσεις τις συσκευής είναι πολύ μαζεμένες.. Το κινητό που είχες έχει διαστάσεις 150 x 7,6 x 8,65. Το Mars είναι 151,6 x 7,3 x 7,6. Από εκεί και πέρα αποφασίζεις..

Link to comment
Share on other sites

...και γιατι δεν "χτυπατε" το apollo? κοντινα λεφτα ειναι...

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_589349.html?wid=11

 

Αν δεν ειχα παρει το lite θα το "χτυπαγα"...

 

Για το Mars ... δεν εχω καταλάβει γιατι το εβγαλε... και μαλιστα σε αυτην την τιμη (πιο ακριβο απο το apollo lite...):confused:

Link to comment
Share on other sites

...και γιατι δεν "χτυπατε" το apollo? κοντινα λεφτα ειναι...

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_589349.html?wid=11

 

Αν δεν ειχα παρει το lite θα το "χτυπαγα"...

 

Για το Mars ... δεν εχω καταλάβει γιατι το εβγαλε... και μαλιστα σε αυτην την τιμη (πιο ακριβο απο το apollo lite...):confused:

 

Ιδια λεφτά είναι ουσιαστικά με το apollo lite. Σχεδιαστικά και ποιοτικά δεν έχει καμία σχέση. Το έβγαλε λοιπόν και γιαυτούς που ενδιαφέρονται για super design (ανύπαρκτα bezzels, 7.6 mm πάχος κτλ, 81% body to screen ratio) και υψηλή ποιότητα κατασκευής (full μέταλλο) . Ενας από αυτούς είμαι και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ιδια λεφτά είναι ουσιαστικά με το apollo lite. Σχεδιαστικά και ποιοτικά δεν έχει καμία σχέση. Το έβγαλε λοιπόν και γιαυτούς που ενδιαφέρονται για super design (ανύπαρκτα bezzels, 7.6 mm πάχος κτλ, 81% body to screen ratio) και υψηλή ποιότητα κατασκευής (full μέταλλο) . Ενας από αυτούς είμαι και εγώ.

Ακριβώς αυτά τα χαρακτηριστικά είδα κι εγώ και το προτίμησα από τα άλλα(apollo-apollo lite).

Δηλαδή αληθεύει ότι είναι σα να πιάνεις 5ιντσο?Γιατι στα reviews αυτό διάβαζα και το παρήγγειλα, ο επεξεργαστής είναι μια χαρά για τα δικά μου θέλω!

Τώρα περιμένω να δω πότε θα μου το στείλουν αυτοί οι αργοστροφοι από το antelife, ευτυχώς είναι από ευρωπαϊκή αποθήκη(Γερμανία)και πιστεύω να 'ρθει γρήγορα, 2-7 μέρες παράδοση έγραφε με Dhl!

 

Στάλθηκε από το A101 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κι εγώ μέχρι Παρασκευή παραλαμβάνω και κατευθείαν αναβάθμιση!

Τελικά δεν είναι και τόσο αργοστροφοι εκεί στο antelife!

Παραγγελία Σάββατο απόγευμα παραλαβή αύριο η μεθαύριο βάσει dhl!

Αν κάνετε την αναβάθμιση δώστε feedback!

 

Στάλθηκε από το A101 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις απόλυτα θετικές ! Το κινητό πάει σφαίρα και παρατηρώ και βελτίωση στην ανάλυση της οθόνης ! Η ανάλυση παραμένει ίδια φυσικά αλλά βλέπω μεγαλύτερη διαύγεια στις γραμματοσειρές κτλ
Link to comment
Share on other sites

ωραια τα νεα features του android N και ειδικα το split screen αναμεσα σε δυο εφαρμογες!

κατα τ'αλλα καμια ιδιαιτερη διαφορα με πριν, χωρις lags και κοληματα, ολα πανε σφαιρα :)

επισης σε διαφορα reviews λενε για καλυτερη διαχειρηση της μπαταριας, πραγμα οπυ μενει να αποδειχθει στην πραξη

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και ενα screenshot αποτο φοβερο αυτο feature (split screen)

browser + youtube σε μια οθονη!

