Jump to content

Motorola Moto G4 2016


tollisth
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω..πιστευω οτι στα λεφτα που κανει ειναι αξιολογη συσκευη...Σκεφτομουνα να παρω το Redmi 4x global στα 249 ευρω μιας και για μενα η 800 μπαντα ειναι απαραιτητη,αλλα πιστευω οτι το G4 ειναι καλη περιπτωση,ετσι και αλλιως για δευτερη συσκευη το θελω....

Μιλαμε για 100 ευρω διαφορα το ενα με το αλλο...:)

Το g4 θα σε καλυψει σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιλαμε για 100 ευρω διαφορα το ενα με το αλλο...:)

Το g4 θα σε καλυψει σιγουρα!

 

Αυτο σκεφτομαι πιο πολυ...πριν δυο χρονια ειχα το moto G 4G LTE XT 1039 και δεν μου ειχε βγαλει κανενα προβλημα....Αυτο σιγουρα θα ειναι καλυτερο...

Μονο το Sar δεν εχω βρει ακομα....Μηπως εχεις ιδεα ποσο ειναι;;;

Ετσι και αλλιως σαν κυρια συσκευη εχω το S7....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτομαι πιο πολυ...πριν δυο χρονια ειχα το moto G 4G LTE XT 1039 και δεν μου ειχε βγαλει κανενα προβλημα....Αυτο σιγουρα θα ειναι καλυτερο...

Μονο το Sar δεν εχω βρει ακομα....Μηπως εχεις ιδεα ποσο ειναι;;;

Ετσι και αλλιως σαν κυρια συσκευη εχω το S7....

Οχι δεν γνωριζω το sar του..

 

Τιμιο τηλ για τα λεφτα του!

Θα προτεινα εναν φορτιστη εως 1Α.

Στο δικο μου plus που ειχε στο κουτι turbo charger (1,5Α), δεν το χρησιμοποιω καθολου γιατι σε βαθος χρονου μονο κακο θα κανει στην μπαταρια..

Με 1Α προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω στο Phone Arena οτι δεν εχει την 800 μπαντα...Ισχυει;;;

Στο GSM Arena γραφει κανονικα την 800 μπαντα...Οτι ναναι...

Παντος SAR πουθενα δεν εχω βρει...

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γνωριζω το sar του..

 

Τιμιο τηλ για τα λεφτα του!

Θα προτεινα εναν φορτιστη εως 1Α.

Στο δικο μου plus που ειχε στο κουτι turbo charger (1,5Α), δεν το χρησιμοποιω καθολου γιατι σε βαθος χρονου μονο κακο θα κανει στην μπαταρια..

Με 1Α προσωπικα ειμαι ικανοποιημενος!

 

Λίγο υπερβολικό το βρίσκω αυτό.

Έπειτα από 1 χρόνο χρήσης με turbo charging, το δικό μου τηλέφωνο που έχει και πιο μεγάλη μπαταρία από το g4, δεν έχει χάσει καθόλου. Ε, αν στα 2 χρόνια έχει πέσει λίγο η απόδοση, πόσο θα το κρατήσω;

Επίσης το τηλέφωνο τραβάει όσο θέλει και χρειάζεται.

Δηλαδή όταν αρχίζει να γεμίζει χαμηλώνει την ένταση του ρεύματος που τραβάει.

Και κάτι άλλο, βάζοντας τη συσκευή να φορτίσει σχεδόν άδεια με φορτιστή που έγραφε 1Α, έβλεπα να τραβάει 1,1 με 1,15 χρησιμοποιώντας συσκευή που μετράει το ρεύμα που περνάει. Δηλαδή μπορεί να ζητάει το τηλέφωνο παραπάνω και ο φορτιστής να ζορίζεται, κάτι που ίσως δεν είναι και τόσο καλό.

 

Ο δίκος του ήταν στα 1,5Α σίγουρα; Γιατί αν είναι turbo charger πρέπει να έχει 3 καταστάσεις λειτουργίας. 5v@1,67A - 9v@1,67A και 12v@1,2A(τα 2 τελευταία είναι turbo μόνο).

Εγώ χρησιμοποιώ φορτιστή samsung που δίνει 5v@2A και 9v@1,67A και, όπως είπα, δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα η μπαταρία μετά από 12,5 μήνες.

Αν είναι απλός φορτιστής των 1,5Α αυτός που έχει στη συσκευασία, δεν υπάρχει λόγος να τον αλλάξεις με κάποιον του 1A.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω στο Phone Arena οτι δεν εχει την 800 μπαντα...Ισχυει;;;

Στο GSM Arena γραφει κανονικα την 800 μπαντα...Οτι ναναι...

