Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6680 & 6681


petrosbeli
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά δεν είπα και να σε λιθοβολήσουμε κιόλας :-)

Απλά αυτό που είπες θα ήταν πιο σχετικό στη στο forum του developing...

(Μέσω compilers και interpreters όλες οι γλώσσες προγραμματισμού καταλήγουν σε γλώσσα μηχανής... αυτό εννοούσα στο προηγούμενο post)

Πάντως για να μην το τραβήξουμε και πολύ το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω αν το picodrive έχει βγει σε έκδοση για 6680.Είδα ότι βγήκε για 6630 αλλά ένα παιχνίδι που δοκίμασα το παίζει στη μισή οθόνη με χάλια χρώματα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είδα ότι βγήκε για 6630 αλλά ένα παιχνίδι που δοκίμασα το παίζει στη μισή οθόνη με χάλια χρώματα!

Λογικά θα υπάρχουν ασυμβατότητες λόγω διαφορετικής οθόνης...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

ερώτηση. Ενώ το κινητό μου δουλεύει σε απλό δίκτυο (GSM) και όχι σε 3G έχω παρατηρήσει ότι μου τερματίζει τις κλήσεις. Εκεί που μιλάω δηλαδή κλείνει η γραμμή. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο?

Aπό το περίσσευμα της καρδιάς μιλάει το στόμα...;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

ερώτηση. Ενώ το κινητό μου δουλεύει σε απλό δίκτυο (GSM) και όχι σε 3G έχω παρατηρήσει ότι μου τερματίζει τις κλήσεις. Εκεί που μιλάω δηλαδή κλείνει η γραμμή. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο?

 

Δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο φιλε μου!

 

Παιδες, η πιο καινουρια αναβαθμιση ποια ειναι?

Αξιζει ή να περιμενω την επομενη?

Τι διορθωνει?

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ScummVM για Series60?... http://www.scummvm.org το επίσημο Link. Παίζει παντού... μόνο σε Series60 δεν το έχω δεί... και είναι πολύ πρώτο. Παίζει όλα τα παιχνίδια της Lucasarts...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

ερώτηση. Ενώ το κινητό μου δουλεύει σε απλό δίκτυο (GSM) και όχι σε 3G έχω παρατηρήσει ότι μου τερματίζει τις κλήσεις. Εκεί που μιλάω δηλαδή κλείνει η γραμμή. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο?

Νομίζω ότι τύχαινε και σε άλλους. Δοκίμασε Αναβάθμιση. Από ότι διάβασα, έχει καλύτερη υποστήριξη του 3G...

 

Για την καινούρια έκδοση, υπάρχει κάποιες σελίδες πιο πριν, αναφορά και αναλυτικές πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ScummVM για Series60?... www.scummvm.org το επίσημο Link. Παίζει παντού... μόνο σε Series60 δεν το έχω δεί... και είναι πολύ πρώτο. Παίζει όλα τα παιχνίδια της Lucasarts...

Αχ βρε gimme.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=945590#post945590

 

οπως εγραψα εκει δεν δουλευει σε os 6.1 & 8.0 αλλα συντομα θα βγει νon-beta version απο εναν αλλο developer που θα παιζει σε ολες τις symbian συσκευες(including s80&s90)....

Οταν θα βγει κανονικα θα το μαθεις.;)

 

Α btw εκτος απο το να αγορασω το svm files υπαρχει κανενας dowload "τοπος".

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΕΧΘΕΣ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ(ΝΟΚΙΑ 6680) ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟΝ Η\Υ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΜΙΖΩ ΤΗΝ ΞΑΝΑ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ.ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΜΑΝΗΣΙΑ(64ΜΒ) ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ(512ΜΒ) ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΝΟΚΙΑ 6600 ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ;ΚΑΙ ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε gimme.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=945590#post945590

 

οπως εγραψα εκει δεν δουλευει σε os 6.1 & 8.0 αλλα συντομα θα βγει νon-beta version απο εναν αλλο developer που θα παιζει σε ολες τις symbian συσκευες(including s80&s90)....