Screenshot_20161207-201559%20%28Small%29.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 7 παρατηρώ το εξής. Στο ραδιόφωνο δεν δουλεύει η αυξομείωση του ήχου στα ακουστικά. Είναι μόνιμα δυνατό. Συμβάινει και σε εσάς ?
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 7 παρατηρώ το εξής. Στο ραδιόφωνο δεν δουλεύει η αυξομείωση του ήχου στα ακουστικά. Είναι μόνιμα δυνατό. Συμβάινει και σε εσάς ?

Σε εμένα δουλεύει μια χαρά, αυξομειώνει κανονικά από τα κουμπιά των ακουστικών. Μήπως έχουν κάποιο θέμα τα ακουστικά σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τι Πέμπτη το έχω κι εγώ στα χέρια μου και είμαι ενθουσιασμένος απ το design του,τα μηδενικά bezel στα πλάγια,το ότι κάθεται πολύ καλά στη παλάμη μου λόγω μικρού μεγέθους στο πλάτος, κάτι που επιβεβαιώνει όσα διάβαζα σε reviews!

Έγινε αμέσως αναβάθμιση (πρώτα μια μικρή και μετά Android 7 nougat).

Στα θετικά ότι δουλεύει άψογα χωρίς ίχνος λαγκαρισματος, η οθόνη του ευκρινεστατη, η κάμερα αρκετά καλή σε συνθήκες καλού φωτισμού,σήμα κινητής και WiFi πολύ καλα(GPS ακόμα δεν δοκίμασα).

Επίσης από ήχους παει πάρα πολύ καλά(και σε ομιλία και σε media), η μπαταρία βγάζει την μέρα ψιλοανετα και ο φορτιστής αρκετά γρήγορος!

Στα αρνητικά το fingerprint που είναι τραγικό, η κάμερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, δεν ξέρω γιατί αλλά όταν έχει λίγο φωτισμό δεν ανάβει το φλας ενώ σε πιο σκοτεινά πλάνα ανάβει και βγάζει πολύ καλύτερες φώτο.

Εντάξει δεν έχω δοκιμάσει ακόμα με άλλες εφαρμογές,πιθανότατα θα βελτιώνεται αρκετά το αποτέλεσμα με μια καλύτερη εφαρμογή για βίντεο και φωτογραφίες.

Επίσης δεν βλέπω καθόλου το WiFi στα 5G που νόμιζα ότι έχει, αλλά δεν το ψάξα και πολύ.

Επίσης ένα μεγάλο αρνητικό για μένα είναι ότι δεν βρίσκω θήκη σιλικόνης μόνο κάτι πλαστικές και έχω συνηθίσει τα τελευταία χρόνια μ'αυτην τις άτιμες,καπου διάβασα ότι μπορεί να ταιριάζει απ το ulefone future αλλά ούτε και τέτοια βρίσκω.

Το πρόβλημα με τα ακουστικά μου το κάνε και μένα αλλά μετά κατάλαβα ότι έφταιγαν τα ακουστικά, αν τραβήξετε λίγο έξω το καρφί δουλεύει κανονικά, βέβαια δοκίμασα και άλλα καλύτερης ποιότητας και δούλεψαν κανονικά.

Αυτά μέχρι στιγμής,για περισσότερα σε λίγο καιρό να το δουλέψω και λίγο παραπάνω,παντως σε εμφάνιση και ποιότητα κατασκευης το τηλέφωνο είναι απίστευτα καλό!

 

Sent from my Mars

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση που έγινε στο Android 7 παρατήρησα τα ακόλουθα προβλήματα που ελπίζω σε μια μελλοντική αναβάθμιση για να τα διορθώσουν

1. Ορισμένες από τις εφαρμογές του Google Play δεν λειτουργούν (HERE MAPS)

2. Η ένταση των ήχων έχει μειωθεί κατά 30% σε σύγκριση με το Android 6

3. Το μέγεθος της γραμματοσειράς όταν τροποποιείται, μετά την επανεκκίνηση επανέρχεται στην προεπιλογή.