Παντος SAR πουθενα δεν εχω βρει...

To xt1622 την εχει την b20...https://www.frequencycheck.com/models/OMYyK/motorola-moto-g4-dual-sim-td-lte-16gb-xt1622

Link to comment
Share on other sites

Λίγο υπερβολικό το βρίσκω αυτό.

Έπειτα από 1 χρόνο χρήσης με turbo charging, το δικό μου τηλέφωνο που έχει και πιο μεγάλη μπαταρία από το g4, δεν έχει χάσει καθόλου. Ε, αν στα 2 χρόνια έχει πέσει λίγο η απόδοση, πόσο θα το κρατήσω;

Επίσης το τηλέφωνο τραβάει όσο θέλει και χρειάζεται.

Δηλαδή όταν αρχίζει να γεμίζει χαμηλώνει την ένταση του ρεύματος που τραβάει.

Και κάτι άλλο, βάζοντας τη συσκευή να φορτίσει σχεδόν άδεια με φορτιστή που έγραφε 1Α, έβλεπα να τραβάει 1,1 με 1,15 χρησιμοποιώντας συσκευή που μετράει το ρεύμα που περνάει. Δηλαδή μπορεί να ζητάει το τηλέφωνο παραπάνω και ο φορτιστής να ζορίζεται, κάτι που ίσως δεν είναι και τόσο καλό.

 

Ο δίκος του ήταν στα 1,5Α σίγουρα; Γιατί αν είναι turbo charger πρέπει να έχει 3 καταστάσεις λειτουργίας. 5v@1,67A - 9v@1,67A και 12v@1,2A(τα 2 τελευταία είναι turbo μόνο).

Εγώ χρησιμοποιώ φορτιστή samsung που δίνει 5v@2A και 9v@1,67A και, όπως είπα, δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα η μπαταρία μετά από 12,5 μήνες.

Αν είναι απλός φορτιστής των 1,5Α αυτός που έχει στη συσκευασία, δεν υπάρχει λόγος να τον αλλάξεις με κάποιον του 1A.

Tου g4 plus ναι ειναι turbo (Motorola Turbo Charger SSW-2680EU) http://www.expansys.com.au/motorola-turbo-charger-ssw-2680eu-bulk-pack-black-eu-plug-287478/

To απλο g4 δεν εχει σιγουρα τον turbo φορτιστη στην συσκευασια..

Και γω χρησιμοποιω usb ελεγκτη και παρατηρω! Πανω απο 1,6Α δεν ανεβηκε ποτε και εννοειται οσο πλησιαζει στο γεμισμα κατεβαινει σταδιακα..

Εκεινο που ξερω απο εμπειρια σε φορτιστες μπαταριων (ασχολουμαι με φακους και μπαταριες λιθιου), ειναι οτι η αργη φορτιση εχει αρκετα πλεονεκτηματα, χαμηλοτερες θερμοκρασιες κ.α που παρατεινουν την ζωη τους.

Με εναν φορτιστη huawei στο 1Α ανεβαινει μαξ στο 1,08 και σταδιακα παλι θα πεφτει.

Ο φορτιστης αν ειναι ποιοτικος πρεπει να δινει τα μεγιστα που μπορει και δεν θα εχει κανενα προβλημα αστοχιας, παντα οπως λες και συ σε συνδυασμο με το τι ζητα το κινητο..

Φυσικα εξαρταται και ποσα mAh εχουμε να φορτισουμε. πχ τα 5000mAh με 1Α φορτιστη θα μας παρει πολλες ωρες..

Τα 3000mAh με 1Α νομιζω οτι δεν ειναι ασχημα...δεν θυμαμαι πραγματικο χρονο φορτισης..

 