Οταν θα βγει κανονικα θα το μαθεις.;)

 

Α btw εκτος απο το να αγορασω το svm files υπαρχει κανενας dowload "τοπος".

Παράλειψή μου, δεν είχα παρατηρήσει τις εξελίξεις στο mysymbian και του AnotherGuest. Τελικά πολύ σύντομα αναμένεται για όλες τις πλατφόρμες.

 

Ποιο είναι το Svm? Το ScummVM? To site που δίνω παραπάνω είναι με δωρεάν download, Μια και είναι open-source Λογισμικό. Όσο για τα παιχνίδια, από eMule τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΕΧΘΕΣ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ(ΝΟΚΙΑ 6680) ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΟΝ Η\Υ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΕΜΙΖΩ ΤΗΝ ΞΑΝΑ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ.ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΜΑΝΗΣΙΑ(64ΜΒ) ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ(512ΜΒ) ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΝΟΚΙΑ 6600 ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ;ΚΑΙ ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ; :worry:

Για αρχή, κάνε ένα φορμάρισμα από το ίδιο το 6600 και βάλτην μετά στο 6680...

 

(((Επίσης, η μανίσια είναι 32Mbytes...))) EDIT: Στον κόσμο μου... όντως 64MB είναι... sorry. :O

 

Τέλος, η Καινούρια κάρτα σου, ΤΙ τύπου είναι; Αν ΔΕΝ έχει την ένδειξη "DV" ή "Dual Voltage" ή "Mobile MMC", τότε ΔΕΝ είναι συμβατή με το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Παράλειψή μου, δεν είχα παρατηρήσει τις εξελίξεις στο mysymbian και του AnotherGuest. Τελικά πολύ σύντομα αναμένεται για όλες τις πλατφόρμες.

 

Ποιο είναι το Svm? Το ScummVM? To site που δίνω παραπάνω είναι με δωρεάν download, Μια και είναι open-source Λογισμικό. Όσο για τα παιχνίδια, από eMule τα πάντα...

 

Νομιζω αυτη την καταληξη (.svm) εχουν τα παιχνιδια του scummVM.Η εφαρμογη ειναι δωρεαν τα παιχνιδια πρεπει να τα αγορασεις...θα ψαξω παντως απο το emule(αν και ειχα καποιο προβλημα στο να κατεβασω).

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αυτη την καταληξη (.svm) εχουν τα παιχνιδια του scummVM.Η εφαρμογη ειναι δωρεαν τα παιχνιδια πρεπει να τα αγορασεις...θα ψαξω παντως απο το emule(αν και ειχα καποιο προβλημα στο να κατεβασω).

Αχ βρε michalis_10 ...

 

;)

 

Τα παιχνίδια του ScummVM, δεν έχουν τέτοια κατάληξη. Είναι τα ΚΑΝΟΝΙΚΑ αρχεία των παιχνιδιών της Lucasarts Και συγκεκριμένα τα data files, που αποτελούνται από καταλήξεις τύπου .000 και .001 ή και περισσότερα, ανάλογα με τα κομμάτια που είναι χωρισμένα. Και από εκεί και μετά, υπάρχουν τα .so3 .sog, ακόμη και .mp3 που αντιστοιχούν στον ήχο, αν το θέλεις, και είναι δική σου επιλογή αν θα τα βάλεις, λόγω χώρου και πόρων.

 

Π.χ... το Indiana Jones 4 (Atlantis) στην ScummVM μορφή του, έχει τα αρχεία

Atlantis.000

Atlantis.001

που είναι όλο το παιχνίδι (10MBytes)

και τα

monster.so3

monster.sog

που είναι η μουσική και οι φωνές (να λένε τα κείμενα, αντί να εμφανίζονται στην οθόνη)

που είναι 15MByte και 68MByte αντίστοιχα!

