Jump to content

Lenovo k3 note vs ZTE Nubia Z7 max vs Xiaomi mi4c vs ?


kxanthop
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι. Δυσκολεύομαι πολυ να επιλέξω το επόμενο κινητο (εν ούτε και το τρίτο θέμα σε λιγότερος απο ενα μήνα). Οι μονομάχοι αυτή τη φορά ειναι το Lenovo k3 note, το ΖΤΕ Nubia z7 max και ίσως το Xiaomi mi4c (στην έκδοση 2/16). Το κινητο ειναι μεταβατικό μέχρι να μπορέσω να πάω σε κατι καλύτερο, οποτε αφενός το budget προσδιορίζεται αυστηρά στα €105 (δυστυχώς, redmi note 3 pro ειναι εκτός) κι αφετέρου με ενδιαφέρει και η ευκολία μεταπώλησης. Πού να κινηθώ; Έχετε κατι άλλο να προτείνετε; Μήπως να έβαζα και το Ulefone u007 στην εξίσωση;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

το κ3 νοτε ισως ειναι η καλυτερη επιλογη!

απ την αλλη και το ζτε ειναι ΟΚ, ομως εχει μεινει σε Kitkat;;;;;

Link to comment
Share on other sites

To ΖΤΕ απο εμένα, το μονο αρνητικό είναι η έλλειψη της 800αρας συχνότητας για το 4g.

Έχει πάρει επίσημα android 5, και υπάρχουν αρκετές 6αρες ρομ για να παίζεις....

Για το Lenovo υπάρχουν αρκετά προβληματικά με την οθόνη του και το digitizer... Το γράφω και απο προσωπική πείρα (εχει συμβεί 2 γνωστους μου)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η τιμή για αυτήν την συσκευή είναι εξαιρετική: http://m.banggood.com/ZTE-Nubia-Z7-Max-5_5-Inch-2GB-RAM-32GB-ROM-Qualcomm-Snapdragon-4G-Smartphone-p-1072319.html

 

To lenovo πιο φρέσκο μεν, αλλά το προαναφερόμενο στην τιμή χώμα, ήταν προηγούμενη ναυαρχίδα, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Αν επαιρνα αυτήν την στιγμή τηλέφωνο σε αυτήν την κατηγορία θα προβληματιζόμουν μεταξύ του zte και του xiaomi...;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η τιμή για αυτήν την συσκευή είναι εξαιρετική: http://m.banggood.com/ZTE-Nubia-Z7-Max-5_5-Inch-2GB-RAM-32GB-ROM-Qualcomm-Snapdragon-4G-Smartphone-p-1072319.html

 

To lenovo πιο φρέσκο μεν, αλλά το προαναφερόμενο στην τιμή χώμα, ήταν προηγούμενη ναυαρχίδα, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Αν επαιρνα αυτήν την στιγμή τηλέφωνο σε αυτήν την κατηγορία θα προβληματιζόμουν μεταξύ του zte και του xiaomi...;)

 

Ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ σκέφτομαι ότι το γεγονός ότι ήταν πρώην υπο-ναυαρχίδα θα πρέπει με κάποιον τρόπο να εξαργυρώνεται, αν μη τι άλλο στην ποιότητα κατασκευής. Ο προβληματισμός θα ήταν μεταξύ του ΖΤΕ και του SOS-xiaomi (Redmi note 3 pro 2/16) ή του Mi4c; Εάν το Mi4c είχε επεκτάσιμη μνήμη ή τουλάχιστον 32GB αποθηκευτικού χώρου δε θα το σκεφτόμουν δευτερόλεπτο.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έβαλες νέα παράμετρο στην εξίσωση.

 

Το RN3 PRO είναι μια κατηγορία μόνο του στη τιμή που το βρίσκεις πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έβαλες νέα παράμετρο στην εξίσωση.

 

Το RN3 PRO είναι μια κατηγορία μόνο του στη τιμή που το βρίσκεις πλέον...