Τελοσπαντων ισως ειμαι λιγο παραπανω επιφυλακτικος απ΄οσο θα επρεπε..:p

Edited by iliasleon40
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
νεοτερα απο σερβις.......η εταιρεια ειναι για κλαματα ...α ρε μοτο που ξεπεσες........το πηγα 7 απριλιου στο σερβις και ακομα περιμενουμε ανταλακτικο.........θα αλαξουν λεει πλακετα.....αλλα επειδη περασε ενας μηνας + θα μου αντικαταστησουν .......λοιπον μου ειχαν πει οτι το αργοτερο μεχρι παρασκευη που μας περασε θα ειχα το χαρτι της αντικαταστασης.....περασε και η παρασκευη και ενω τους ειχα παρει τηλ απο πεμπτη και μου ειπαν οτι παρασκευη δεχοντε εμail με ποια θα αντικατασταθουν να περιμενω sms μεχρι τις 11 και αν δεν μου στειλουν να τηλεφωνησω.Περασε η 11 ωρα παιρνω τηλ και μου λεει η κοπελα οτι μετα τις 3 ερχοντε οι απαντησεις.Παιρνω τηλ στην λενοβο στα κεντρικα και μου απαντουν οτι εντολη αντικαταστασης δινει το σερβις...ποιος λεει ψεματααααα:mad::mad::mad:περιμενα λοιπον περασε και η 3 ωρα τιποτα ουτε sms ουτε τηλ.Το θεμα ειναι τωρα τι μπορω να κανω εγω..Δεν θελω να ξαναπαρω αυτο το κινητο γιατι εχει μεγαλες πιθανοτιτες να εχει παλι το ιδιο προβλημα ghost touch...ισως λεει μου δωσουν το δικαιωμα να παρω αλλη συσκευη γιατι το καταστημα πλεον δεν το εχει σε μαυρο,αλλα σε αυτην την περιπτωση θα χασω 25 ευρω την θηκη σιλικονης και το τζαμι προστασιας...Μπορω αραγε να διεκδικησω κάποιου ειδους αποζημίωση για την ταλαιπωρια και για τα παρελκομενα που θα μου μεινουν στο χερι???εχει τυχει σε καποιον κατι παρομοιο....ΑΑ το τηλεφωνο ηταν 2 μηνων..αυτα.. Edited by stiv78
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχω το Motorola Moto G4 ούτε χρόνο και παρατήρησα το εξής πρόβλημα:

Όταν ζεσταίνετε αρκετά, αν μπω σε κάποια οθόνη-εφαρμογή με σκούρο φόντο ή κατεβάσω την οθόνη απο την αρχική για το γρήγορο μενού με το WIFI, τα δεδομένα κτλ, παρατηρώ πως στην πάνω δεξιά γωνία που συνήθως υπάρχει το ρολόι, η στάθμη μπαταρίας, η ένδειξη για το WIFI, φαίνονται σαν να έχουν μείνει σαν αποτύπωμα (σχεδον ξεθωριασμένα). Ενώ δηλαδή δεν πρέπει να φαίνεται τιποτα φαίνεται σαν να έχουν μείνει οι ενδείξεις "σημαδι" ή δεν μπορεί η οθόνη να αλλάξει. Οταν κρυώσει φαίνεται να δουλεύει κανονικά.

Γνωρίζει κανείς κάτι; Έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο.

Να προσθέσω πως δεν έχω το ghost touch οταν συμβαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχω το Motorola Moto G4 ούτε χρόνο και παρατήρησα το εξής πρόβλημα:

Όταν ζεσταίνετε αρκετά, αν μπω σε κάποια οθόνη-εφαρμογή με σκούρο φόντο ή κατεβάσω την οθόνη απο την αρχική για το γρήγορο μενού με το WIFI, τα δεδομένα κτλ, παρατηρώ πως στην πάνω δεξιά γωνία που συνήθως υπάρχει το ρολόι, η στάθμη μπαταρίας, η ένδειξη για το WIFI, φαίνονται σαν να έχουν μείνει σαν αποτύπωμα (σχεδον ξεθωριασμένα). Ενώ δηλαδή δεν πρέπει να φαίνεται τιποτα φαίνεται σαν να έχουν μείνει οι ενδείξεις "σημαδι" ή δεν μπορεί η οθόνη να αλλάξει. Οταν κρυώσει φαίνεται να δουλεύει κανονικά.

Γνωρίζει κανείς κάτι; Έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο.

Να προσθέσω πως δεν έχω το ghost touch οταν συμβαίνει αυτό.

 

Και σε εμένα το κάνει αυτό και ενώ έχω αλλάξει οθόνη λόγω ghost touch ....πολλα προβλήματα τελικά το εν λόγω κινητό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και σε εμένα το κάνει αυτό και ενώ έχω αλλάξει οθόνη λόγω ghost touch ....πολλα προβλήματα τελικά το εν λόγω κινητό...