 

Στο eMule, είναι η καλύτερη πηγή για τέτοια αρχεία. Αν κάνετε αναζήτηση σε Scumm, ή σε Day Of The Tentacle, θα σας εμφανίσει πολλά αρχεία, εκ των οποίων τα περισσότερα έχουν στο όνομα τους και το ScummVM που σημαίνει ότι παίζουν κανονικά και χωρίς διαδικασίες, στο ScummVM 0.7.1 για PC Που θα κατεβάσετε από το http://www.scummvm.org ή για την έκδοση για S60 που αναμένεται...

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, κάνε ένα φορμάρισμα από το ίδιο το 6600 και βάλτην μετά στο 6680...

 

Επίσης, η μανίσια είναι 32Mbytes...

 

Τέλος, η Καινούρια κάρτα σου, ΤΙ τύπου είναι; Αν ΔΕΝ έχει την ένδειξη "DV" ή "Dual Voltage" ή "Mobile MMC", τότε ΔΕΝ είναι συμβατή με το κινητό σου.

64 είναι η μανίσια.........

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε michalis_10 ...

 

;)

 

Τα παιχνίδια του ScummVM, δεν έχουν τέτοια κατάληξη. Είναι τα ΚΑΝΟΝΙΚΑ αρχεία των παιχνιδιών της Lucasarts Και συγκεκριμένα τα data files, που αποτελούνται από καταλήξεις τύπου .000 και .001 ή και περισσότερα, ανάλογα με τα κομμάτια που είναι χωρισμένα. Και από εκεί και μετά, υπάρχουν τα .so3 .sog, ακόμη και .mp3 που αντιστοιχούν στον ήχο, αν το θέλεις, και είναι δική σου επιλογή αν θα τα βάλεις, λόγω χώρου και πόρων.

 

Π.χ... το Indiana Jones 4 (Atlantis) στην ScummVM μορφή του, έχει τα αρχεία

Atlantis.000

Atlantis.001

που είναι όλο το παιχνίδι (10MBytes)

και τα

monster.so3

monster.sog

που είναι η μουσική και οι φωνές (να λένε τα κείμενα, αντί να εμφανίζονται στην οθόνη)

που είναι 15MByte και 68MByte αντίστοιχα!

 

Στο eMule, είναι η καλύτερη πηγή για τέτοια αρχεία. Αν κάνετε αναζήτηση σε Scumm, ή σε Day Of The Tentacle, θα σας εμφανίσει πολλά αρχεία, εκ των οποίων τα περισσότερα έχουν στο όνομα τους και το ScummVM που σημαίνει ότι παίζουν κανονικά και χωρίς διαδικασίες, στο ScummVM 0.7.1 για PC Που θα κατεβάσετε από το www.scummvm.org ή για την έκδοση για S60 που αναμένεται...

Καλα ντε,μη βαρας.:p:O

Τωρα ειπα να ασχοληθω και εγω...το μονο σιγουρο οτι στο δικο μου ετρεξε το ScummVM απο το link pου εδωσα,αλλα ειναι δυσκολο στην χρηση,ενεκα του virtual cursor που μου εμφανιζει αντι για απλες επιλογες σε λιστα.

Ελπιζω η εκδοση του anotherguest να ειναι πιο usable.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη μια απορία: Η υπογραφή σου τι νόημα έχει;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα παίζει, αλλά δεν είναι και κάτι το τρομερό. Αν βγεί σχετικό παιχνίδι, σίγουρα θα Λέει... (σ.σ... δεν εμφανίζει αυτοκινητάκι το πρώτο αρχείο... κινούμενα 3D σχήματα έχει...)

 

Το κόλπο με την αντιγραφή των μηνυμάτων, σε εμένα, δεν είχε παίξει...

