Jump to content

προβλημα με ιντερνετ και πολλες συσκευες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια..εδω και καιρο εχω ενα προβλημα..Στο σπιτι υπαρχουν 4 συσκευες που χρησιμοποιουν wifi(κινητα,λαπτοπς) και 1 που χρησιμοποιει ethernet(πυργος) για την συνδεση στο internet. Το προβλημα μου ειναι οτι πολλες φορες μπορει πχ να συνδεθει το 1ο λαπτοπ και ο πυργος μου αλλα να μην μπορουν να συνδεθω με το κινητο μου...Οταν κλεισω και ξανα ανοιξω το ρουτερ υπαρχει μια πιθανοτητα να συνδεθει το κινητο μετα..μαζι με το λαπτοπ και τον πυργο.Αλλα δεν γινεται καθε φορα που εχω τετοιο θεμα να κανω επανακιννηση το ρουτερ για να λυθει..και αν θα λυθει. Μηπως καποιος ειχε αναλογο προβλημα να μου πει πως το ελυσε?

 

Υ.Γ Πηρα τηλεφωνο στην hol, στον παροχο μου, και μου ειπαν οτι θα το κοιταξουν και οτι εκαναν καποιες ρυθμισεις,για κανα 2-3 μερες ηταν κομπλε μετα χαλασε παλι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..εδω και καιρο εχω ενα προβλημα..Στο σπιτι υπαρχουν 4 συσκευες που χρησιμοποιουν wifi(κινητα,λαπτοπς) και 1 που χρησιμοποιει ethernet(πυργος) για την συνδεση στο internet. Το προβλημα μου ειναι οτι πολλες φορες μπορει πχ να συνδεθει το 1ο λαπτοπ και ο πυργος μου αλλα να μην μπορουν να συνδεθω με το κινητο μου...Οταν κλεισω και ξανα ανοιξω το ρουτερ υπαρχει μια πιθανοτητα να συνδεθει το κινητο μετα..μαζι με το λαπτοπ και τον πυργο.Αλλα δεν γινεται καθε φορα που εχω τετοιο θεμα να κανω επανακιννηση το ρουτερ για να λυθει..και αν θα λυθει. Μηπως καποιος ειχε αναλογο προβλημα να μου πει πως το ελυσε?

 

Υ.Γ Πηρα τηλεφωνο στην hol, στον παροχο μου, και μου ειπαν οτι θα το κοιταξουν και οτι εκαναν καποιες ρυθμισεις,για κανα 2-3 μερες ηταν κομπλε μετα χαλασε παλι..

 

Δοκίμασε να συνδεθούν αυτά που δεν βγαίνουν στο διαδίκτυο πρώτα και μετά πύργο και πρώτο φορητό ανάποδα δηλαδή.

Αν εξακολουθεί το πρόβλημα κάνε επαναφορά του router της vodafone (πλέον) και επανέλαβε.

Συμβαίνει και όταν δεν υπάρχει ροή στη γραμμή με πχ. βίντεο.

Εγώ συνδέω μέχρι και πάνω από 5 ταυτόχρονα μερικές στιγμές και σπάνια να καταλάβω υστέρηση με κανένα βίντεο μπορεί όχι πάντα αλλά άρνηση δεν θυμάμαι να αντιμετώπισα.

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δίνεις σταθερές IP τουλάχιστον στον πύργο και στο λάπτοπ?

 

"V" for V10

"Greek LG V10 community" FB forum

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα την στατικη IP στο λαπτοπ..κανω συνδεση αλλα μετα απο 2-3 δευτερολεπτα αποσυνδεεται μονο του...Μηπως μπορεις να με βοηθησεις? :p
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πας για αλλαγή ρούτερ. Δεν είναι λογικό αυτό που σου κάνει.

 

"V" for V10

"Greek LG V10 community" FB forum

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ρευμα;Δηλαδή ο μετασχηματιστής του ρουτερ να μη δίνει αρκετό ρευμα ;Η μήπως ανεβάζει θερμοκρασίες;
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην τρώγεσαι άδικα. Είχα ακριβώς αυτό το πρόβλημα με την συγκεκριμένη εταιρία. Μου ήρθε 3 φορές τεχνικός με 4 διαφορετικά ρούτερ. Αποτέλεσμα μηδέν.

Στην πρότασή μου να βάλω after market ρούτερ, η απάντηση ήταν ότι δεν θα δούλευε το hol tv.

Έβαλα λοιπόν forthnet και nova με την προσφορά των Χριστουγέννων και ησύχασα.

Κουμπωμένα πλέον επάνω του 4 κινητά, 2 ταμπλέτες, 3 laptop και αυτό σκυλί. Χώρια που έχω και 2 mb μεγαλύτερη ταχύτητα σε σχέση με τους προηγούμενους.... Ήτοι 16ΜΒ κλειδωμένα σε σχέση με 14 πριν

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε όπως αναφέρει ο φίλος να βάλεις static στο μηχάνημα που συνδέεσε με καλώδιο. π.χ. 192.168.2.2

Στη συνέχεια απο τις ρυθμίσεις του ρουτερ σου θα βάλεις το DHCP να ξεκινά από 192.168.2.3 και το Lease time θα επιλέξεις Forever

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...