 

οι εφαρμογες μεταφερονται στην καρτα μηνμης? ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

οι εφαρμογες μεταφερονται στην καρτα μηνμης? ευχαριστω πολυ

 

Μεταφεροντε ναι αλλά αν θέλεις την γνώμη μου μην προβείτε σε αγορά γιατί έχει θέμα με την οθόνη του...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Έχω το Motorola Moto G4 ούτε χρόνο και παρατήρησα το εξής πρόβλημα:

Όταν ζεσταίνετε αρκετά, αν μπω σε κάποια οθόνη-εφαρμογή με σκούρο φόντο ή κατεβάσω την οθόνη απο την αρχική για το γρήγορο μενού με το WIFI, τα δεδομένα κτλ, παρατηρώ πως στην πάνω δεξιά γωνία που συνήθως υπάρχει το ρολόι, η στάθμη μπαταρίας, η ένδειξη για το WIFI, φαίνονται σαν να έχουν μείνει σαν αποτύπωμα (σχεδον ξεθωριασμένα). Ενώ δηλαδή δεν πρέπει να φαίνεται τιποτα φαίνεται σαν να έχουν μείνει οι ενδείξεις "σημαδι" ή δεν μπορεί η οθόνη να αλλάξει. Οταν κρυώσει φαίνεται να δουλεύει κανονικά.

Γνωρίζει κανείς κάτι; Έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο.

Να προσθέσω πως δεν έχω το ghost touch οταν συμβαίνει αυτό.

 

Λοιπόν φίλε μου δες το βίντεο αυτό κάνε ότι λέει και το πρόβλημα λύνεται....https://youtu.be/pvMMhMf9yBU

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Για ταχυφορτιστή, τι συνίσταται από την τοπική αγορά;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μεταφεροντε ναι αλλά αν θέλεις την γνώμη μου μην προβείτε σε αγορά γιατί έχει θέμα με την οθόνη του...

 

Επειδή η κοπέλα μου έχει το ίδιο θέμα ακριβώς με το ghost touch, ακόμα και μετά την αλλαγή οθόνης δεν έφτιαξε το κινητό σου;

 

Επίσης, εγώ σαν service βλέπω μία Cellcom. Τι είναι αυτή η Αρβάτο που αναφέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η κοπέλα μου έχει το ίδιο θέμα ακριβώς με το ghost touch, ακόμα και μετά την αλλαγή οθόνης δεν έφτιαξε το κινητό σου;

 

Επίσης, εγώ σαν service βλέπω μία Cellcom. Τι είναι αυτή η Αρβάτο που αναφέρεις;

Λοιπόν η celecom ήταν παλιά όταν ήταν μόνο η μοτορολα .Τώρα με την λενοβο το σέρβις είναι η αρβατο στα ΚΤΕΛ κιφησου...το κινητό όσον αφορά το γκοστ έφτιαξε αλλά η οθόνη κάνει άλλο τώρα ,αν το χρησιμοποιείς αρκετά ζεσταίνεται αρκετά η οθόνη και κρατάει σαν σκιά σαν υδατογράφημα την προηγούμενη οθόνη ...ποιο πολύ φαίνεται αν κατεβάσεις την κουρτίνα για τις ειδοποιήσεις εκεί φαίνεται η ώρα η μπαταρία το σήμα κτλ.Οσον αφορά τώρα την αρβατο δεν είχα κανένα πρόβλημα.Η λενοβο είναι γτπ...μέσα στην αρβατο έχει κάτι σαν ξεχωριστό τμήμα της λενοβο η οποία δεν είχε ανταλλακτική οθόνη για ένα κινητό που ήδη κυκλοφορούσε ένα χρόνο και ήταν γνωστό ότι πολλά κινητά είχαν γκοστ ..ενώ μου είπαν ότι αν στο μήνα δεν φτιαχτεί θα με αποζημιώσουν αυτοί το κράτησαν 45 μέρες με το πρόσχημα ότι αφού πέρασε ο μήνας με πηγαιναν από Παρασκευή σε Παρασκευή γιατί μόνο τότε παραλαμβάνουν εντολές από την μαμά εταιρεία για τις αντικαταστάσεις...και τώρα που τους ξαναπηρα για να το ξαναπάω δεν μου δίνουν κινητό αντικατάστασης... αυτά.να το πάει το κινητό γιατί αλλιώς δεν γίνεται μόνο άλλη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έβγαλα την microSD και δεν αποθηκευει στο κινητό, υπάρχει κάποια ρύθμιση;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ποια θεωρείται την καλύτερη ROM για την μπαταρία;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Παιδια γεια χαρα.

 

Μετα απο 1 χρονο και 4 μηνες το G4 της οικογενειας παρουσιασε εντονο Ghost touch (εκτος φορτισης). Τι κανουμε ; Το service ειναι TS Solutions (=Arvato) ; η κατι αλλο ;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα.

 

Μετα απο 1 χρονο και 4 μηνες το G4 της οικογενειας παρουσιασε εντονο Ghost touch (εκτος φορτισης). Τι κανουμε ; Το service ειναι TS Solutions (=Arvato) ; η κατι αλλο ;

 

Ευχαριστω

 

Για να είσαι σίγουρος ρωτά από εκεί που το πήρες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...