Πώς παίζει; wtf; :blink:

Στη μνήμη του κινητού το έβαλες ή στην MMC; Τί firmware έχεις;

 

Εμένα ρε συ γιατί δε μου τα βγάζει; Άλλοι το τρέξατε ρε μάγκες; :cry:

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα...βλεπεις εσυ καποιο νοημα;:p

 

Α ΟΚ, όντως είναι ηλίθια τότε... :p Λέω και εγώ... :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Πώς παίζει; wtf; :blink:

Στη μνήμη του κινητού το έβαλες ή στην MMC; Τί firmware έχεις;

 

Εμένα ρε συ γιατί δε μου τα βγάζει; Άλλοι το τρέξατε ρε μάγκες; :cry:

Ρεεεεεεεεε, λάθος έγινε ρε. Λάθος link έβαλα. Αυτό το τρέχει και σε μένα. Κάτσε να βρω το σωστό. Θα κάνω edit αν το βρω.

 

edit:// Να το ρε... http://www.forum.nokia.com/info/sw.nokia.com/id/4b498925-0df5-43fb-b5a6-34e6b5fcc66c/Symbian_OS_3-D_Game_Engine_Example_v1_1_en.zip.html

 

Αυτό είναι το παιχνιδάκι με τα 3D γραφικά και το αυτοκινητάκι που δεν παίζει- τουλάχιστον στο δικό μου- 6680. Τρέξτε το και πείτε μου αν είμαι ο γκαντέμης της υπόθεσης γιατί είναι πολύ cool για παιχνιδάκι, και δείχνει τη δύναμη του OpenGL ES... :cool:

http://sw.nokia.com/id/4b498925-0df5-43fb-b5a6-34e6b5fcc66c/Symbian_OS_3-D_Game_Engine_Example_v1_1_en.zip

Link to comment
Share on other sites

Πώς παίζει; wtf; :blink:

Στη μνήμη του κινητού το έβαλες ή στην MMC; Τί firmware έχεις;

 

Εμένα ρε συ γιατί δε μου τα βγάζει; Άλλοι το τρέξατε ρε μάγκες; :cry:

Μα δεν κάνει και τίποτα... Ένα μαύρο φόντο με Κύβους και Πυραμίδες σε διάφορα χρώματα, που κινούνται γύρω γύρω είναι, πολύ χαζό...

 

EDIT: Α, ΟΚ, θα δω αυτό που έβαλες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως... τα χρώματα είναι ακαταλαβίστικα... πιστεύω τρέχει στα υπόλοιπα κινητά, απλώς το 6680 έχει τα παραπάνω χρώματα, οπότε πρόβλημα. Άρα δε συμβαίνει μόνο σε εσένα.
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κάνει και τίποτα... Ένα μαύρο φόντο με Κύβους και Πυραμίδες σε διάφορα χρώματα, που κινούνται γύρω γύρω είναι, πολύ χαζό...

 

EDIT: Α, ΟΚ, θα δω αυτό που έβαλες τώρα.

Ναι ρε. Λάθος στο link είχα κάνει αλλά ήμουν απασχολημένος αυτές τις μέρες και δεν είχα μπει να δω τις απαντήσεις σας ώστε να δω τί έπαιξε.

 

Βασικά δεν περιμένω να κάνουν και κάτι το τρομερό αυτά τα progies, εξάλλου demonstration appz είναι, απλά να δεις πόσο καλός είναι- και καλά- ο software επιταχυντής των τρισδιάστατων γραφικών.

 

Περιμένω να μου πεις αν δούλεψε το αυτοκινητάκι, μου βγαίνει εντελώς corrupt εμένα. Το αστείο είναι ότι μου βγαίνει χαλασμένο και το εναλλακτικό με τον emulator... :wacko:

 

Και στο Tomtom City Maps οι χάρτες ασπρόμαυροι, κρίμα και τον είχα αγοράσει τον χάρτη της Ρώμης. :(

 

 

Α οκ, σ'ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...