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Το RN3 pro αποφεύγω να το βάλω στην εξίσωση γιατί έχουμε το φαινόμενο τσουλήθρα: αν ειναι να δώσω 130 ευρώ (με θηκη και προστασία οθονης για το 2/16, γιατί να μη δώσω 160 ευρώ για το 3/32 και εαν ειναι να δώσω 160 γιατί να μη δώσω 215 για το leeco x820. Θεωρητικά μέχρι αυτά τα χρήματα θα μπορουσα να φτάσω, αλλα μάλλον θα τα κάνω σκαλοπάτι, σκαλοπάτι. Μεγάλη διαστροφή!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται εκεί θα καταλήξω! Τώρα τι ερώτημα είναι εαν είναι καλύτερα να πάρω την καινούργια, διεθνή έκδοση στο όχι και πολύ δελεαστικό χρυσάφι ή τη δοκιμασμένη κλασική...
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει απο τα χέρια μου και το Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi4i & Xiaomi Redmi Note 3 Pro θα σου πω τα εξής: το k3 note ειναι απίστευτο για τα λεφτά του, όμως πάνω στο χρόνο μου το ενα τέταρτο της οθόνης από τη δεξιά μεριά μου εμφανίζει δυσκολία (πρέπει να πατάς πολύ δυνατά). Το Mi4i & άρα ακομα καλύτερα το Mi4c ειναι πολυ καλό, γρήγορο και με απίστευτη κάμερα για τα λεφτά του (προσωπική άποψη), αλλά μου φαίνονται λίγες οι 5 ίντσες. Το RN3Pro το έχω ευχαριστηθεί πολυ, είναι απροβλημάτιστο και έχοντας τα 3 GB RAM, θα σου πω ότι περισσότερο το πήρα για τα 32 Rom, δε νομίζω να εχει τεράστια διαφορά στην απόδοση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει απο τα χέρια μου και το Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi4i & Xiaomi Redmi Note 3 Pro θα σου πω τα εξής: το k3 note ειναι απίστευτο για τα λεφτά του, όμως πάνω στο χρόνο μου το ενα τέταρτο της οθόνης από τη δεξιά μεριά μου εμφανίζει δυσκολία (πρέπει να πατάς πολύ δυνατά). Το Mi4i & άρα ακομα καλύτερα το Mi4c ειναι πολυ καλό, γρήγορο και με απίστευτη κάμερα για τα λεφτά του (προσωπική άποψη), αλλά μου φαίνονται λίγες οι 5 ίντσες. Το RN3Pro το έχω ευχαριστηθεί πολυ, είναι απροβλημάτιστο και έχοντας τα 3 GB RAM, θα σου πω ότι περισσότερο το πήρα για τα 32 Rom, δε νομίζω να εχει τεράστια διαφορά στην απόδοση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση, ήταν πολύ κατατοπιστική. Νομίζω ότι καταλήγω στο Redmi Note 3 pro, αλλά δε ξέρω εαν είναι καλύτερα να επιλέξω τη διεθνή έκδοση ή την "κλασική".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την κλασική έκδοση. Επειδή έχω Wind λογικά δεν έχω 4G και λέω λογικά διότι εδώ που είμαι τωρα δε νομίζω ούτως ή άλλως να εχει 4G η Wind, αλλά δεν έχω θέμα με το H+. Αν εισαι με Cosmote/Vodafone που χρησιμοποιούν κι άλλες μπάντες θα εχεις κανονικά 4G πιστεύω.

Αν δε σε ενδιαφέρουν τα ελληνικά μπορείς να το ζητήσεις με την official global stable ώστε να εχεις updates OTA (αν και σιγά-σιγά έρχονται και τα ελληνικά).

Αν όχι , με μια μάτια στο επίσημο νήμα του τηλεφώνου εδώ στο myphone ή στο Xiaomi-MIUI.gr μπορεις να περάσεις την ελληνική stable που αν και όχι official είναι ο,τι κοντινότερο.

Προσωπικά, μου ήρθε με custom multilanguage αλλά επειδή δε με ενδιαφέρουν τα ελληνικά στο μενού, πέρασα σχετικά εύκολα την επίσημη κι εδώ και 2 μέρες μου εχει έρθει OTA ενημέρωση για MIUI 8.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Με βοήθησες πάρα πολύ με την επιλογή της συσκευής. Τώρα μένει το δύσκολο κομμάτι της αναμονής!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...