4. Η μπαταρία καταναλώνεται πιο γρήγορα σε σύγκριση με το Android 6.

Αν έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος τα παραπάνω ας ενημερώσει

κατά τα άλλα το κινητό είναι απίστευτο σε σύγκριση πάντα με την τιμή του.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση που έγινε στο Android 7 παρατήρησα τα ακόλουθα προβλήματα που ελπίζω σε μια μελλοντική αναβάθμιση για να τα διορθώσουν

1. Ορισμένες από τις εφαρμογές του Google Play δεν λειτουργούν (HERE MAPS)

2. Η ένταση των ήχων έχει μειωθεί κατά 30% σε σύγκριση με το Android 6

3. Το μέγεθος της γραμματοσειράς όταν τροποποιείται, μετά την επανεκκίνηση επανέρχεται στην προεπιλογή.

4. Η μπαταρία καταναλώνεται πιο γρήγορα σε σύγκριση με το Android 6.

Αν έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος τα παραπάνω ας ενημερώσει

κατά τα άλλα το κινητό είναι απίστευτο σε σύγκριση πάντα με την τιμή του.

 

Εχω παρατηρήσει και εγώ αυτά που αναφέρεις. Οντως η μπαταρία έχει μειωθεί νομίζω , αν και όχι τόσο αισθητά. Το GPS δεν δουλεύει καλά. Το Sygic δεν μου ανοίγει καθόλου ! Αναμένουμε διόρθωση των bugs..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω παρατηρήσει μείωση στη μπαταρία, με φόρτιση το πρωί με νορμάλ χρήση το βράδυ έχει μείνει περίπου 20%. Ίσως το μόνο αρνητικό του τηλεφώνου κατά τη γνώμη μου...

Όσο για το gps θεωρώ ότι δουλεύει υποδειγματικά, με χρήση Google maps κλειδώνει σε δευτερόλεπτα και δε χάνει σήμα ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!

Σήμερα χωρίς λόγο δεν διαβάζει την sim1,την έβγαλα την ξαναέβαλα αλλά τίποτα!

Μου βγάζει κενή Sim, μάλλον κάποια επαφή τα έπαιξε.

Μου το έκανε ξανά κάνα δυο τρεις φορές αλλά επανερχόταν, τώρα μ'αυτα τα τραγικά ανταπτορακια των sim καπόυ σκάλωσε φαίνεται και στράβωσε ή κόπηκε κάποιο απ τα συρματακια.

Δεν ξέρω και πως ανοίγουν αυτά τα ατιμα τα καινούργια κινητά, θα το πάω σε κάνα τεχνικό μάλλον.

 

 

Στάλθηκε από το Mars μου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. To GPS του δυστυχώς είναι τραγικό. Το στίγμα "πηδάει" από εδώ και εκεί στο Google Maps και είναι αδύνατο να κάνεις πλοήγηση ! Το ίδιο πρόβλημα το αναφέρουν και άλλοι χρήστες στο επίσημο forum της Vernee. Δυστυχώς είναι γενικό θέμα που παρουσιάζεται στο συγκεκριμένο μοντέλο και δεν ξέρω αν πρόκειται να βγάλουν κάποιο σχετικό fix. Εντωμεταξύ μετά το update σε Android 7 πολλές gps εφαρμογές (Sygic, Here Maps) δεν ανοίγουν καθόλου (ενώ πριν με την 6 ανοιγαν κανονικά). Κρίμα γιατί ουσιαστικά μιλάμε για ένα κινητό που δεν έχει κανένα άλλο θέμα κατα τα άλλα και με αυτό πάει πολύ πίσω..
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να κάνεις fix το GPS?

Είτε με το faster gps(playstore) ειτε με μια διαδικασία που υπαρχει(?) στους xda(δεν εχω λινκ)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...